Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysoki rachunek za 1 miesiąc, ekspertyzza licznika nie wykazała nieprawidłowości

04 Mar 2019 15:30 1326 23
  • Poziom 2  
    Witam,
    potrzebuję pomocy. Doszedłem do martwego punktu, nie wiem jak dalej ruszyć tą sprawę. Dostałem rachunek za energię za miesiąc Grudzień (4998kWh). Dotyczy domu jednorodzinnego. Zużycie prądu wyniosło tyle, ile zużywam prądu przez cały rok. Nie zużywałem więcej energii niż zwykle w tym okresie. Ogrzewanie mam gazowe w domu. Zużycie za miesiąc styczeń było już zbliżone do normalnego. Zgłosiłem reklamację do Energi. Wymienili licznik w połowie Lutego na nowy, elektroniczny, a stary wzięli do ekspertyzy. Ta oczywiście nic nie wykazała. Więc mam do zapłaty 3tys zł rachunek plus 200zł za ekspertyzę. Co mogę w tej sytuacji dalej zrobić???
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 38  
    Daje to około 1.5kWh ciągłego poboru czyli jest to możliwe fizycznie. Pozostaje chyba tylko droga sadowa ale według mnie szanse nie są duże.
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
  • Poziom 38  
    Mój błąd w szybkich obliczeniach :cry:
    Średni pobór w wysokości 6,5kWh na godzinę to już duży pobór.
  • Poziom 27  
    Jedna czy trzy fazy . Jeśli jedna - jakie zabezpieczenia .
  • Poziom 43  
    Ale jak by nie patrzeć nierealne jest zgubienie 7kW .

Dodano po 1 [minuty]:

ok pokaż wcześniejsze rachunki za prąd być może nie ta cyfra przeskoczyła na liczydle.
  • Poziom 39  
    Radzę wezwać elektryka z miernikiem rezystancji izolacji. Do sprawdzenia instalacja w domu. Znając życie, w pierwszej kolejności sprawdzić obwody wyprowadzone na zewnątrz (np. brama, oświetlenie, gniazdo w ogrodzie), bo w taki sposób zawodzą przewody z PCV (które nie nadają się do układania w ziemi). W grudniu mogło popadać i przebicie nabijało licznik. Obecnie może się okazać że wszystko jest ok, ale dla mnie jeżeli miernik nie wykaże >99 MΩ na wszystkich obwodach to trzeba zagłębić się dalej w poszukiwaniach. Licznik znajduje się w domu czy w skrzynce na granicy działki?
  • Specjalista elektryk
    Znając życie, to przyszło wyrównanie.... a Autor nie do końca podał nam odpowiednie dane.
    Może być też tak, że przecinek znalazł się w złym miejscu.
    Weryfikację instalacji zostawmy na koniec, bo się zaraz okaże, że to nie jej wina (choć taka opcja też istnieje).
  • Poziom 27  
    Doliczyć trzeba oświetlenie świąteczne i wzmożony ruch w kuchni.
  • Poziom 2  
    Witam,
    w domu posiadam ogrzewanie gazowe (duży piec hydroterm). W grudniu korzystałem z termowentylatora (najprostszego z marketu 2000W). Ale pod kontrolą. Nie było możliwości zostawienia np na parę dni. Podłączone mam 2 komputery, drukarkę, router. Jeśli chodzi o ozdoby choinkowe to miałem dwa małe węże ledowe zewnętrzne, ale to w połowie grudnia montowałem (jak co rok). W styczniu też świeciły, a rachunek za styczeń był w normie. Choinki w domu nie było więc tu zużycia brak. Świąt nie było, więc w kuchni poboru nadmiernego też brak.

Jeśli chodzi o odczyty to przychodzi regularnie osoba z energi, i aż niedowieżała że takie zużycie

Licznik znajduje się w domu ( w piwnicy). Jest tam sucho, żadnego zalania nie było.

Wysoki rachunek za 1 miesiąc, ekspertyzza licznika nie wykazała nieprawidłowości

• Poziom 1  
  • Specjalista elektryk
    Na moje oko, to nie jest wina instalacji, bo różnica wskazań jest prawie idealna - 5000kWh.
    Na mój gust, to albo licznik "przeskoczył" o 10x, albo ktoś źle wklepał w system.
    Mogło być tak, że nabiłeś 500kWh, a wpisali 5000.
    Z analizy wcześniejszych wskazań, zużyłeś w podobnym okresie ok. 500kWh.
  • Poziom 2  
    kozi966 napisał:
    Na mój gust, to albo licznik "przeskoczył" o 10x, albo ktoś źle wklepał w system.
    Mogło być tak, że nabiłeś 500kWh, a wpisali 5000.

Stan licznika po odczycie był taki jak napisali na fakturze. Czy jest możliwe że licznik przeskoczył a ekspertyza tego nie wykazała??
  • Poziom 1  
  • Specjalista elektryk
    paolojak napisał:
    Stan licznika po odczycie był taki jak napisali na fakturze. Czy jest możliwe że licznik przeskoczył a ekspertyza tego nie wykazała??

Czy masz zdjęcie licznika (indukcyjnego) zaraz po jego zdemontowaniu (albo tuż przed demontażem)?
    Często widać która cyfra się zakleszczyła (jest wyraźnie przesunięta w stosunku do innych).
    Niestety, wstrząsy podczas transportu powodują, że taka usterka "znika".
  • Poziom 2  
    kj1 napisał:
    paolojak napisał:

Czy masz zdjęcie licznika (indukcyjnego) zaraz po jego zdemontowaniu (albo tuż przed demontażem)?
    Często widać która cyfra się zakleszczyła (jest wyraźnie przesunięta w stosunku do innych).
    Niestety, wstrząsy podczas transportu powodują, że taka usterka "znika".

Zdjęcie parę dni przed demontażem.

• Specjalista elektryk
    Niestety nie widać żadnej nieprawidłowości.
    Mogło się zdarzyć tak, że podczas przęłączania tysięcy, tarcze się sprzęgły i każda "10 kWh" oprócz obracania "100" obracała również "1000".
    Ale jest to, moim zdaniem, nie do udowodnienia
  • Specjalista elektryk
    kozi966 napisał:
    Ja się zastanawiam do kiedy była ważna cecha legalizacyjna tego urządzenia...

Licznik jest chyba z 2002r (głowy nie dam) - więc powinien być wymieniony najpóźniej w 2017.
  • Poziom 10  
    z tego zdjęcia wynika, że w miesiąc zużyłeś prawie 800kWh. to masakra. Ja w domku jednorodzinnym na 2 miesiące mam 500kWh i uważam, że to dużo. Sprawdź pobór prądu u siebie i co wskazuje licznik.
  • Poziom 12  
    kj1 napisał:
    kozi966 napisał:
    Ja się zastanawiam do kiedy była ważna cecha legalizacyjna tego urządzenia...

Licznik jest chyba z 2002r (głowy nie dam) - więc powinien być wymieniony najpóźniej w 2017.

Myśli z palca. Licznik owszem jest z 2002r. i mógł być wymieniony w 2018 kiedy kończy się okres ważności legalizacji ( ponieważ do lat nie wlicza się roku legalizacji ) a potem ponownie zalegalizowany i wrócić na sieć.