Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena Bielsko- Biała Mikuszowice nadajnik Szczyrk

04 Mar 2019 19:29 834 28
  • Poziom 8  
    Witam, mam pytanie jaką antenę zewnętrzną byście polecili. Zamieszkanie to Bielsko Biała Mikuszowice, nadajnik jest w Szczyrku. Chodzi o to że blisko mnie około 300 m jest nadajnik LTE 800, kanały na Mux 3 idą ok (są też nadawane z Szyndzielni i to chyba temu), ale pozostałe szczególnie wieczorem słabo odbieram (Mux 1 i 2 jest ze Szczyrku - Skrzyczne). Czy mogli byście mi podać jakiś sprawdzony model anteny ?
  • Poziom 37  
    bogdan7108 napisał:
    kanały na Mux 3 idą ok (są też nadawane z Szyndzielni i to chyba temu), ale pozostałe szczególnie wieczorem słabo odbieram (Mux 1 i 2 jest ze Szczyrku)

Na jakiej antenie?
  • Poziom 8  
    Nie mam pewności, bo nie mam opakowania ale to chyba to HDA-5000 Signal (cała instalacja u mamy w domu i nie mam teraz wglądu) tylko jest zamontowana pionowo.
  • Poziom 36  
    Witam krajana
    Tylko, dla wyjaśnienia, maszt RTON na Skrzycznym w Szczyrku zasłania Ci chyba zbocze Klimczoka.
    Czy się mylę?
  • Poziom 8  
    Też tak mi się wydaje niestety.
  • Poziom 36  
    No to chyba RTON Katowice Kosztowy.
    Tak odbierałem analogową. Czy z Bytkowa.
    Teraz nie mam naziemnej.
  • Poziom 37  
    bogdan7108 napisał:
    Mikuszowice

Ślaskie czy Krakowskie?
    jozgo napisał:
    RTON na Skrzycznym w Szczyrku zasłania Ci chyba zbocze Klimczoka

Dlatego te pierwsze mają chyba lepsze pokrycie z Kosztowych, a te drugie ze Skrzycznego.
  • Poziom 8  
    Krakowskie.
    Link
    Jak Kosztowy to na tej antenie ? Czy coś innego by trzeba było zastosować?

Znalazłem coś takiego Link
    Czy była by OK?
  • Poziom 8  
    Jeden na obecną chwilę, może w przyszłości dwa.
  • Poziom 37  
    bogdan7108 napisał:
    Krakowskie.
    Link

W tej lokalizacji powinna być widoczność optyczna Skrzycznego. Z Kosztowych może być gorzej.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Skrzyczne jest blisko ale ze względu na ukształtowanie terenu mamy dwa wyjścia. Albo sygnał złapiemy z odbicia albo z Kosztowy. W obydwu przypadkach wzmacniacz będzie konieczny.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Ze Skrzycznego teoretycznie odbiór bezpośredni. W kierunku Kosztowych, w odległości ok. 1 km jest wzgórze.
    Skrzyczne
    Kosztowy
    bogdan7108 napisał:
    blisko mnie około 300 m jest nadajnik LTE 800

bogdan7108 napisał:
    słabo odbieram (Mux 1 i 2 jest ze Szczyrku - Skrzyczne)

bogdan7108 napisał:
    HDA-5000 Signal

To fajna antenka, ale ze wzmacniaczem. A Skrzyczne nadają obydwa w/w mux-y na k.55 i 58. I to sygnał LTE może być przyczyną problemu.
  • Poziom 8  
    Dzięki za pomoc, spróbuję pierwsze z obróceniem polaryzacji anteny bo jest tak jak na zdjęciu, a chyba powinna być w poziomie.
    Zgadza się posiada wzmacniacz, ale jak podłączę antenę bezpośrednio do TV to odbieram tylko z Mux 3.
    No a co do LTE to jaki filtr bym potrzebował i gdzie go najlepiej założyć?
  • Poziom 31  
    Zastosowanie filtra do anteny ze wzmacniaczem nie jest zbytnio zgodne ze sztuka dobrych praktyk. Najpierw się filtruje sygnał a później wzmacnia, a nie odwrotnie. Filtr może nie zdać egzaminu.
    Dlatego w antenach z przedwzmacniaczami filtr jest na wejściu wzmacniacza a nie na jego wyjściu. Co prawda można spróbować zastosować np.:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasyw...try/FAR-60-filtr-dolnoprzepustowy-LTE-790-MHz
    ale do końca nie można być pewnym takiego rozwiązania. Na pewno to tą antenę trzeba "przekręcić o 90 stopni bo w takiej pozycji odbiór jest w pionie.
  • Poziom 8  
    Witam, dzisiaj trochę popróbowałem z tą anteną i nie jest to niestety ta co podałem (podobna) jest to Wiwa AN 220. Odbiór z niej na dachu jest ciężki jednak, udało mi się znaleźć sygnał ze trzech Mux, ale nie za bardzo stabilny i oczywiście odbity (musi być wzmacniacz podłączony).
    Skrzyczne mam zasłonięte
    Katowice też będzie ciężko.
    Chyba muszę skorzystać z poważniejszego sprzętu niestety. Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 31  
    bogdan7108 napisał:
    Chyba muszę skorzystać z poważniejszego sprzętu niestety

Myślę, że to dobra decyzja. "Wynalazki", które mają w opisie cyt. wzmocnienie lub o zgrozo "zysk" 48dB ...można między bajki włożyć i sobie darować.
  • Poziom 37  
    bogdan7108 napisał:
    nie jest to niestety ta co podałem (podobna) jest to Wiwa AN 220

To praktycznie to samo co Signal. Nawet wymiary mają niemal identyczne.
    bogdan7108 napisał:
    Odbiór z niej na dachu jest ciężki jednak

Jak antenę zamontowałeś na maszcie? Poniżej masz przykład anten yagi i Wiwa zamontowanych na odbiór z Kosztowych.

bogdan7108 napisał:
    jak podłączę antenę bezpośrednio do TV to odbieram tylko z Mux 3
    bogdan7108 napisał:
    musi być wzmacniacz podłączony

Chyba raczej zasilacz. Wzmacniacz masz zamontowany w antenie. Jak odłączysz zasilanie wzmacniacza, robi się z niego mocny tłumik sygnału. Jeżeli mimo to odbierasz mux-3, tzn, że sygnał tego mux-a jest bardzo mocny (Szyndzielnia?).
    Ale jak wspomniałem wyżej, stosowanie wzmacniacza nie jest wskazane, bo oprócz sygnału użytecznego możesz wzmacniać sygnał z pobliskiego BTS-a LTE, co utrudnia poprawny odbiór kanałów z końca pasma UHF.
    bogdan7108 napisał:

Coś ten Twój profil do Kosztowych dziwny i ma się nijak do rzeczywistych danych.
    Miejsce odbioru jest ok. 350 m n.p.m., a anteny nadawcze w Kosztowych powyżej 600 m n.p.m. Na skanie profilu jest całkowicie co innego.
    bogdan7108 napisał:
    Chyba muszę skorzystać z poważniejszego sprzętu niestety

Na Twoim miejscu, do odbioru ze Skrzycznego, spróbowałbym anteny logarytmicznej dwupolaryzacyjnej, np. takiej.
  • Poziom 8  
    No ten profil tak mi pokazało :) ale ja go wziąłem z Sosnowca, Kosztowy według mapy jest 305 Mm.n.p.m. u mnie jest 350, co do anteny to nie jest na maszcie ale przymocowano do boku komina, była w pozycji jak na Twoim foto, dzisiaj ją dałem w poziomie. Obraz jak pisałem, jest ale czasem przerywa. Odłączałem cały seperator z zasilaniem i szedł tylko Mux 3 ,pewnie z Szyndzielni, bo blisko. Co do LTE to właśnie chyba to zakłóca i chyba skuszę się na tą ASR LTE protected. Nie pokazuje mi punktu Kosztowy żebym mógł z niego pociągnąć linię do mnie, mam z Katowic. SR9DMR Katowice
  • Poziom 37  
    bogdan7108 napisał:
    ... dzisiaj ją dałem w poziomie. Obraz jak pisałem, jest ale czasem przerywa.

Do odbioru polaryzacji poziomej antena typu biquad powinna być ustawiona w pionie.
    bogdan7108 napisał:
    chyba skuszę się na tą ASR LTE protected

Z odbiorem mux-8 ze Skrzycznego może być problem, bo nadaje w polaryzacji pionowej. W poziomej ten mux nadaje z Kosztowych.
  • Poziom 8  
    _kli_ napisał:
    Do odbioru polaryzacji poziomej antena typu biquad powinna być ustawiona w pionie.

No to mój błąd , bo nie wiedziałem, ale szczerze to nie było różnicy :)
  • Poziom 37  
    bogdan7108 napisał:
    Kosztowy według mapy jest 305 Mm.n.p.m

To jest wysokość terenu, na którym posadowiony jest maszt, mający wysokość ok. 360 m n.p.t. Telewizyjne anteny nadawcze zawieszone są na różnych wysokościach - 309, 325, 345 m n.p.t.
    RTCN Kosztowy - https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/5
    RTON Skrzyczne - https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/7
    Poniżej masz symulacje zasięgu mux-3 z Kosztowych i ze Skrzycznego. Oczywiście są to dane orientacyjne i nie muszą odzwierciedlać stanu faktycznego, na który wpływ ma wiele czynników.
    Zasięg mux-3 Kosztowy:
    https://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=5783
    Zasięg mux-3 Skrzyczne:
    https://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html?chid=9000
  • Poziom 8  
    Dzięki za te informacje, nie wziąłem pod uwagę wysokości samego nadajnika :)
    Ale te dane chyba jednak odzwierciedlają stan faktyczny, bo kiepsko z tym zasięgiem, jak był wczoraj deszcz i wiatr to obraz się prawie całkiem stracił.
    Zasięg na żółto dla mojej okolicy (Kolejowa) zasięg Kosztowy
    Dla Skrzycznego
    Kupuję poważniejszą antenę z filtrem LTE i dam znać jaki efekt.
  • Poziom 8  
    Witam, antena zamontowana (ASR CLASSIC LTE PROTECTED TELMOR) ustawiona na Skrzyczne i nawet nie potrzeba włączać wzmacniacza żeby jakość sygnału na mux 1,2,3 była 100 %, jedynie siła sygnału na mux 2 jest 70 % a na pozostałych 98 - 100 %. Dziękuje za pomoc.
  • Poziom 37  
    bogdan7108 napisał:
    ASR CLASSIC LTE PROTECTED TELMOR
    bogdan7108 napisał:
    nawet nie potrzeba włączać wzmacniacza

Wzmacniacza czy zasilacza? Masz antenę ze wzmacniaczem i nie włączyłeś zasilacza, czy masz antenę z by-passem, która ma wzmacniacz, ale w pewnych sytuacjach zasilacza nie potrzebuje. Tylko że z by-passem to chyba inny model anteny.
    bogdan7108 napisał:
    jakość sygnału na mux 1,2,3 była 100 %

Mux-8 nie odbierasz?
  • Poziom 8  
    Ten model co podałem ma by pass, i nie trzeba mimo podłączonego przewodu antenowego do wzmacniacza włączać zasilania, działa jako bierna.
    Mux 8 nie odbieram, ona ma filtr częstotliwości od chyba 470 MHz (czy tak jakoś podobnie), poza tym Szczyrk nadaje mux 8 w polaryzacji pionowej, a ona odbiera w poziomej.
    Link
  • Poziom 37  
    bogdan7108 napisał:
    Ten model co podałem ma by pass

Rzeczywiście - nie doczytałem
    ASR CLASSIC LTE PROTECTED SAW napisał:
    Może pracować jako bierna lub aktywna.

bogdan7108 napisał:
    Mux 8 nie odbieram (...) Szczyrk nadaje mux 8 w polaryzacji pionowej, a ona odbiera w poziomej
    bogdan7108 napisał:
    ona ma filtr częstotliwości od chyba 470 MHz

Wiem i dlatego pytam. Jednak w sprzyjających okolicznościach jest to możliwe.
    ASR CLASSIC LTE PROTECTED SAW napisał:
    Antena przystosowana do pracy w paśmie UHF (470-862), jednak wzmacniacz anteny jest otwarty również na pasmo VHF (174-230). Oznacza to, że w niektórych przypadkach można uzyskać dobry odbiór również w zakresie VHF. Zachowanie w paśmie VHF zależy od polaryzacji nadawania, mocy nadajnika i odległości punku odbioru od nadajnika
  • Poziom 8  
    Miałem cichą nadzieję, że będzie odbierała, co prawda kanały skanowałem bez włączonego zasilacza, może to był błąd. Sprawdzę jeszcze raz jak będę u mamy.
  • Poziom 31  
    Rodzina anten asr była konstruowana jako anteny szerokopasmowe i konstrukcyjnie jest przystosowana odbioru całego pasma VHF+UHF a w niektórych lokalizacjach, nawet radia UKF.
    Największy zysk energetyczny występuje jednak w paśmie UHF. Inne pasma są odbierana ale słabiej.
    Ze względu na różne warunki odbioru (i nadawania) panujące w różnych lokalizacjach, jak również zróżnicowanie topograficzne i bezpośredniego otoczenia, sugerujemy stosowanie tych anten do przede wszystkim do odbioru UHF.
    Wiem jednak z licznych doświadczeń i opinii Klientów, że anteny doskonale dają radę w odbiorze UHF i VHF w ok. 90% przypadków w Polsce i to czasami nie zależnie od polaryzacji nadawania pasma VHF.
    Póki jednak nie sprawdzimy tego empirycznie w konkretnej lokalizacji to nie możemy zapewnić, że tak właśnie będzie.