Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwukrotny wzrost zużycia gazu w kolejnych okresach

_Macko_ 04 Mar 2019 23:32 525 15
  • #1 04 Mar 2019 23:32
    _Macko_
    Poziom 9  

Witam.
    W bieżącym okresie rozliczeniowym (grudzień - luty) otrzymałem fakturę za gaz dwukrotnie wyższą niż za poprzedni (październik - grudzień).
    W domu i na zewnątrz (w cieniu) mam termometr cyfrowy i temperatura jest archiwizowana w komputerze.
    Zrobiłem sobie wykres z danych z tych dwóch termometrów i różnicy temperatury (wewnętrzna - zewnętrzna), żeby zobaczyć o ile stopni muszę ogrzać dom.
    Pytanie, czy z tych danych da się wyliczyć ile kilowatów kosztowało ogrzanie, lub chociaż czy jest prawdopodobny dwukrotny wzrost zużycia gazu w kolejnym okresie?
    Szczerze mówiąc, gdybym znał jakiś wzór, najchętniej zrobiłbym sobie alarm w tym komputerze :)

Wykres prezentuję poniżej. Na pionowej osi temperatura (średnia dzienna).
    Kolor pomarańczowy - wewnątrz (w pomieszczeniu, gdzie programator).
    Kolor niebieski - na zewnątrz
    Kolor zielony - różnica temperatur.

0 15
  • #2 05 Mar 2019 01:34
    sosarek

Poziom 43  

Tylko ogrzewanie gazowe? Co z bieżącym zużyciem choćby w kuchni?
    Zauważyłeś że ceny wszystkiego podnoszą?

0
  • #3 05 Mar 2019 08:09
    _Macko_
    Poziom 9  

Ogrzewanie i ciepła woda.
    Ceny jednostkowe na bieżącej i poprzedniej fakturze są takie same, tylko kWh inne:
    - poprzednia 2164
    - bieżąca 4706
    W bieżącym okresie było średnio chłodniej na zewnątrz, więc podgrzanie wymagało więcej energii.
    Pytanie do Kolegów czy mogą podać metodę obliczenia, choćby w przybliżeniu, energii potrzebnej na podgrzanie o te kilka stopni.
    Teoria spiskowa (zubożenie gazu) oczywiście też jest możliwa, ale trudno jej dowieść, więc chciałem matematycznie.
    Pozdrawiam

0
  • #4 05 Mar 2019 08:55
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Napisz dokładnie na ile dni opiewa dane zużycie, jaki to gaz ?

np. moje zużycie to:
    10.2018 - 72m3
    11.2018 - 121m3
    12.2018 - 145m3
    01.2019 - 169m3
    02.2019 - 141m3 gaz wysokometanowy.

Porównaj ze swoimi odczytami.

0
  • #5 05 Mar 2019 09:38
    _Macko_
    Poziom 9  

Z faktury wynika, że jest to paliwo gazowe :)
    - 5.10.2018 - 7.12.2018 współczynnik konwersji 11.387[kWh/m3], zużycie 190[m3]
    - 7.12.2018 - 7.02.2019 współczynnik konwersji 11.313[kWh/m3], zużycie 416[m3]

Grupa taryfowa W-3.6 w obu okresach.

0
  • #6 05 Mar 2019 10:23
    Wojewoda82
    Poziom 16  

Nie wiem co ciebie dziwi? Przy porównaniu października i listopada z grudniem i styczniem? Przecież pierwsze 2 to miesiące jesienne, w tym roku sporo cieplejsze niż zwykle. A grudzień i styczeń to miesiące zimowe. Myślę, ze każdy ogrzewający gazem miał podobnie większe zużycia gazu w grudniu i styczniu niż wcześniej.

W pierwszy okresie miałeś tylko kilka dni ze średnią temperaturą dobowa w okolicach zera. W kolejnym jest tego dużo więcej, występują też ujemne średnie temperatury dobowe.

U mnie:
    294,50 zł luty
    365,64 zł styczeń
    302,19 zł grudzień
    237,75 zł listopad
    178,63 zł październik
    60,91 zł wrzesień

Według licznika (podaje co miesiąc ostatniego danego miesiąca, W2.12T)
    147m3 luty
    190m3 styczeń
    155m3 grudzień
    119m3 listopad
    85m3 październik
    21m3 wrzesień

Nie patrz się tylko na to jaka temperatura panuje na zewnątrz i jakie jest wtedy zużycie. Budynki to potężne akumulatory. Gdy np średnia temperatura na zewnątrz ze stabilnej przykładowo plus 10 stopni spadnie nagle na -5 to zużycie gazu nie rożnie od razu do pełnej wartości. Budynek potrzebuje do kilku dni aby straty ciepła osiągnęły poziom adekwatny przy danej delcie temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.

Tak samo jak po mrozach nagle robi się plus 10, nie od razu drastycznie spadnie spalanie gazu.

Bardziej ciekawa jest inna sprawa. W okresie kiedy ja notuję 204m3 zużycia, ty notujesz mniej - 190m3. Natomiast gdy ja grudzień-styczeń notuję 345m3, ty masz nagle więcej (416m3). Abstrahując, ze okresy nie do końca się pokrywają i mieszkasz pewnie w innej okolicy (strefie klimatycznej) oraz ogrzewasz co innego i z inna izolacją, wynika, ze przy temperaturach zewnętrznych w okolicach 0 stopni i niżej, notujesz nienaturalnie zwiększone zużycie gazu. Również sp3ots ma podobnie do twojego zużycie w październiku-listopadzie, ale znacznie niższe niż twoje w grudniu-styczniu.

Masz sterowanie stałotemeraturowe czy pogodówka? Jeśli pogodówka, to może wychodzisz z kondensacji?

0
  • #7 05 Mar 2019 10:30
    sp3ots
    Poziom 36  

_Macko_
    Październik/listopad mamy podobne zużycie gazu.
    Grudzień/styczeń zużyłeś o przeszło 100m3 więcej niż ja, może coś zmieniałeś w ustawieniach kotła ?
    Może zły odczyt ?

Zobacz ile zużyłeś gazu od 7.02.2019.

0
  • #8 05 Mar 2019 11:13
    TomekO1976
    Poziom 14  

U mnie różnica zużycia w tych okresach 55%. 464 m3 i 720 m3.

0
  • #9 05 Mar 2019 22:57
    _Macko_
    Poziom 9  

Nic nie grzebałem w kotle, ale może by trzeba. Kocioł jest kondensacyjny, programowana krzywa grzania, z zewnętrznym termometrem.
    Nigdy nie próbowałem go optymalizować, działa na ustawieniach fabrycznych.
    A to inny wykres, stan licznika w zestawieniu z temperaturą.
    Przez ostatnie kilka dni zużycie spadło, ale zacząłem palić w kozie :)

0
  • #10 06 Mar 2019 08:31
    sp3ots
    Poziom 36  

Ile zużyłeś gazu od 7.02.2019 ?

0
  • #11 06 Mar 2019 15:12
    Wojewoda82
    Poziom 16  

I ile stopni masz na CO jak na zewnątrz jest z minus 10 stopni? Podłogówka czy kaloryfery?

Jeśli kaloryfery to z głowicami termostatycznymi?

0
  • #12 06 Mar 2019 19:51
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Co do tej faktury, to październik w minionym roku był wyjątkowo ciepły, czyli absolutnie nie było to okres na ogrzewanie (czasem nawet byłaby potrzebna klimatyzacja chłodząca), więc na pewno faktura obejmująca ten okres jako czas bez ogrzewania, czyli zużycie gazu byłoby nie tylko 2, ale i kilkakrotnie mniejsze niż w środku zimy (styczeń). Przy temperaturach, jakie były w 2018 roku, za początek sezonu grzewczego powinno się dopiero uznać drugą dekadę listopada (wtedy się zacznie ochłodziło - z niemalże lata do niemalże zimy). Luty w bieżącym roku - przynajmniej w południowej Polsce - był wyjątkowo ciepły, czyli też sezon grzewczy z przerwami. Na tym wykresie zauważyłem (w październiku) temperatury wewnętrzne rzędu 27 stopni - dziwne, że było wtedy włączone grzanie.

0
  • #13 06 Mar 2019 20:35
    _Macko_
    Poziom 9  

sp3ots napisał:

114m3

Dodano po 1 [minuty]:

Wojewoda82 napisał:
    I ile stopni masz na CO jak na zewnątrz jest z minus 10 stopni? Podłogówka czy kaloryfery?

Nie wiem, -10 nie było tej zimy.

Dodano po 6 [minuty]:

Zbigniew Rusek napisał:
    Co do tej faktury, to październik w minionym roku był wyjątkowo ciepły, czyli absolutnie nie było to okres na ogrzewanie (czasem nawet byłaby potrzebna klimatyzacja chłodząca), więc na pewno faktura obejmująca ten okres jako czas bez ogrzewania, czyli zużycie gazu byłoby nie tylko 2, ale i kilkakrotnie mniejsze niż w środku zimy (styczeń). Przy temperaturach, jakie były w 2018 roku, za początek sezonu grzewczego powinno się dopiero uznać drugą dekadę listopada (wtedy się zacznie ochłodziło - z niemalże lata do niemalże zimy). Luty w bieżącym roku - przynajmniej w południowej Polsce - był wyjątkowo ciepły, czyli też sezon grzewczy z przerwami. Na tym wykresie zauważyłem (w październiku) temperatury wewnętrzne rzędu 27 stopni - dziwne, że było wtedy włączone grzanie.

Na pewno nie było. 27 stopni to ciepłe dni października, gdzie dodatkowo dopaliłem kozą. Programator mam ustawiony na 20.5 stopnia w tym samym pomieszczeniu gdzie koza.
    Jest więc szansa, że w październiku prawie nie grzałem gazem.

Wracając do wykresów :)
    Czy jest metoda przybliżona wyliczenia ile kW zużywam na grzanie, mając takie pomiary?

Dodano po 8 [minuty]:

Wojewoda82 napisał:

Podłogówka.

0
  • #14 06 Mar 2019 20:35
    sp3ots
    Poziom 36  

_Macko_ napisał:
    sp3ots napisał:
    114m3

Moim zdaniem ktoś źle odczytał licznik 7.02.2019r.
    To jest nagły, bardzo duży spadek Twojego zużycia gazu.
    Obserwuj następny miesiąc.

0
  • #15 07 Mar 2019 10:51
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

sp3ots napisał:
    _Macko_ napisał:
    sp3ots napisał:
    114m3

Moim zdaniem ktoś źle odczytał licznik 7.02.2019r.
    To jest nagły, bardzo duży spadek Twojego zużycia gazu.
    Obserwuj następny miesiąc.

Luty w bieżącym roku był bardzo ciepły (przy czym 2 lutego - w Marii - w Katowicach było max. aż +13 stopni, w Krakowie +12) i praktycznie - poza chyba trzema dniami w ostatniej dekadzie miesiąca - temperatury były dodatnie, a dwucyfrowe dodatnie (maksymalne dnia) zdarzały się wielokrotnie, przez co nie powinien dziwić duży spadek zużycia gazu w nietypowo ciepłym (wiosennym) lutym w porównaniu z zimowym styczniem. Ja mieszkam w Krakowie i chyba w lutym było niemalże 10 dni, kiedy to temperatura maksymalna dnia była dodatnia dwucyfrowa (10 stopni lub więcej), a raz było nawet … +17 w cieniu (prawdziwa anomalia). A 1 grudnia 2018 r. (poprzedni rok kalendarzowy ale ta sama zima) rano było … 11 stopni poniżej zera To była - jak na razie - najniższa temperatura tej zimy (w styczniu - przynajmniej na moim termometrze - temperatura nie spadła niżej niż do minus 9).

0
  • #16 07 Mar 2019 11:58
    sp3ots
    Poziom 36  

@Zbigniew Rusek

Autor jest z Poznania, ja mieszkam około 20km od Poznania, porównaj jego zużycie z moim.
    Zużycie _Macko_ Luty 114m3
    Luty moje zużycie 141m3
    Dlatego tak sądziłem.

0