Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podlaczenie żyrandola na 3 przewody

04 Mar 2019 23:55 912 24
  • Poziom 3  
    Hej mam taki problem:
    Kupiłem żyrandol ma 2 żarówki i 3 kable (brązowy, niebieski i żółty).
    Blok z 1998 rok i z instalacji wychodzą kable (niebieski, czarny, żółto-zielony).
    Poniżej kable z żyrandola i instalacja.
    Podlaczenie żyrandola na 3 przewody Podlaczenie żyrandola na 3 przewody Podlaczenie żyrandola na 3 przewody
  • Poziom 3  
    Ok, czyli kupię neonówkę i mam sprawdzić przy jakich przewodach świeci.
    Do tej pory miałem żyrandol na 2 przewody a trzeci czarny wychodzący z instalacji był zaizolowany i było ok.
    Teraz podłączyłem wszystkie trzy przewody
    Dodam że trudno było zamontować ten żyrandol bo nie było tam wyraźnego miejsce na haczyk.
  • Poziom 21  
    A włącznik oświetlenia masz jedno- czy dwuklawiszowy?
  • Poziom 3  
    Dwuklawiszowy.
  • Pomocny post
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    kamil2228 napisał:
    dwuklawiszowy

kamil2228 napisał:
    z instalacji wychodzą kable (niebieski,czarny,zółto-zielony)

To zapewne podłączyłeś przewód neutralny do obudowy, a dwie fazy z instalacji do N i L oprawy.
    Instalacja tak wykonana, nie powinna być podstawą do oceny na podstawie jedynie koloru izolacji. Podejrzewam, że instalacja nie spełnia wymagań bezpieczeństwa jeżeli chodzi o zgodność kolorystyki z przeznaczeniem poszczególnych żył.
    Podejrzewam taże, że tego żyrandola nie można bezpiecznie podłączyć (nie mówię tutaj o jego działaniu, bo to zapewne da się wykonać).
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    A sieć TN czy TT?
    Jeśli TN, to jest szansa, że uda się ten żyrandol podłączyć, w innym wypadku będziesz musiał zastanowić się nad remontem instalacji albo wymianą lampy na wykonaną w drugiej klasy ochronności.
  • Poziom 34  
    kamil2228 napisał:
    Hejm mam taki problem:
    Kupiłem żyrandol na 2 żarówki i 3 kable (brązowy,niebieski i zółty).
    Blok z 1998 rok i z instalacji wychodzą kable (niebieski,czarny,zółto-zielony).
    Połączyłem niebieski z niebieskim żółto-zielony-z żółtym i brązowy z czarnym, a
    Co robię nie tak?

Najlepiej wrzuć fotkę żyrandola i drugie jego rozetki gdzie są przewody zasilające - oblukamy co to za wynalazek.

Rozumiem, że ten żółty nie jest podłączony do metalowej obudowy żyrandola?

Weź próbówkę i ustal gdzie w kostce na suficie jest faza a gdzie neutralny (tzw. zero).
  • Poziom 3  
    kSmuk napisał:
    A sieć TN czy TT?
    Jeśli TN, to jest szansa, że uda się ten żyrandol podłączyć, w innym wypadku będziesz musiał zastanowić się nad remontem instalacji albo wymianą lampy na wykonaną w drugiej klasy ochronności.

Dzwoniłem do elektryka ze spółdzielni i powiedział że sieć TT

Tak jeden kabel (żółty) idzie na środek żyrandola i na końcu jest taka blaszka okrągła, która włożona jest w śrubkę na końcu żyrandola.
    Wieczorem jak wrócę z pracy to go zdejmę i podeśle foto.

Jeśli chodzi o przeróbki to nic nie wchodzi w grę, mieszkanie jest wynajmowane, nie mam też za bardzo czasu się w to bawić.
    Jak nie będzie pasować to po prostu postaram się go zwrócić i kupić inny (tylko jaki?)
    Zależy mi aby dobrze świecił i montaż nie był zbyt skomplikowany.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Zrozumiałem, że żółty jest uziemieniem, to nie ma tu za dużo opcji - bardzo możliwe, że skoro masz dwa klawisze we włączniku to nie masz uziemienia na suficie, ale to da się sprawdzić.
    Natomiast żyrandol jest "jednoklawiszowy" (jednoobwodowy). Obie żarówki świecą razem, więc jeden klawisz nie będzie wykorzystywany. Zatem w rozetce żyrandola: brązowy faza a niebieski neutralny. Natomiast zanim podłączysz to do "sufitu" sprawdź próbówką, na którym z przewodów pod sufitem występuje faza. Wtedy już będziesz wiedział jak podłączyć. Jak nie masz pewności nadal - pytaj.
    Zachowaj dużą ostrożność, po sprawdzeniu wyłącz zasilanie - zapewne o tym wiesz, ale nie zaszkodzi przypomnieć. :)
    Powodzenia!
  • Poziom 21  
    ^ToM^ napisał:
    Zatem w rozetce żyrandola: brązowy faza a niebieski neutralny. Natomiast zanim podłączysz to do "sufitu" sprawdź próbówką, na którym z przewodów pod sufitem występuje faza. Wtedy już będziesz wiedział jak podłączyć. Jak nie masz pewności nadal - pytaj.

A co z najważniejszym przewodem?
  • Poziom 34  
    Mam nadzieję, że napiszesz rozwiązanie, zamiast mnie odpytywać.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Przecież tej lampy nie da się prawidłowo podłączyć bez przebudowy instalacji.
    W tym wypadku jedyna możliwość, to wymiana lampy na wykonaną w drugiej klasie ochronności.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    kamil2228 napisał:
    Dzwoniłem do elektryka z współdzieli i powiedział że sieć TT

Więc porada
    ^ToM^ napisał:
    Zatem w rozetce żyrandola: brązowy faza a niebieski neutralny.

Powinna być uznana za szkodliwą.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    kortyleski napisał:
    Powinna być uznana za szkodliwą.

Nieprawda. Porada jest dobra, tylko kolega nie rozumie tego.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Czego niby? Żyrandol w pierwszej klasie, sieć TT, przewód żółtozielony jako roboczy. Tu nic nie pasuje. Ostatecznie mógłbym dopuścić lampę w drugiej klasie i odseparowanie przewodu żółtozielonego. Ale to półśrodek. W bliźniaczym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3560045&highlight=

Gość przewód zielonożółty potraktował jako ochronę. A przypuszczalnie był to przewód roboczy. Jeszcze jakieś mądre porady?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    To gość potraktował żyłę z-ż jako roboczą.
    Kolega ^ToM^ już nie.
    Przecież wyraźnie napisał :
    Cytat:
    Zrozumiałem, że żółty jest uziemieniem, to nie ma tu za dużo opcji - bardzo możliwe, że skoro masz dwa klawisze we włączniku to nie masz uziemienia na suficie, ale to da się sprawdzić
  • Poziom 3  
    Dodałem zdjęcia w 1 poście proszę o informacje jak to podłączyć.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Bez przerobienia instalacji do wypustu sufitowego się nie obejdzie.
    Żyła z-ż przewodu ma być żyłą ochronną, nie fazową po wyłączniku.
  • Poziom 3  
    Hej, to jaki żyrandol kupić żeby chodził bez żadnych przeróbek? Co mam powiedzieć w sklepie albo na allegro? Czy podajcie jakiś przykład?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Zakupić lampę w II klasie czyli taką która nie wymaga podłączenia przewodu ochronnego .
    Na ogół są to lampy plastikowe , bez metalowych elementów .
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    kamil2228 napisał:
    Hej, to jaki żyrandol kupić żeby chodził bez żadnych przeróbek? Co mam powiedzieć w sklepie albo na allegro? Czy podajcie jakiś przykład?

Każdy dowolny, byle do podłączenia nie ma żółto-zielonej żyły - musi być dwuprzewodowy, albo trzyprzewodowy, ale bez żyły żółto-zielonej, gdyż nie masz jej gdzie podłączyć. Natomiast forma, kształt, ilość żarówek - w zasadzie dowolna.
    Generalnie, najczęściej (choć są wyjątki) będzie to żyrandol wykonany z plastiku lub innych surowców nieprzewodzących prądu.
    Starsze modele metalowe, nie miały żyły żółto-zielonej. Zatem, bardzo prawdopodobne, że gdzieś na alledrogo znajdziesz metalowy żyrandol bez przewodu uziemiającego, wykonanego w II klasie ochronności. Nowe, które mają rozetę metalową, raczej zawsze będą miały przewód żółto-zielony do podłączenia uziemienia.

Pzdr!
  • Pomocny post

Poziom 30  
    Masz puszki pod sufitem? Pokaż w niej połączenia lub w puszce od łącznika, jeśli jest więcej "drutów" niż 3. Wystarczyło by tutaj przywrócić pierwotną funkcję przewodu zielono-żółtego.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Brivido napisał:
    Wystarczyło by tutaj przywrócić pierwotną funkcję przewodu zielono-żółtego.

Najpierw trzeba sprawdzić czy gdziekolwiek w mieszkaniu jest przewód ochronny. Zaczynając od WLZ.
  • Poziom 3  
    Hej po konsultacji z elektrykiem udało się podłaczyć żyrandol.

Dziękuje za wszelkie wypowiedzi.