Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Świeżaki i bohaterowie własnego domu - jak montować bądź nie systemu alarmowego

sosarek 05 Mar 2019 03:21 10863 15
Nazwa.pl
  • Temat powstaje ku przekorze wszystkich domorosłych elektryków, bohaterów domu itp. i dotyczyć będzie błędów oraz pytań stawianych przez nich - ma także na celu pokazanie najczęściej popełnianych błędów oraz wyjaśnieniu błędnych kwestii.

    Co to jest system alarmowy mam nadzieję każdy wie - nijak ma się do tego co oglądacie w filmach itp. - nie uświadczycie wiązki czujnika rozpylając puder w powietrzu...

    Montaż systemów monitoringu wizyjnego zwanego popularnie KAMERAMI nie ma nic wspólnego z ochroną obiektu - jest to TYLKO środek prewencyjny mogący ujawnić sprawcę - w ŻADEN sposób nie służy wykryciu intruza który chce się dostać do chronionego obiektu - może być traktowany jako dodatek do istniejącego systemu alarmowego, do jego prawidłowego montażu i wykorzystania przejdziemy w dalszej części.

    Co powinien zawierać system alarmowy - wszystkim wydaje się że zamontują parę czujników ruchu i wystarczy - no i zmartwię ich - NIE.

    Pomijam fakt montażu 3 czujek na dom o powierzchni 300m2 - Panowie - chodzi o Wasz dobytek i "dziadowanie" na okablowaniu - tym bardziej jak wykonuje je ktoś bez wiedzy i doświadczenia kończy się jak tu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3557130.html
    Jaki minus ma zastosowanie tylko czujek ruchu wewnątrz, które dla większości wydają się być wystarczające?
    Złudne poczucie bezpieczeństwa - czujki te wykryją intruza dopiero PO wtargnięciu do obiektu.
    Jak tego uniknąć?
    Ochrona obwodowa - na czym polega i dlaczego się jej pozbywacie...
    Polega na wykryciu intruza ZANIM dostanie się do chronionego obiektu, realizowana może być chociażby poprzez zewnętrzne czujniki ruchu, bariery, czujniki wibracyjne połączone z kontaktronami.

    Obsługa systemu z pilota/telefonu - dlaczego to złe rozwiązanie?
    Każdy chce z pilota/telefonu móc rozbrajać system - Dlaczego to zły pomysł i jak do tego podejść rzetelnie?
    Co w momencie zgubienia pilota/przechwycenia kodu?
    Rozwiązania takie można stosować jeśli zachowamy parę zasad bezpieczeństwa, mianowicie:
    -pilot służy tylko do wywołania zwłoki na czas podejścia do manipulatora np. w garażu
    - w przypadku rozwiązań on-line poprzez WiFi bądź sieć komórkową - korzystanie z serwerów i sprzętu renomowanych firm, np.serwer Satel

    Przy okazji wypadało by poruszyć temat systemów infradźwiękowych oferowanych na naszym rynku za pośrednictwem portali społecznościowych gdzie nawet sam dystrybutor na pytania techniczne potrafił się poddać nie znając odpowiedzi
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3557841.html

    Dobór właściwego sprzętu - tyczy się to głównie centrali alarmowej (pomijam fakt wynalazków oferowanych powyżej pewnie razem z garnkami i kocami emerytom) - każdy z góry zakłada że zamontuje 5 czujek wewnątrz i wystarczy - zakupi centralę, która oferuje tyle wejść - tylko co z wejściami sabotażowymi np.sygnalizatorów, obudowy, klawiatury na które już nie ma miejsc?
    Możliwość rozbudowy systemu spada do zera ale o tym później.

    Bilans prądowy całości który okazuje się za niski, możliwości rozbudowy o AUTOMATYKĘ budynku - a rozwiązań jest naprawdę wiele - od włączania światła na sterowaniu zraszaczami kończąc - nie da się tego zrobić na każdej centrali - dobierając ją bądźcie tego świadomi - czasem lepiej dopłacić te 50 czy 100zł. zamiast później pytać "jak to się nie da".

    Dobór i wykorzystanie możliwości centrali alarmowej
    Central różnych producentów na rynku mamy wiele - jak wybrać tą właściwą?
    Utarło się że najlepszy jest Satel - ponieważ jest ogólnodostępny i byle "kowal" poradzi sobie z jego montażem - tu wielu rozczaruję.
    Jest łatwo dostępny, lecz podstawowy dobór, podłączenie wcale nie jest tak proste jak się wszystkim wydaje czego efektem są pytania pojawiające się na Forum - niestety bez podstaw elektryki, elektroniki nie da się Wam pomóc - wtedy trzeba zatrudnić Instalatora bo niestety podstaw i całej reszty nie da się przekazać w 5 postach - i nie wynika to z naszej ignorancji dla Was, chęci wywyższania bądź zarobku - nie każdemu da się pomóc.

    Założenia stawiane systemom alarmowym - centrale
    Ochrona mienia polegająca na wykryciu intruza w chronionym obiekcie - zostało opisane powyżej.

    Dodatkowa funkcjonalność systemu - na myśli mam choćby możliwość sterowania automatyką domową z poziomu telefonu - tutaj trzeba w pierwszej kolejności spojrzeć na moduły producenta współpracujące z daną centralą pamiętając że nie wszystkie alternatywne rozwiązania da się z nią w jakikolwiek sposób połączyć.
    W kwestii systemów ze zintegrowaną automatyką prym na rynku wiedzie Ropam.

    Systemy bezprzewodowe i dlaczego czasem warto ich unikać.
    Montaż takowego systemu czasami wynika z lenistwa bądź jasnych informacji, że strony drugiej osoby - jak zobaczą chociaż kawałek zepsutej ściany będę miała migrenę przez rok" no i w tym momencie większość się poddaje.
    Dlaczego nie powinniśmy instalować tanich systemów bezprzewodowych, tym bardziej kupionych okazyjnie w markecie bądź "skośnych" braci:
    - brak jakiegokolwiek wsparcia technicznego
    - brak jakiejkolwiek możliwości rozbudowy o urządzenia inne niż oferowane przez producenta a ograniczające się często do czujek ruchu i otwarcia
    - częstotliwość na której pracują urządzenia czyli pasmo 433MHz na którym pracują również wszelkiej maści dzwonki bezprzewodowe, stacje meteo, elektroniczne nianie które w przypadku awarii skutecznie zakłócą/uniemożliwią korzystanie z takiego systemu
    - brak komunikacji między czujnikiem a centralą w przypadku awarii/niskiego stanu napięcia baterii co prowadzić może do złudnego poczucia bezpieczeństwa

    Jak temu zapobiegać lub czy się w takim razie kierować wybierając system bezprzewodowy?
    Niestety jak mantrę powtarzać będę że co kablowo jest lepsze, a system bezprzewodowy może być co najwyżej uzupełnieniem brakujących elementów gdy dojdzie nam zabezpieczyć jakieś pomieszczenie, którego pierwotnie miało nie być.
    - wybierajmy w tym celu rozwiązania producenta umożliwiające kontrolę nad elementami systemu bezprzewodowego, np.Abax od Satela bądź Alexor od DSC.
    - jeśli już system bezprzewodowy ma być głównym sprawdźmy czy posiada możliwość dwukierunkowej komunikacji
    - dobór centrali - jak w przypadku systemów kablowych opisanych powyżej
    - producenci warci polecenia - prym wiedzie głównie Satel z racji dostępności, ale mamy także Alexor od DSC i trochę niedoceniany/zapomniany czasem niesłusznie Jablotron.


    Wracając do faktu stosowania kamer jako głównego zabezpieczenia i problemów z tym związanych - za przykład niech służą przykłady z życia wzięte
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3563987.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17804527#17804527

    Dobór właściwego okablowania, modułów komunikacyjnych poprze sieć GSM oraz doboru kamer i podstawowych założeń zostały opisane przez naszego Kolegę @suworow więc zapraszam do lektury i mam nadzieję że po przeczytaniu chociaż części zdacie sobie sprawę z czym zamierzacie się mierzyć ;)

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3405515.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3416894.html


    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17756492#17756492
    ------------------------------------------------
    Ogłoszenie

    Przeczytaj również:
    Wyjścia (programowalne i nie tylko) central alarmowych
    Jak działają wyjścia alarmowe centrali
    Dwie czujki na jednym przewodzie. Dwie czujki pod jedno wejście centrali.
    Podłączenie dowolnej czujki do dowolnej centrali alarmowej - poradnik
    Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik


    Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


    Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń


    Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
    About Author
    sosarek

    Level 43  
    Offline 
    Spoko, jeśli zawodzą wszystkie rozwiązania wymagające niebywałej wiedzy to najprostsze sposoby zawsze okazują się najskuteczniejsze. :)
    NIENAWIDZĘ dyletantów którzy klepią swe racje, nie zwracają uwagi na to co zostało napisane wcześniej.
    Has specialization in: systemy alarmowe, monitoring cctv, komputery
    sosarek wrote 67713 posts with rating 9700, helped 7432 times. Live in city Poznań. Been with us since 2004 year.
  • Nazwa.pl
  • #2
    sosarek

    Level 43  
    Temat ku przestrodze.
  • Nazwa.pl
  • #3
    ^ToM^
    Level 41  
    No więc poprosimy o metodę zabezpieczenia dla:
    "Ochrona obwodowa - na czym polega i dlaczego się jej pozbywacie...
    Polega na wykryciu intruza ZANIM dostanie się do chronionego obiektu, realizowana może być chociażby poprzez zewnętrzne czujniki ruchu, bariery, czujniki wibracyjne połączone z kontaktronami. "

    Bardzo chętnie się dowiem jak wykonać takie zabezpieczenie. Warunek jest tak, że kot gdy podjedzie pod drzwi albo gdy wskoczy na parapet, mocny podmuch wiatru albo uderzająca w szybę szyszka z sąsiadującego z domem świerku, nie uruchomi alarmu.
  • #4
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Żaden problem. Wystarczy np podpytać kolegi @_ZBYCH_ który chyba specjalizuje się w tego typu systemach : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14200560#14200560
    Natomiast muszę powiedzieć, ze nie jest kolega w swych obawach zbyt oryginalny. Co raz trafia się jakiś teoretyk z tego typu wątpliwościami. Praktycy takie czujki po prostu montują i nie mają takich problemów.

    Gdybym ja miał odpowiedzieć na tego typu pytanie to:
    1. Czujki inercyjne. Czujka nie reaguje na każde uderzenia, a jej "czułość" polega regulacji. Wystarczy sięgnąć np do instrukcji takiego urządzenia i poczytać: https://www.montersi.pl/pliki/impaq-instrukcja-28433.pdf
    Z praktyki: fałszywe alarmy z tego typu czujek to rzadkość, oczywiście pod warunkiem że nie montujemy ich w budynkach narażonych na drgania np przy torach kolejowych ( przykładów jest oczywiście znacznie więcej) Pewne wątpliwości może budzić montaż takiego typu czujek na oknach dachowych ( grad) Na pewno nie wzbudzi takiej czujki drapiący w szybę kot. Nie spotkałem się z problemem szyszek, a mam kilka obiektów na działkach z sosnami, co np w takim Otwocku jest standardem. Już prędzej mógłby taką czujkę wzbudzić wystrzał z armaty, ale może nieco lekkomyślnie i pochopnie nie uwzględniam takiego zagrożenia. Powinienem?
    2. Bariery listwowe. Tu rzeczywiście w określonych warunkach np kot może wywołać fałszywy alarm, ale nie wywoła go na pewno szyszka czy spadający liść.
    Przy obu typach zabezpieczeń fałszywe alarmy to odosobnione, sporadyczne przypadki. Zdecydowanie więcej alarmów wywołują sami użytkownicy ( przynajmniej na początku), ale tu też są pewne rozwiązania, które ograniczają takie możliwości.

    Przykładowo:
    Starsza pani mieszkająca sama w dużym domu z ogrodem. Część okien z zamontowanymi barierami, część z czujkami inercyjnymi i czujkami otwarcia. W ciągu ponad dwóch lat pewnie z 5- 7 fałszywych alarmów:
    1. kot wszedł w barierę listową i tak się nieszczęśliwie ustawił, że zadziałała. Wcześniejsze próby mu się nie udawały :)
    2. klientka umyła kraty na oknach polewając je z węża ogrodowego i wilgoć przedostała się do wnętrza bariery. ( 2 - 3 fałszywe alarmy i bariera trafiła na serwis)
    3. jedna fałszywka z okna piwnicznego z zamontowaną czujką inercyjną ( nie pamiętam przyczyny- nie jest wykluczone że nie udało się jej ustalić)
    4. reszta alarmów spowodowana zwykłym roztargnieniem.
    Zbliża się 3 rok użytkowania tego systemu. Klientka zadowolona, alarm załącza codziennie, czuje się bezpiecznie, a jednocześnie może normalnie funkcjonować, przemieszczać się po domu. Może kolega zaproponować coś lepszego a jednocześnie na kieszeń prywatnego klienta?

    ---------------------------------------------------------------
    mod:suworow
    Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń:
    Zabezpieczenia stacjonarne. Systemy alarmowe, Kamery, Domofony, Napędy bram i rolet, Automatyka domowa. Tematy Wyróżnione i poradniki.

    Zachęcam również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum510.html
  • #5
    zworys
    Level 39  
    Jeśli chodzi o domorosłych elektryków - instalatorów to może warto poruszyć jeszcze jeden aspekt - co z tego że kupi dobrego Satela skoro pozostały osprzęt ( czujki , kontaktrony itp ) jest poza wszelką systemową klasą. Potem zdziwienie i narzekanie - dlaczego tyle fałszywych alarmów, czemu nie można tego ustawić, nie działa jak trzeba.
  • #6
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    zworys wrote:
    Jeśli chodzi o domorosłych elektryków - instalatorów to może warto poruszyć jeszcze jeden aspekt

    Po co pisać że "warto poruszyć", jak po prostu można poruszyć samemu :)
    Dokładnie tak jest. Rozumiem klienta który chce mieć ładną klawiaturę, ale to instalator musi mu wytłumaczyć, że nie może odbyć się to kosztem czujek i innych elementów systemu, że te ładne klawiatury pobierają tyle a tyle prądu i w związku z tym trzeba taki system rozbudować np o dodatkowy zasilacz. Ale jak instalator czy sprzedawca nie ma o tym bladego pojęcia lub skupiony jest tylko i wyłącznie na liczeniu złotówek, to efekty tego są jakie są. Ja też mam teraz poprawiać system gdzie mamy Integrę WRL dwa manipulatory TSI, i z 10 przypadkowo rozmieszczonych tanich czujek podłączonych różnie, tylko nie w DEOL. Ot cały system gdzie centrala i manipulatory kosztowały kilka tysięcy a czujki kilkaset złotych. Podobno system skończony, gotowy do użycia. Tylko włożyć kartę. Czemu instalator więc tego nie zrobił i go nie przekazał klientowi do użytkowania? Wyszło bardzo szybko....
  • #7
    Artur k.
    Admin of Audio group
    sosarek wrote:
    - w przypadku rozwiązań on-line poprzez WiFi bądź sieć komórkową - korzystanie z serwerów i sprzętu renomowanych firm, np.serwer Satel

    Co prawda to nie bank, ale warto dodać, że zawsze należałoby korzystać z zaufanego VPN, szczególnie gdy korzystamy z obcej sieci WiFi.
  • #8
    paszczakq
    Level 26  
    System jest tak skuteczny i niezawodny jak została wykonana instalacja i jakie i jak zamontowane czujniki . Teksty wezmę tą centralę bo nie ma z nią problemów jakoś dziwnie brzmią . To nie wina centrali tylko wykonania . Z dodatkowej funkcjonalności to powiadomienie SMS do klienta . Omijam fikuśne klawiatury itp . Drogie i szybciej się wysypie .
  • #9
    oskar777

    Level 26  
    Myślę, ze problem lezy w cenach, gdzie zewnętrzna czujka jest 3-5 krotnie droższa niż dobra czujka wewnętrzna dualna. Chętnie bym chciał takie coś mieć ale obawiam się kradzieży samych czujek.
    Może jest jakiś sposób przystosowania wewnętrznej czujki by na zewnątrz pracowała? Oczywiście pod warunkiem zapewnienia jej bezpiecznych warunków tzn ochrona przed deszczem, śniegiem itd.
  • #10
    paszczakq
    Level 26  
    Ja zewnętrzne czujki stosowałem jako wsparcie dla ochrony fizycznej obiektu . Zamontowane w odległych zakątkach gdzie miłośnicy cudzej własności często chodzili . I w tym rozwiązaniu to się sprawdzało . Fałszywe alarmy jeden czy trzy nie były problemem . Ochrona obwodowa pewniejsza ale to wymaga w sumie montażu już w trakcie budowy domu czy lokalu . Opcjonalnie bezprzewodowe sejsmiczne . Zewnętrzne czujki to nikt nie da sobie ręki uciąć że będzie spokój . Już sam zapis w instrukcji : czujka jest niewrażliwa na zwierzęta o masie równej dwóm kotom ... wszystko wyjaśnia . Te koty mają iść obok siebie , jeden za drugim , mogą się "tłuc" ? Zawsze jak są dwa to się tłuką . Domek z ogródkiem na wsi to będą zawsze jakieś problemy . Parking z samochodami w mieście raczej da się opanować .
  • #11
    Rysiek2
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    Wszystkim kolegom zaczynającym w branży zabezpieczeń nazwanych "świeżakami" polecam na początek tą lekturę. Jest w niej mało o instalacji ale bez tej wiedzy nie sposób poważenie zajmować się zabezpieczeniami:
    http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1...ble3bazaartykulowfielddodajpobierzkey1247.pdf

    Dodano po 18 [minuty]:

    ... na pewno to jeszcze się przyda dla "świeżaków":
    http://www.tecnocom.home.pl/szkolenia/przewodnik_sswn_tecnoalarm_1_2012.pdf
  • #13
    sosarek

    Level 43  
    @suworow Niestety, poruszył to zresztą także kood.
  • #15
    _ZBYCH_
    Level 15  
    Mam pytanie do kolegów - po co odpowiadacie na takie zapytania?
  • #16
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Bo naiwnie wierzymy, ze uda się kogoś przekonać....
    Aby nie powielać temat ów na forum, nie odpowiadać po raz setny, który kabelek wetknąć w którą dziurkę, czy to z zakresu domofonów, systemów alarmowych, CCTV, automatyki, powstały poradniki. Jak pewnie zauważysz w kilku zostały wykorzystane/ zacytowane i Twoje wypowiedzi. Niestety to nie działa tak do końca. Niektórzy lubią chyba odpowiadać na te same pytania, tłumaczyć wszystko od początku...
    Link do poradników:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum496.html