Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik

suworow 05 Mar 2019 08:03 12567 9
Optex
  • Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik


    Jak zabrać się do podłączania sygnalizatora do centrali alarmowej?

    Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że są różne sygnalizatory, różnie wyzwalane i nie w każdym wystarczy podać tylko zasilanie.
    • Obok styków odpowiedzialnych za pracę sygnalizatora, mamy również te reagujące na próbę jego otworzenia, oderwania od podłoża czy w wybranych modelach zapiankowania.





    Zasadniczo ze względu na sposób wyzwalania sygnalizacji można wyróżnić dwa typy:

    Grupa pierwsza, zdecydowanie prostsza w podłączeniu, gdzie wyzwolenie sygnalizacji następuje po podaniu zasilania na odpowiednie styki. Do grupy tej należą np. Satel: SP-4001, SP-4003, SPL-5010, SP-500, SPL-2030 czy Telmor TSZ-4D.
    Do tej grupy należy też zdecydowana większość sygnalizatorów wewnętrznych, takich jak np. SPW 100, SPW 210, MOS 2, AT-HC103
    Tu sprawa jest prosta. Podłączamy sygnalizator pod odpowiednie wyjście w centrali i tyle. Nie interesuje nas czy wyjście steruje plusem czy minusem. Jedyne co musimy sprawdzić, to jego obciążalność.


    Grupa druga, gdzie samo podanie zasilania nie wyzwoli sygnalizacji, trzeba tam podać jeszcze impuls wyzwalający. Są to np. Satel SP-4006, SP-4002, SD-6000, SP-6500, MOS 5, MOS-10, MOS 20 czy królujące w tanich zestawach Vidicon SV 101 (znany zresztą pod różnymi innymi nazwami), czy nawiązujący wyglądem do sygnalizatorów Satela SL 550.
    I tu sprawa się nieco komplikuje. Tak jak pisałem, nie wystarczy że taki sygnalizator zasilimy... ale jeszcze musimy go jakoś wyzwolić.

    Omówmy to może na przykładzie SV 101


    Posiada on następujące styki:
    Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik
    Od lewej:
    Tamper i GND - wyjście sabotażu sygnalizatora. Styki normalnie zwarte podłączane do linii sabotażowej 24h centrali.
    LED + - styk dość rzadko spotykany w sygnalizatorach. Podanie na niego plusa zasilania spowoduje zaświecenie dodatkowej diody w sygnalizatorze.
    TR+ i TR– służą do wyzwolenia sygnalizatora. Oczywiście wybieramy jeden z tych sposobów i tylko jeden z tych styków podłączamy. Gdy nasze wyjście sterujące podaje plus zasilania, to łączymy go z TR+ a jak podaje minus zasilania, to łączymy go z TR–. Wyzwalają one zarówno sygnalizację optyczną jak i akustyczną.
    GND i +12 - podłączamy je do wyjścia centrali, na którym cały czas jest zasilanie.

    W SV 101 mamy oddzielne styki do wyzwalania plusem a inne do wyzwalania minusem, a wyzwolenie następuje zawsze po podaniu plusa lub minusa.

    Nieco inaczej wygląda to np. w takim MOS 5

    Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik

    Mamy tu po kolei styki:
    Sabotaż Sabotaż - odpowiedniki w SV101 styków Tamper i GND a więc wyjścia sabotażu sygnalizatora. Tak samo podłączamy do linii sabotażowej 24h centrali.
    +13,8V i GND - odpowiedniki w SV101 styków +12 i GND. podłączamy je tak samo pod wyjście zasilania w centrali
    L - wejście wyzwalające optykę sygnalizatora. Sposób wyzwalania tego wyjścia ustalamy zworkami. Możemy ustalić czy sygnalizacja optyczna ma być wyzwolona plusem czy minusem, podaniem czy zabraniem
    S - wejście wyzwalające akustykę sygnalizatora. Sposób wyzwalania tego wyjścia ustalamy zworkami. Możemy ustalić czy sygnalizacja optyczna ma być wyzwolona plusem czy minusem, podaniem czy zabraniem.

    Jeżeli chcemy żeby nasz sygnalizator uruchamiał się po podaniu masy na wejścia sterujące, to zakładamy zworki: JL1 i L- dla optyki i JS1 i S- dla akustyki.

    Link do instrukcji sygnalizatorów MOS 5 i SV 101


    Linki do ciekawych tematów dot. podłączenia sygnalizatora:
    1. Poradnik na stronie montersi.pl:
    http://www.e-alarmy.pl/wsparcie/porady.html?kid=1&id=63


    FAQ:

    Jak najlepiej/najprościej przygotować się do montażu sygnalizatora?

    Jak zwykle najlepiej zrobić to na stole. Po skonfigurowaniu sprawdzić oba urządzenia oddzielnie, a dopiero potem gdy jesteśmy pewni tego działają w zamierzony i zbieżny ze sobą sposób, połączyć ze sobą. Co to znaczy zbieżny. Np. tyle, że centrala na czas alarmu wystawia na wybranym przez nas wyjściu minusa zasilania a sygnalizator właśnie reaguje na podanie tego minusa. Działanie wyjść centrali możemy sprawdzić diodą czy zwykłym przekaźnikiem. Działanie i wyzwalanie sygnalizatora możemy sprawdzić podłączając go bezpośrednio pod źródło zasilania 12V, czyli np. akumulator od centrali.

    Co ze stykami sabotażowymi na czas testu?

    Styki sabotażowe w sygnalizatorach (przynajmniej tych bez akumulatora) nie mają nic wspólnego z jego wyzwalaniem. Na czas testu, nie muszą być nigdzie podłączone, a sygnalizator może być na czas testów otwarty.

    Czy można sygnalizację świetlną i dźwiękową wyzwolić z tego samego OUT-a (wyjścia)?

    Oczywiście jak najbardziej. Należy tylko upewnić się czy nie przekroczymy jego obciążalności. Mostkowania możemy dokonać zarówno po stronie sygnalizatora jak i po stronie centrali.
    About Author
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Offline 
    suworow wrote 8788 posts with rating 1156, helped 646 times. Live in city Wołomin. Been with us since 2006 year.
  • Optex
  • #2
    Genevo

    Level 11  
    Kontynuując temat zainicjowany przez @suworow warto wspomnieć o tym jak działają wyjścia alarmowe centrali.

    W tym zakresie mamy trzy najczęściej spotykane rozwiązania:

    Sterowanie za pomocą "plusa" (m.in. ROPAM NEO IP, CA10, INTEGRA): obciążenie podłączane jest pomiędzy zacisk stale będący na potencjale masy, a zacisk na którym centrala wystawia lub zabiera napięcie +12V,

    Sterowanie za pomocą "masy" (m.in. GENEVO PRIMA, PERFECTA, niektóre DSC): obciążenie podłączane jest pomiędzy zacisk stale podający +12V, a zacisk na którym centrala wystawia lub zabiera masę.
    Programowe "odwrócenie polaryzacji" nie powoduje zamiany "+" z masą, a jedynie zamienia logikę sterowania ("zabranie" (masy/plusa) przy zadziałaniu, zamiast "podania" (masy/plusa) przy zadziałaniu).
    Dla sygnalizatorów z pierwszej grupy wymienionej przez @suworow (tzw. sygnalizatory "bez własnego zasilania") sposób sterowania PRAWIE nie ma znaczenia. Podkreślam, prawie.
    Są bowiem konstrukcje - rzekłbym, wadliwe (nieprzemyślane przez projektanta) w których masa optyki i masa akustyki są połączone ze sobą. Takim sygnalizatorem jest m.in. TSZ Telkom. W związku z tym, że masa sygnalizatora (optyka, akustyka) jest w takich konstrukcjach uwspólniona, nie da się (bez użycia dodatkowych przekaźników) oddzielić sterowania optyką i akustyką w centralach sterujących za pomocą masy.
    Rozwiązanie ze sterowaniem za pomocą masy ma jednak olbrzymią zaletę w kwestii podłączania sygnalizatorów z drugiej grupy, czyli tzw "sygnalizatorów z własnym zasilaniem". Dzięki temu, że wyjścia do sygnalizatorów (+OUT1, +OUT2 w PRiMA) podają stale +12V względem masy, można je użyć do zasilenia sygnalizatora/ładowania akumulatora. Nie ma potrzeby "zużycia" dodatkowego wyjścia zaprogramowanego jako "zasilanie" tylko po to, by dostarczać energię do sygnalizatora.
    Przykładowo, w przypadku przytoczonego sygnalizatora SV101, zaciski "GND" i "+12V" podłączyć można do zacisków "COM" i "+OUT1" w centrali, zaś sterowany "OUT1–" użyć jako sygnał wyzwalający podłączony do "TR–" (bo jest to sterowanie masą). W ten sposób, jedno wyjście (OUT1) "załatwia" równocześnie kwestię zasilania sygnalizatora (COM, +OUT1) i jego sterowania (OUT1–). Analogicznie będzie w innych centralach sterujących "masą".

    Trzecie ze spotykanych rozwiązań to przekaźnik. Tutaj w zależności od konfiguracji dostępnych styków (C, NO, NC) musimy zmostkować odpowiednie napięcia z innych zacisków, aby dostarczyć sygnalizatorowi właściwe sygnały sterujące.
  • Optex
  • #3
    Genevo

    Level 11  
    Poniżej zamieszczam kilka schematów podłączenia sygnalizatorów do centrali PRiMA. Analogicznie wykonywane będą podłączenia do innych central wykorzystujących sterowanie za pomocą masy ("–").
    – Podłączenie sygnalizatora "z własnym zasilaniem", np. Satel 3001:
    Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik
    Uwaga – sygnalizatory Satel (z własnym zasilaniem) nie obsługują wyzwalania przez "podanie masy", a jedynie przez "zabranie masy". Oznacza to konieczność programowego odwrócenia polaryzacji działania wyjścia w PRiMA (opcja RV dla wyjścia).

    – Podłączenie sygnalizatora wymagającego podania "plusa", z użyciem zewnętrznego przekaźnika:
    Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik

    – Na koniec przedstawiam podłączenie sygnalizatora BLADE (AMC), znajdującego się w ofercie GENEVO:
    Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej - poradnik

    BLADE ma uproszczone sterowanie (połączona "optyka" i "akustyka"), oraz pozwala na opcjonalny montaż akumulatora 12V podtrzymującego zasilanie sygnalizatora.

    Przy okazji, drobna uwaga praktyczna: wyjścia "wysokoprądowe" (OUT1, OUT2) centrali PRiMA posiadają układ monitorujący obecność obciążenia. W związku z tym, nieobciążone wyjście w trakcie pomiaru napięcia pokaże 12V, niezależnie od tego czy jest włączone czy nie – jest to dość częsta "pułapka" w którą wpadają mniej doświadczeni instalatorzy. Wystarczy jednak je obciążyć (choćby dołączonym wraz z centralą rezystorem 1k1) żeby pomiar napięcia odzwierciedlał faktyczny stan wyjścia.
  • #4
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Genevo wrote:
    Takim sygnalizatorem jest m.in. TSZ Telkom-u. W związku z tym że masa sygnalizatora (optyka, akustyka) jest w takich konstrukcjach uwspólniona, nie da się (bez użycia dodatkowych przekaźników) oddzielić sterowania optyką i akustyką w centralach sterujących za pomocą masy.

    Zgadza się, nawet zastanawiałem się, czy napisać o tym przypadku. Tyle, że podkreślmy to jeszcze raz – ma to znaczenie gdy chcemy sterować oddzielnie akustyką i optyką. Gdy nie zależy nam na tym, podłączamy optykę i akustykę pod jedno wyjście, to nie musimy wiedzieć czy steruje ono plusem czy minusem :)
    Nie musimy, nie oznacza że nie warto jednak się z tym zapoznawać. To, jak działają wyjścia, przyda nam się przy podłączaniu innych urządzeń, czujek wymagających resetu zasilania, podłączaniu pod wyjścia niskoprądowe, czy przy przygotowaniu wyjść centrali do współpracy z nadajnikiem agencji ochrony.
    Tak jak wspomniał słusznie @Genevo, drugi rodzaj sterowania jest typowy dla sygnalizatorów z własnym zasilaniem (wbudowanym akumulatorem), ale i tu jest wyjątek jakim jest MOS-5, który nie został wyposażony we własne zasilanie.

    Dziękuję koledze @Genevo za udział w dyskusji, zwięzły opis działania wyjść (nie miałem pomysłu jak to zrobić i ucieszyłem się gdy zobaczyłem, że kolega wykonał to za mnie) i zamieszczenie materiałów.
    Tematu nie zamykam i gdyby ktoś chciał coś dopisać, sprostować czy uzupełnić, to jak najbardziej zapraszam.
    Jeżeli macie natomiast pytanie dotyczące podłączenia sygnalizatora, proszę zadajcie je w nowym temacie.
  • #5
    bezpiecznykrakow

    Level 18  
    Genevo wrote:
    Na koniec, przedstawiam podłączenie sygnalizatora BLADE (AMC), znajdującego się w ofercie GENEVO:
    Jak podłączyć sygnalizator do centrali alarmowej


    Można się dowiedzieć czegoś na temat widocznego na schemacie "wewnątrz" sygnalizatora rezystora? Na schemacie w instrukcji na Waszej stronie go nie ma. Jaką ma wartość? Można wybierać wartość zworkami albo go zmostkować?
  • #6
    paszczakq
    Level 26  
    Sygnalizatory Satel miały przecież zworki PLA i PLO do zmiany polaryzacji. Ostatecznie wejście w sygnalizatorze podciągałem rezystorem do zasilania lub masy i działało.
  • #7
    Anonymous
    Level 1  
  • #8
    Rysiek2
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    Wprawdzie kolega Genovo coś tam napisał o rezystorze dołączonym równolegle do wyjść wysokoprądowych, ale w kontekście jakiegoś pomiaru napięcia (nie wiem po co).
    Dlaczego ważne jest dołączenie rezystora równolegle do wyjścia prądowego? Dlatego, że daje on informację centrali, że wyjście jest obciążone. Niektóre sygnalizatory mają na tyle małą rezystancję w stanie wyłączenia, że monitorowanie wyjścia zgłasza brak obciążenia. Aby tego uniknąć, równolegle z sygnalizatorem wpina się rezystor np.1k1.
    Cała zabawa polega na tym, że część "spryciarzy" dołącza ten rezystor w centrali, co jest kardynalnym błędem. Zgadnijcie dlaczego?
  • #9
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Panowie @paszczakq @Rysiek2 @bezpiecznykrakow poruszyli temat rezystorów stosowanych w sygnalizatorach. Wydaje mi się, że należy się tu słowo wyjaśnienia, skąd one tam się biorą, po co się je stosuje.

    1. Rezystor włączony szeregowo w obwód sabotażu sygnalizatora. Parametryzuje on linię sabotażu. Dzięki temu centrala uzna jako sabotaż nie tylko otwarcie obudowy, czy przerwę w przewodzie łączącym centralę z sygnalizatorem, ale też zwarcie tego przewodu. Można w obwód włączyć jak na przedstawionym przez kolegę @Genevo schemacie jeden rezystor i linię centrali ustawić jako EOL, jak i dwa rezystory (jeden szeregowo, drugi równolegle do styków) i linię centrali ustawić jako DEOL.

    2. Rezystor włączony równolegle do styków wyzwalających sygnalizację. W ten sposób rezystory stosuje się w dwóch przypadkach:
    • Pierwszy z nich opisał już w poście wyżej kolega @Rysiek2. Chodzi po prostu o obciążenie wyjścia centrali, by ta nie zgłaszała usterki.
    • Drugi to taki, gdy centrala steruje np. minusem, a nasz sygnalizator sterowany jest tylko i wyłącznie plusem. Wtedy daje się rezystor podciągający do plusa. Jest to dość rzadki przypadek, tym bardziej że większość sygnalizatorów jest sterowanych minusem lub ma możliwość wyboru czym mam być sterowana (oddzielne wejścia do sterowania minusem lub plusem lub te same, ale ustawiane odpowiednio zworkami).
  • #10
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Instrukcje wybranych sygnalizatorów:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3577126.html


    ............................................................................
    Ogłoszenie

    Przeczytaj również:
    Jaki nadajnik GSM do współpracy z centralą alarmową? + Przykłady konfiguracji.

    Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


    Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń


    Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne