Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Bosch SMV69M40EU Actiwe Water Eco - błąd E15

rannyptak 05 Mar 2019 09:44 4455 2
 • #1
  rannyptak
  Level 8  
  Witam Kolegów,
  Mam kłopot dość standardowy sądząc z liczby postów na elektrodzie - błąd E15 w 8-letniej zmywarce Bosch (nie widzę tabliczki z dokładnym modelem więc podałem tylko nazwę). Czyli wew. przeciek. Wszystkie objawy standardowe - podwyższony poziom wody w zmywarce, migający kranik i wyświetlony kod błędu E15 oraz uruchamiającą się co kilka minut pompę nawet przy otwartych drzwiach, brak reakcji na przycisk reset, a nawet na wyłączanie zmywarki.

  Na razie zrobiłem czyszczenie filtra wody (woda jest), czyszczenie filtrów przy odprowadzeniu brudnej wody, sprawdziłem pompę odprowadzającą (działa bo jak się załącza co parę minut to dolewałem kilka litrów czystej wody i pompa spokojnie ją odprowadziła). Zdjąłem przedni dolny panel, spodziewałem się szlamu, błota i bagna, a zobaczyłem, że faktycznie trochę wody w misce się zebrało ale było tego raptem ok pół szklanki (wyciągnąłem prawie do sucha strzykawką z wężykiem - nie chciałem przechylać bo paru kolegów na forum przestrzegało przed takim sposobem naprawy).

  Na dodatek nie widać wycieku, wszystko suche i na dodatek czysto w środku. Fakt, że nie rozebrałem jeszcze całego dołu bo mam ją w zabudowie, może coś z tyłu się czai czego w lusterku nie widać. Chciałem puścić zmywanie testowe żeby zobaczyć skąd może ciec bo wyciek musi być mały. Niestety cały czas wyskakuje błąd E15 i zmywarka jest głucha na polecenia. Czy macie pomysł co i jak jeszcze sprawdzić przed rozłożeniem całości?
  Pozdrawiam
  Mariusz.
 • #3
  rannyptak
  Level 8  
  Witam,
  Z grubsza rozpoznałem problem. Chwilę to trwało zanim znalazłem cały dzień żeby wyjąć zmywarkę z zabudowy i rozkręcić ją. Okazało się, że jest to zalanie, kod E15 z tym, że czujnik zalania (zwierający się po podniesieniu talerzyka styropianowego) zalepił się tłuszczem i nie cofał się po osuszeniu zmywarki. Przez to błąd nie ustępował i zmywarka cały czas wywalała ten błąd. Po wyeliminowaniu uszkodzenia zaworu i modułu sterującego sprawdziłem najprostszą rzecz jaką jest taki czujnik.

  Kolego Kisiek, tak to taka zmywarka (SMV69M40EU - tabliczka była z tyłu) lub bardzo podobna. Filmik się przydał, tylko na tym jednym widziałem demontaż czujnika i trochę mnie to naprowadziło na pomysł żeby go wyjąć i sprawdzić. Reszta naprawy jest już w necie dobrze opisana. Także dzięki, pozdrawiam i zamykam.
  Mariusz.