Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wypuszczono nową wersję Linuksa - 5.0

ghost666 05 Mar 2019 19:45 1308 7
  • Wypuszczono nową wersję Linuksa - 5.0
    Linus Torvalds poinformował w ostatni weekend o wypuszczeniu nowej wersji systemu operacyjnego Linuks ? 5.0.

?Wprowadzone zmiany we wszystkich wydanych wersjach są dosyć duże. Muszę jednakże wskazać (kolejny już raz), że Linuks nie jest numerowany na podstawie dodawania nowych funkcji i że ?5.0? nie oznacza niczego szczególnego, a jedynie to, że numerowanie kolejnymi wersjami 4.x stało się uciążliwe ? x zrobił się tak duży, że nie starcza mi palców u rąk i nóg do jego zliczenia? napisał Torvalds.

W poprzednim wydaniu, Linuksie 4.20, wprowadzono m.in. wsparcie dla szeregu chińskich procesorów ? architektury C-SKY oraz układów Hygon Dhyana, kompatybilnych z x86, APU AMD Raven2 oraz Picasso.

Natomiast w wersji 5.0 poważniejsze zmiany dotyczą między innymi:

* Dodania wsparcia dla szyfrowania systemu plików przez Adiantum
    * Szybsze szyfrowanie plików w układach bez akceleratora AES
    * Dodano wsparcie dla AMDGPU FreeSync.
    * Dodano wsparcie dla plików wymiany btrfs
    * Dodano wsparcie dla uruchamiania binderfsa a wielu instancjach Androida.

Dodano także wiele usprawnień specyficznych dla konkretnych architektur, w tym ARM (m.in. dla układów Alwinnera, Rockchipa, Amlogic, Samsunga, Qualcomma i Mediateka), MIPS oraz RISC-V. Jest to pierwsza wersja tego systemu operacyjnego, w której dodano poprawki dedykowane dla tej nowej architektury.

Jeśli chodzi o bliskie użytkownikom naszego forum platformy, to one także doczekały się pewnych aktualizacji. Dodano wsparcie dla ekranu dotykowego Raspberry Pi oraz modułów Bluteooth Amapk, od Broadcoma, które wykorzystywane są w komputerach z rodzin Banana Pi oraz Cubietruck, opartych o SoC Allwinnera.

Źródło: https://www.cnx-software.com/2019/03/04/linux-5-0-release-changelog-arm-mips-risc-v/

Fajne! Ranking DIY
  • #3 05 Mar 2019 21:55
    John5MM
    Poziom 19  

Ja ma pytanie dalej nie można zainstalować po ludzku sterowników do karty WiFi ?

• #6 06 Mar 2019 19:16
    Macosmail
    Poziom 33  

John5MM napisał:
    Ja ma pytanie dalej nie można zainstalować po ludzku sterowników do karty WiFi ?

To pytanie trzeba kierować do producenta karty WiFi.

• #7 08 Mar 2019 22:54
    Bojleros
    Poziom 15  

John5MM napisał:

Kiedyś nie tylko z WiFi były problemy a to głównie przez producentów którzy a to nie dostarczali dokumentacji , a to dostarczali tylko sterownik binarny, a to wypuszczali sterownik otwarto źródłowy ale na licencji uniemożliwiającej włączenie w kernel.

Nie kupuj dziadostwa, obecnie wiele urządzeń ma normalnie natywne wsparcie i nawet producenci zaczęli otwarcie to pisać w dokumentacji i na opakowaniach. Jak nie jesteś pewien lub chcesz zaryzykować to kup wysyłkowo ...

ghost666 napisał:
    Wprowadzone zmiany we wszystkich wydanych wersjach są dosyć duże. Muszę jednakże wskazać (kolejny już raz), że Linuks nie jest numerowany na podstawie dodawania nowych funkcji i że ?5.0? nie oznacza niczego szczególnego, a jedynie to, że numerowanie kolejnymi wersjami 4.x stało się uciążliwe ? x zrobił się tak duży, że nie starcza mi palców u rąk i nóg do jego zliczenia? napisał Torvalds.

Tak to wygląda od czasu kiedy zmieniono model rozwoju i releasowania. Przykładowo nieparzysty numer minor oznaczał kiedyś gałąź rozwojową, która przed wypuszczeniem nowej wersji stabilnej podlegała długotrwałemu stabilizowaniu.

• #8 11 Mar 2019 18:59
    pgru2
    Poziom 6  

Skoro jest pytajnik przy chińskich procesorach to dodam, że trzeci komputer świata obecnie(wg. największej mocy obliczeniowej) jest oparty o chińskie procesory i oczywiście używa Linuxa - https://pl.wikipedia.org/wiki/Sunway_TaihuLight . Nie wiem jak z dostępnością komercyjną tych procesorów, ale przykładowo Sunway SW26010 ma 260 rdzeni. Skoro jest na to Linux(to w zależności od ceny procesora, ale podobno było tańsze użycie tych procesorów niż procesorów odpowiedników Intela) komputer z takim procesorem mógłby być nawet opłacalną stacją roboczą.

Może ktoś wie coś więcej albo używa chińskiego procesora i napisałby o tym?