Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowy akumulatorek znacznie wydłuża czas pracy słuchawek bluetooth

ams8 05 Mar 2019 19:58 3366 23
  • Moje bezprzewodowe słuchawki Soundblaster Jam wyposażone są w akumulatorek Li-Ion o pojemności 200 mAh. Według danych katalogowych jedno ładowanie powinno wystarczyć na 12 godzin, przy moim sposobie użytkowania to było mniej, co oznaczało konieczność ładowania co drugi dzień. Zacząłem się niepokoić o trwałość złącza mikro-USB. Problem rozwiązałem podłączając równolegle dodatkowe ogniwo Li-Ion, o pojemności 730 mAh, odzyskane ze starego modułu od kamery. Uzyskałem w sumie 930 mAh, dzięki czemu ładowanie przeprowadzam raz na dwa tygodnie. Oczywiście proces ładowania też jest wydłużony, zajmuje 12-14 godzin, ale dla mnie to nie problem.

Ogniwo Li-Ion ze starej kamery

Wszystkie czynności wymagają zachowania szczególnej ostrożności:
    - rozbieranie słuchawki
    - wywiercenie otworka na wyprowadzenie przewodów na zewnątrz
    - zdejmowanie izolacji z wewnętrznych przewodów zasilających
    - lutowanie
    Generalnie trzeba uważać, by nie zerwać przewodów słuchawkowych, sprawiających wrażenie bardzo delikatnych, i oczywiście - nie pomylić 'plusa' z 'minusem'.
    Fabryczny akumulatorek znajduje się w lewej słuchawce, i tylko nad nią trzeba się skupić: zdjąć gąbkę, wykręcić trzy śrubki i delikatnie otworzyć.

Lewa słuchawka po zdjęciu gąbki

Na załączonym obrazku widać co jest w środku:

Wnętrze lewej słuchawki

Teraz wystarczy delikatnie zdjąć krótkie fragmenty izolacji z przewodów akumulatorka: czarny to (-), liliowy to (+), dolutować dwa elastyczne przewody i wyprowadzić je na zewnątrz po wywierceniu niewielkiego otworka w plastikowej osłonie. Po zaizolowaniu miejsc lutowanych i zamknięciu konchy przylutować końce przewodów do dodatkowego akumulatorka (nie pomylić biegunowości), i przymocować go do obejmy np. za pomocą czarnej taśmy izolacyjnej.

Słuchawki z dodatkowym akumulatorkiem

Po dwu miesiącach użytkowania stwierdzam, że pomysł się sprawdził bardzo dobrze: złącze mikro-USB jest wykorzystywanie zdecydowanie rzadziej bo ładowanie odbywa się raz na dwa tygodnie zamiast co dwa dni, a zastosowany przeze mnie akumulatorek jest na tyle mały i lekki, że nie powoduje dyskomfortów.
    Uwaga: po wykonaniu takiej modyfikacji przepada gwarancja.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 05 Mar 2019 23:09
    E8600
    Poziom 36  

Plus dla Ciebie, że udało się ulepszyć sprzęt.
    Osobiście wrzucił bym do środka baterię od starej Nokii lub innego telefonu zamiast oryginalnego akumulatora. Powinien się zmieścić do środka i by to schludniej wyglądało. :D

• #3 06 Mar 2019 00:47
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  

Po prostu zamontuj kolego drugi taki sam z drugiej strony i zniknie problem asymetrii wyglądu a pewnie i komfort wzrośnie ze względu na równy rozkład mas :D

Oryginalny układ ładowania daje radę?

• #4 06 Mar 2019 07:00
    zgierzman
    Poziom 20  

Oryginalna bateria w słuchawce wygląda jakby miała układ zabezpieczający. Nowa bateria tego nie ma.
    Wcześniej słuchawki wyłączały się kiedy napięcie spadło do poziomu wciąż bezpiecznego dla baterii.
    Obawiam się, że teraz słuchasz muzyki aż napięcie na dodatkowej baterii spadnie do wartości przy której przestaje działać wzmacniacz.

Czy słuchawki mają wbudowany system zabezpieczenia niezależny od tego który który jest w baterii?
    Jakie jest napięcie na tym dodatkowym akumulatorze po tych dwóch tygodniach działania, kiedy musisz znów naładować słuchawki?

Jeśli ta bateria od kamery nie będzie odpowiednio traktowana, to wróżę jej bardzo krótkie życie.

• #6 06 Mar 2019 09:09
    ams8
    Poziom 9  

>>>wrzucił bym do środka baterię od starej Nokii lub innego telefonu zamiast oryginalnego akumulatora. Powinien się zmieścić do środka<<<
    W środku jest niewiele miejsca, może dało by radę ale trzeba by usunąć garby obejmujące oryginalną baterię, skomplikowane ale możliwe.

Dziękuję za zainteresowanie. Mam nadzieję, że mój pomysł przyda się nie tylko do słuchawek ale także do wszelakiego sprzętu zasilanego bateriami Li-Ion, takimi jak tablety, odtwarzacze mp3, latarki itp. pod warunkiem podłączenia dodatkowej baterii równolegle do oryginalnej przed jakąkolwiek elektroniką. Uwaga: baterie 'telefoniczne' mają elektronikę zabezpieczającą w postaci wąskiej płytki z polami stykowymi wyglądającymi na złocone.

Dodatkowe wyjaśnienia:

>>>drugi taki sam z drugiej strony i zniknie problem asymetrii wyglądu a pewnie i komfort wzrośnie ze względu na równy rozkład mas<<<
    Myślałem o tym, ale tak jak jest wystarczy, a asymetria rozkładu mas nie jest wyczuwalna.

>>>Oryginalna bateria w słuchawce wygląda jakby miała układ zabezpieczający. Nowa bateria tego nie ma.<<<
    Druty widoczne na zdjęciu są podłączone bezpośrednio do oryginalnej baterii, przed układem zabezpieczającym.

>>>Wcześniej słuchawki wyłączały się kiedy napięcie spadło do poziomu wciąż bezpiecznego dla baterii. <<<
    Nadal tak jest - reakcja słuchawek na spadek napięcia jest taka sama jak przed modyfikacją.
    Obie baterie są połączone równolegle, przed układem zabezpieczającym, jakikolwiek on jest.
    Oryginalny układ ładowania daje radę.

>>Jeśli ta bateria od kamery nie będzie odpowiednio traktowana, to wróżę jej bardzo krótkie życie.<<<
    Sądzę, że jest okay. Sama bateria i jej żywotność to rzecz zadziwiająca mnie nie po raz pierwszy. Moduł baterii od kamery pochodził z 2005 roku i 'siadł' już z dawno. Po rozebraniu go okazało się, że baterie były dwie, połączone szeregowo. Jedna 'padnięta' zaś druga dobra, czyli napięcie na niej było powyżej 2V, bez problemów dawała się naładować do 4V2 i trzymała napięcie. I to właśnie tę baterię zastosowałem w moich słuchawkach.

Dodano po 4 [minuty]:

>>>zamontowałbym akumulatorek na środku pałąka<<<
    Taki układ wymaga pociągnięcia przewodów aż na środek pałąka co utrudniało by ruchy w przypadku konieczności częstego dopasowywania do głowy. Być może dało by się umieścić przewody wewnątrz pałąka, nie sprawdzałem, nie chciałem zbytnio rozgrzebywać całej konstrukcji.
    Chodziło mi o to, by przewody połączeniowe były jak najkrótsze i żeby nie rozbierać prawej słuchawki, gdzie jest sporo elektroniki, tak sądzę.

• #7 06 Mar 2019 11:13
    tytka
    Poziom 17  

ams8 napisał:
    Mam nadzieję, że mój pomysł przyda się nie tylko do słuchawek ale także do wszelakiego sprzętu zasilanego bateriami Li-Ion, takimi jak tablety, odtwarzacze mp3, latarki itp.

Szczerze, to wątpię, aby ktoś zechciał zrobić sobie "garbatego" tableta, czy też odtwarzacz mp3. Tu łatwiej zaopatrzyć się w powerbanka.

Najważniejsze, że osiągnąłeś zamierzony cel. A sam pomysł niczym odkrywczym nie jest. Osobiście szukał bym rozwiązania idącego bardziej także w stronę estetyki.

• #8 06 Mar 2019 15:23
    ams8
    Poziom 9  

Powerbank oczywiście wypróbowałem z tymi słuchawkami, ale dyndająca na kabelku ciężkawa grucha to nie to - dla mnie kable są zmorą i Nobel się należy za bezprzewodowe wynalazki.

Co do 'garbatych' rozwiązań to już coś takiego mam, poniżej fotka z Ipod-Touchem, chyba pierwszy model, oraz Manta Mid008.
    Ipod ma tak mocarnie przyklejoną wewnętrzną baterię, że bałem się ją wydłubywać. Działa świetnie jako mp3, nic innego tam nie idzie zainstalować bo hardware zbyt stary. Manta też działa, choć jest strasznie mułowata.

Estetyka jest ważna, ale w moim przypadku szybkość realizacji pomysłu wygrywa z estetyką.

• #9 06 Mar 2019 16:49
    airman
    Poziom 12  

A bezpieczeństwo ? przypadkowo wbijesz coś w świeżo naładowany miękki jak plastelina akumulator i stanie się tragedia w mgnieniu oka, weź tu teraz bądź w autobusie lub samochodzie na ruchliwej autostradzie... wydaję mi się, że igrasz z losem.
    Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu, jeśli nie dbasz o siebie to zadbaj o tych, którzy mogą ucierpieć w skutek nieprzewidzianego lecz realnego zdarzenia.

• #11 06 Mar 2019 17:20
    CMS
    Administrator HydePark

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to zerknij sobie na przypadek kolegi z forum światełka.pl...

"Lionki" są zajefajne gdy używamy ich zgodnie ze sztuką (choć też nie zawsze), ale też BARDZO niebezpieczne, gdy coś pójdzie nie tak.

• #12 06 Mar 2019 17:40
    error105
    Poziom 9  

A czy do drugiej słuchawki nie dało się wsadzić akumulatorka ?

• #13 06 Mar 2019 18:03
    ams8
    Poziom 9  

Pewnie można, ale nie rozbierałem tej drugiej słuchawki. Podejrzewam, że tam może nie być miejsca na akumulatorek, bo tam jest elektronika m.in. obsługująca przyciski. Gdzieś na necie znalazłem informację, że akumulatorek fabrycznie jest zainstalowany w lewej słuchawce, i tylko ją rozebrałem; załączam jedyną stronę z tym związaną pochodzącą z dokumentu 'SoundBlaster JAM User-Guide-2479156.pdf'

• #14 06 Mar 2019 19:28
    miksiarz
    Poziom 13  

sam posiadam te słuchawki i zastanawiam się nad takim modem relacje zdam jak zrobię :)

Dodano po 2 [minuty]:

raczej myślę nad większym ogniwem w środku lub dodaniem jakiegoś asymetrycznego złącza aby podłączyć zewnętrzne ogniwo

• #15 06 Mar 2019 22:38
    tytka
    Poziom 17  

ams8 napisał:
    dla mnie kable są zmorą i Nobel się należy za bezprzewodowe wynalazki.

Ja np mimo że mam do wyboru naprawdę dobre słuchawki BT, to wolę słuchać na swoich kablowych (jednak lepszych).

ams8 napisał:
    Estetyka jest ważna, ale w moim przypadku szybkość realizacji pomysłu wygrywa z estetyką.

Nie to że się czepiam, ale nie tylko z tymi słuchawkami, ale także ten tablet i czytnik mp3, widać że trącą prowizorką.

• #16 07 Mar 2019 06:58
    Adam16l
    Poziom 20  

Nie powinieneś łączyć różnych akumulatorów liion, czy to szeregowo czy rownolegle. Szczególnie takich o różnych pojemnościach, różnym oporze wewnętrznym czy różnym typie (miałeś litowo polimerowe a dodałeś litowo jonowe).
    Grozi to szybkim uszkodzeniem ogniw czy grozniejszym pożarem lub wybuchem.
    Wątek powinien zostać usunięty zanim ktoś zrobi podobnie i będzie nieszczęście (takie ogniwa potrafią wyrządzić spore szkody jak ulegną uszkodzeniu)
    Bardzo kiepski i niebezpieczny projekt. Powinieneś użyć najlepiej jednego ogniwa o większej pojemność. Lub dwóch identycznych ogniw o tym samym stanie zużycia i parametrach
    Pzdr

• #17 07 Mar 2019 09:18
    ams8
    Poziom 9  

Co racja to racja, fakt, nie przejąłem się tym, że baterie są różnych typów.

Cóż, zawsze mogę odciąć jedną z baterii. Ale nie sądzę, by zagrożenie eksplozją było realne w tym przypadku.
    Z pewnością tak gdyby moja ładowarka miała dużą wydajność prądową.
    Być może tak, gdyby obie baterie miały pojemności znacząco większe.
    W wielu urządzeniach baterie są łączone w różnych kombinacjach, i naturalną rzeczą jest, że z upływem czasu któraś z nich się degeneruje czyli przestaje być identyczna z pozostałymi. To stwarza niebezpieczeństwo, jeśli w grę wchodzą duże pojemności i prądy. Ale jakoś nie słychać o powszechnym wybuchaniu zespołów akumulatorowych stosowanych np. w notebookach. Co prawda czuwa nad tym bardziej zaawansowana elektronika niż w przypadku moich słuchawek.

A że się baterie szybko zdegenerują...Cóż, nie ma nic wiecznego. Większe szanse ma ta dodatkowa, bo jest Li-Ion. A i tak jest z demobilu i cieszę się, że znalazłem dla niej praktyczne zastosowanie i nie leży gdzieś zatruwając chemią środowisko naturalne.

Na razie ta modyfikacja działa już trzeci miesiąc, w trakcie ładowania nie grzeje mi się ani ładowarka ani dodatkowe ogniwo, do tego fabrycznego dostęp jest raczej trudny.

Co do wycofania tematu - decyzja należy do Admina - jakby co, to nie będę miał o to pretensji.

Dodano po 21 [minuty]:

tytka napisał:
    ams8 napisał:
    dla mnie kable są zmorą i Nobel się należy za bezprzewodowe wynalazki.

Ja np mimo że mam do wyboru naprawdę dobre słuchawki BT, to wolę słuchać na swoich kablowych (jednak lepszych).

Masz absolutną rację, tym bardziej, że BT, przynajmniej ten, z którym mam do czynienia, nie chce działać z 24 bit/96 kHz, zaledwie 16 bit/48 kHz.
    Paradoksalnie jednym z dobrodziejstw w moim wieku (69) jest to, że przyjemniej brzmi dla mnie to co kiedyś było niestrawne z powodu zbyt wysokich tonów, zniekształceń. Jestem tzw. dźwiękolubem albo audiofilem ('audiophoolem', jak kiedyś ktoś to określił, trafnie zresztą).

ams8 napisał:

Nie to że się czepiam, ale nie tylko z tymi słuchawkami, ale także ten tablet i czytnik mp3, widać że trącą prowizorką.

Racja, a w dodatku prowizorka należy do najtrwalszych...A tak przy okazji rzuciłem okiem na Twoje tematy - chapeau bas ! Gratuluję projektów, jakości-estetyki wykonania, i zazdroszczę możliwości warsztatowych :-)

• #18 09 Mar 2019 01:18
    c2h5oh
    Moderator

ditomek napisał:
    Zamontowałbym akumulatorek na środku pałąka.

• #19 09 Mar 2019 15:52
    tytka
    Poziom 17  

ams8 napisał:
    ... a w dodatku prowizorka należy do najtrwalszych...

Życie pokazuje, że na to wychodzi. Najlepszym przykładem jest tu Wieża Eiffla.

ams8 napisał:
    A tak przy okazji rzuciłem okiem na Twoje tematy - chapeau bas ! Gratuluję projektów, jakości-estetyki wykonania, i zazdroszczę możliwości warsztatowych

Dzięki wielkie. Ale to tylko zasługa moich umiejętności, pomysłowości i wpojonej zasady : "jak coś robić, to dobrze, albo wcale". Bo warunków warsztatowych, jako takich, nie mam żadnych (wszystko "klecone" w domu, na przysłowiowym kolanie).

• #20 09 Mar 2019 19:30
    Robert Stasiak
    Poziom 11  

Witaj ams8!
    Nie łączy się różnych akumulatorów litowych, szeregowo lub równolegle, o różnych pojemnościach, różnych parametrach,różnym typie,szybko uszkadza akumulator,grozi pożarem,wybuchem.Powinno się użyć dwóch takich samych lub jednego o większej pojemności.Jeżeli upierasz się przy dwóch akumulatorkach zamontowałbym drugi z drugiej strony,wzrośnie wygoda.W jednej słuchawce jest elektronika w drugiej akumulator,nie bez przyczyny,gdyby nie miało to znaczenia,dla wygody użytkowania najprawdopodobniej zamontowano by z jednej strony.
    Pomysł bardzo fajny.

Moderowany przez tmf:

Część postu niezwiązaną z tematem usunąłem.

• #21 11 Mar 2019 22:38
    dziloo
    Poziom 12  

Dolutuj jeszcze równolegle baterię laptopową i akumulator samochodowy. konsekwencje te same, tylko efekty znacznie szybsze!

• #22 12 Mar 2019 07:30
    tomtim123
    Poziom 12  

Jeszcze Ja dorzucę swoje pięć groszy. Jeśli się ktoś zdecyduje na takie dokładanie lub wymianę akumulatorka na większy, to należy się upewnić na jakie napięcie jest akumulator.
    W tym akurat przykładzie jest akumulatorek na napięcie 3,6V , Ja spotkałem się z akumulatorkiem w słuchawkach bezprzewodowych na napięcie 1,2V.

• #24 12 Mar 2019 11:18
    Robert Stasiak
    Poziom 11  

Dzień dobry ams8 !
    Parametry to typ akumulatora,napięcie,czas pracy,nie wiem poco ten temat ciągnąć w nieskończoność.
    PS.Pomysł super,realizacja gorzej,w każdej instrukcji,której nikt nie czyta pisze o tym że akumulatorki mogą wybuchnąć,nawet jest tam symbol,jak nie chcę się czytać,a naśmiewać się z drugiej osoby potrafi każdy.
    Pozdrawiam.