Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Materiał do produkcji płytek drukowanych

08 Wrz 2005 19:04 1554 15
  • Poziom 17  
    Dlaczego płyty drukowane robi sie z krzemu?
  • IGE-XAO
  • Poziom 17  
    ale czemu nie z plastiku?
  • IGE-XAO
  • Poziom 17  
    nie wiedzialem ze to z "szmatek" sie robi.... jakich szmatek?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z krzemu robi się półprzewodniki!
  • Poziom 17  
    no wiem, tylko co to znaczy "szmatki" jako produkt dla wyrobu plyt drukowanych??
  • Poziom 35  
    Teutel napisał:
    no wiem, tylko co to znaczy "szmatki" jako produkt dla wyrobu plyt drukowanych??

mam nadzieje ze masz 11 lat :) i nie wiesz naprawde ale Szmatki to takie powiedzenie na rodzaj plecionego materialu material moze byc z jakiegos produktu roslinengo i wtedy Powstaje material z materialu robi sie np Koszule Spodnie itd ,
    ogolnie to jest taka internetowa encyklopedia pt wikipedia ! i wniej mozesz znalsc odpowiedzi na takie pytania...bo widze ze twoj profil zawiera sie w wiekszosci z takich pytan
  • Poziom 17  
    o czym ty mówisz? jak jest zbudowana plyta drukowana, fachowo
  • Poziom 35  
    Teutel napisał:
    o czym ty mówisz? jak jest zbudowana plyta drukowana, fachowo

napisalem wyraznie zajzyj do encyklopedji a widze ze jestes leniwy wiec zrobie to za ciebie a wiec klikam w pl.wikipedia.org
    i patrze a tam jest definicja
    Obwód drukowany (ang. Printed Circuit Board - PCB) - płytka z materiału izolacyjnego z naniesionymi połączeniami (tzw. ścieżkami) i punktami lutowniczymi do montażu podzespołów elektronicznych i elektrycznych. Połączenia ściśle odpowiadają schematowi zaprojektowanego wcześniej układu elektronicznego. Obwód drukowany może być jedno lub wielowarstwowy. Podzespoły montuje się w sposób przewlekany (montaż przewlekany) po uprzednim wykonaniu odpowiednich otworów lub powierzchniowo (montaż powierzchniowy - SMD).

Obwody drukowane dawniej projektowane były ręcznie. Obecnie do projektowania wykorzystaje się komputer z odpowiednim oprogramowaniem typu CAD (np. Orcad, Protel).

encyklopedia to zrudlo wiedzy bogate
  • Poziom 17  
    można troche ściślej.... materiału izolacyjnego.... jakiego konkretnie? jaka to substancja z ktorej robi sie te płytki?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Witam
    Materiał izolacyjny, inaczej dielektryk.
    W przypadku laminatu "szmatka" to jest tkanina z włukien szklanych nasączona zywica epoksydową.
    Laminat skałada się z kilku warstw nasaczonej " szmatki ".
    Poizdrawiam
  • Poziom 17  
    ufff, teutel, ty to lepiej "weteryniarzem" bońć niż elektronikiem....
    ścierkę kuchenną pod lupą oglądałeś (takie nitki poplątane pod kątem ok 90 st) - no to płytka drukowana tak samo tylko w jakiejś żywicy - a jaka ściera i żywica to już zależy od zastosowań pcb..... ale google chyba jeszcze działa ??? - czy już nie :(
  • Poziom 13  
    taka płytka nazywa się "laminat szklano epoksydowy", a jest to ta "szmatka" z włokien szklanych zatopiona w żywicy epoksydowej... natomiast warstwa którą się wytrawia to miedź lub ew jakiś jej stop... co tu więcej mówic?
  • Poziom 30  
    Cytat:
    ufff, teutel, ty to lepiej "weteryniarzem" bońć niż elektronikiem....

moim zdaniu uwaga nie na miejscu w tym dziale forum...
    Przed płytkami szklano-epoksydowymi były stosowane ebonitowe...chyba, że to tworzywo trochę inaczej się nazywało, może ktoś pamięta ;)

no fakt, tekstolit, bakielit....
    przypominają się starożytni mędrcy: Tales z Miletu i.. Sedes z Bakielitu ;)
  • Poziom 19  
    Tak, ebonit, ale na ebonicie miedzi chyba nie kładziono ( przynajmniej ja się z takim przypadkiem nie spotkałem).
    Stosowano natomiast (teraz już rzadko) tekstolit oraz bakelit.
    Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady.
    Obecnie najbardziej rozpowszechniony i chyba najlepszy jest laminat szklano-epoksydowy.