Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] podświetlenie42LA6130 przy EPG - oślepianie w czasie używania funkcji EPG

06 Mar 2019 10:46 543 27
 • Poziom 8  
  42LA61030 wersja ZB -kupiony w 2014.
  Oprogramowanie 03.12.43
  Pilot AKB73756503

  Chyba od początku, obojętnie jak ustawić jasność i podświetlenie -po naciśnięciu na pilocie "GUIDE" jest wyświetlany przewodnik programowy i jednocześnie podświetlenie i jasność zmienia się na maksimum. Po opuszczeniu trybu przewodnika programowego, ekran wraca do wcześniej ustawionych, ciemniejszych parametrów.
  Problem w tym, że ostatnio tv jest używany często w ciemnym pokoju i włączenie przewodnika programowego oślepia widza -trzeba używać bardzo ciemnych okularów przeciwsłonecznych.

  Najpierw spróbowałem zaktualizować oprogramowanie -obie dostępne wersje zaczyna telewizor wczytywać, wyświetla komunikat aby nie odłączać zasilania i po minucie następny komunikat, że zaistniał jakiś błąd w procesie instalacji. Ostatecznie tv ciągle wyświetla, że posiada oprogramowanie 03.12.43

  W Internecie nie znalazłem informacji jak wyleczyć tv z pojaśniania ekranu w przypadku wchodzenia w tryb przewodnika programowego.

  Następnie napisałem do pomocy LG prośbę o wskazówki. Odpisali, ze mój tv z założenia konstruktorów pojaśnia ekran w trybie EPG i nawet warsztat serwisowy tego nie zmieni -chyba, że jakimiś metodami, co spowodują utratę gwarancji (gwarancja dawno się skończyła dla mojego tv).

  Ze względu ma powyższe muszę zapytać tutaj o poradę:

  1) Czy w trybie serwisowym jest możliwość zablokowania zwiększania świecenia ekranu w czasie przeglądania przewodnika programowego ? (ewentualnie jak to wykonać? )
  2) Czy jest jakaś inna metoda na rozwiązanie mojego problemu ?
  3) Jeśli brak dobrego rozwiązania -czy realne jest dostanie się do elektroniki telewizora i proste przerobienie sterowania podświetleniem na ręczne, potencjometrem ?
 • PCBway
 • Poziom 43  
  Nie wierzę w takie cuda. Może masz włączone jakieś kreatory obrazu , oszczędzania energii, kontrasty czy coś w tym stylu. Mam LG co prawda inny model i nic takiego mi nie robi.
  Nie spotkałem nic podobnego w LG.
  Podaj jakie masz ustawienia w obrazie.
 • Poziom 8  
  Z kilku predefiniowanych profili obrazu (standardowy, żywy, kino, eco, gra, ekspert) praktycznie zawsze korzystam z profilu eco. W zależności od pory dnia zmieniam właściwie tylko podświetlenie matrycy. Problem jest bardzo duży tylko nocą, kiedy oglądam na minimalnym podświetleniu, a uruchomienie przewodnika programowego zmienia podświetlenie na max.
  Jednak sprawdzałem też inne profile, oraz resetowałem tv do ustawień fabrycznych i problem cały czas ten sam.
  Nocą oglądam na minimalnym podświetleniu i na czas uruchamiania EPG zakładam ciemne okulary przeciwsłoneczne.
  Jeśli kolega LeDy nie wierzy mi, że tak mam w moim LG 3D (który ogólnie daje niezły obraz), to proszę napisać do pomocy LG i oni potwierdzą, że 42LA6130 należy do tych LG, co zwiększają podświetlenie na czas uruchomienia EPG.
 • Poziom 43  
  Wyłącz to Eco , przejdź na ustawienia własne, użytkownika, standard i sam ustaw kontrast, podświetlenie, jaskrawość, kolor.... Na co ci to zmienianie
  Cytat:
  W zależności od pory dnia zmieniam właściwie tylko podświetlenie matrycy

  Ja nic nie zmieniam. Rano czy w nocy tak samo. Słońce ci świeci prosto w ekran czy roboty nie masz?
 • Poziom 8  
  Pisałem chyba po polsku, że ze standardowego profilu ustawienia ekranu również próbowałem korzystać -co niczego nie zmieniało.
  Problemem jest również to, że moderator (Mirek Z.) przesunął mój problem z działu serwis do działu eksploatacja -w wyniku czego dostaję niefachowe odpowiedzi. Prawdopodobnie zdecyduję się zgłosić tą sprawę do przełożonego tego moderatora -ten człowiek zablokował mi możność skorzystania z poważnej wiedzy.
  Merytorycznie mogę dodać jeszcze, że sygnał biorę z anteny (DVBT). Jeśli odłączę antenę natychmiast wyświetlana jest informacja o braku sygnału i widać jak oprogramowanie (w ciągu około trzech sekund) także w tym przypadku przestawia podświetlenie, jaskrawość i kontrast na maksimum. Nie wiem, czym się kierował twórca takiego oprogramowania (w serwisie LG napisali, że to jest "natywna część oprogramowania -niemożliwa do zmiany"). Trochę liczę jednak, że to co wydaje się nie do zmiany osobie odpisującej na maile w LG -jest do ruszenia przez technika z dużą praktyką, który potrafi ze zrozumieniem przeczytać mój opis.
 • Poziom 43  
  Jak przełączysz na np.tryb Gra , gdzie tam jest prawie wszystko na 100% też takie coś masz? Może wina tego, że oglądasz wszystko na minimum i potem ci się zdaje, że oślepia?
  Jak masz poustawiane w tym ECO?
 • Poziom 21  
  Na początek wyłącz ECO jak ci kolega radzi.Ustawienia standardowe,użytkownik ,podświetlenie max 60,kontrast 100,jaskrawość 55-60.Jak to nie pomoże ,to w zaawansowanych spróbuj wyłączyć lub na początek na minimum ustawiać po kolei kolejne opcje regulacji i sprawdzać czy jest poprawa.
 • PCBway
 • Poziom 43  
  Nigdy bym nie ustawił kontrastu na 100%.
 • Poziom 8  
  Eco to tylko jeden z profili. To samo ustawienie mogę osiągnąć modyfikując dowolny inny profil ekranu. Ten profil wybieram, bo nie muszę go modyfikować -jednak nie jest lepiej jeśli wybiorę profil standardowy i powiedzmy przyciemnię go tak, że prawie nic nie widać. W momencie uruchomienia EPG wszysko co możliwe ustawia ekran na maksymalną jasność.
  Jeszcze bliższym maksymalnej jasności niż Gra jest profil Żywy -ale nawet na tym profilu po wejściu w EPG następuje pewne pojaśnienie -widać to, bo to przebiega w czasie około 3 sekundy, począwszy od pojawienia się planszy z rozpiską programów.
  Napisałem dość dużo dość precyzyjnym językiem, aby czytelnicy zrozumieli, że nie zaniedbałem chyba żadnej czynności, która w typowej sytuacji mogłaby rozwiązać problem. Ješli jednak z serwisu LG dostałem rzetelną informację, to nie jest to sprawa regulacji, tylko ten typ tak ma i trzeba się do problemu dobrać narzędziami ciężkiego kalibru -może wykonaniem regulacji podświetlenia na fizycznym potencjometrze, może da się wgrać nietypowe oprogramowanie. Po prostu potrzebna jest wiedza i doświadczenie dobrego serwisanta.
 • Poziom 43  
  Jak byś nie zaniedbał to byś podał jakie masz ustawienia. Mi to wygląda, że masz wszystko na minimum a pojawienie się trochę jaśniejszego EPG uznajesz za "oślepianie"
  Pisanie o
  Cytat:
  W zależności od pory dnia zmieniam właściwie tylko podświetlenie matrycy

  świadczy o tym, że telewizor nie kupiłeś aby oglądać .
 • Poziom 8  
  W czasie oglądania EPG parametry ustawiają się na zupełny max. -nie trochę jaśniej.
  LeDy piszesz dość napastliwie -mimo to jak będę w domu, podam ci ustawienia wizji.
 • Poziom 43  
  To musisz się z tym pogodzić lub pozbyć telewizora..
 • Poziom 8  
  Ostatnio miałem profil obrazu Eco:
  kontrast 50
  jasność 50
  ostrość 30
  odcień 0
  temper.barw. C20
  redukcja szumów auto
  realne kino włączone
  redukcja ochr.oczu wysoka

  Kwadrans temu zmieniłem profil obrazu na Standardowy i zmieniły mi się tylko:
  kontrast 90
  ostrość 20
  redukcja ochr.oczu wyłączona

  Następnie włączyłem EPG i ekran pojaśniał nawet względem dość jasnych parametrów profilu Standardowego.
  Następnie zmniejszyłam kontrast do 60 i ponownie uruchomiłem EPG -ekran jak zwykle pojaśniał na maxa.

  Niezależnie od wybrania profilu ekranu mogę wybrać jeden z trzech stopni podświetlenia ekranu (nazywanych w tv "stopień oszczędzania energii"). Teraz jest noc, więc podświetlenie mam niskie. Jeśli w dzień ustawię podświetlenie na wysokie, to włączenie EPG niewiele pojaśnia ekran -natomiast przy ustawieniu podświetleenia na niskie, załączenie trybu EPG powoduje wielką zmianę jasności (bo obraz wyjściowy jest ciemniejszy)
 • Poziom 43  
  Zrobiłem w tej chwili próbę i podświetlenie zrobiłem na O Obraz jeszcze widać. Po włączeniu EPG obraz się bardzo rozjaśnił ale nic mnie nie oślepiło. Rozjaśnił się do parametrów aby było wszystko czytelne. To ma być widoczne, czytelne a nie jak czytanie gazety pod kołdrą z lampką o bardzo słabej baterii.
  Ustaw podświetlenie na np. 70-75% (średnie)i więcej go nie ruszaj. Wyłącz to oszczędzanie oczu, realne kina czy jakiekolwiek inne udoskonalenia i nie będziesz miał(a) problemów.
  Cytat:
  Następnie włączyłem EPG
  Następnie zmniejszyłam

  Zdecyduj się w końcu na płeć.
  P.S. Ty chyba coś masz ...... z tym podświetleniem????
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17578867&highlight=#17578867 Już przerabiałe(a)ś więc pozostaje ci to rozwiązanie. :D :D :D
  Jak wpakujesz oporniki to nic go nie rozjaśni.
  To już jest fachowa porada z działu Serwis RTV.
  Nawet tam by nie wpadli, że można oglądać TV z podświetleniem na 0 i się dziwić, że TV EPG rozjaśnia.
  Jak ktoś to przeczyta z LG to przynajmniej będzie wiedział o co pytać klienta (podświetlenie) i nie mieć kłopotu z tłumaczeniem "rozjaśniania". (wysłałem wiadomość do LG.)
 • Spec od monitorów
  Zrób tak jak zaleca kol. powyżej i zapomnij o problemie.
  *chyba,że nadal te same zmiany czyli pisz

  W modelach 42" LG : 42LA6130, 42LA615V, 42LA620S, 42LA620V, 42LA621V
  stosowano matrycę LC420DUE (SF)(U2)/* EAJ62274501
  * możliwe LC420DUE-SFU1 / LC420DUE-SFR1/ LC420DUE-SFR3 / LC420DUE-SFR4

  Main ( na mcu/cpu LGE2121- MS) bywał na płytce pcb: EAX64891306(1.1), która potem przybierałą opis EBT/ EBU....
  To chassis LD31B/ LC36B/ LL36B

  Podświetlenie LED czyli zależnie od matrycy
  42" ROW2.1 Rev 0.0 1 L1 -Type 6916L-1412A
  42" ROW2.1 Rev 0.0 1 R1 -Type 6916L-1413A
  42" ROW2.1 Rev 0.0 1 L2 -Type 6916L-1414A
  42" ROW2.1 Rev 0.0 1 R2 -Type 6916L-1415A
  42" ROW2.1 Rev 1.0 2 R1- Type 6916L-1319A
  42" ROW2.1 Rev 1.0 2 R2- Type 6916L-1321A
  42" POW2.1 Rev 1.0 2 L1 - Type 6916L-1318A
  42" ROW2.1 Rev 1.0 2 L2 - Type 6916L-1320A
  i modelu z 2013r. opisano
  Spoiler:
  LG-42LA613V . LG-42LA615V . LG-42LA6130 . LG-42LA6134 LG-42LA6136 . LG-42LA621V . LG-42LA620V . LG-42LA6208 LG-42LN613V . LG-42LN6138 . LG-42LN540V LG-42LN542V . LG-42LN543V . LG-42LN548C . LG-42LN549C LG-42LN570V . LG-42LN575V . LG-42LN577S . LG-42LN578V LG-42LN5400 . LG-42LN5404 . LG-42LN5406 . LG-42LN541V LG-42LN5708 . LG-42LN5758 . LG-42LN5778 . LG-42LN540V

  LED Backlight for this model:
  Cytat:
  High brightness up to 700 nits
  Size:820mm*12mm
  LED Qty:10leds (5+5)
  Voltage: 0-94V
  Light circuit: 10series 0 parallel

  ​package include:10pcs=3(R1+L1)+2(R2+L2)
  Use For: 42LA620/42LP360C/1509A/1510A/1511A/1512A/1338A/1339A/1340A/1341A
  podświetlenie42LA6130 przy EPG - oślepianie w czasie używania funkcji EPG podświetlenie42LA6130 przy EPG - oślepianie w czasie używania funkcji EPG
 • Poziom 8  
  No ustawiłem na "Minimalne oszczędzanie energii", czyli prawie maksymalne podświetlenie.
  Następnie regulację kontrastu i jaskrawości w okolice środkowych wartości.
  W dzień ogląda się dobrze. Nawet rozjaśnienie na max po załączeniu EPG tak bardzo nie przeszkadza.
  W ciemnym pokoju trochę za jasny obraz, ale samoczynne pojaśnienie w chwili uruchomienia EPG, to już ciężka tragedia.
  Czyli nadal jest źle. Pasowałoby ten produkt LG przerobić...
 • Poziom 14  
  Mam dokładnie to samo w telewizorze 42LS5600 oczywiście firmy LG. Nowe wersje oprogramowania nic nie dały.
 • Poziom 8  
  O problemie nie jest tak głośno chyba tylko dlatego, że większość telewizorów jest podłączonych do kablówek w ten sposób, że wbudowany w LG EPG nigdy nie jest uruchamiany. Używa się przewodnika programowego dostępnego w urządzeniach końcowych kablówek.
 • Poziom 43  
  Nie widziałem jak jest w najnowszych modelach ale jak ktoś ustawia wszystko na minimum, to nie ma się co dziwić, że mu się po włączeniu EPG rozjaśnia bo to ma być czytelne, wyraźne z założenia. Pewno takie samo by było zdziwienie jak by było pościemniane i po włączeniu EPG by było mało widoczne. Wtedy by pisali, że mogło się rozjaśniać. Mam LG i ma nawet tak, że na "poszczególne" wejścia można ustawić inne parametry obrazu. (DVB-T i dekoder SAT)
  Czym mniej decyduje TV tym lepiej. Nie trzeba "mu jednak dawać do ręki" żadnych ustawień(minimalne oszczędzanie czy jakieś tryby) .
 • Poziom 14  
  Kol LeDy mam wszystkie "oszczędzania energii" wyłączone a i tak jasność i kontrast dla "guide" na cały regulator.
 • Poziom 43  
  stefanisko napisał:
  Kol LeDy mam wszystkie "oszczędzania energii" wyłączone a i tak jasność i kontrast dla "guide" na cały regulator.

  Po pierwsze to poczytaj wszystko co tu napisałem a nie tylko oszczędzanie a po drugie to jak to badasz, że piszesz na max? Jest jaśniej, bardziej kontrastowo i to wszystko. Aby napisać "cały regulator" trzeba by zmierzyć to przyrządem(luxy) i by się okazało czy max czy tylko jaśniej..... .
 • Poziom 14  
  Kol. LeDy jeżeli mam dostępne regulacje jasności, kontrastu, nasycenia to te ustawienia powinny być ważne na wszystkich rodzajach pracy, a nie tylko na wizji programowej.
 • Poziom 8  
  @stefanisko
  Pewnie też masz wrażenie, że ktoś próbuje Ci wmówić, że ma Ci pasować coś chorego.
  Kiedyś myślę dobrać się do elektroniki i spróbować osłabić ten efekt albo zrobić podświetlenie na potencjometr.
  (choć bardziej zawzięty zrobiłby regulację ... na pilota :) )
 • Poziom 43  
  stefanisko napisał:
  Kol. LeDy jeżeli mam dostępne regulacje jasności, kontrastu, nasycenia to te ustawienia powinny być ważne na wszystkich rodzajach pracy, a nie tylko na wizji programowej.

  Ależ możesz to zrobić. Jak jest i to i to jest lepiej.
  Cytat:
  Pewnie też masz wrażenie, że ktoś próbuje Ci wmówić, że ma Ci pasować coś chorego


  Dla jednego chore dla drugiego normalne, logiczne. Programiści nie przewidzieli takiego ewenementu, że ktoś może chcieć podświetlenie na 0 bo na takim nie powinno być widać cokolwiek i potem się dziwić..
 • Poziom 14  
  LeDy nie rozumiemy się. Mam wyłączone wszystkie "oszczędności energii", tryb pacy:"użytkownika", regulacje: podświetlenie - ok. 50%,jasność - ok.50%, kontrast ok. 50 %. Obraz programowy jest dla mnie optymalny, natomiast po przełączeniu na "guide" kontrast i jasność maksymalna. Skąd ty wziąłeś to "0" ?
 • Poziom 43  
  stefanisko napisał:
  Obraz programowy jest dla mnie optymalny, natomiast po przełączeniu na "guide" kontrast i jasność maksymalna. Skąd ty wziąłeś to "0" ?

  Ja 0 bo tak ustawiłem u siebie i jest największy skok (podświetlenie). A ty skąd wziąłeś to maks. kontrast i jaskrawość, mierzyłeś czymś czy tylko subiektywne odczucie? U mnie też się EPG robi jaśniejsze, bardziej kontrastowe ale nie mam światłowstrętu, oglądam w oświetlonym pomieszczeniu i nie zawracam sobie tym głowy.
 • Poziom 43  
  Temat nie zamknięty więc można pisać. Dziś miałem styczność z LG 43LK5900. Ustawiłem tak jak zawsze wg. siebie. Włączenie EPG niczego nie rozjaśnia.
  Podświetlenie na 65, kontrast 80, jaskrawość 52. Kreatory wyłączone. Tak samo w moim starym LG. Ten stary bardziej rozjaśnia na EPG ale to nie wada. Moim zdaniem nowy mógłby bardziej.
 • Poziom 8  
  Ponieważ odpowiedzi na ten temat są zupełnie bezużyteczne -zamykam temat