Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Imadło własnej roboty na łożysku oporowym

Sqerty 17 Apr 2019 20:48 29055 134
 • #122
  Mobali
  Level 39  
  Zygmunt_mt wrote:
  Ale czas jego wykonania będzie wielokrotnie dłuższy niż czas jego użytkowania.
  Chyba się mylisz.
  Zygmunt_mt wrote:
  Toż wyciskarka do silikonu, kupiona za 4PLN
  Nie wygląda na taką, prawdę mówiąc.
  Zygmunt_mt wrote:
  nie może trwać wiecznie
  Ponoć nic nie jest wieczne!
 • #123
  Zygmunt_mt
  Level 23  
  Ale przecież ja się wcale nie upieram. Choć uważam, że nie sztuką się narobić, a zrobić i nie narobić się. Fabryka kieruje się w dużej części kosztami produkcji. Gdybym miał coś takiego robić, to ewentualnie zastosowałbym porządną śrubę z gwintem trapezowym symetrycznym, ulepszaną cieplnie, co najwyżej łożysko oporowe z jakiegoś porządnego brązu np. fosforowego (B101 lub ostatecznie B555). Całość spawana i tyle. A tutaj piszemy, piszemy i raz jeszcze piszemy. Ja mam imadełko spawane polskie, w piwnicy. Piwnica malutka (bo wysoki blok). Wielu rzeczy mechanicznych nie robię, bo teraz łatwiej kupić, niż wiele lat temu. Więc naprawdę nie wiem po co "drzemy szaty" o to. Jako rzekł i rzecze dalej Pan Owsiak. "Róbta co chceta". Mnie już nuży to "młócenie słomy".

  Dodano po 3 [minuty]:

  Sqerty wrote:
  Panowie to nie jest zwykła wyciskarka za 10zł. Początkowo miałem zastosować taką z OBI ale wpadła mi w ręce ta. Ma w środku jakąć przekładnie dzięki której skok jest jakieś 2,5 raza mniejszy niż te taniochy, a co za tym idzie większą siłe ścisku.
  Czyli dodatkowe elementy które mogą się zepsuć. A po co to komplikować. Imadło ma po prostu być. I trwać. Jeśli nie wiecznie, to wieeeele lat. A jak się zepsuje, to się go wyrzuca i kupuje (lub robi) nowe.
 • #124
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Mobali wrote:
  Ponoć nic nie jest wieczne!


  Jak to nie? A złoto to co? Natura go nie rozpuści. :-)
 • #126
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Owszem są ale nie występują naturalnie.
 • #127
  Mobali
  Level 39  
  Wbrew pozorom jest ich kilka i owszem - występują naturalnie jako niepospolite minerały. Złoto, poza mieszaninami (i nie tylko) kwasów, ulega działaniu chloru, bromu i cyjanków, jest utleniane przez fluor, rozpuszcza się w rtęci. Może wchodzić w związki z tellurem, bizmutem, antymonem. Trzeba jednak przyznać, że to związki rzadkie i zawierające niewielkie ilości złota. Znacznie gospodarcze mogą mieć jedynie te oznaczone w Rumunii, gdzie odkryto większość minerałów zawierających złoto. Występują one naturalnie także w Ameryce Północnej i Australii. Atlas minerałów wskaże bez wątpienia te najbardziej znane zawierające złoto: Sylvanit, Petzyt, Nagyagit, Krenneryt, Kalaweryt, Maldonit, Aurostibit i inne.
 • #128
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  Kolega wybaczy ale nie wiele pamiętam z Chemii o związkach złota, ale nie przypominam sobie by występowały naturalnie chyba że bardzo rzadko i w śladowych ilościach. Wszystkie są pochodzenia nieorganicznego czyli otrzymywane w warunkach współczesnej metalurgii. Kolega związki złota potraktował jako minerały złotonośne a tu nie o to chodziło.
 • #130
  Marcin1193
  Level 12  
  Witam,
  Kolego jaki masz maksymalny rozstaw szczęk?
 • #132
  żibis
  Level 10  
  Witam. Pochwalam wykonanie. Jednak oprócz zdjętej osłony zadbałbym też o ręce do cięcia szlifowania i i spawania używałbym rękawic spawalniczych odpornych na iskry i temperaturę. Całość oceniam pozytywnie a krytykom proponuję wykonać samodzielnie imadło i pochwalić się na forum elektrody.
 • #133
  Deerpowicz
  Level 6  
  Robota jak najbardziej na plus :-) jednie rzuciło mi się w oczy to, że niektóre styki aż proszą się o fazowanie i pełen przetop. Z czystym sumieniem mógłbyś wtedy zeszlifowac lico na zero.