Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Imadło własnej roboty na łożysku oporowym

Sqerty 06 Mar 2019 17:05 8097 107
  • #1 06 Mar 2019 17:05
    Sqerty
    Poziom 18  

Witam.
    Od dawna w moim warsztacie brakowało dwóch rzeczy. Spawarki i imadła.
    Jako że to pierwsze zakupiłem sobie niedawno, więc postanowiłem wykonać imadło.
    I oto powstało 30-kilogramowe solidne imadło na łożysku oporowym, które mam nadzieje będzie służyć latami.

Imadło własnej roboty na łożysku oporowym

Większość materiałów takich jak blachy, płaskowniki i ceownik miałem w garażu więc koszty zmalały do minimum, Znalazł się również stary lewarek od poloneza, z którego wykorzystałem śrubę trapezową.

Imadło własnej roboty na łożysku oporowym Imadło własnej roboty na łożysku oporowym Imadło własnej roboty na łożysku oporowym

Szczęki również wykonałem sam na wzór tych ze znanej polskiej firmy, więc gdyby się okazało, że moje nie dają rady to mogę założyć te profesjonalne.

Imadło własnej roboty na łożysku oporowym Imadło własnej roboty na łożysku oporowym

Co do kosztów, jakie poniosłem to kilkanaście rutylowych elektrod i tarcza do cięcia metalu.
    Dzięki zastosowanemu łożysku oporowemu imadłem kręci się lekko, a siła ścisku jest znacznie większa. Jedyną wizualną wadą, którą chciałbym poprawić, są wżery, w miejscach, gdzie idą spawy, ale jak już pisałem wcześniej, niedawno kupiłem spawarkę i są to moje pierwsze spawy.

Imadło własnej roboty na łożysku oporowym Imadło własnej roboty na łożysku oporowym
    Nagrałem również filmik pokazujący wykonanie imadła od podstaw oraz siłę, jaką dysponuje.

Link

Czekam na wasze pozytywne i negatywne opinie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 06 Mar 2019 20:20
    szeryf3
    Poziom 16  

Obejrzałem cały Twój film z pracy przy imadle i byłem mile zaskoczony wykonaniem tego narzędzia. Siła zgniatania jest faktycznie duża.
    Nigdy bym nie pomyślał, że ktoś mógłby robić sobie samemu imadło. Zawsze myślałem, że to są odlewy żeliwne.

• #3 06 Mar 2019 20:23
    pim4
    Poziom 1  

Imadło wygląda super jak na samoróbkę i najważniejsze spełnia swoje zadanie. Ale jedna rzecz mnie ciekawi ile wytrzyma ta śruba trapezowa przy cięższych pracach, bo porównując ją do tych z imadeł w sprzedaży jest bardzo cienka.

• #4 06 Mar 2019 20:25
    bialy20
    Poziom 20  

Nawet nie sądziłem, że tak można... Ale serio, miałbym obawę o śrubę, jakoś kojarzy mi się z niską trwałością. Pewnie można wymienić w przypadku uszkodzenia, ale może to być słabym punktem.

• #5 06 Mar 2019 20:29
    Tumiwisizm
    Poziom 20  

No no, Kolega to ma talent. Bardzo fajne imadło, pochwalam inwencję twórczą. Widać mocne, choć byłem sceptyczny oglądając film, ale na końcu po zgnieceniu profila (profilu :-P) przekonałem się do tego. Śrubę trapezową 20mm z nakrętką mam, to może i ja sobie wykonam takie imadełko. Mam pytanie do Kolegi jaką spawarką spawał i o stal czy walcowana na zimno/gorąco (raczej zwykła na moje oko)?

• #6 06 Mar 2019 20:33
    bialy20
    Poziom 20  

szeryf3 napisał:
    Obejrzałem cały Twój film z pracy przy imadle i byłem mile zaskoczony wykonaniem tego narzędzia. Siła zgniatania jest faktycznie duża.
    Nigdy bym nie pomyślał, że ktoś mógłby robić sobie samemu imadło. Zawsze myślałem, że to są odlewy żeliwne.

Mam po Dziadku imadło kowalskie. Stalowe, kute. Nie ma problemu z gięciem połączonym z mocnymi uderzeniami młotkiem. Na żeliwnym się tak nie da, popęka.

• #7 06 Mar 2019 20:38
    Rezystor240
    Poziom 37  

Tumiwisizm napisał:
    ale na końcu po zgnieceniu profila

To profil zimno gięty, gdyby był hutniczy to można by powiedzieć że jest solidny zacisk.

Poza tym diax bez osłony, kiedyś stracisz kawałek palca...

Poza tym, konstrukcja może być.

• #8 06 Mar 2019 20:46
    ElectroTom
    Poziom 24  

Przeżyje imadła z żeliwa (te chińskie). Łożysko oporowe to mistrzostwo świata. Brawo, proszę o jeszcze.

• #9 06 Mar 2019 20:47
    Galareta
    Poziom 21  

Jak by Ci tak ta tarcza pękła w tej szlifierce... Tzn taka mala to nie wiem ale z dużej kawałek udo rozwala i zatrzymuje się na kości...

• #10 06 Mar 2019 20:56
    wojtek1234321
    Poziom 31  

szeryf3 napisał:

Tak, masz rację, "fabryczne", dobre imadła były odlewane, ale to nie było żeliwo, tylko staliwo. Jest trochę wytrzymalsze od żeliwa.

• #11 06 Mar 2019 21:27
    Sqerty
    Poziom 18  

Dziękuje za opinie.

Śruba ma 16mm i faktycznie mogła by być troszke grubsza. Na złomie leżą ich dziesiątki więc w razie jej pęknięcia nie ma problemu z wymianą na nową.

Spawarka to "Spawarka Inwertorowa MMA 300A IGBT LCD 230V KRAFT&DELE KD844".

Co do stali to nie mam pojęcia. Jaka była taką wykorzystałem.

A osłonę szlifierki kątowej zdjąłem żeby lepiej widzieć linie ciecia na szczekach i obiecuje wam ze jutro ją założę z powrotem.

Swoją drogą, czemu nie stosuje się takich łożysk w imadłach?

• #12 06 Mar 2019 21:36
    freebsd
    Poziom 35  

Sqerty napisał:
    Stosuje, w tych lepszych, jak Heuer-Front.

• #13 06 Mar 2019 21:44
    anchilos
    Poziom 21  

Sqerty napisał:
    Bo kulki robią wgnioty w bieżni, i w końcu śruba zacznie obracać się razem z łożyskiem. Zbyt duży nacisk jak na łożysko oporowe o indeksie średnicy 03 lub 04. Chyba, że zrobisz specjalną śrubę i obsadę, na łożysko dużo większe od średnicy gwintu.

• #14 06 Mar 2019 23:26
    SylwekK
    Poziom 29  

Wygląda solidnie choć ten trapez faktycznie prezentuje się jakoś tak nieśmiało :)

szeryf3 napisał:
    Nigdy bym nie pomyślał, że ktoś mógłby robić sobie samemu imadło. Zawsze myślałem, że to są odlewy żeliwne

Robią, robią samemu... Odkąd zobaczyłem ten film to marzy mi się coś takiego: :)

Link

• #16 07 Mar 2019 08:46
    szeryf3
    Poziom 16  

Hydrauliczne imadło jest to dopiero pomysł.

• #17 07 Mar 2019 09:44
    Sqerty
    Poziom 18  

No to Panowie brać się do roboty a nie tylko marzyć. Jakie by nie wyszło satysfakcja będzie ogromna.

• #18 07 Mar 2019 10:28
    freebsd
    Poziom 35  

Dobre imadło 150 mm ma siłę ściskania rzędu 3 ton. Imadło hydrauliczne jest kuszące, ale tak w realnych warunkach: do czego?

• #19 07 Mar 2019 10:32
    SylwekK
    Poziom 29  

freebsd napisał:
    Imadło hydrauliczne jest kuszące, ale tak w realnych warunkach: do czego?

Jak to do czego? Do wygody :) Wiele razy miałem sytuację, że przydałaby się trzecia ręka i za przeproszeniem zębami dokręcałem śrubę... To potrzeba rodzi wynalazki.

• #20 07 Mar 2019 11:13
    Sqerty
    Poziom 18  

SylwekK napisał:
    freebsd napisał:
    Imadło hydrauliczne jest kuszące, ale tak w realnych warunkach: do czego?

Jak to do czego? Do wygody :) Wiele razy miałem sytuację, że przydałaby się trzecia ręka i za przeproszeniem zębami dokręcałem śrubę... To potrzeba rodzi wynalazki.

Tak. Właśnie niekiedy trzeba ustawić dwoma rękami elementy w imadle, a trzecia ręka musi dokręcać.

• #21 07 Mar 2019 14:37
    kot mirmur
    Poziom 31  

Ciekawa konstrukcja. Mam osobiście stare krajowe/ waga około 20 kilo/ odziedziczyłem po moim ojcu. Ma z 40 lat, nigdy nie zawiodło. Fakt- trzeba odpowiednio szanować narzędzia. Co do hydrauliki- pomysł całkiem niezły, tylko potrzeba siłownik ze sprężyną powrotną, albo z rewersem.

• #22 07 Mar 2019 17:02
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Fajnie ochrzciłeś imadło colą. i fajny w filmie jest patent z przecinarka plazmową i posówem.

• #23 07 Mar 2019 19:24
    freebsd
    Poziom 35  

Strumien swiadomosc... napisał:
    z przecinarka plazmową
    W którym miejscu?

Muszę złożyć samokrytykę :-) Otóż okazuje się, że błędnie myślałem, że łożysko oporowe występuje często lepszych imadłach. Otóż występuje tylko sporadycznie!

• #24 07 Mar 2019 19:43
    Sqerty
    Poziom 18  

Dziś rozbierałem taki lewarek i tam też było łożysko oporowe. Imadło własnej roboty na łożysku oporowym

• #25 07 Mar 2019 19:45
    SylwekK
    Poziom 29  

freebsd napisał:
    Strumien swiadomosc... napisał:
    z przecinarka plazmową
    W którym miejscu?

Na filmie, który podałem, np. 3:15

• #26 07 Mar 2019 19:51
    freebsd
    Poziom 35  

A, OK :-) Myślałem, ze chodzi o film kolegi Sqerty i chciałem się dopytać o tą przecinarkę.

• #27 07 Mar 2019 20:00
    chrust58
    Poziom 17  

Imadlo w porządku, ale bardziej podobał się mi film.

• #28 07 Mar 2019 20:49
    PPK
    Poziom 26  

Niby mała rzecz a cieszy. Podoba mi się pomysł i wykonanie. A już na pewno będzie lepsze od tej chińszczyzny która u mnie wytrzymała 3 miesiące...... :)

• #29 07 Mar 2019 20:57
    Sqerty
    Poziom 18  

chrust58 napisał:
    Imadlo w porządku, ale bardziej podobał się mi film.

Jeśli chodzi o mój film to cieszę się bardzo. Po raz pierwszy coś nagrywałem i obrabiałem. Teraz lece z drugim projektem który już niebawem pojawi się na tym forum.