Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamery do domku jednorodzinnego

06 Mar 2019 22:54 1896 18
  • Poziom 19  
    Witam, ponieważ wypadłem z obiegu prosiłbym o informacje jakie polecalibyście kamery do ochrony domu jednorodzinnego. Potrzebowałbym kamer nagrywających w Full HD nieźle doświetlone w nocy. Jeżeli znacie takie które nie przekraczałyby znacznie 1kPLN za sztukę to proszę napiszcie co mógłbym kupić. Oczywiście jeśli macie na oku jakieś rejestratory które polecacie również proszę o informację. Dzięki za pomoc.

------------------------------------------------
    Ogłoszenie

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

[color=darkblue]Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Ja stosuję wyroby ze stajni Dahua ( BCS)
    Nie licz na jakiś rewelacyjny efekt w nocy przy oświetleniu podczerwienią, ale kamery 1080 ( 2Mp) spisują sie dobrze w dzień i znośnie w nocy.
    Przy dobieraniu warto znać planowane pole obserwacji - obiektywy stałe są są w asortymencie wystarczającym na większość potrzeb, 2,8 ok 90 st, 3,6 60 st są jeszcze 6m na wąskie miejsca.
    W regulowane obiektywy, jak nie masz doświadczenia, bym sięnie bawił - droższe i trudno nastawić ostrość.
    Jeszcze słowo o standardach HD - Dahua ma swój HD CVI , ale rejestratory ma też hybrydowe +ip i wtedy nic Cię nie zaskoczy
    Pozdr. J.
  • OptexOptex
  • Poziom 19  
    Dzięki za odpowiedź, Na razie nie będę potrzebował innych obiektywów, ponieważ na początek to będzie jedna lub 2 kamery na bramkę wejściową i ewentualnie wjazd do garażu. Rozumiem że rejestratory też polecasz tej firmy. Zapytam sie jeszcze o firmę Vivotek - jak one w porównaniu do BCS będą wyglądać (mam ale dość stare - montowane na początku 2014r).
    Jeszcze o tych rejestratorach chciałbym pogadać bo okazuje się że nie bardzo może być w tym domu więc musiałbym te kamerki podpiąć do sieci i wysyłać w ten sposób sygnał do rejestratora. Mam nadzieję że nie jest to zbyt skomplikowane i da się bez problemu tak ustawić??

EDIT: Przypomniałem sobie jeszcze o HikVision - jak pracowałem w ochronie to oni te kamery stosowali - problem w tym ze obraz był bardzo slaby ale nie wiem czy to z winy kamery czy jednak to była wina montażu??

Przejrzałem te kamery co polecasz - rozumiem ze DH-HAC-HFW2401RP-Z-IRE6-2712 DAHUA powinna być ok?? Dodam ze bramka od domu jest jakieś 12-14m i na tej odległości mi zależy żeby było widać. Jeżeli zdecydowałbym się na 15-20kl/s to ile transferu potrzebuję żeby wysłać obraz z 2 kamer?
  • Poziom 40  
    Widzę że poszedłeś w moto zoom, tez dobre rozwiązanie , tylko musisz pamiętać po przybliżeniu o powrocie do pełnego pola widzenia, bo Ci coś umknie, mimo detekcji ruchu.
    Rejestratora w obiekcie nie unikniesz, to są kamery HD CVI, -samej kamery nie wystawisz w sieci, przez rejestrator już tak. Rejestrator musisz zaplanować docelowy - np na 8 wejść ( w dahua, rezygnując z bajerów typu detekcja twarzy, możesz rozbudować go o dodatkowe kamery ip).
    Transfer ...
    Ja mam takie systemy powieszone na neostradzie 6/1 (da się zaglądać, ważne jest upload, i publiczne ip) minimu to ok 7-10 Mb/s dla płynnego odtwarzania filmów czy obrazu online, rejestrator i program do jego obsługi dopasują się.
    Dla szczegółowej analizy możesz zawsze film z dysku rejestratora ściągnąć i oglądać na kompie bez zacięć.
    Pozdr. J.
  • Poziom 19  
    Ok, będę musiał dokładnie dowiedzieć się jak to ma wyglądać, bo sytuacja jest taka, dom wynajęty dla Ukraińców i często coś się dzieje własnie z ich powodu. Dlatego wstawienie tam rejestratora jest ryzykowne - musielibyśmy znaleźć jedno pomieszczenie zamknięte na stale. A teraz będę miał jeszcze jedno pytanie - u nas mam postawione własnie kamery Vivoteka i jedna Lilin a rejestrator stoi w firmie która nam je obsługuje. Jak sadze musiałbym zastosować w takim wypadku kamerę IP - jeżeli możesz coś polecić konkretnego (tak jak pisałem nie chciałbym przekroczyć 1000 max 1200PLN za sztukę) to napisz bo jak pisałem wypadłem z obiegu na początku 2014 i pewnie sporo się pozmieniało ;-)
  • Poziom 40  
    Zacząć trzeba od tego jakie jest łącze internetowe.
    Potem jak zainstalować kamery jawnie czy ukryte ( RODO !!)
    Kamery ip po kablu czy wifi muszą pracować przez lokalny router, chyba że każdej dasz swoją kartę sim - ale to sa koszty.
    Jak będą chcieli coś ukryć to odłączą kamerę, router albo zakłócą GSM.
    Musisz to wszystko przekalkulować,
    Pozdr. J.
  • Poziom 19  
    Tak wiec od początku:
    1) kamery będą jawne - będą obejmować teren prywatny, ewentualnie kawałek publiczny przy bramce (chodnik w zimie jest mój bo muszę go odśnieżyć ale oczywiście jak instaluje kamerę to już mój nie jest ;-) )
    2) kamery po kablu
    3) oczywiście do routera będzie to wszystko podpięte - prędkość się waha w granicach 40-80mbps

Oczywiście ze jak będą chcieli to popsuja, natomiast jeżeli tak się stanie przez IP to włączy się alarm na rejestratorze ze nie ma sygnału z kamery - wsiada się w samochód i jedzie sprawdzić co jest. Natomiast jeśli rejestrator zostawię w domu gdzie mieszkają alarmu nie będzie ;-) Owszem, jest to do przekalkulowania wiec będę szukał jakiegoś fachowego sklepu we Wrocku to może mi coś i tam mądrego doradza. Generalnie z tego co wiem to ich 2x zaatakowano pod domem wiec raczej psuć nie będą bo to dla nich będą te kamery na korzyść.

Na razie wiem ze mam takie 2 opcje - muszę wszystko ustalić z właścicielami domku, nie narzekają na brak kasy ale chciałbym się wyrobić w takich kosztach jak pisałem (na rejestrator tez liczę okolu 1000PLN). Jeśli dowiem się coś więcej dopiszę.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Nic kolego z Twoich planów nie będzie. Dobrej jakości obraz z kamery 2Mpx to ok 4-6Mbps (jak ustawisz mniej, to obraz będzie wyraźny tylko gdy jest statyczny, nie rozpoznawsz twarzy poruszającego się człowieka, czy numerów rejestracyjnych jadącego samochodu). Klatki mają tu znaczenie drugorzędne, znacznie ważniejsze są ustawienia kompresji obrazu i dobór tych ustawień do konkretnej obserwowanej sceny (ile razy już poprawiałem, bo większość instalatorów zostawia jak fabryka dała).
    Nie ma sensu kupować kamer z moto zoom. To kamery do zastosowań, w których ochroniarz siedzi przed monitorem i ustawia kamerę na wybrany obiekt. Będziesz siedział w domu i zmieniał obserwowane sceny w zależności od potrzeb? Po miesiącu Ci się znudzi. Jak chcesz więcej widzieć (w sensie obszary) to zamiast jednej kamery 1080p kup dwie kamery 720p i zamontuj w dwóch lokalizacjach.
    Rejestrator zamontuj lokalnie, bo zadne łącze nie umożliwia takiego uploadu, aby obraz był odpowiedniej jakości, alarm można wykonać zdalnie. Dodatkowo ustawiasz w kamerze drugi strumień (np D1, 256kbps) i ten strumień wysyłasz przez Internet do domu i możesz go sobie zapisywać na PC lub drugim rejestratorze. Masz wtedy lokalnie zapisany obraz wysokiej jakości i zdalnie kopię w razie "W".
    Kamery Dahua są ok. Sam je montuję. Vivotek to półka wyżej niż Dahua.
  • Poziom 40  
    No z tego motozoomu to już się autor wycofał ( tak myślę ) jak wyszła że to ma być ip. Generalnie popieram i stosuję metodę - więcej kamer zamiast np jednej speedome. ( dlatego sugerowałem rejestrator o większej ilości wejść )Nigdy nie stoi tam gdzie się coś dzieje, a nawet cztery 1080 2,8 są tansze od jednej ruchomej..
    Pozdr. J.
  • Poziom 19  
    Pomału to sobie układam, niestety osoba która chce to montować wyjechała na jakiś czas, wiec będę z nią mógł porozmawiać dopiero po powrocie. Pierwsze rozmowy były o jednej kamerze centralnie przed wejściem. Sam doradziłem od razu żeby kamery były 2 i podejrzewam ze tak zostanie. Dlatego poważnie rozważam jedna kamerę 1080 a druga ta z motozoomem tak żeby w razie potrzeby mógł sobie zrobić zbliżenie właściciel na to co sie dzieje przy bramce/bramie do garażu. Będę tez w takim razie rozmawiał zeby jedno pomieszczenie zamknąć i faktycznie umieścić tam rejestrator a wysyłać 15kl/s maksymalnie tak żeby nie zapchać łącza (może nawet wystarczy 12kl/s). Więcej nie ma sensu montować kamer na razie bo nie czuja takiej potrzeby ale rejestrator kupie na 8 bo wiem ze zawsze może się przydać w przyszłości. Dzięki za info o Vivotek - jeśli mógłbyś jeszcze polecić coś konkretnego to wziąłbym pod uwagę przy zakupie ;-)
  • Specjalista Sieci, Internet
    Kamery centralnie przed wejściem się nie montuje, bo osoba będąc blisko kamery (gdy są najlepsze warunki do rozpoznania twarzy) będzie obserwowana z góry. Zobaczysz głównie "łysinę" lub daszek kaszkietu, zaś sama twarz będzie mało widoczna, szczególnie gdy ktoś szybko chodzi to ma lekko pochyloną głowę w dół. Kamerę przy wejściu należy zamontować niezbyt wysoko (byle nie była w zasięgu ręki) i umieścić nieco z boku drzwi. Osoba otwierająca drzwi zawsze obraca nieco głowę i wtedy właśnie pięknie Ci się zaprezentuje w kamerze.
    Przyzwoita kamera 4Mpx z MZ to koszt 2000-3000zł. W tej cenie masz kamerę 8Mpx, obserwujesz cały teren, a zoom zrobisz cyfrowo z podobnym skutkiem co w kamerze 4Mpx z MZ. Jednak polecałbym jak wcześniej dwie kamerki - przy drzwiach i drugą z obiektywem ok 4-6 na bramkę.
    Wybierz kamerę na jaką Cię stać. Im droższa kamera, tym lepiej radzi sobie w nocy oraz wydajniej kompresuje obraz, szczególnie dynamiczne sceny (mniejszy plik przy porównywalnej jakości obrazu). Powyżej 1500zł różnice są już głównie w ficzerach (analiza ruchu, strefy chronione itp drobiazgi całkowicie nieprzydatne w monitoringu domku).
  • Pomocny post
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    IC_Current napisał:
    Im droższa kamera, tym lepiej radzi sobie w nocy
    oraz w dzień tam gdzie część sceny jest np zacieniona a część w pełnym słońcu- że pozwolę sobie dodać.

IC_Current napisał:
    W tej cenie masz kamerę 8Mpx, obserwujesz cały teren, a zoom zrobisz cyfrowo z podobnym skutkiem co w kamerze 4Mpx z MZ

No może nie do końca ale i tak z tą przewagą że zbliżenie w przypadku MZ wykonamy tylko i wyłączne na obiekt w centralnej części kadru.
    Często jest tak że ostatnią osobą która korzysta z dobrodziejstwa MZ jest instalator.
    adamjur1 napisał:
    No z tego motozoomu to już się autor wycofał ( tak myślę ) jak wyszła że to ma być ip. Generalnie popieram i stosuję metodę - więcej kamer zamiast np jednej speedome. ( dlatego sugerowałem rejestrator o większej ilości wejść )Nigdy nie stoi tam gdzie się coś dzieje, a nawet cztery 1080 2,8 są tansze od jednej ruchomej..
    Pozdr. J.

Ja się z kolegą zgadzam, ale proszę to spróbować wytłumaczyć autorowi tego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3557741.html
    ikarus78 napisał:
    Oczywiście ze jak będą chcieli to popsuja, natomiast jeżeli tak się stanie przez IP to włączy się alarm na rejestratorze ze nie ma sygnału z kamery - wsiada się w samochód i jedzie sprawdzić co jest. Natomiast jeśli rejestrator zostawię w domu gdzie mieszkają alarmu nie będzie ;-)

A dlaczego ma nie być?
    Proszę to przeczytać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3559513.html

IC_Current napisał:
    Rejestrator zamontuj lokalnie, bo zadne łącze nie umożliwia takiego uploadu, aby obraz był odpowiedniej jakości

Cieszy taka wypowiedź tym bardziej gdy pada z ust speca od sieci :) Co raz trafia się na forum ktoś kto chce rejestrować obraz przez internet i nie sposób mu tego wyperswadować.
    IC_Current napisał:
    ważniejsze są ustawienia kompresji obrazu i dobór tych ustawień do konkretnej obserwowanej sceny (ile razy już poprawiałem, bo większość instalatorów zostawia jak fabryka dała).
    Ta wypowiedź cieszy nieco mniej, ale nie sposób koledze nie przyznać racji :(

Proszę pamiętać że monitoring to nie tylko kamery, rejestrator i switch. To szereg innych elementów podnoszących bezpieczeństwo czy też po prostu estetykę systemu ( uwaga kryptoreklama :) ) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3527930.html

Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi i artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń:
    Zabezpieczenia stacjonarne. Systemy alarmowe, Kamery, Domofony, Napędy bram i rolet, Automatyka domowa. Tematy Wyróżnione i poradniki.
    Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum77.html

Zachęcam również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką, lub szukających po prostu odpowiedzi na swoje pytania:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum510.html
  • Poziom 19  
    Dziękuję serdecznie za wszystkie informacje. Jak pisałem po konsultacji z właścicielem obiektu będę wiedział więcej wiec się na pewno jeszcze będę pytał o szczegóły. Mam tylko jeszcze prośbę, gdybyście mogli polecić konkretny rejestrator (najlepiej na 8 kamer od razu) i 2 kamery - jedna stałoogniskową i jedna zmiennoogniskową - powiedzmy do 1500PLN/szt to byłbym wdzięczny. Dzięki temu będę miał 2 tygodnie na przemyślenie jak to rozmieścić i przemyślę jak to przedstawić znajomemu ;-)
  • Poziom 19  
    Spokojnie ja jeszcze nie potrafię określić dokładnie gdyż muszę się spotkać z ludźmi, którzy chcą to zamontować i porozmawiać dokładnie o czym oni myślą. Kłopot w tym że chwilowo ich nie ma bo wyjechali na urlop więc muszę poczekać a chciałem się cokolwiek zorientować na czym się teraz pracuje ;-)
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Jak się nie chce wyważać dawno otwartych drzwi, skorzystać z rozwiązań sprawdzonych i mających odpowiednie wsparcie to niezmiennie z BCS, Dahua, Hikvision, Novus (alfabetycznie ;) )
  • Poziom 19  
    Widzisz, czyli od 2013/14 się trochę zmieniło bo jak pisałem wcześniej ja się zatrzymałem na poziomie kamerek Lilin i Vivotek z tamtego okresu. Hikvision widuje bo firma ochrony w której pracowałem ich używała. Niestety najczęściej na starych rejestratorach i obraz był opłakany (bo w ramach oszczędności wymienia się tylko te kamery które padły - i w ten sposób na jednym rejestratorze działają kamery sprzed 8 lat i nowe, jaki tego jest efekt nie muszę chyba pisać). Tym razem prawdopodobnie postawie cały system na BCS/Dahua a jako że będzie nowy cały to zapewne efekt będzie zadowalający.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    ikarus78 napisał:
    Widzisz, czyli od 2013/14 się trochę zmieniło

No tak, ale, żeby się o tym przekonać wystarczy przejrzeć kilka podobnych tematów z ostatnich kilku tygodni :)
  • Poziom 14  
    Jeśli ma to być przyszłościowa instalacja do potencjalnej rozbudowy "pod siebie" to bierz pod uwagę kamery z zaawansowaną analityką obrazu: przekroczenie linii, naruszenie strefy, przebywanie w strefie. W przypadku Vivoteka można wgrać taki soft do kamery i zaznaczyć sobie powiadamianie o ingerencji zgodnie ze scenariuszami.
    https://www.youtube.com/watch?v=gJ35zWTIb1M
    https://www.youtube.com/watch?v=ZCHAaA_aVXw

Inną alternatywą jest też wykorzystanie kamer 180stopni czyli fisheye w przypadku Vivoteka CC8371HV doświetlacz IR działa skutecznie do 12 metrów. Ja właśnie planuję takie rozwiązanie na przód i boki domu, mam raptem po 8-12 metrów a kamera dośc mała i niepozorna
    https://www.youtube.com/watch?v=O70v4860qm4
    https://www.youtube.com/watch?v=d9SRM2XlnU8

PR