Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płyta Amica PI6509LU - czy bez 3 fazy da się ją używać razem z piekarnikiem?

07 Mar 2019 08:35 489 11
 • Poziom 2  
  Jak w temacie, mam od kilku lat płytę Amica PI6509LU Podłączenie do zasilania 230 V, standardowy kabel zasilający, wiec to tzw plug and play. W bloku nie ma 3 fazy i nie ma też możliwości podłączenia /zasady spółdzielni/... Dotychczas nie miałam w kuchni piekarnika i nie był mi potrzebny, a teraz po małym remoncie znalazło się na niego miejsce i stąd moje pytanie czy piekarnik elektryczny może działać razem z tą płytą bez zadziałania bezpieczników? Bo płyta na wtyczkę, ale to jednak indukcja. Czy to ma znaczenie? z góry dziękuję za odpowiedź :)

  Edytowałem[T.M.]
 • Poziom 2  
  hmm zabezpieczenie? Gdybym wiedziała, nie pytałabym na forum ;) wiem, że płyta potrzebuje 3,7... pytanie było o samą możliwośc połączenia razem piekarnika elektrycznego i płyty indukcyjnej, która nie potrzebuje 3 fazy. piekarnik ma być "zwykły" bez żadnych mega funkcji, nie gotuję też dla 5 osobowej rodziny, więc rzadko używam wszystkich 4 pól na raz. Instalacja jest w bloku z wielkiej płyty z lat 70, spółdzielna nie zgadza się na 3 fazę, dlatego jest u mnie właśnie w/w płyta. Jeśli ktoś ma pomysł, odpowiedź, spotkał sie z podobną sytuacją i znalazł rozwiązanie, to proszę o wypowiedź, Pozdrawiam
 • Moderator Elektrycy
  Iwonapekalapopek napisał:
  Instalacja jest w bloku z wielkiej płyty z lat 70

  W związku z tym mam szczerą wątpliwość, aby była w ogóle możliwość użytkowania tej płyty.

  Jeżeli zabezpieczenie mieszkania jest mniejsze niż 25A, to nie ma możliwości użytkowania płyty łącznie z piekarnikiem (przykładowo działa połowa pól i piekarnik).
  Dodatkowo, nie ma zapewne szans na to, aby to wszystko działało na jednym obwodzie w mieszkaniu, więc powinny być dedykowane obwody, przewidziane pod poszczególne elementy, z odpowiednimi zabezpieczeniami.

  Iwonapekalapopek napisał:
  hmm zabezpieczenie? Gdybym wiedziała, nie pytałabym na forum

  Nikt nie wie, co ma koleżanka w mieszkaniu. Tym bardziej nikt koleżance nie powie jakie ma zabezpieczenie i co można podłączyć.
 • Poziom 2  
  Myślę, ze tą wątpliwość mogę rozwiać, bo płyta jest użytkowana od kilku lat bez problemu o czym można przeczytać w pierwszym poście ;) Pytanie jest nie o płytę, a o piekarnik, który chcę do tej płyty dołożyć. :) ja jako "koleżanka" nie pytam jakie mam zabezpieczenie w domu... i nie oczekuję, ze ktoś mi to to sprawdzi na odległość... ja po prostu odpowiadam, ze tego nie wiem i opisuję sytuację. Proszę też o odpowiedź osoby, które znają odpowiedź na pytanie, spotkały się z podobną sytuacją lub mają coś konstruktywnego do przekazania. Mało prawdopodobne bym została ekspertem w sprawach dotyczących tego forum, więc za ewentualne porady w kwestii dokształcenia też dziękuję, raczej nie wcielę ich w życie..
  Czy forum to miejsce do zadawanie pytań i szukania odpowiedzi?
  Pozdrawiam
 • Poziom 32  
  Iwonapekalapopek napisał:
  Czy forum to miejsce do zadawanie pytań i szukania odpowiedzi?
  Bardzo dobrze, że pytasz. To znaczy, że masz świadomość tego, że coś może pójść w złym kierunku.

  Odpowiem tak: Jeśli łączna moc płyty indukcyjnej 3,7kW i nieznana moc piekarnika nie przekroczy dopuszczalnej na danym obwodzie, to spokojnie można to używać, w przeciwnym przypadku:
  1. zadziała zabezpieczenie obwodowe - jeśli oba urządzenia są na jednym obwodzie (nie wiadomo czy są),
  2. zadziała zabezpieczenie główne mieszkania jeśli moc przyłączeniowa jest zbyt mała (pewnie jest),
  3. (UWAGA: szkodliwa druciarska porada) nic się nie stanie gdy będziesz użytkować oba urządzenia na "pół gwizdka" np. jedno pole płyty i piekarnik. Do czasu gdy kiedyś się zapomnisz włączając coś więcej i spali i się jakiś przewód, czasem razem z kawałkiem kuchni lub mieszkania - nie wiadomo czy są prawidłowo zabezpieczone.
  Wszystko to przy założeniu jednoczesnego działania obu urządzeń z maksymalną mocą w tym samym czasie.

  Za mało danych, żeby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Nie jest znana moc piekarnika i wartość zabezpieczenia głównego w mieszkaniu.
 • Moderator Elektrycy
  Iwonapekalapopek napisał:
  bo płyta jest użytkowana od kilku lat bez problemu

  I oby tak było dalej. Natomiast na tym forum już nie raz widzieliśmy co się dzieje w starych instalacjach z takimi urządzeniami (i to nie "od razu"). Proszę:
  płyta Amica PI6509LU - czy bez 3 fazy da się ją używać razem z piekarnikiem? płyta Amica PI6509LU - czy bez 3 fazy da się ją używać razem z piekarnikiem?

  Iwonapekalapopek napisał:
  Pytanie jest nie o płytę, a o piekarnik, który chcę do tej płyty dołożyć.

  Odpowiedź dotyczyła sytuacji łącznej:
  kozi966 napisał:
  Jeżeli zabezpieczenie mieszkania jest mniejsze niż 25A, to nie ma możliwości użytkowania płyty łącznie z piekarnikiem (przykładowo działa połowa pól i piekarnik).

  Typowe piekarniki to ok 2 - 3kW.
  Więc nawet gdyby pracował na 1/2 swojej mocy (średnio 1,3kW), a płyta też pracowała na 1/2 swojej mocy, to mamy 3,15kW (w przeliczeniu na prąd +/- 15,5A), co w teorii jeszcze nie powinno wyłączyć obwodu.
  Z doświadczenia można powiedzieć, że piekarnik ustawia sie przeważnie na maxa aby nagrzać wnętrze, dodając do tego wszystkie fanaberie - grzanie płyty dolnej, grzanie płyty górnej + grill, co daje w szczycie prawie 20A.
  Dodając do tego pracującą płytę, przekraczamy znacząco te 20A.
  Jeżeli sytuacja jest na jednym zabezpieczeniu obwodowym (gniazda - 16A), to już sam piekarnik jest wystarczającym obciążeniem dla tego obwodu.

  Iwonapekalapopek napisał:
  Czy forum to miejsce do zadawanie pytań i szukania odpowiedzi?

  Oczywiście. My zadajemy pytania odnośnie instalacji i oceniamy, czy taka szansa istnieje.
  Po zdawkowych informacjach, cieżko ocenić jest stan faktyczny.
 • Poziom 39  
  Iwonapekalapopek napisał:
  Dotychczas nie miałam w kuchni piekarnika i nie był mi potrzebny, a teraz po małym remoncie znalazło się na niego miejsce i stąd moje pytanie czy piekarnik elektryczny może działać razem z tą płytą bez zadziałania bezpieczników ?
  Jest to możliwe …. ale przy dobrze zmodernizowanej instalacji w mieszkaniu.
  Iwonapekalapopek napisał:
  Bo płyta na wtyczkę, ale to jednak indukcja.
  To bez znaczenia, że to jest indukcja. Z innym typem płyty będzie to samo. Liczy się moc wykorzystywana.
  Używam płyty indukcyjnej 7,2kW i piekarnika przy zasilaniu z jednej fazy – bezpiecznik przed licznikiem 25A(typowy)
  Bezpiecznik o wartości 25A umożliwia legalne korzystanie z mocy 5,75kW non-stop.
  A chwilowo 6,9kW.
  Piekarnik 2kW, na płytę pozostanie wystarczająca moc.

  Ale do tego trzeba mieć przystosowaną instalacje.
  Solidne przewody z klatki do rozdzielnicy w mieszkaniu.
  Także solidne wydzielone obwody na płytę i piekarnik.
  Do tego zabezpieczenia w rozdzielnicy.

  Iwonapekalapopek napisał:
  ja jako "koleżanka" nie pytam jakie mam zabezpieczenie w domu... i nie oczekuję, ze ktoś mi to to sprawdzi na odległość...
  Zabezpieczenie jest 20A lub 25A.
  Przeczytasz to samodzielnie na bezpiecznikach przy liczniku.
 • Poziom 21  
  Iwonapekalapopek napisał:
  spółdzielna nie zgadza się na 3 fazę,

  Jaki jest tego powód? Kwestia remontu klatki schodowej? Przecież zawsze można się w tej sprawie porozumieć.

  W jakim stanie wogóle jes ta instalacja elektryczna? Była kiedykolwiek ona modernizowana? Jeżeli tak, ile obwodów doprowadzono do kuchni?
 • Poziom 32  
  Iwonapekalapopek napisał:
  W bloku nie ma 3 fazy i nie ma też możliwości podłączenia /zasady spółdzielni/...


  Proponuję złożyć do swojego dostawcy energii wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej (bezpłatny) i zobaczyć jakie warunki zostaną przedstawione. Chyba że to mieszkanie wynajmowane?
 • Poziom 42  
  kozi966 napisał:
  Jeżeli zabezpieczenie mieszkania jest mniejsze niż 25A, to nie ma możliwości użytkowania płyty łącznie z piekarnikiem (przykładowo działa połowa pól i piekarnik).
  Nie łącznie a jednocześnie.
  Czyli nie możesz jednocześnie piec np: placka i gotować na płycie.
  Jednak wskazane by piekarnik i płyta były zasilane z oddzielnych obwodów.

  Informację o zabezpieczeniu przedlicznikowym znajdziesz w umowie o dostawę energii lub naocznie tę wartość sprawdzisz w miejscu gdzie znajduje się licznik.
  Zawsze istnieje możliwość zwiększenia tej wartości, jeśli nie istnieją przeszkody czysto techniczne (za mały przekrój w.l.z.)
 • Poziom 39  
  William Bonawentura napisał:
  Proponuję złożyć do swojego dostawcy energii wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej (bezpłatny) i zobaczyć jakie warunki zostaną przedstawione.
  To nic nie da. Bo bez zgody zarządcy bloku, do sieci się nie podłączy.