Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

płyta Amica PI6509LU - czy bez 3 fazy da się ją używać razem z piekarnikiem?

Iwonapekalapopek 07 Mar 2019 08:35 1074 11
Wago
    Iwonapekalapopek
    Level 2  
    Jak w temacie, mam od kilku lat płytę Amica PI6509LU Podłączenie do zasilania 230 V, standardowy kabel zasilający, wiec to tzw plug and play. W bloku nie ma 3 fazy i nie ma też możliwości podłączenia /zasady spółdzielni/... Dotychczas nie miałam w kuchni piekarnika i nie był mi potrzebny, a teraz po małym remoncie znalazło się na niego miejsce i stąd moje pytanie czy piekarnik elektryczny może działać razem z tą płytą bez zadziałania bezpieczników? Bo płyta na wtyczkę, ale to jednak indukcja. Czy to ma znaczenie? z góry dziękuję za odpowiedź :)

Edytowałem[T.M.]
  • Wago
  • Wago
    Iwonapekalapopek
    Level 2  
    hmm zabezpieczenie? Gdybym wiedziała, nie pytałabym na forum ;) wiem, że płyta potrzebuje 3,7... pytanie było o samą możliwośc połączenia razem piekarnika elektrycznego i płyty indukcyjnej, która nie potrzebuje 3 fazy. piekarnik ma być "zwykły" bez żadnych mega funkcji, nie gotuję też dla 5 osobowej rodziny, więc rzadko używam wszystkich 4 pól na raz. Instalacja jest w bloku z wielkiej płyty z lat 70, spółdzielna nie zgadza się na 3 fazę, dlatego jest u mnie właśnie w/w płyta. Jeśli ktoś ma pomysł, odpowiedź, spotkał sie z podobną sytuacją i znalazł rozwiązanie, to proszę o wypowiedź, Pozdrawiam
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    Iwonapekalapopek wrote:
    Instalacja jest w bloku z wielkiej płyty z lat 70

W związku z tym mam szczerą wątpliwość, aby była w ogóle możliwość użytkowania tej płyty.

Jeżeli zabezpieczenie mieszkania jest mniejsze niż 25A, to nie ma możliwości użytkowania płyty łącznie z piekarnikiem (przykładowo działa połowa pól i piekarnik).
    Dodatkowo, nie ma zapewne szans na to, aby to wszystko działało na jednym obwodzie w mieszkaniu, więc powinny być dedykowane obwody, przewidziane pod poszczególne elementy, z odpowiednimi zabezpieczeniami.

Iwonapekalapopek wrote:
    hmm zabezpieczenie? Gdybym wiedziała, nie pytałabym na forum

Nikt nie wie, co ma koleżanka w mieszkaniu. Tym bardziej nikt koleżance nie powie jakie ma zabezpieczenie i co można podłączyć.
    Iwonapekalapopek
    Level 2  
    Myślę, ze tą wątpliwość mogę rozwiać, bo płyta jest użytkowana od kilku lat bez problemu o czym można przeczytać w pierwszym poście ;) Pytanie jest nie o płytę, a o piekarnik, który chcę do tej płyty dołożyć. :) ja jako "koleżanka" nie pytam jakie mam zabezpieczenie w domu... i nie oczekuję, ze ktoś mi to to sprawdzi na odległość... ja po prostu odpowiadam, ze tego nie wiem i opisuję sytuację. Proszę też o odpowiedź osoby, które znają odpowiedź na pytanie, spotkały się z podobną sytuacją lub mają coś konstruktywnego do przekazania. Mało prawdopodobne bym została ekspertem w sprawach dotyczących tego forum, więc za ewentualne porady w kwestii dokształcenia też dziękuję, raczej nie wcielę ich w życie..
    Czy forum to miejsce do zadawanie pytań i szukania odpowiedzi?
    Pozdrawiam
    mipix
    Level 35  
    Iwonapekalapopek wrote:
    Bardzo dobrze, że pytasz. To znaczy, że masz świadomość tego, że coś może pójść w złym kierunku.

Odpowiem tak: Jeśli łączna moc płyty indukcyjnej 3,7kW i nieznana moc piekarnika nie przekroczy dopuszczalnej na danym obwodzie, to spokojnie można to używać, w przeciwnym przypadku:
    1. zadziała zabezpieczenie obwodowe - jeśli oba urządzenia są na jednym obwodzie (nie wiadomo czy są),
    2. zadziała zabezpieczenie główne mieszkania jeśli moc przyłączeniowa jest zbyt mała (pewnie jest),
    3. (UWAGA: szkodliwa druciarska porada) nic się nie stanie gdy będziesz użytkować oba urządzenia na "pół gwizdka" np. jedno pole płyty i piekarnik. Do czasu gdy kiedyś się zapomnisz włączając coś więcej i spali i się jakiś przewód, czasem razem z kawałkiem kuchni lub mieszkania - nie wiadomo czy są prawidłowo zabezpieczone.
    Wszystko to przy założeniu jednoczesnego działania obu urządzeń z maksymalną mocą w tym samym czasie.

Za mało danych, żeby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Nie jest znana moc piekarnika i wartość zabezpieczenia głównego w mieszkaniu.
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    Iwonapekalapopek wrote:
    bo płyta jest użytkowana od kilku lat bez problemu

I oby tak było dalej. Natomiast na tym forum już nie raz widzieliśmy co się dzieje w starych instalacjach z takimi urządzeniami (i to nie "od razu"). Proszę:
    płyta Amica PI6509LU - czy bez 3 fazy da się ją używać razem z piekarnikiem? płyta Amica PI6509LU - czy bez 3 fazy da się ją używać razem z piekarnikiem?

Iwonapekalapopek wrote:
    Pytanie jest nie o płytę, a o piekarnik, który chcę do tej płyty dołożyć.

Odpowiedź dotyczyła sytuacji łącznej:
    kozi966 wrote:
    Jeżeli zabezpieczenie mieszkania jest mniejsze niż 25A, to nie ma możliwości użytkowania płyty łącznie z piekarnikiem (przykładowo działa połowa pól i piekarnik).

Typowe piekarniki to ok 2 - 3kW.
    Więc nawet gdyby pracował na 1/2 swojej mocy (średnio 1,3kW), a płyta też pracowała na 1/2 swojej mocy, to mamy 3,15kW (w przeliczeniu na prąd +/- 15,5A), co w teorii jeszcze nie powinno wyłączyć obwodu.
    Z doświadczenia można powiedzieć, że piekarnik ustawia sie przeważnie na maxa aby nagrzać wnętrze, dodając do tego wszystkie fanaberie - grzanie płyty dolnej, grzanie płyty górnej + grill, co daje w szczycie prawie 20A.
    Dodając do tego pracującą płytę, przekraczamy znacząco te 20A.
    Jeżeli sytuacja jest na jednym zabezpieczeniu obwodowym (gniazda - 16A), to już sam piekarnik jest wystarczającym obciążeniem dla tego obwodu.

Iwonapekalapopek wrote:

Oczywiście. My zadajemy pytania odnośnie instalacji i oceniamy, czy taka szansa istnieje.
    Po zdawkowych informacjach, cieżko ocenić jest stan faktyczny.
    CYRUS2
    Level 43  
    Iwonapekalapopek wrote:
    Dotychczas nie miałam w kuchni piekarnika i nie był mi potrzebny, a teraz po małym remoncie znalazło się na niego miejsce i stąd moje pytanie czy piekarnik elektryczny może działać razem z tą płytą bez zadziałania bezpieczników ?
    Jest to możliwe …. ale przy dobrze zmodernizowanej instalacji w mieszkaniu.
    Iwonapekalapopek wrote:
    Bo płyta na wtyczkę, ale to jednak indukcja.
    To bez znaczenia, że to jest indukcja. Z innym typem płyty będzie to samo. Liczy się moc wykorzystywana.
    Używam płyty indukcyjnej 7,2kW i piekarnika przy zasilaniu z jednej fazy – bezpiecznik przed licznikiem 25A(typowy)
    Bezpiecznik o wartości 25A umożliwia legalne korzystanie z mocy 5,75kW non-stop.
    A chwilowo 6,9kW.
    Piekarnik 2kW, na płytę pozostanie wystarczająca moc.

Ale do tego trzeba mieć przystosowaną instalacje.
    Solidne przewody z klatki do rozdzielnicy w mieszkaniu.
    Także solidne wydzielone obwody na płytę i piekarnik.
    Do tego zabezpieczenia w rozdzielnicy.

Iwonapekalapopek wrote:
    ja jako "koleżanka" nie pytam jakie mam zabezpieczenie w domu... i nie oczekuję, ze ktoś mi to to sprawdzi na odległość...
    Zabezpieczenie jest 20A lub 25A.
    Przeczytasz to samodzielnie na bezpiecznikach przy liczniku.
    kSmuk
    Level 21  
    Iwonapekalapopek wrote:
    spółdzielna nie zgadza się na 3 fazę,

Jaki jest tego powód? Kwestia remontu klatki schodowej? Przecież zawsze można się w tej sprawie porozumieć.

W jakim stanie wogóle jes ta instalacja elektryczna? Była kiedykolwiek ona modernizowana? Jeżeli tak, ile obwodów doprowadzono do kuchni?
    William Bonawentura
    Level 33  
    Iwonapekalapopek wrote:
    W bloku nie ma 3 fazy i nie ma też możliwości podłączenia /zasady spółdzielni/...

Proponuję złożyć do swojego dostawcy energii wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej (bezpłatny) i zobaczyć jakie warunki zostaną przedstawione. Chyba że to mieszkanie wynajmowane?
    kkas12
    Level 43  
    kozi966 wrote:
    Nie łącznie a jednocześnie.
    Czyli nie możesz jednocześnie piec np: placka i gotować na płycie.
    Jednak wskazane by piekarnik i płyta były zasilane z oddzielnych obwodów.

Informację o zabezpieczeniu przedlicznikowym znajdziesz w umowie o dostawę energii lub naocznie tę wartość sprawdzisz w miejscu gdzie znajduje się licznik.
    Zawsze istnieje możliwość zwiększenia tej wartości, jeśli nie istnieją przeszkody czysto techniczne (za mały przekrój w.l.z.)
    CYRUS2
    Level 43  
    William Bonawentura wrote:
    Proponuję złożyć do swojego dostawcy energii wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej (bezpłatny) i zobaczyć jakie warunki zostaną przedstawione.
    To nic nie da. Bo bez zgody zarządcy bloku, do sieci się nie podłączy.