Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

płyta Amica PI6509LU - czy bez 3 fazy da się ją używać razem z piekarnikiem?

07 Mar 2019 08:35 489 11
  • Poziom 2  
    Jak w temacie, mam od kilku lat płytę Amica PI6509LU Podłączenie do zasilania 230 V, standardowy kabel zasilający, wiec to tzw plug and play. W bloku nie ma 3 fazy i nie ma też możliwości podłączenia /zasady spółdzielni/... Dotychczas nie miałam w kuchni piekarnika i nie był mi potrzebny, a teraz po małym remoncie znalazło się na niego miejsce i stąd moje pytanie czy piekarnik elektryczny może działać razem z tą płytą bez zadziałania bezpieczników? Bo płyta na wtyczkę, ale to jednak indukcja. Czy to ma znaczenie? z góry dziękuję za odpowiedź :)

Edytowałem[T.M.]
  • Poziom 2  
    hmm zabezpieczenie? Gdybym wiedziała, nie pytałabym na forum ;) wiem, że płyta potrzebuje 3,7... pytanie było o samą możliwośc połączenia razem piekarnika elektrycznego i płyty indukcyjnej, która nie potrzebuje 3 fazy. piekarnik ma być "zwykły" bez żadnych mega funkcji, nie gotuję też dla 5 osobowej rodziny, więc rzadko używam wszystkich 4 pól na raz. Instalacja jest w bloku z wielkiej płyty z lat 70, spółdzielna nie zgadza się na 3 fazę, dlatego jest u mnie właśnie w/w płyta. Jeśli ktoś ma pomysł, odpowiedź, spotkał sie z podobną sytuacją i znalazł rozwiązanie, to proszę o wypowiedź, Pozdrawiam
  • Moderator Elektrycy
    Iwonapekalapopek napisał:
    Instalacja jest w bloku z wielkiej płyty z lat 70

W związku z tym mam szczerą wątpliwość, aby była w ogóle możliwość użytkowania tej płyty.

Jeżeli zabezpieczenie mieszkania jest mniejsze niż 25A, to nie ma możliwości użytkowania płyty łącznie z piekarnikiem (przykładowo działa połowa pól i piekarnik).
    Dodatkowo, nie ma zapewne szans na to, aby to wszystko działało na jednym obwodzie w mieszkaniu, więc powinny być dedykowane obwody, przewidziane pod poszczególne elementy, z odpowiednimi zabezpieczeniami.

hmm zabezpieczenie? Gdybym wiedziała, nie pytałabym na forum

Nikt nie wie, co ma koleżanka w mieszkaniu. Tym bardziej nikt koleżance nie powie jakie ma zabezpieczenie i co można podłączyć.
  • Poziom 2  
    Myślę, ze tą wątpliwość mogę rozwiać, bo płyta jest użytkowana od kilku lat bez problemu o czym można przeczytać w pierwszym poście ;) Pytanie jest nie o płytę, a o piekarnik, który chcę do tej płyty dołożyć. :) ja jako "koleżanka" nie pytam jakie mam zabezpieczenie w domu... i nie oczekuję, ze ktoś mi to to sprawdzi na odległość... ja po prostu odpowiadam, ze tego nie wiem i opisuję sytuację. Proszę też o odpowiedź osoby, które znają odpowiedź na pytanie, spotkały się z podobną sytuacją lub mają coś konstruktywnego do przekazania. Mało prawdopodobne bym została ekspertem w sprawach dotyczących tego forum, więc za ewentualne porady w kwestii dokształcenia też dziękuję, raczej nie wcielę ich w życie..
    Czy forum to miejsce do zadawanie pytań i szukania odpowiedzi?
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Bardzo dobrze, że pytasz. To znaczy, że masz świadomość tego, że coś może pójść w złym kierunku.

Odpowiem tak: Jeśli łączna moc płyty indukcyjnej 3,7kW i nieznana moc piekarnika nie przekroczy dopuszczalnej na danym obwodzie, to spokojnie można to używać, w przeciwnym przypadku:
    1. zadziała zabezpieczenie obwodowe - jeśli oba urządzenia są na jednym obwodzie (nie wiadomo czy są),
    2. zadziała zabezpieczenie główne mieszkania jeśli moc przyłączeniowa jest zbyt mała (pewnie jest),
    3. (UWAGA: szkodliwa druciarska porada) nic się nie stanie gdy będziesz użytkować oba urządzenia na "pół gwizdka" np. jedno pole płyty i piekarnik. Do czasu gdy kiedyś się zapomnisz włączając coś więcej i spali i się jakiś przewód, czasem razem z kawałkiem kuchni lub mieszkania - nie wiadomo czy są prawidłowo zabezpieczone.
    Wszystko to przy założeniu jednoczesnego działania obu urządzeń z maksymalną mocą w tym samym czasie.

Za mało danych, żeby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Nie jest znana moc piekarnika i wartość zabezpieczenia głównego w mieszkaniu.
  • Moderator Elektrycy
    bo płyta jest użytkowana od kilku lat bez problemu

I oby tak było dalej. Natomiast na tym forum już nie raz widzieliśmy co się dzieje w starych instalacjach z takimi urządzeniami (i to nie "od razu"). Proszę:
    płyta Amica PI6509LU - czy bez 3 fazy da się ją używać razem z piekarnikiem? płyta Amica PI6509LU - czy bez 3 fazy da się ją używać razem z piekarnikiem?

Pytanie jest nie o płytę, a o piekarnik, który chcę do tej płyty dołożyć.

Odpowiedź dotyczyła sytuacji łącznej:
    kozi966 napisał:
    Jeżeli zabezpieczenie mieszkania jest mniejsze niż 25A, to nie ma możliwości użytkowania płyty łącznie z piekarnikiem (przykładowo działa połowa pól i piekarnik).

Typowe piekarniki to ok 2 - 3kW.
    Więc nawet gdyby pracował na 1/2 swojej mocy (średnio 1,3kW), a płyta też pracowała na 1/2 swojej mocy, to mamy 3,15kW (w przeliczeniu na prąd +/- 15,5A), co w teorii jeszcze nie powinno wyłączyć obwodu.
    Z doświadczenia można powiedzieć, że piekarnik ustawia sie przeważnie na maxa aby nagrzać wnętrze, dodając do tego wszystkie fanaberie - grzanie płyty dolnej, grzanie płyty górnej + grill, co daje w szczycie prawie 20A.
    Dodając do tego pracującą płytę, przekraczamy znacząco te 20A.
    Jeżeli sytuacja jest na jednym zabezpieczeniu obwodowym (gniazda - 16A), to już sam piekarnik jest wystarczającym obciążeniem dla tego obwodu.

Oczywiście. My zadajemy pytania odnośnie instalacji i oceniamy, czy taka szansa istnieje.
    Po zdawkowych informacjach, cieżko ocenić jest stan faktyczny.
  • Poziom 39  
    Dotychczas nie miałam w kuchni piekarnika i nie był mi potrzebny, a teraz po małym remoncie znalazło się na niego miejsce i stąd moje pytanie czy piekarnik elektryczny może działać razem z tą płytą bez zadziałania bezpieczników ?
    Jest to możliwe …. ale przy dobrze zmodernizowanej instalacji w mieszkaniu.
    Bo płyta na wtyczkę, ale to jednak indukcja.
    To bez znaczenia, że to jest indukcja. Z innym typem płyty będzie to samo. Liczy się moc wykorzystywana.
    Używam płyty indukcyjnej 7,2kW i piekarnika przy zasilaniu z jednej fazy – bezpiecznik przed licznikiem 25A(typowy)
    Bezpiecznik o wartości 25A umożliwia legalne korzystanie z mocy 5,75kW non-stop.
    A chwilowo 6,9kW.
    Piekarnik 2kW, na płytę pozostanie wystarczająca moc.

Ale do tego trzeba mieć przystosowaną instalacje.
    Solidne przewody z klatki do rozdzielnicy w mieszkaniu.
    Także solidne wydzielone obwody na płytę i piekarnik.
    Do tego zabezpieczenia w rozdzielnicy.

ja jako "koleżanka" nie pytam jakie mam zabezpieczenie w domu... i nie oczekuję, ze ktoś mi to to sprawdzi na odległość...
    Zabezpieczenie jest 20A lub 25A.
    Przeczytasz to samodzielnie na bezpiecznikach przy liczniku.
  • Poziom 21  
    spółdzielna nie zgadza się na 3 fazę,

Jaki jest tego powód? Kwestia remontu klatki schodowej? Przecież zawsze można się w tej sprawie porozumieć.

W jakim stanie wogóle jes ta instalacja elektryczna? Była kiedykolwiek ona modernizowana? Jeżeli tak, ile obwodów doprowadzono do kuchni?
  • Poziom 32  
    W bloku nie ma 3 fazy i nie ma też możliwości podłączenia /zasady spółdzielni/...

Proponuję złożyć do swojego dostawcy energii wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej (bezpłatny) i zobaczyć jakie warunki zostaną przedstawione. Chyba że to mieszkanie wynajmowane?
  • Poziom 42  
    kozi966 napisał:
    Nie łącznie a jednocześnie.
    Czyli nie możesz jednocześnie piec np: placka i gotować na płycie.
    Jednak wskazane by piekarnik i płyta były zasilane z oddzielnych obwodów.

Informację o zabezpieczeniu przedlicznikowym znajdziesz w umowie o dostawę energii lub naocznie tę wartość sprawdzisz w miejscu gdzie znajduje się licznik.
    Zawsze istnieje możliwość zwiększenia tej wartości, jeśli nie istnieją przeszkody czysto techniczne (za mały przekrój w.l.z.)
  • Poziom 39  
    William Bonawentura napisał:
    Proponuję złożyć do swojego dostawcy energii wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej (bezpłatny) i zobaczyć jakie warunki zostaną przedstawione.
    To nic nie da. Bo bez zgody zarządcy bloku, do sieci się nie podłączy.