Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odczyt licznika Apator Tauron

hulio 07 Mar 2019 13:31 6540 11
 • #1
  hulio
  Level 14  
  Witam,

  zanim licznik podam do ekspertyzy, chciałem tutaj na forum zapytać. Dom jest na etapie wykończeń, główne narzędzie, które są podłączane to wiertarki (najwięcej zużywa czajnik na kawę) Licznik pokazuje zużycie 6892 kWh od 07.2018r. Jest to dla masakryczne zużycie, bo tak jak piszę, nikt tam nie mieszka a "ciężkich" maszyn budowlanych nikt nie używa. Za jakieś uwagi sugestie będę wdzięczny.

  Pozdrawiam

  Odczyt licznika Apator Tauron
 • #2
  Pan.Kropa
  Level 30  
  Jak był zakładany to jaki miał stan? Może nie zaczynał się od zera? I zastanawia mnie dlaczego nie widać tam trzech literek L tylko są dwie.
 • #3
  hulio
  Level 14  
  Jak był zakładany był na 6 kWh
 • #4
  robkry
  Level 15  
  Wg. moich wyliczeń wychodzi średnia moc godzinowa na poziomie niecałych 1200W. Jest to wartość duża, ale nie niemożliwa.
 • #5
  hulio
  Level 14  
  Jakby tam ktoś mieszkał itp to wtedy bardziej prawdopodobne, ale robotnicy tam są dziennie max na 10 godz. Później nic się tam nie dzieje, jedynie alarm chodzi 24/7. Czy może być że odczyt powinien być po przecinku ?
  Odczyt licznika Apator Tauron
 • #6
  robkry
  Level 15  
  Licznik można konfigurować, m.in. sposób wyświetlania (robi to dostawca energii). Na zdjęciu wyświetlacza nie widzę przecinka. Więc wartość wyświetlona to całkowite kilowatogodziny.
 • #7
  ta_tar
  Level 39  
  Jeżeli chcesz sprawdzić czy jest przecinek czy go nie ma to zrób test. Włącz na dłużej jakiś odbiornik o znanej (większej mocy). Sprawdzisz która cyfra się zmieniła.
 • #8
  Pan.Kropa
  Level 30  
  robkry wrote:
  Jakby tam ktoś mieszkał itp to wtedy bardziej prawdopodobne, ale robotnicy tam są dziennie max na 10 godz. Później nic się tam nie dzieje,
  Jak pracują robotnicy to może włączają jakąś farelke żeby coś podsuszyć albo się ogrzać a ty o tym nawet nie wiesz. Jakie tam jest ogrzewanie?
 • #9
  kj1
  Electrician specialist
  Jak już napisał jeden z kolegów, podłączyć urządzenie o znanej mocy i zmierzyć czas zmiany ostatniej cyfry na liczniku (między pierwszą a drugą zmianą cyfry), albo uruchomić to urządzenie na określony czas (np. 10 min) i liczyć błysnięcia diody.
  Następnie porównać zmierzone i wyliczone wartości.
 • #10
  bartekfigura
  Level 29  
  Ten licznik wskazuje pełne kWh nie ma nic po przecinku. Instrukcja autora kilka postów wyżej jest od licznika 12EAgr i jest to zupełnie inny typ licznika. Ze zdjęcia z pierwszego postu wynika też, że do licznika dochodzą tylko 2 fazy. Przepalona wkładka zabezpieczenia przedlicznikowego prawdopodobnie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Kiedy dokładnie licznik był zakładany oraz z kiedy pochodzi zdjęcie z 1 postu?
 • #11
  hulio
  Level 14  
  Witam,

  trochę odświeżę temat.

  Zamontowałem podlicznik w domu i różnica między licznikami to jakieś 5kWh. Podlicznik bez legalizacji, wiec może stąd ta różnica. Okres pomiarów to 6 miesięcy. Nie wiem jaka jest dopuszczalna granica błędu liczników ale z mojego punktu widzenia nie ma podstaw do reklamacji.

  Jedyne wytłumaczenie to budowlańcy musieli więcej sprzętu ciężkiego używać niż mówili.

  Pozdrawiam
 • #12
  kj1
  Electrician specialist
  hulio wrote:
  Zamontowałem podlicznik w domu i różnica między licznikami to jakieś 5kWh.
  Licznik do pracy potrzebuje ok 0,7W mocy. To daje dziennie 24h x 0,7W= 16,8Wh energii
  Licznik główny tą energię zlicza podlicznik nie.
  6 miesięcy x 30dni x 16,8Wh = 3 kWh
  Tak więc faktyczną różnicę masz 2 kWh.