Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Burmeier HLW0-74010 - Jak rozebrać pilot przewodowy

07 Mar 2019 19:02 849 8
  • Poziom 40  
    Otrzymałem dziś taki taki pilot wraz ze sterownikiem i siłownikiem. Klient skarży się że nie działa podnoszenie i opuszczanie łóżka. Znalazłem uszkodzony tranzystor BC546 w sterowaniu przekaźnikami. Wymiana pomogła połowicznie bo funkcja unoszenia działa opuszczania niestety nie działa. Zmierzyłem, że problem leży w pilocie, który nie podaje po naciśnięciu 24V na cewkę przekaźnika. Napięcie podałem z zasilacza symulując naciśnięcie mikrostyku, cewka mając napięcie odpowiednio steruje siłownik. Zatem może usterka pilota uszkodziła tranzystor? Na co dzień naprawiam elektronikę branży RTV nie mam doświadczenia jak otworzyć ten pilot. Próbowałem podważać platsykowym narzędziem (tak jak pilota z TV) ale ... nie chcę zostawić śladów po mojej ingerencji bo coś nie czuję zatrzasków. Ukrytych śrubek też "nie namacałem". Kto pomoże?
    foto https://sprzedajemy.pl/pilot-do-lozka-burmeier-wlen-2-4a1708-nr56557737
    PS sprawa pilna chory czeka :cry:
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam,
    niestety z tymi pilotami jest problem, gdyż producent nie przewidział możliwości naprawy, te piloty są klejone. Można go rozciąć, lecz zawsze pozostanie ślad. Najczęściej uszkadza się przewód w okolicach odgiętki przy pilocie. Serwisowałem wiele razy te piloty, więc jest to do zrobienia, ale jak wspomniałem, problem najczęściej tkwi w przewodzie pilota lub tzw. centralce (module sterującym), bo w samym pilocie nie ma żadnej elektroniki.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Odklejałeś naklejankę z opisanymi funkcjami przełączników?
    Bo może pod nią są małe śrubki. Jak są wpuszczone w obudowę to ich nie wyczujesz.

Jak śrubek nie ma to weź ostry nóż połóż na składaniu części pilota i delikatnie uderzaj młotkiem w nóż aż do momentu oddzielenia elementów pilota. Tylko rób to z wyczuciem. Najlepiej użyj małego młotka.

Bo moze być tak ,że pilot jest klejony.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tak jak pisałem w poprzednim poście, pilot jest klejony, nie ma żadnych śrubek, zatrzasków. Można go otworzyć, nacinając miejsce spojenia ostrym nożykiem. Potem po naprawie klejenie obudowy. Przy odrobinie wprawy nawet dość estetycznie to wygląda.
  • Pomocny post
    Moderator Sprzęt Medyczny
    Otwarcie klejonego pilota nie przerabiałem, ale wielokrotnie otwierałem klejone zasilacze. Młotek i delikatnie opukujesz miejsce łączenia. Klej się kruszy i obudowa się rozchodzi. Na zasilaczach sprawdzone setki razy za każdym razem pełen sukces.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tutaj z tym pilotem ten patent z opukiwaniem młotkiem raczej się nie uda, ponieważ obudowa pilota wykonana jest z dość elastycznego tworzywa, które zacznie się uginać podczas ostukiwania, poza tym obie "połówki" pilota są połączone ze sobą chyba nawet nie klejem, a jakoś zgrzane ze sobą. Moje określenie "klejenie" było dość niefortunnym skrótem myślowym. Rozebrałem tych pilotów dziesiątki i nie znalazłem innej metody, jak naciąć miejsce połączenia ostrym nożykiem (takim, jak do tapet), a po naprawie użyć kleju.
    Pozdrawiam serdecznie.
    M.
  • Poziom 1  
    Cześć, chciałbym nawiązać do tematu. Mianowicie posiadam ten pilot HLW0 74010 uszkodzony z wtykiem RJ45 ale mam też wersję starszą działającą, identyczną o tym samym oznaczeniu ale wtyczką al'a DIN. Czy ktoś orientuje się jaki jest system sygnałów, jak ułożyć przewody aby uciąć wtyk Din i zakłuć na RJ45??
    Michał