Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świeżo złożony komputer nie odpala się, tylko chłodzenie

Zachariasz_wita 07 Mar 2019 19:42 261 15
  • #1 07 Mar 2019 19:42
    Zachariasz_wita
    Poziom 3  

Witam,
    Mam problem z nowym komputerem, który sam składałem. Chodzi o to po włączeniu przycisku power odpala się dioda zasilania i 3 wentylatory. Posiadam tylko dysk SSD. Komputer podłączyłem do monitora, który wcześniej był podłączony do starego kompa i działał na tym samym kablu. Po uruchomieniu komputera NIE pika PC speaker. Na ekranie monitora no signal. Wszystkie części są nowe. Zasilanie procesora ledwie co podpiąłem jest napięty jak baranie jaja.

Płyta główna msi b75ma-p45 lga1155
    Procesor Intel 3470 lga 1155 3.2ghz
    Ram 2x4GB 1600mhz ddr3 g.skill RipjawsX
    Zasilacz Chieftec 400W
    Pracuje na zintegrowanej grafice

Proszę o pomoc. Jeśli będą jakieś nie jasności proszę pytać

0 15
  • #2 07 Mar 2019 19:55
    _666_
    Poziom 29  

W poprzednim poście odpowiedziałem koledz w ten sposób:

Jeśli nie ma żadnego dżwięku to odepnij wszystko łącznie z taśmami. Zostaw czyste mobo i procka. Wtedy głośniczek powinien sie odezwać, że nie ma ramu. Jeśli nie ma żadnego dżwięku i zakładając, że masz sprawny zasilacz masz USZKODZONA płytę. Mógł uszkodzić ją zasilacz, przepięcie w sieci lub przeskoczyła iskra z palca podczas odkurzania sprzętu. Sprawdż jaki masz bios i sluchaj

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1235473.html

i tak dokładaj po trochu aż dojdziesz do uszkodzonego elemntu

0
  • #3 07 Mar 2019 19:59
    Zachariasz_wita
    Poziom 3  

_666_ napisał:
    W poprzednim poście odpowiedziałem koledz w ten sposób:

Jeśli nie ma żadnego dżwięku to odepnij wszystko łącznie z taśmami. Zostaw czyste mobo i procka. Wtedy głośniczek powinien sie odezwać, że nie ma ramu. Jeśli nie ma żadnego dżwięku i zakładając, że masz sprawny zasilacz masz USZKODZONA płytę. Mógł uszkodzić ją zasilacz, przepięcie w sieci lub przeskoczyła iskra z palca podczas odkurzania sprzętu. Sprawdż jaki masz bios i sluchaj

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1235473.html

i tak dokładaj po trochu aż dojdziesz do uszkodzonego elemntu

A czy jeśli dotykalem płyty gołymi rękami, ale nie przeskoczyla iskra to też mogło coś się stać? A i Przy przykrencaniu śrub zachaczylem srubokretem o płytę główną. Ale jak podpinalem kable to się wyginala cała płyta główna

0
  • #4 07 Mar 2019 20:01
    _666_
    Poziom 29  

Mogłes jej nie zauważyć i nie usłyszeć. Rozmontuj sprzęt i po kolei tak jak napisałem. Zresetuj także bios zworką lub wyjmij baterie.

0
  • #5 07 Mar 2019 20:47
    Dra98
    Poziom 41  

Można jeszcze sprawdzić stan pinów w podstawce często ulegają uszkodzeniu.
    Ponadto jw najlepiej na tzw stole w minimalnej konfiguracji uruchomić sprzęt - płyta, CPU, PSU, RAM.

0
  • #6 08 Mar 2019 15:55
    Zachariasz_wita
    Poziom 3  

Wyciągnąłem i wkladalem bateryjke biosu napięcie ma ok. Lecz komputer nie odpala się a nawet pc speaker nie woła pamięci RAM (wyjolem pamięci RAM). Zrobił bym zworke ale nie wiem gdzie jest, szukam w instrukcji i nic nie ma na ten temat.

0
  • #7 08 Mar 2019 16:24
    badboy84
    Poziom 38  

Napięty kabel zasilacza może uszkodzić wtyk albo gniazdo, lepiej to poprawić.

Inna sprawa to wypadałoby sprawdzić płytę z procesorem drugiej generacji, jeżeli płyta nie miała nigdy aktualizowanego BIOSu to nie będzie obsługiwać procesorów 3 generacji. Płytę kupiłeś z tym procesorem czy osobno?

W instrukcji na stronie 1-28 jest opisane i pokazane jak zresetować BIOS, chyba patrzysz w instrukcji od procesora.

0
  • #8 08 Mar 2019 16:30
    Zachariasz_wita
    Poziom 3  

badboy84 napisał:
    Napięty kabel zasilacza może uszkodzić wtyk albo gniazdo, lepiej to poprawić.

Inna sprawa to wypadałoby sprawdzić płytę z procesorem drugiej generacji, jeżeli płyta nie miała nigdy aktualizowanego BIOSu to nie będzie obsługiwać procesorów 3 generacji. Płytę kupiłeś z tym procesorem czy osobno?

W instrukcji na stronie 1-28 jest opisane i pokazane jak zresetować BIOS, chyba patrzysz w instrukcji od procesora.

Patrzę na instrukcje płyty głównej i nie znalazłem, ale zaraz zobaczę. A odnośnie generacji to ta płyta jest dedykowana pod 3 z tego co mi wiadomo i niestety nie mam możliwości sprawdzić procesora 2 generacji.

0
  • #9 16 Mar 2019 03:24
    Ultimion
    Poziom 10  

Na płycie masz podwójny PIN - JBAT1 , zrób reset CMOS, jeżeli płyta miała wcześniej inny procesor to może, zanim włożysz nowy procesor trzeba zrobić Clear CMOS.

0
  • #10 16 Mar 2019 08:05
    Zachariasz_wita
    Poziom 3  

Ultimion napisał:
    Na płycie masz podwójny PIN - JBAT1 , zrób reset CMOS, jeżeli płyta miała wcześniej inny procesor to może, zanim włożysz nowy procesor trzeba zrobić Clear CMOS.

Wcześnie już znalezlem tą zworke, tylko nie wiem jak zrobić ją, ponieważ są same piny nie ma zworki. Nie wiem po prostu czym to zrobić. Czy można zwykłym śrubokretem zrobić zworke?

0
  • #12 17 Mar 2019 14:02
    Ultimion
    Poziom 10  

Tak jak napisał kolega w poprzednim poście, wystarczy mały śrubokręt.
    Procedura ma wyglądać tak, masz włożony nowy procesor, włączasz komputer i słyszysz, ze wentylatory się uruchamiają, jak tak jest robisz Clear CMOS poprzez zwarcie dwóch pinów "JBAT1".
    Różnie jest z płytami różnych producentów, ale np w mojej Asus, komputer się sam wyłącza po kilku sekundach. po czym należy komputer włączyć ponownie.
    Jeżeli nadal komputer nie daje oznak życia... tzn na monitorze masz "no signal" brak sygnału a komputer w żaden sposób nie sygnalizuje błędów (nie pika) to po pierwsze sprawdź czy masz wpięty głośniczek do płyty głównej, bo może komputer pika ale głośniczek (lub buzzer) nie jest podpięty albo jest uszkodzony. Na Twojej płycie złącze - JFP2,
    Jeżeli jesteś pewny, ze głośniczek jest sprawny to odłącz od płyty wszystko tzn
    dyski, kartę grafiki, i wszystko inne co masz podpięte w gniazda a można wyciągnąć (wyjmij też pamięci) a zostaw tylko procesor.

Ponownie włącz komputer.... musi zapikać, jak nie zapika... to pozostają dwie możliwości:
    1) uszkodzony procesor
    2) uszkodzona płyta główna
    3) nie podłączyłeś zasilania CPU do płyty głównej (kwadratowa wtyczka 2x2 (4 pinowa) na Twojej płycie jest to gniazdko - JPWR2
    4) uszkodzony zasilacz.

pozdrawiam

Ultimion

0
  • #13 18 Mar 2019 14:31
    _666_
    Poziom 29  

Mogłeś także wpiąć głośniczek odwrotnie. Wtedy "pikać" nie będzie,

0
  • #15 18 Mar 2019 17:03
    JohnCTN
    Poziom 17  

Buzzer tak samo jak głośniczek będzie pikał niezależnie od tego jak się go podłączy. Biegunowość w tym wypadku nie jest konieczna.

0
  • #16 18 Mar 2019 17:14
    ak6
    Poziom 30  

Z tego co pamiętam to procesory i5 3470 chodziły już z biosem w wersji 1.1, więc to raczej nie wina biosu.
    Któryś z kolegów słusznie zasugerował ewentualne problemy z pinami gniazda procesora na płycie głównej. Sprawdziłeś je? Trzeba zdjąć procesor i obejrzeć dokładnie pod lupą.

0