Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] SSD ADATA SX300 bardzo niski zapis, ocena S.M.A.R.T

06 Mar 2019 23:07 270 8
  • Poziom 4  
    Dobry wieczór!
    Chciałbym odświeżyć temat.

Moderowany przez dt1:

Na przyszłość proszę nie "odświeżać" cudzych tematów tylko założyć własny. W cudzym temacie pomagamy jego Autorowi, ze swoimi pytaniami tworzymy własny wątek. Kolegi post wraz z odpowiedziami wydzieliłem do osobnego wątku.

Mam problem. Proszę o pomoc.

Model SSD ADATA SX300 128 GB
    Diagnoza: Zapis i tylko zapis dysku diametralnie spadł ze średnio 80 MB/s do 3,5 MB/s.
    Poniżej reszta informacji, które na bieżąco kompletowałem:

1) Windows 10 x64 (aktualizacje na stan 06.03.2019, przed aktualizacjami też błąd występował)
    2) Domyślny sterownik przywrócony – nie pomomgło
    3) Komputer uruchamia się szybko (17 s)
    4) Po kopiowaniu lub w trakcie z HDD na SDD nastepuje widoczny spadek wydajności systemu, zamula, zacina
    5) Dysk przeskanowany ESETEm – brak zagrożeń
    6) Wyłączone usługi: safe search, windows update, appxscv – nie pomogło
    7) Plik stronicowania wyłączony – włączenie nic nie zmienia
    8) Dysk SSD ADATA 128 GB, złącze mSata, płytka dysku utrzymana śrubką
    9) Laptop y580 Lenovo
    10) Dysk zakupiony nowy 5 lat temu (do tej pory brak problemów, działał bardzo dobrze, problem zauważyłem 2 tyg, temu, ale mógł wystąpić wcześniej).
    11) Na SSD system, na HDD magazyn
    12) Po restarcie sterwnika kontolera ten sam plik kopiował się z prędkością 100 MB/s wg Windowsa, ale faktycznie skopiował się szybciej, bo plik kopiowany ważył około 1 GB, a z pewnością czas kopiowania nie trwał 10 sek.
    Jednakże już po jednym kopiowaniu błąd powrócił i przywracanie standardowego sterownika z listy nic nie daje

Czego nie robiłem?
    1) Nie reinstalowałem systemu.
    2) Nie sprawdzałem podłączenia dysku.

Zrzuty z ekranu w załączniku.
    Bardzo proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Witam.

Czy pozwalasz W10 instalować sterowniki z witryny czy masz to zablokowane.
    Winda sama po cichu lubi podmieniać sterowniki do urządzeń na swoje usuwając sterowniki producenta.
    Pytanie czy nie podmieniła Ci sterownika Chipsetu
  • Poziom 4  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Ponieważ nie znam odpowiedzi na pytanie, sądzę, że pozwalam.
    Jeśli jest to domyślne ustawienie w Win10 to tak, pozwalam.
    Właśnie dzisiaj aktualizowałem Win10 celem próby usunięcia problemu, ale się nie udało.
    Jak zablokować to instalowanie z witryny?
    I z powrotem przywrócić sterownik?
  • Poziom 4  
    Wyłączyłem pozwolenie na instalację sterowników przez win 10 w ustawieniach zaawansowanych, zakładka sprzęt. Przywrocilem stary sterownik dysku z listy. I teraz komputer sie wylacza dluzej niz godzinę, bo tyle czekając nic sie nie stało. Poszedlem wiec spac a rano po 6 godz. komp.byl wylaczony i się normalnie uruchomil. Dziś rano próbowałem znowu wyłączyć kompa i to samo. Gdy nie kopiuje nic na pulpit, komp działa szybko. Ale jak coś skopiuje, ale przerwę w trakcie, wydajność komputera jak z procesorem 1.3 Mhz. Gdy wrócę do domu, przeinstaluje sterowniki chipsetu płyty glownej.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Raczej postaw od nowa Windę.
    Po instalacji zaraz zablokuj instalację sterowników.
    I dopiero wtedy montuj sterowniki dostarczone do sprzętu.
  • Poziom 4  
    Do Desej:
    Ok. Dziękuję za poradę.
    Póki co sytuacja wygląda następująco: komputer się nie wyłącza (w tej kwestii próbowałem wszystkiego: od wyłączenia szybkiego uruchamiania po aktualizację sterownika Intel Menagement Engine w urządzeniach systemowmych), natomiast po zresetowaniu go przyciskiem zasilania i włączeniu systemu, prędkość kopiowania z HDD do SDD => 90 MB/s, co jest wynikiem poprawnym. Ale wystarczy jeden proces kopiowania, aby kolejnego prędkość wyniosła już tylko 3,5 MB/s, no i żeby responsywność komputera spadła do komputerów z lat 90.
    Dam znać po reinstalacji, aby zamknąć temat.
    Do Admina:
    Proszę wybaczyć. Myślałem, że niepotrzebnie zdubluję temat. Zapamiętam na przyszłość.
    Dobranoc.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Po pierwsze obrazki wstawiaj normalnie do wiadomości, po to jest ta opcja na Elektrodzie. ;-)
    Po drugie SSD jest już uszkodzony, relokuje sektory i zwolnił, kolejnym krokiem będzie pewie utrata danych...
  • Poziom 4  
    SSD ADATA SX300 bardzo niski zapis, ocena S.M.A.R.T

Dzień dobry!

Przeinstalowałem Win10 bez dostępu do Internetu i na świeżo wykonałem próbę.
    Problem pozostał (zdjęcie).
    Wyłączyłem aktualizacje sterowników via Win. Wyłączyłem usługę Win Update.
    Zainstalowałem sterowniki chipsetu ze strony Lenovo.
    I... Problem pozostał.
    W akcie desperacji zaktualizowałem sterowniki i cały system WindowsUpdate'm.
    Problem niestety pozostał.
    Mój Przedmówca prawdopodobnie miał rację.
    Dysk kupiłem dokładnie 06.02.2014. Wytrzymał grube 5 lat.
    Dziękuję za poświęcony czas. Proszę o zamknięcie tematu.

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Kupno nowego dysku. Obecny jest uszkodzony.