Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zielony obraz po imporcie MP4 w Sony Vegas 7

08 Mar 2019 06:28 771 13
  • Poziom 29  
    Używam SV7 na jednym (starym) komputerze i nie ma problemu. Postanowiłem przenieść program na nowy (lepszy) sprzęt, ten sam system operacyjny i po imporcie niektórych plików MP4 mam zielony obraz na ścieżce wideo w Timeline i w oknie podglądu Preview. Szukałem w necie i okazuje się iż czasami jest taki problem z SV nawet w nowszych wersjach. Próbowałem instalować QuickTime i zmieniać nazwę folderu z pluginem lub nazwę samego pliku MainConcept mcmp4plug.dll. Teraz SV otwiera pliki MP4 za pomocą QT ale nadal zielony obraz :cry:
    Czym to może być spowodowane i od czego zależy, że na jednym sprzęcie działa a na innym nie? Próbowałem wyłączać akcelerację sprzętową w ustawieniach wyświetlania systemu ale to nie pomaga.

Tutaj ktoś miał podobny problem: brak podgladu - zielony obraz - inna wersja SV ale też pisze iż na starym komputerze wszystko śmigało z tym samym plikiem.
  • Poziom 1  
  • Poziom 29  
    anmedia napisał:
    Przeinstaluj biblioteki Microsoft Visual C++ to one najwiecej mieszaja w tym programie.
    Nie wiem czy to coś da bo testuję program na świeżo zainstalowanym systemie więc nie mam nic namieszane.

Co do reszty to chyba coś w tym jest bo problem mam właśnie na platformie Intel Sandy Bridge - grafika zintegrowana Intel, CPU i5 (laptop)
  • Poziom 1  
  • Poziom 29  
    Testuję SV7 w czystej instalacji WinXP 64-bit na VMware Workstation. Po zainstalowaniu programu przeinstalowałem jeszcze raz MV 2005 z katalogu gdzie setup rozpakował pliki i nic to nie dało. Zainstalowałem też MV 2008 z wersji vegas 10 Platinum i też nic nie daje.

Procesor jest z maszyny hosta - tym razem Core 2 Duo.

Nadal zielony ekran. No ale to maszyna wirtualna więc może być coś nie tak mimo iż emuluje DirectX.

Mam do sprawdzenia jeszcze jeden komputer z CPU 64-bit tym razem AMD a nie Intel. (na starym komputerze o którym wspominałem na początku mam też AMD i tam nie ma problemu z zielonym ekranem).
  • Poziom 1  
  • Poziom 29  
    Przetestowałem jeszcze dwa inne komputery z Intel Atom, AMD, Intel Celeron i w końcu na Celeronie poszło :-) tylko iż jest to komputer z 2001 roku i nie bardzo nadaje się na obróbkę 720p.

Mi to wygląda na problem z instrukcjami CPU SSE2 - na każdym komputerze, który ma SSE2 jest zielony ekran. A na tych co działa jest tylko gołe SSE.

Na pewno nie zależy to od tego iż w systemie jest kilka różnych wersji Microsoft Visual C++ - na tym komputerze co teraz zadziałało przed instalacją miałem kilka innych MV i po instalacji SV7 dodał jeszcze MV 2005 i zielonego ekranu nie ma.

Nie zależy to również od wersji systemu operacyjnego 32-bit czy 64-bit.

Tak oczywiście w nowszej wersji SV np. Movie Studio HD Platinum 10 nie ma problemu ale chciałem dojść dlaczego w SV7 jest problem.

Za pomocą programu MediaInfo przeanalizowałem kilkanaście plików z różnych źródeł (aparat, YT itp.) skompresowanych kodekiem H264 w kontenerze .MP4 i wyszło mi iż zielony ekran zależy od profilu w jakim wideo zostało zakodowane:
    • Baseline L2.1, Main L3.0, Main L3.1 - bez problemu
    • High L3.1 - zielony ekran

Dodano po 16 [minuty]:

anmedia napisał:
    Wersja 7 nie powinienes stosowac do XP 64bit a 32, bo o ile pamietam dopiero od wersji 9 jakos zaczal ten program dzialac normalnie na systemach 64 bitowych.

Eee tam - właśnie edytuję sobie MP4 720p w SV7 na WinXP 64-bit bez problemu w VMware Workstation 8 - warunek materiał wejściowy nie może być zakodowany przy wykorzystaniu profilu High L3.x

Dziwne ale materiał zakodowany wyższym profilem High L4.0 ale w kontenerze .mts otwiera się bez problemu.

Dodano po 17 [minuty]:

Na tych wszystkich komputerach, które testowałem i miałem zielony ekran inne pliki MP4 z profilem Main działają bez problemu.

No nic - tragedi nie ma, muszę zmienić tylko wersję Sony Vegas na np. Movie Studio HD Platinum 10, doinstalować w systemie NET Framework 3.0 i nadal można jechać na WinXP :D
  • Poziom 29  
    Szukając w necie problemów Sony Vegas z zielonym ekranem, udało mi się zgromadzić takie informacje - głównie z YT:
    • Vegas Pro 12 64-bit na Win8.1 64
    • Vegas Pro 14 64-bit na Win7 64
    • Vegas Pro 14 64-bit na Win10 64
    • Vegas Pro 11 na Win7
      U mnie problemem jest plik zakodowany z profilem High@L3.x i rozwiązaniem problemu jest albo:
    • używanie SV7 na starszym sprzęcie z CPU bez SSE2 (prawdopodobnie chodzi o tę instrukcję)
    • zastąpienie SV7 wersją SV10 Movie Studio HD Platinum

Dlaczego więc nowsze wersje SV powodują problem w nowszych systemach operacyjnych skoro wersja 10 (movie studio platinum) naprawia problem na sprzęcie i5, zintegrowana grafika Intel ??? Być może to dzięki Platinum w nazwie bo w sumie czymś chyba się różni Movie Studio od zwykłego Vegas.
  • Poziom 1  
  • Poziom 29  
    Myślałem iż skoro w wersji Movie Studio 10 plik się wczytuje a ta nie chce działać na WinXP 64-bit to cofnę się do wersji 8.0 Movie Studio - niestety wykłada się tak samo jak wersja Vegas Pro 8.0:
    Tylko iż w tym przypadku mam błąd a nie zielony ekran więc być może to wina wersji 64-bit systemu - muszę sprawdzić to na WinXP 32-bit.
    anmedia napisał:
    Nie wiem czemu stosujesz 3.x jak od wiel lat stosuje sie 4.0 lub 4.1

Panie, żeby to ode mnie zależało :| - kupiłem używany aparat (za namową z elektrody zresztą - link) i to on tak nagrywa .MP4 720p. Przy niższych rozdzielczościach np. 640x480 aparat stosuje profil Main i z plikami nie ma problemu ale specjalnie po to kupiłem aparat aby nagrywać w 720p.
  • Poziom 1  
  • Poziom 29  
    Chyba znalazłem w końcu najlepsze wyjście: Sony Vegas Pro 9.0e (Build 1146) 64-bit na WinXP 64-bit i moje pliki działają :D :D - sprawdzone w maszynie wirtualnej VMware oraz na prawdziwych maszynach Intel Core2Duo + Intel 965 Express i Intel i5 + Intel HD3000. Działa również wersja 32-bit Sony Vegas Pro 9.0e (Build 1147) w WinXP 32

Wpisałem w przeglądarkę mcmp4plug.dll integer divide by zero i wyglada na to iż ten crash MP4 występuje w wersji SV Pro lub Platinum 8 aż do wersji 9.0c - nie wiem jak 9.0d ale w 9.0e problemu już nie ma.

Podsumowanie testów na WinXP 64-bit z problematycznym plikiem:
    • SV7 - zielony ekran
    • SV8 - program wykłada się przy imporcie pliku
    • SV9a, b, c - program wykłada się przy imporcie pliku
    • SV9e 32-bit lub 64-bit - oba działają w odpowiednich wersjach systemu
    • SV10 Movie Studio HD Platinum - nie da się zainstalować bo brak 64-bitowej wersji Windows Media Format 11 (na WinXP 32-bit działa super)

Aha. Przed instalacją SV9 w systemie były wersje MV 2008 x86 i x64 oraz 2010. SV instaluje dodatkowo 2005 i inną wersję 2008 x86 i x64 więc g...o prawda, że tyle różnych wersji Microsoft Visual C++ może powodować problem:
  • Poziom 1  
  • Poziom 29  
    Anonymous napisał:
    Ale to chuba nie ja pisalem o wielu wersjach MV C++! Ja pisalem wylacznie o koniecznosci przeistalowania wersji MV C++ z plyty, a to znaczylo takiej jaka jest wymagana do poprawnej pracy programu

Napisałeś iż biblioteki mieszają a z tego wynika iż sugerujesz, że mam w systemie bałagan.

Zresztą tak jak pisałem wcześniej nie pomaga przeinstalowanie czy instalacja tych samych czy nowszych bibliotek bo to nie od tego zależy.

Nie chce mi się sprawdzać czy to faktycznie zależy od obsługi instrukcji SSE2 lub nowszej procesora. Jak coś powinno dać się to sprawdzić w emulatorze Bochs, w którym można ustawić wersję emulacji SSE:
    Nie wiem czy to byłby wiarygodny test bo maszyna może jednak działać inaczej ale jeśli Bochs poprawnie emuluje instrukcje procesora to powinno wystarczyć.

Instalujemy WinXP w Bochs, sterowniki grafiki i inne oraz SV7 - w konfiguracji domyślnej maszyny jest ustawiona wersja SSE2.
    Otwieramy plik, który stwarza problem i sprawdzamy czy jest zielony ekran. Następnie wyłączamy maszynę, zmieniamy wersję na SSE, odpalamy i sprawdzamy ponownie ten sam plik w SV7. Jeśli brak zielonego ekranu to oznacza iż miałem rację iż chodzi o instrukcję SSE2 lub nowszą.