Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek 4 Bitowy 5V STC12C4052

Mariusz079 12 Mar 2019 17:56 522 39
  • #31 12 Mar 2019 17:56
    Adam-T
    Poziom 38  

Mariusz079 napisał:
    teraz aktualnie jest D1-1N4007 i D2-BYV1040.

I tak zostaw.
    Mariusz079 napisał:
    Co da wylutowanie tego rezystora, możesz mi wyjaśnić ?

Jego rola to "delikatne" podładowywanie baterii. Usuń go jak sugeruje HD-VIDEO.

• #32 12 Mar 2019 20:42
    Mariusz079
    Poziom 12  

Mariusz079 napisał:

Nie wiem czy można dodawać linki do filmów ale dodam link gdzie działa ta funkcja ale chyba ten kolega ma inny mikro-kontroler. Ale inni w komentarzach piszą że też mają ten problem, ale odpowiedzi na rozwiązanie nie znalazłem.
    https://www.youtube.com/watch?v=BWGpkL_EPRA&t=11s

W moim komentarzu tego filmu dostałem odpowiedź, jeden człowiek pisze że wystarczy 3V jak podłączy się zasilanie kablem, nie do końca rozumiem bo jest napisane po rosyjsku a tłumaczyłem google. Pisze żeby podłączyć przez rezystor R6, może ktoś to bardzie rozumie niż ja ?

"там и 3-х вольт хватает, если дорожку до 20-ой ножки микросхемы пропаять проводком. Очень тонкая дорожка, особенно от R6."

• #33 12 Mar 2019 23:07
    HD-VIDEO
    Poziom 39  

R6 nie ma nic do tego tylko komplikuje znalezienie dlaczego tam są takie spadki napięcia, odłącz ten testator i zrób ponownie pomiary.

Jak by sprawdzili jak to wersja STC to by nie pisali, że wystarcz 3V. Piszą też o cienkich ścieżkach a tu ścieżki są prawidłowe.

Chyba że ten laminat to jakiś odpad i ścieżki są jak rezystory, to wtedy tłumaczyło by takie spadki napięcia na wyprowadzeniu 20.

• #34 14 Mar 2019 02:59
    Mariusz079
    Poziom 12  

wylutowałem rezystor R6 i spadki napięcia na bateriach są nadal, aby wyeliminować ścieżki słabej jakości które mogą robić na rezystor przylutowałem drucik miedziany z 20 pina najpierw bezpośrednio do 3 v, aa potem przed diodę d2 i potem za d2. Spadki napięcia są dalej.

Podłączając do podtrzymania ogniwo Samsung ICR18650 3,72 V bez zasilania głównego
    to na 20 pinie mam 0,05 v.
    Przed dioda d2 jest 3,72 v za dioda 3,47 v a na 20 pinie 0,05 v. Przy wylutowanym r6.
    Może ktoś umie wyjaśnić o co chodzi ?

• #35 14 Mar 2019 04:48
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Może od początku - Masz dwa napięcia zasilania tego zegarka . VCC i VCC1. Zauważ, że VCC jest podłączone do drabinki rezystorowej R2, do zasilania wyświetlacza. Natomiast VCC1, to zasilanie procesora. Jeżeli VCC zostanie odłączone, to wyświetlacz przestanie działać. Prąd pobierany przez układ wówczas drastycznie spada i wtedy praca zegara może być podtrzymana z baterii. Oba napięcia są podawane poprzez ,,przełącznik diodowy" w taki sposób, by przy zasilaniu ,,głównym" z gniazda T1, pracował wyświetlacz, a poprzez diodę D1 procesor, czyli całość. Po odłączeniu zasilania z T1, D2 zostaje spolaryzowana w kierunku zaporowym i odcina wyświetlacz przy pracy z baterii. Rezystor R6 służy do tego, by bateria nie rozładowywała się podczas zasilania zewnętrznego z gniazda T1, a nawet mogła się podładowywać, gdyby został użyty akumulator. To naprawdę jest bardzo proste. Albo pomyłka w nadruku na PCB (kierunek przewodzenia diod), albo błąd w ścieżkach, choć raczej go nie widać Za to widać paskudne lutowania, mogące faktycznie powodować zwarcia.....Dwie strony o niczym, po raz n... :cry: .

Mariusz079 napisał:
    wylutowałem rezystor R6 i spadki napięcia na bateriach są nadal, aby wyeliminować ścieżki słabej jakości które mogą robić na rezystor przylutowałem drucik miedziany z 20 pina najpierw bezpośrednio do 3 v, aa potem przed diodę d2 i potem za d2. Spadki napięcia są dalej.
    Rób tak dalej a ,,załatwisz" procesor, o ile już tak się nie stało :cry: I ostatnia uwaga -wyjmij procesor z podstawki i wtedy pomierz napięcia.

HD-VIDEO napisał:
    Przetestowałem podtrzymanie działa tylko jak się poda napięcie powyżej 3,5 V.
    Poniżej nie działa.
    Ponieważ na diodzie w kierunku przewodzenia spada 0,45 V. Zastosuj w końcu jakieś porządne ogniwo do podtrzymania o napięciu 4-4,5 wolta. I nie pisz ,,napięcie na baterii spada do wartości....chyba, że mierzysz bezpośrednio na jej zaciskach, bo to tylko wprowadza chaos i myli.

• #36 15 Mar 2019 00:59
    Mariusz079
    Poziom 12  

Taką dostałem odpowiedź pod filmem z linku z 1 strony :

"Zasilanie awaryjne jest dostarczane przez mikrokontroler do styku 20.
    PCB jest bardzo słabej jakości. Konieczne jest wzmocnienie ścieżki od akumulatora do styku 20, w tym diody D2 i rezystora R6.
      Możesz mieć zupełnie inny obwód."

Jakiej grubości drutem lub plecionką wzmocnić ścieżki, chodzi mi o najmniejsze straty na prądzie ? Jaki użyć ?

• #37 15 Mar 2019 01:49
    HD-VIDEO
    Poziom 39  

To musiałby być najgorszej jakości miedz użyta do PCB.

Zmierz rezystancję omomierzem za zakresie 200Ω po wyjęciu układu scalonego między pin20 a katoda diody D2

• #38 16 Mar 2019 00:50
    Mariusz079
    Poziom 12  

Jak dobrze zmierzyłem to rezystancja wynosi 00,4Ω.
    Jeszcze taka ciekawostka po podłączeniu baterii płaskiej 4,5V pod podtrzymanie i sprawdzenie napięcia bez procesora na 20 pinie jest 4,5 V.
    Przy podłączonym procesorze napięcie spada tak jak wcześnie pisałem do 2,2 V i na baterii też.
    Zaś na ogniwie ICR 18650 3,72 V, spada tylko do 3,47 V i podtrzymanie działa.

Może bateria płaska ma 4,5 V, ale straciła swoja pojemność, a akumulator ICR 18650 ma większą pojemność i pod obciążeniem procesora tak nie siada ?

• #39 16 Mar 2019 01:53
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Mariusz079 napisał:
    Może bateria płaska ma 4,5 V,
    Pewnie jeszcze tą baterię kupił Twoj Dziadek na początku Stanu Wojennego za Bony Towarowe :D Ogarnij się, Człowieku, zmierz napięcie tej baterii, a nie SEM. czyli np. pod obciążeniem żaróweczką lub nawet 33 omowym rezystorem. Jak widać, układ od początku sprawny, zmontowany jak się okazuje także poprawnie, a tu kolejny elaborat na dwie strony i ,,burza mózgów" . Dokąd zmierzasz ,,Elektrodo" ?

• #40 16 Mar 2019 08:41
    Mariusz079
    Poziom 12  

Tak dla sprawdzenia wzmocniłem ścieżki drutem miedzianym 0,4 mm.
    I próbowałem zasilić podtrzymanie baterią cr 2032 - 3,3 V, niestety nie działa.
    Laminat jest OK, bo miernik pokazuje to samo co bez wzmocnienia.
    Nie ma opcji zasilenia baterią 3 V.

Tak jak kolega pisze, musi być porządne ogniwo min 4,5 V(nowe), tylko nie kupione
    przez "Dziadka na początku Stanu Wojennego za Bony Towarowe" - tak jak napisane pw.