Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RS21DDSV - wentylator zamrażarki zatrzymuje się

08 Mar 2019 10:12 543 13
  • Poziom 3  
    Witam,

Proszę o pomoc, przeglądałem forum, jednak dokładnie nie znalazłem rozwiązania. Lodówka Samsung RS21DDSV (prawdopodobnie z Norwegii). Po przywiezieniu do domu takie objawy:

- niedziałający silnik wentylatora zamrażarki (wymieniałem i działa),
    - naprawiłem drugi silnik wentylatora w lodówce (ocierał o obudowę, odblokowałem, działa).

Po włączeniu lodówki wyświetla się cyfra 3, przy resecie brak błędów, temperatura ustawiona na 5°C chłodziarka -18°C zamrażarka. Lodówka działa i wszystko dobrze wentylatory pracują lodówka mrozi i chłodzi. Po około 1 godz. zatrzymuje sie wentylator w zamrażarce nie rozprowadza zimnego powietrza w skutek czego temperatura rośnie. Przykładowo wyświetlacz pokazuje -10°C, prawdziwa temperatura mierzona innym termometrem +5°C. W chłodziarce wszystko ok, wentylator pracuje temperatura ustawiona na +5°C, wyświetlacz pokazuje +5°C, mierzone termometrem też +5°C. Resetowanie nic nie daje, po odłączeniu do prądu i ponowny włączeniu wszystko działa i po 1-1,5 godz. znowu staje wentylator w zamrażarce.

Problem w zamrażarce, proszę forumowiczów o pomoc, nadmieniam że to moja prywatna lodówka do domowego użytku, dostałem prezent i kłopot.

Janusz
  • Poziom 39  
    Silnik dostaje napięcie gdy się zacina, czy sterownik go odcina i nie ma zasilania?
  • Poziom 3  
    Sterownik go odcina. Natomiast teraz w chłodziarce -8°C w zamrażarce +2°C, rzeczywisty pomiar termometrem. Jednak na wyświetlaczu zamrażarki -10°C, chłodziarka +5°C.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 21  
    Do sprawdzenia czujniki NTC :) Miałem podobny przypadek z zamrażarką z zachodu :)
  • Poziom 3  
    Zmierzyłem miernikiem (omomierz) NTC górny (w zamrażarce) wskazanie przy nastawie 20K wynosi 7,30 proszę powiedzcie czy to OK ?
  • Poziom 21  
    Bez serwisówki nie wiadomo jaka jest prawidłowa wartość NTC w tym modelu, musisz metodą prób i błędów sprawdzić. Miałem Wirlpool z Dani i tam NTC powinien być na poziomie 30kΩ, a uszkodzony wykazywał chyba 17kΩ.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 3  
    Wyciągnąłem drugi NTC ze strony chłodziarki, wygląda na identyczny (brak jakichkolwiek oznaczeń). Pomiar przy nastawie 20K wynosi 5,15 i tu się kończą moje pomysły...
    Samsung RS21DDSV - wentylator zamrażarki zatrzymuje się
  • Poziom 21  
    Takie Samsungi mają ok 5kΩ, jak jest ponad 7kΩ to spora różnica i dlatego może oszukiwać.
  • Poziom 3  
    Jeszcze jedno zmierzyłem omomierzem przy nastawie 20K parownik zamrażarki jest 0,24, natomiast parownik chłodziarki miernik ani drgnie 0. Ale parownik pracuje bo chłodziarka chłodzi. Czy te pomiary parowników coś wnoszą? Dzięki kolego bubu64 za pomoc.. Pomierzyłem też oba bezpieczniki termiczne i mają ob tak samo 0,04 przy nastawie 200 omów
  • Poziom 21  
    A co Ty tam mierzysz w parowniku omomierzem?
  • Poziom 3  
    Może jeszcze ktoś pomoże, jakie dalsze kroki?
  • Poziom 3  
    Ostatnie pytanie, bo raczej nie obędzie się bez wizyty serwisu Samsunga, czy czujniki NTC z zamrażarki i lodówki maja taka samą rezystencję? W moim przypadku NTC zamrażarki ma 7,30kΩ, a z chłodziarki 5,15kΩ. Temperatura 22°C. Czy jest to w tolerancji błędu? Kupując np. w North.pl, twierdzą że oba czujniki są takie same i nie ma znaczenia czy do lodówki czy do zamrażarki. Myślałem, że uda mi się samemu wymienić/naprawić, ale chyba polegnę.

Dzięki
  • Poziom 3  
    Niestety, wymiana czujników nie pomogła, chłodziarka mrozi jak szalona -9°C stopni, a zamrażarka +3°C . Wyświetlacz pokazuje całkowicie inne temperatury od rzeczywistej.