Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podwójna hybryda solar+wiatrak oraz on/off-grid

amicek 22 Nov 2020 14:10 14547 191
Przewód Toplex
    Slak68
    Level 22  
    Czyli łączysz akumulatory 4s2p (dwa równolegle i 4 takie pary szeregowo).
    Potrzebujesz więc 4 takie balansery - https://pl.aliexpress.com/item/32233346673.html
    0-10A to zakres wielkości prądu balansującego poszczególne akumulatory - tu max. 10A przy dużej różnicy napięć między akumulatorami w szeregu.
    Im mniejsza różnica napięć tym mniejszy prąd.
  • Przewód Toplex
    amicek
    Level 6  
    Slak68 wrote:
    Czyli łączysz akumulatory 4s2p (dwa równolegle i 4 takie pary szeregowo).
    Potrzebujesz więc 4 takie balansery - https://pl.aliexpress.com/item/32233346673.html (...)
    A czemu nie ten ostatni typ? Nie nadaje się?

Próbowałam to sobie rozrysować, ale chyba poplątałam kabelki i wyszedł mi mało przejrzysty kociołek.
    Obok mojej próby połączenia tego wszystkiego prawidłowo dodałam rysunki bez kabli. Jakby ktoś mógł mi to poprawnie narysować jeżeli na tych po lewej namieszałam to byłabym wdzięczna.
  • Przewód Toplex
    amicek
    Level 6  
    Na tą chwilę mam je jeszcze podłączone szeregowo (8 sztuk), więc by to zachować, najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie 8 balanserów proponowanych przez Slak68.

Niestety nikt z kolegów nie pochylił się nad moimi ostatnimi rysunkami, a niestety (po czasie widzę, że) źle narysowałam zwłaszcza ostatni schemat połączenia, więc będę musiała spróbować ponownie ;)

Ostatnio zrobiłam test działania akumulatorów na przetwornicy napięcia 12V DC/230V AC 2000/4000W czysty sinus.

Gdyby film za bardzo się ciął to wyżej jest link do YT.
    Pracując w garażu puściłam nawiew ciepłego powietrza. Działało kilka godzin (około 3h) na maksymalnych "obrotach" przy 8 aku 100Ah w szeregu zanim zaczął pikać. Były naładowane do około 13,6V, także wydaje mi się, że było nieźle.

Wracając do balansera HA02. Narysowałam (mam nadzieję, że tym razem poprawnie) schemat podłączenia pod 8 akumulatorów.

theo33
    Level 27  
    amicek wrote:
    Na tą chwilę mam je jeszcze podłączone szeregowo (8 sztuk), więc by to zachować, najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie 8 balanserów proponowanych przez Slak68.

Niestety nikt z kolegów nie pochylił się nad moimi ostatnimi rysunkami, a niestety (po czasie widzę, że) źle narysowałam zwłaszcza ostatni schemat połączenia, więc będę musiała spróbować ponownie ;)

Ostatnio zrobiłam test działania akumulatorów na przetwornicy napięcia 12V DC/230V AC 2000/4000W czysty sinus.

Gdyby film za bardzo się ciął to wyżej jest link do YT.
    Pracując w garażu puściłam nawiew ciepłego powietrza. Działało kilka godzin (około 3h) na maksymalnych "obrotach" przy 8 aku 100Ah w szeregu zanim zaczął pikać. Były naładowane do około 13,6V, także wydaje mi się, że było nieźle.

Wracając do balansera HA02. Narysowałam (mam nadzieję, że tym razem poprawnie) schemat podłączenia pod 8 akumulatorów.

Z ostatnich postów wywnioskowałem że masz falownik 5 kVA na 48 V, więc nie bardzo rozumiem sensu tego testu zfalownikiem 4000 W na 12 V a dodatkowo wspominasz o 8 aku połączonych w szeregi w jakim to celu
    Jeżeli te aku chcesz użyć do falownika 5 kVA to potrzebna bateria składająca się z połączonych szeregowo 4 aku i ew. druga taka sama podłączona równolegle do pierwszej a balanser jeżeli już to moim zdaniem do każdej baterii taki na 4 aku np. HA02 jak podałaś wyżej
    amicek
    Level 6  
    theo33 wrote:
    Z ostatnich postów wywnioskowałem że masz falownik 5 kVA na 48 V, więc nie bardzo rozumiem sensu tego testu zfalownikiem 4000 W na 12 V a dodatkowo wspominasz o 8 aku połączonych w szeregi w jakim to celu
    Jeżeli te aku chcesz użyć do falownika 5 kVA to potrzebna bateria składająca się z połączonych szeregowo 4 aku i ew. druga taka sama podłączona równolegle do pierwszej a balanser jeżeli już to moim zdaniem do każdej baterii taki na 4 aku np. HA02 jak podałaś wyżej
    Spieszę z odpowiedzią, choć one pojawiły się we wcześniejszych postach.
    Akumulatory są na podtrzymaniu na zasilaczu labolatoryjnym zanim nie trafią do instalacji. Niestety przez plandemię terminy mi się obsunęły - na tą chwilę o rok. Falownik i przetwornicę kupiłam w dobrej cenie na blackweek. Falownik czeka, a przetwornicę mam do przyczepy campingowej. W garażu mam zimno, więc przy okazji przetestowałam przetwornicę i jak sprawują się akumulatory po roku trzymania ich jedynie na podtrzymaniu.

Dziękuję za rozrysowanie. Też tak myślałam, że lepiej będzie jak zastosowałabym dwa balansery. Wtedy możnaby zastosować nawet te o których wspomniał noja102. theo33 co proponujesz w miejsca oznaczone 80A?
    noja102 wrote:
    To rozwiązanie można zastosować jedynie do 4 akumulatorów dlatego nie brałam ich nawet pod uwagę. Dla 8 odpada, chyba, że użyje się dwa w taki sposób jak theo33 zaproponował na rysunku. Opcja warta przemyślenia.