Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podwójna hybryda solar+wiatrak oraz on/off-grid

amicek 09 Mar 2019 16:46 15555 191
SterControl
  • SterControl
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Kolega Ślak polecał Skaymax, nie testowałem. Musisz kupić hybrydę . Ale jak to będzie chodziło typowo off gridowo przy włączaniu silników - nie wiem. Paneli musisz mieć sporo, 6-7 kw minimum. Ale w zimie to i tak nie wyrobi. Akumulatory 100AH to raczej długo ci nie pożyją. Ale może wystarczą do zrealizowania celu. Na razie się nie wypowiadam na temat pracy inwerterów beztransformatorowych . Jak kupię taki to go ocenzuruję czy to złom czy nie.
    amicek
    Level 6  
    Slak68 wrote:
    Hm, potrzebujesz prądu i ciepła...
    Może mikrokogeneratory? Kiedyś miałem ofertę na silnikach z Andrychowa za ok. 40 tys., poszperam...
    Albo może to:
    https://www.gaspol.pl/dla-biznesu/odnawialne-zrodla-energii/mikrokogeneracja
    Z tego co widzę to oferta kierowana jest do firm. Ja inwestycję realizować będę w ramach gospodarstwa agroturystycznego, czyli jako osoba prywatna. Specjalnie z tego powodu w 2015r. zostałam Rolnikiem :) Jak poszperasz i znajdziesz coś ciekawego dla zwykłego Kowalskiego to z chęcią się zapoznam. Tematu nie znam i z ciekawością się z nim zapoznam :)

Dodano po 2 [minuty]:

jaskiniowiex wrote:
    Kolega Ślak polecał Skaymax, nie testowałem. Musisz kupić hybrydę . Ale jak to będzie chodziło typowo off gridowo przy włączaniu silników - nie wiem. Paneli musisz mieć sporo, 6-7 kw minimum. Ale w zimie to i tak nie wyrobi. Akumulatory 100AH to raczej długo ci nie pożyją. Ale może wystarczą do zrealizowania celu. Na razie się nie wypowiadam na temat pracy inwerterów beztransformatorowych . Jak kupię taki to go ocenzuruję czy to złom czy nie.
    Na spokojnie muszę to rozrysować po waszych sugestiach i zastanowić się co dalej i w którym kierunku ruszyć. U mnie sprawa jest o tyle prosta, że projekt jest tabula rasa i mam wiele opcji.
    Covul
    Level 18  
    Na portalu aukcyjnym na a jest sprzedawca Tdm electronics, za 4999 wystawiają agregat 3 fazowy 12 kW na silniku z UAZa 469, silnik prosty, każdy kowal go naprawi, gazuje się prosto i tanio bo gaźnikowy. Zamiast chłodnicy dajesz kaloryfery i masz kogenerację. Skoro będzie oczyszczalnia, to możesz pobawić się w biogaz i w ogóle będzie full eko.
    potegat
    Level 20  
    A tak na marginesie to nie ogarniam fenomenu gospodarstw agroturystycznych, może dlatego że całe życie mieszkam na wsi i dla mnie to norma.
    amicek
    Level 6  
    Po przeczytaniu Waszych komentarzy, rad i propozycji pokusiłam się o wyliczenia kilku wariantów rozwiązania zasilania wyspowego dla placu budowy. Poniżej wynik.

Wariant nr 1
    Agregat na gaz propan-butan. Butlę mam, więc jej kosztu nie liczę.
    Spalanie 0,6kg/h. Butla 13kg (założyłam, że pakują do niej 13kg gazu - może się mylę) napełnienie 60zł na dzień 9 marca 2019r. Jeden kg gazu propan-butan wychodzi 4,62zł. Poziom spalania na 1h 0,6kg=2,77zł x 24h=66,48zł x 365dni=24.265zł. Doraźnie i w nagłych przypadkach agregat może być, jednak do pracy ciągłej - rozwala budżet. Do tej kwoty trzeba dodać koszt agregatu, który waha się od około 1.300zł 2kW za chińczyka do 10tyś. za dobrej klasy 6,5kW europejskiej produkcji, który to ostatni ma odpowiednio wyższe spalanie. Dla uproszczenia wezmę do obliczeń polski agregat 2kW z gwarancją 2 lata za cenę 3tyś.zł.
    KOSZT początkowy to 3tyś.zł. Koszt po roku przy stałej cenie propan-butanu to 27.265zł

Wariant nr 2
    Teraz instalacja OZE o podobnych parametrach do 2kW agregatu. Korzystając ze stronki http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php założyłam instalację fotowoltaiczną 3kW.

Założone łączne straty w systemie PV na falownik, kable, temperatura: 22,4%. Stelaż będzie miał trzy poziomy ustawienia 30st., 45st., i 60st.

styczeń kąt nachylenia 60st średnia miesięczna 102 kWh
    luty kąt nachylenia 60st średnia miesięczna 162 kWh
    marzec kąt nachylenia 45st średnia miesięczna 235 kWh
    kwiecień kąt nachylenia 30st średnia miesięczna 295 kWh
    maj kąt nachylenia 30st średnia miesięczna 360 kWh
    czerwiec kąt nachylenia 30st średnia miesięczna 324 kWh
    lipiec kąt nachylenia 30st średnia miesięczna 342 kWh
    sierpień kąt nachylenia 30st średnia miesięczna 317 kWh
    wrzesień kąt nachylenia 45st średnia miesięczna 235 kWh
    październik kąt nachylenia 60st średnia miesięczna 213 kWh
    listopad kąt nachylenia 60st średnia miesięczna 97,5 kWh
    grudzień kąt nachylenia 60st średnia miesięczna 70,3 kWh
    razem = 2752,8 kWh na rok

Z powyższej tabeli wynika, że od listopada do lutego będę miała za mało mocy z paneli. Nie liczę tutaj wiatraka, który wydaje mi się doładowałby do około 200kW w styczniu i lutym zwłaszcza jak popatrzymy co się dzieje w ostatnich dniach z siłą wiatru nawet w centralnej Polsce. Zna może ktoś stronę podobną do wcześniej wymienionej, która pokazywałaby siłę wiatru na danym terenie?
    Policzę teraz przykładowy zestaw z cenami znalezionymi w necie na dzień 9 marca 2019r.
    - Regulator hybrydowy wiatrak 5kW, PV 3kW (1299zł) allegro
    - Turbina 800W (826zł) aliexpress
    - Maszt 800zł olx
    - Panele polikrystaliczne 3kW 12x 250W (12x ~300zł=3600zł) allegro - używki
    - Inwerter On,Off-Grid Sideon 4,6kW (2950zł) allegro
    - Stelaż na gruncie na 12 paneli (3x 580zł=1740zł) solarne.info - kąt 35st. lub u kowala z modyfikowanym kontem nachylenia 30st-45st-60st - koszt pewnie zbliżony
    - akumulacji energii na razie nie liczę bo przy agregacie też nie liczyłam
    - Kable, bezpieczniki itd - założę (1000zł) z górką
    KOSZT początkowy = ok. 12.215zł. Po roku czasu nadal 12.215zł plus jakieś nieoczekiwane wydatki np. rzędu 1000zł to w sumie około 13.215zł.

Wariant nr 3
    A teraz policzę samą instalację fotowoltaiczną bez wiatraka by była zbliżona do 2kW agregatu i do powyższej hybrydy. Założenie 5kW.

Tak jak wcześniej założone łączne straty w systemie PV: 22,4%. Stelaż będzie miał trzy poziomy ustawienia 30st., 45st., i 60st.

styczeń kąt nachylenia 60st średnia miesięczna 171 kWh
    luty kąt nachylenia 60st średnia miesięczna 270 kWh
    marzec kąt nachylenia 45st średnia miesięczna 391 kWh
    kwiecień kąt nachylenia 30st średnia miesięczna 492 kWh
    maj kąt nachylenia 30st średnia miesięczna 599 kWh
    czerwiec kąt nachylenia 30st średnia miesięczna 539 kWh
    lipiec kąt nachylenia 30st średnia miesięczna 571 kWh
    sierpień kąt nachylenia 30st średnia miesięczna 529 kWh
    wrzesień kąt nachylenia 45st średnia miesięczna 391 kWh
    październik kąt nachylenia 60st średnia miesięczna 355 kWh
    listopad kąt nachylenia 60st średnia miesięczna 162 kWh
    grudzień kąt nachylenia 60st średnia miesięczna 117 kWh
    razem = 4587 kWh na rok

Policzę teraz przykładowy zestaw z cenami znalezionymi w necie na dzień 9 marca 2019r.
    - Panele polikrystaliczne 5kW 20x 250W (20x ~300zł=6000zł) allegro - używki
    - 6kw Mocy Off-Grid 12V 220V (2472zł) lub 48V 220V (2587zł) aliexpress w Polsce nie znalazłam tak mocnego wyspowego
    - Stelaż na gruncie na 20 paneli (5x 580zł=2900zł) solarne.info - kąt 35st. lub u kowala z modyfikowanym kontem nachylenia 30st-45st-60st - koszt pewnie zbliżony
    - akumulacji energii na razie nie liczę bo przy agregacie i wariancie nr 3 też nie liczyłam
    - Kable, bezpieczniki itd - założę (1000zł) z górką
    KOSZT początkowy = ok. 12.487zł. Po roku czasu nadal 12.487zł plus jakieś nieoczekiwane wydatki np. rzędu 1000zł to w sumie około 13.487zł. Niestety w miesiącach od listopada do stycznia trzeba by dołączyć agregat do osiągnięcia 2kW lub zacisnąć pasa przez te 3 miesiące. Jeżeli dołożymy generator to wyliczenia ulegają zmianie. Do kwoty 12.487zł dodajemy koszt generatora 3.000zł = 15.487zł. Po roku zwiększając o 1000zł nieplanowanych wydatków i koszt paliwa ok. 500zł daje nam koszt całkowity po roku 16.987zł.

Patrząc na te zestawienia tak na dobrą sprawę w wyliczeniu nr 2 można początkowo zrezygnować z wiatraka i dodać pracę generatora wówczas mamy:

Wariant nr 4
    Kwota 12.215zł z wyliczenia nr 2. Odejmujemy wiatrak, regulator hybrydowy i maszt co daje nam 9.290zł, do tego dodajemy 3.000zł za generator i jest koszt początkowy 12.290zł. Po roku dodając 1.000zł nieoczekiwanych wydatków i gaz propan-butan 1.050zł daje nam 14.340zł

Zestawienie wszystkich wariantów po 1 roku użytkowania plus rok 2:

nr 1 nr 2 nr 3 nr 4
    po 1 roku27.265zł13.215zł16.987zł14.340zł
    po 2 roku57.530zł14.215zł18.487zł16.390zł

Podsumowując najkorzystniej wychodzi zestaw z wyliczenia nr 2. Przy założeniu 1000zł eksploatacyjnego rocznego kosztu wzrasta nieznacznie w 2 roku. W kolejnych latach po wpięciu się do sieci Tauron instalacja powinna zacząć się zwracać - w jakim terminie? Nie wiem.

Być może jakieś byki, niedociągnięcia i naciąganie wyliczeń poprzez zaokrąglenia mogą wystąpić.

Jakie nasuwają mi się wnioski?
    - Takie, że najkorzystniejszą instalacją przy przejściu na on-grid jest nr 3 bo szacowana sprawność instalacji jest najwyższa gdzie np. w maju wynosi 599kWh, a instalacja nr 2 i 4 najwyższą mają 360kWh z fotowoltaiki. Wiatr jest nieobliczalny więc nie brałam jego pod uwagę mimo iż na pewno coś by dodał do wyliczenia nr 2.
    - Generator i tak trzeba by mieć w razie "W". Wystarczy 2kW na awaryjne podtrzymanie "funkcji życiowych" placu budowy.
    - Nie uwzględniam akumulacji energii w wyliczeniach bo nie wiem na ile Volt zaprojektować system. Generator obsługuje tylko 12V, a pozostałe systemy mogą od 12V do 48V.

Proszę o komentarze do powyższego wyliczenia, czy ma to ręce i nogi? Czy trzeba mocno zweryfikować? Czy może nadaje się wręcz do kosza? Jak do kosza to gdzie popełniłam błędy?
    theo33
    Level 27  
    amicek wrote:

Proszę o komentarze do powyższego wyliczenia, czy ma to ręce i nogi? Czy trzeba mocno zweryfikować? Czy może nadaje się wręcz do kosza? Jak do kosza to gdzie popełniłam błędy?

Myślę że wyliczenia kosztów pracy agregatu są sporo zawyżone, bo dlaczego przyjmować jego pracę 24hx365, PV pracuje rocznie ok 4000h co na dobę daje ok. 10h a i tak od każdego dnia należałoby odjąć ok. 1-1,5h bo w początkowej fazie pracy jak i końcowej ta moc jest bardzo nikła i do pracy urządzeń za bardzo się nie nadaje.

Dla porównania z PV należałoby przyjąć dla agregatu 8,5h i wtedy koszt jego pracy wyniesie ok. 8600zł rocznie i może wyprodukować ok. 6000kWh, w rzeczywistości przy budowie będzie pracował o wiele mniej. Może też należałoby rozważyć zakup większego agregatu który w przyszłości mógłby służyć jako rezerwowe źródło zasilania dla np. 2 domków.

PV przykładowo 3kWp bez magazynu energii mogą na niewiele się zdać przy zasilaniu placu budowy, nawet jeżeliby wyprodukowałyby 3000kWh rocznie to i tak ponad połowa zostanie zmarnowana a akurat jak będzie potrzebna moc np. 1,5 kW to się okaże że tyle się nie da bo słoneczko za chmurką i inwerter się wyłączy, można też czekać z narzędziem w ręku obserwując niebo.

Panele pewnie tak ale może o mniejszej mocy i to raczej do ładowania aku i ew. do podgrzania wody użytkowej, z aku korzystać po zmroku do oświetlenia i ew. pracy mniejszych urządzeń ale raczej bez czajnika elektrycznego który to można zastąpić palnikiem gazowym z butli, czajnik jak i hydrofor można by też było podłączyć w ciągu dnia do pracującego agregatu, napełnić i może na wieczór by tej wody starczyło.

Z akumulatorami też bym raczej nie przesadzał, koszt spory a po zakończeniu budowy raczej niewiele już z nich będzie pożytku bo to nie będą dla nich normalne warunki pracy, może wystąpić zbyt głębokie rozładowanie i niedoładowanie przez kilka dni, coś takiego sam doświadczyłem przy budowie, ładując je niesystematycznie agregatem.

Moim zdaniem panele PV z poważniejszą już mocą jak i wiatraki jak najbardziej przy otwartym już ośrodku mającym zasilanie z sieci energetycznej jak i przy obiecanej ustawie o przedsiębiorcach mogących być prosumentami.
    User removed account
    Level 1  
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Kraniec_Internetów wrote:
    Energia z nikąd się nie pojawi w małym silniku, nadal paliwo trzeba spalić.

Oj kolego chyba nie masz samochodu . Jest ogromna różnica w spalaniu 0,8 i 2,8 . Naprawdę ogromna.
    Koleżance potrzeba agregat 5kW a nie 15kW czy 120kW.
  • SterControl
    ACCel
    Level 22  
    amicek wrote:
    Wariant nr 2

Liczenie tego bez akumulatorów jest całkowicie błędne. Instalacja PV 3kw bez akumulacji nie zapewni ci ani odrobiny ciągłości zasilania.

Na dodatek cały czas liczysz moc maksymalna a nie pojemność co jest takze kompletnie niepoprawne.
    W miesiącu letnim średnio miesięcznie masz 120kWh energii z 1kWp. A dzień trwa np 30x15h, czyli 450h. Wynika z tego, że energia nie jest dostępna cały czas (prosta ale prawdziwa statystyka z PVGIS). Rano jest mniej energii, wieczorem jest mniej, a to chmury a to burza.

To też uzasadnia dlaczego trzeba by liczyć magazynowanie/produkcję na kilka dni.
    amicek
    Level 6  
    Covul wrote:
    Na portalu aukcyjnym na a jest sprzedawca Tdm electronics, za 4999 wystawiają agregat 3 fazowy 12 kW na silniku z UAZa 469, silnik prosty, każdy kowal go naprawi, gazuje się prosto i tanio bo gaźnikowy. Zamiast chłodnicy dajesz kaloryfery i masz kogenerację. Skoro będzie oczyszczalnia, to możesz pobawić się w biogaz i w ogóle będzie full eko.
    Niestety nie znalazłam takiego sprzedawcę. Po haśle UAZ też nic nie znalazłam. A przy biogazie trzeba chodzić - nie jest to rozwiązanie bezobsługowe.
    potegat wrote:
    A tak na marginesie to nie ogarniam fenomenu gospodarstw agroturystycznych, może dlatego że całe życie mieszkam na wsi i dla mnie to norma.
    No niestety więcej ludzi mieszka w miastach. Na szczęście ich świadomość wzrasta i coraz częściej na urlop wybierają takie gospodarstwa zamiast *****hotelu.
    Slak68 wrote:
    Dziękuję, zapoznałam się z tym postem zanim otworzyłam swój wątek. Obserwuję go. Mimo iż nie rozumiem rozrysowanej instalacji przez @jaskiniowiex to czuję, że to dobry kierunek i może uda się bardziej łopatologicznie to wytłumaczy np. na filmiku, który obiecał nakręcić :)
    Slak68 wrote:
    Bardzo ciekawe rozwiązanie tylko nic nie ma o cenach.
    theo33 wrote:
    Myślę że wyliczenia kosztów pracy agregatu są sporo zawyżone, bo dlaczego przyjmować jego pracę 24hx365, PV pracuje rocznie ok 4000h co na dobę daje ok. 10h a i tak od każdego dnia należałoby odjąć ok. 1-1,5h bo w początkowej fazie pracy jak i końcowej ta moc jest bardzo nikła i do pracy urządzeń za bardzo się nie nadaje.(...)
    Z pewnością masz rację chociaż na placu budowy będę 24h/dobę. Rozsądniej byłoby założyć mały akumulator by w przyczepie było chociaż oświetlenie.
    theo33 wrote:
    (...)Może też należałoby rozważyć zakup większego agregatu który w przyszłości mógłby służyć jako rezerwowe źródło zasilania dla np. 2 domków.(...)
    Większy agregat to wyższy koszt początkowy i większe spalanie. Jeżeli będzie działająca instalacja z zapleczem akumulacji energii to wydaje mi się, że taki 2kW może zostać jako rezerwa rezerwy ;) Jak padną akumulatory to je doładuje i coś jeszcze da od siebie. Tak ja bym tą kwestię rozwiązała bez inwestowania w większy agregat.
    theo33 wrote:
    (...)PV przykładowo 3kWp bez magazynu energii mogą na niewiele się zdać przy zasilaniu placu budowy(...)
    Tak. Chcę mieć magazyn energii jak najbardziej tylko w tym momencie nie liczyłam bo nie wiem jaką ma mieć moc instalacja 12V/24V/36V/48V. Bo to do niej będę musiała dostosować ilość i pojemność akumulatorów. W każdym z wariantów będzie dokładnie taka sama ilość akumulatorów dlatego koszt na tym etapie kalkulacji pominęłam mimo iż liczę się z wydaniem kilku tyś.PLNów.
    theo33 wrote:
    (...)Panele pewnie tak ale może o mniejszej mocy i to raczej do ładowania aku i ew. do podgrzania wody użytkowej, z aku korzystać po zmroku do oświetlenia i ew. pracy mniejszych urządzeń ale raczej bez czajnika elektrycznego który to można zastąpić palnikiem gazowym z butli, czajnik jak i hydrofor można by też było podłączyć w ciągu dnia do pracującego agregatu, napełnić i może na wieczór by tej wody starczyło.(...)
    Dziękuję za podpowiedź, bardzo cenne uwagi.
    theo33 wrote:
    (...)Z akumulatorami też bym raczej nie przesadzał, koszt spory a po zakończeniu budowy raczej niewiele już z nich będzie pożytku bo to nie będą dla nich normalne warunki pracy, może wystąpić zbyt głębokie rozładowanie i niedoładowanie przez kilka dni, coś takiego sam doświadczyłem przy budowie, ładując je niesystematycznie agregatem.(...)
    I właśnie dlatego też zastanawiam się, czy inwestować w zwykłe, żelowe czy trakcyjne. Chodzi o to by wytrzymały dwa lata.
    theo33 wrote:
    (...)Moim zdaniem panele PV z poważniejszą już mocą jak i wiatraki jak najbardziej przy otwartym już ośrodku mającym zasilanie z sieci energetycznej jak i przy obiecanej ustawie o przedsiębiorcach mogących być prosumentami.
    Taki miałam pierwotny zamiar. Nie jestem przedsiębiorcą tylko osobą fizyczną, więc nie muszę czekać na zmianę ustawy, ale OZE miałam zamiar zastosować dopiero po uruchomieniu ośrodka by realizować to z bieżących wpływów. Przez psikusa, który zrobił mi Tauron muszę ruszyć kapitał początkowy ze szkodą dla inwestycji.

Biorąc wszystkie Twoje uwagi kolego @theo33 skorygowałam tabelkę z porównaniem kosztów:

nr 1 nr 2 nr 3 nr 4
    po 1 roku11.600zł13.215zł16.987zł14.340zł
    po 2 roku20.200zł14.215zł18.487zł16.390zł

Niestety nadal używanie samego agregatu (i to małego 2kW) szybko pochłania środki finansowe.
    ACCel wrote:
    Liczenie tego bez akumulatorów jest całkowicie błędne. Instalacja PV 3kw bez akumulacji nie zapewni ci ani odrobiny ciągłości zasilania.(...)
    Tak, oczywiście, że masz rację. Wyżej napisałam, że akumulacja będzie tylko najpierw muszę wybrać konkretną moc zasilania czy 12V, czy 24V, czy 36V, czy może 48V.
    ACCel wrote:
    (...)Na dodatek cały czas liczysz moc maksymalna a nie pojemność co jest takze kompletnie niepoprawne.
    W miesiącu letnim średnio miesięcznie masz 120kWh energii z 1kWp. A dzień trwa np 30x15h, czyli 450h. Wynika z tego, że energia nie jest dostępna cały czas (prosta ale prawdziwa statystyka z PVGIS). Rano jest mniej energii, wieczorem jest mniej, a to chmury a to burza.

To też uzasadnia dlaczego trzeba by liczyć magazynowanie/produkcję na kilka dni.
    Tak. Zgadzam się z Tobą. Staram się jednak działać sukcesywnie i najpierw wybrać źródło zasilania, a dopiero potem dobrać magazyn, który udźwignie zjawiska pogodowe o których wspominasz.

Cieszę się że angażujecie się w mój wątek :). Czekam na kolejne uwagi i sugestie. Dziękuję.
    User removed account
    Level 1  
    Slak68
    Level 22  
    Mało kto daje ceny gotowych rozwiązań - trzeba dzwonić.
    Jeśli chodzi o akumulatory to w zasadzie zostaje 48V przy mniejszych rozruch jakiegoś silnika elektrycznego stanowi już problem.
    Mój Skymax wytrzymał przy układaniu kostki uruchomienie silnika elektrycznego 2,2 kW a też może ładować akumulatory przy pracy z generatora spalinowego.
    Wg mnie powinnaś iść w PV nawet z akumulatorami - przepisy lada moment zmieniają się na korzyść prosumenta - dlatego tu można liczyć w przyszłości na zwrot z takiej inwestycji w znacznym procencie.
    amicek
    Level 6  
    Slak68 wrote:
    Mało kto daje ceny gotowych rozwiązań - trzeba dzwonić.
    Jeśli chodzi o akumulatory to w zasadzie zostaje 48V przy mniejszych rozruch jakiegoś silnika elektrycznego stanowi już problem.
    Mój Skymax wytrzymał przy układaniu kostki uruchomienie silnika elektrycznego 2,2 kW a też może ładować akumulatory przy pracy z generatora spalinowego.
    Wg mnie powinnaś iść w PV nawet z akumulatorami - przepisy lada moment zmieniają się na korzyść prosumenta - dlatego tu można liczyć w przyszłości na zwrot z takiej inwestycji w znacznym procencie.
    @Slak68 polecasz SkyMax. Podejrzewam, że mówisz o tym modelu Inwerter Hybrydowy SKYMAX HYBRID 3kW za 4.880zł Link
    @jaskiniowiex natomiast mówisz o Hybrydowy ORVALDI solar MKS5K+ 4kW w cenie 4.299,99zł - kiedy będziesz go mieć i rozpoczniesz testy?

O ile mnie pamięć nie myli to @Slak68 w którymś z wątków wspominałeś, że SkyMax jest klonem Orvaldi. Czy to chodzi o ten model za 6.250zł? Link
    amicek
    Level 6  
    Slak68 wrote:
    Dokładnie tak.
    Skymax jest rebrandowanym Orwaldi na rynek m.in. polski, więc papiery ma ok.
    Jeszcze rok temu miał cenę powyżej 5400 zł, teraz wygląda, że "czyszczą" magazyny...
    Czy ten SkyMax ma jakieś konkretne wymagania co do pozostałych urządzeń i typu panieli? Dałby radę obsłużyć hybrydowy MPPT? Jakie masz doświadczenia z urządzeniami w koło niego? Z którymi pracuje najlepiej?
    potegat
    Level 20  
    Jak nie masz sieci i na razie ci na tym nie zależy to za parę stówek można kupić UPS-a 48VDC 3000VA czyli jakieś 2700W ale to jego moc maksymalna i nie wiem jak długo może pracować z taką mocą bo raczej nie cały czas. 2700W to ponad 50A po stronie DC i żeby tyle pobierać to bateria musi być duża.
    Level 43  
    O dziwne że temat jeszcze istnieje.
    Skro nie masz zasilania i jest to średnio wykonalne to po prostu bym się wstrzymał z budową.
    Bo zasilanie domu z paneli to pic na wodę.
    amicek
    Level 6  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    O dziwne że temat jeszcze istnieje.
    Skro nie masz zasilania i jest to średnio wykonalne to po prostu bym się wstrzymał z budową.(...)
    Z roku na rok przekładałam bo walczyłam z urzędami. Jak dalej będę przekładać to inni zrealizują moje pomysły, a ja zostanę z ręką w nocniku.
    @Strumien swiadomosci swia na podstawie którego fragmentu w tekstach w tym wątku wywnioskowałeś, że to jest średnio wykonalne? Nie należę do ludzi, którzy po trafieniu na kłodę podkulają ogon i wracają skąd szli tylko sprawdzam jak jest duża ta kłoda i jak ją obejść lub przeskoczyć by kontynuować drogę i dojść do celu.
    (...)Bo zasilanie domu z paneli to pic na wodę.
    Powiedz to ludziom, którzy o tym nie wiedzieli i ich domy tak właśnie działają. Uważam, że kwestią do opanowania jest jedynie umiejętność zarządzania zasobami którymi się dysponuje i można żyć zgodnie z porami roku np. latem na bogato a zimą zaciskając pasa :)

Dodano po 2 [minuty]:

potegat wrote:
    Jak nie masz sieci i na razie ci na tym nie zależy to za parę stówek można kupić UPS-a 48VDC 3000VA czyli jakieś 2700W ale to jego moc maksymalna i nie wiem jak długo może pracować z taką mocą bo raczej nie cały czas. 2700W to ponad 50A po stronie DC i żeby tyle pobierać to bateria musi być duża.
    Mógłbyś rozwinąć temat najlepiej na jakimś przykładzie?
    potegat
    Level 20  
    Nie ma co rozwijać potrzebujesz panele regulator mppt akumulator i UPS-a tyle z grubsza.
    Panele produkuja prąd stały, regulator Mppt ładuje nim akumulatory a UPS przerabia prąd stały z akumulatorów na prąd zmienny 230V
    ArabaT
    Level 10  
    potegat wrote:
    Nie ma co rozwijać potrzebujesz panele regulator mppt akumulator i UPS-a tyle z grubsza.
    Panele produkuja prąd stały, regulator Mppt ładuje nim akumulatory a UPS przerabia prąd stały z akumulatorów na prąd zmienny 230V

Dodatkowo krótka kalkulacja i decyzja czy inwestować w akumulatory czy agregat.

Bo zasilanie domu z paneli to pic na wodę.

Bez ogrzewania elektrycznego i kuchni indukcyjnej da radę
    Slak68
    Level 22  
    amicek wrote:
    Slak68 wrote:
    Dokładnie tak.
    Skymax jest rebrandowanym Orwaldi na rynek m.in. polski, więc papiery ma ok.
    Jeszcze rok temu miał cenę powyżej 5400 zł, teraz wygląda, że "czyszczą" magazyny...
    Czy ten SkyMax ma jakieś konkretne wymagania co do pozostałych urządzeń i typu panieli? Dałby radę obsłużyć hybrydowy MPPT? Jakie masz doświadczenia z urządzeniami w koło niego? Z którymi pracuje najlepiej?

Nie ma wymagań specjalnych ani dla paneli ani akumulatorów ani podłączanego agregatu spalinowego.
    Ma już 1 MPPT, więc panele max. 500Vp i 18A - czyli dwa stringi paneli połączonych równolegle o max. mocy 4,5 kWp - tu widzę zaletę, bo z paneli może być np. 4 kW mocy, więc do obciążenia max. 3 kW (chociaż w szczycie ja miałem na swoim ponad 7 kW przez kilka minut) a zostaje jeszcze na ładowanie akumulatorów (ładowarka w tym inwerterze ma 1,2 kW). Poza tym w zimie przy słabym słońcu jest z tylu paneli więcej mocy do dyspozycji niż przy innych inwerterach 3 kW, które pozwalają podłączyć niewiele więcej ponad 3 kWp paneli. Poza tym po podłączeniu sieci można zmienić tryb pracy i masz wtedy potężnego UPS'a na zabezpieczenie ciągłości zasilania, gdzie każde urządzenie i każdy silnik wystartuje - przy zwykłych UPS różnie to bywa, ale można dostać takie, które pozwolą na start lodówki albo pralki.
    Ja wybrałem takie rozwiązanie ze względu na prostotę i szybkie załatwienie sprawy - bez wymyślania i testowania różnych wersji.
    Kolega jaskiniowiex ma w tym duże doświadczenie i może będzie chciał pomóc, jak wybierzesz inne rozwiązanie.
    jaskiniowiex
    Level 18  
    Witam . Chcę wpierw sprzedać mojego APC matrix potem kupić tego orwaldi. Ten Apc by ci pociągnął taką budowę. ma 3,7 ciągłej, maszyny, silniki, b dobrze sobie radzi. Tylko sprawność ot taka sobie i to mnie denerwuje. Ale czy robię dobrze ??? Na razie używam go do grzania wody. Sprzedam coś co działa i będzie śmigać jeszcze kopę lat o kupię badziew co padnie po gwarancji. Nad tym obecnie mocno myślę. Co do akumulatorów rok temu były dostępne dobre akumulatory, takie jak ja mam. Na stan dzisiejszy lipa, kopalnie oddają sam złom aż coś się trafi. Po budowie taki zestaw sprzedasz z niewielką stratą. Ale na razie zbytnio nie pomogę . Chyba że nowe akumulatory - ok 25 tyś pakiet :). https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3552332.html
    potegat
    Level 20  
    Tak z ciekawosci jakie napiecie ma po stronie dc?
    Co do akumulatorów to nowe raczej odpadają (tak zakładam) jedynie używane i chyba trakcyjne bo prądy duże.
    Ja pierwszą baterię kupiłem za 3200 48V 750Ah czyli w cenie złomu trochę nad nia popracowalem wymienilem dwa ogniwa i najslabsze ogniwo ma 210Ah a najlepsze 650Ah (sprawdzone przy obciążeniu 30A) Liczyłem ze trafię jeszcze drugą taką to z dwóch jedna by wyszła fajna a co najważniejsze tania i zawsze warta tyle co waży. Ale trafila mi sie całkiem inna 460Ah 80V więc ta wcześniejsza pojedzie na złom(chyba że uda się ja sprzedać) a do tej nowej dokupię 8 ogniw i będę miał 48V 900Ah
    Level 43  
    ArabaT wrote:
    Bez ogrzewania elektrycznego i kuchni indukcyjnej da radę

Do tego dochodzi pralka lodówka, jakaś pompa wody . W przypadku on-gridd to nie problem, ale z akumulatorów to big problem. I jeszcze na odludziu.
    amicek
    Level 6  
    Pytanko. Czy turbiny wiatrowe można łączyć szeregowo lub równolegle?Regulator o którym myślę może obsłużyć 5kW wicherek i pomyślałam, że jak jedna turbina 800W będzie hulać to zamiast zmieniać na większą dokupiłabym z czasem następną.
    Slak68 wrote:
    Nie ma wymagań specjalnych ani dla paneli ani akumulatorów ani podłączanego agregatu spalinowego.(...)
    Masz możliwość narysowania jak podłączyć agregat do Inwertera? Niestety w instrukcji nie znalazłam w które miejsce można by go wpiąć. Czy to tam gdzie jest wyjście do sieci 230V AC?
    Slak68 wrote:
    (...)Ma już 1 MPPT, więc panele max. 500Vp i 18A - czyli dwa stringi paneli połączonych równolegle o max. mocy 4,5 kWp - tu widzę zaletę, bo z paneli może być np. 4 kW mocy, więc do obciążenia max. 3 kW (chociaż w szczycie ja miałem na swoim ponad 7 kW przez kilka minut) a zostaje jeszcze na ładowanie akumulatorów (ładowarka w tym inwerterze ma 1,2 kW). (...).
    Spróbuję rozrysować instalację, a najlepiej kilka wersji by mieć wybór.
    jaskiniowiex wrote:
    (...) Co do akumulatorów rok temu były dostępne dobre akumulatory, takie jak ja mam. Na stan dzisiejszy lipa, kopalnie oddają sam złom aż coś się trafi. Po budowie taki zestaw sprzedasz z niewielką stratą. Ale na razie zbytnio nie pomogę . Chyba że nowe akumulatory - ok 25 tyś pakiet :).(...)
    Niestety nie mam chodów w kopalniach :( A z tego co piszesz to przydałyby się.
    potegat wrote:
    Ja pierwszą baterię kupiłem za 3200 48V 750Ah czyli w cenie złomu trochę nad nia popracowalem wymienilem dwa ogniwa i najslabsze ogniwo ma 210Ah a najlepsze 650Ah (sprawdzone przy obciążeniu 30A) Liczyłem ze trafię jeszcze drugą taką to z dwóch jedna by wyszła fajna a co najważniejsze tania i zawsze warta tyle co waży. Ale trafila mi sie całkiem inna 460Ah 80V więc ta wcześniejsza pojedzie na złom(chyba że uda się ja sprzedać) a do tej nowej dokupię 8 ogniw i będę miał 48V 900Ah
    Możesz coś więcej napisać na temat tego akumulatora, których chcesz oddać na złom?
    Do tego dochodzi pralka lodówka, jakaś pompa wody . W przypadku on-gridd to nie problem, ale z akumulatorów to big problem. I jeszcze na odludziu.
    Już kilka razy zaznaczałam, że takie urządzenia prądożerne jak pralka czy płyta indukcyjna będą dopiero jak dociągną mi prąd. Co do lodówki to potrzebuje niecałe 100W - to nie te same urządzenia co kiedyś. Pompy wody są na 12V, 24V, 48V i watach między 150W a 500W więc też nie widzę problemu by instalacja OZE to udźwignęła.
    Level 43  
    amicek wrote:
    Co do lodówki to potrzebuje niecałe 100W - to nie te same urządzenia co kiedyś. Pompy wody są na 12V, 24V, 48V i watach między 150W a 500W więc też nie widzę problemu by instalacja OZE to udźwignęła.

Ale prądy rozruchowe spore.