Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podwójna hybryda solar+wiatrak oraz on/off-grid

amicek 12 Mar 2019 12:02 4917 172
    theo33
    Poziom 17  
    amicek napisał:
    Pytanko. Czy turbiny wiatrowe można łączyć szeregowo lub równolegle?Regulator o którym myślę może obsłużyć 5kW wicherek i pomyślałam, że jak jedna turbina 800W będzie hulać to zamiast zmieniać na większą dokupiłabym z czasem następną.
    Slak68 napisał:
    Nie ma wymagań specjalnych ani dla paneli ani akumulatorów ani podłączanego agregatu spalinowego.(...)
    Masz możliwość narysowania jak podłączyć agregat do Inwertera? Niestety w instrukcji nie znalazłam w które miejsce można by go wpiąć. Czy to tam gdzie jest wyjście do sieci 230V AC?
    Slak68 napisał:
    (...)Ma już 1 MPPT, więc panele max. 500Vp i 18A - czyli dwa stringi paneli połączonych równolegle o max. mocy 4,5 kWp - tu widzę zaletę, bo z paneli może być np. 4 kW mocy, więc do obciążenia max. 3 kW (chociaż w szczycie ja miałem na swoim ponad 7 kW przez kilka minut) a zostaje jeszcze na ładowanie akumulatorów (ładowarka w tym inwerterze ma 1,2 kW). (...).
    Spróbuję rozrysować instalację, a najlepiej kilka wersji by mieć wybór.
    jaskiniowiex napisał:
    (...) Co do akumulatorów rok temu były dostępne dobre akumulatory, takie jak ja mam. Na stan dzisiejszy lipa, kopalnie oddają sam złom aż coś się trafi. Po budowie taki zestaw sprzedasz z niewielką stratą. Ale na razie zbytnio nie pomogę . Chyba że nowe akumulatory - ok 25 tyś pakiet :).(...)
    Niestety nie mam chodów w kopalniach :( A z tego co piszesz to przydałyby się.
    potegat napisał:
    Ja pierwszą baterię kupiłem za 3200 48V 750Ah czyli w cenie złomu trochę nad nia popracowalem wymienilem dwa ogniwa i najslabsze ogniwo ma 210Ah a najlepsze 650Ah (sprawdzone przy obciążeniu 30A) Liczyłem ze trafię jeszcze drugą taką to z dwóch jedna by wyszła fajna a co najważniejsze tania i zawsze warta tyle co waży. Ale trafila mi sie całkiem inna 460Ah 80V więc ta wcześniejsza pojedzie na złom(chyba że uda się ja sprzedać) a do tej nowej dokupię 8 ogniw i będę miał 48V 900Ah
    Możesz coś więcej napisać na temat tego akumulatora, których chcesz oddać na złom?
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Do tego dochodzi pralka lodówka, jakaś pompa wody . W przypadku on-gridd to nie problem, ale z akumulatorów to big problem. I jeszcze na odludziu.
    Już kilka razy zaznaczałam, że takie urządzenia prądożerne jak pralka czy płyta indukcyjna będą dopiero jak dociągną mi prąd. Co do lodówki to potrzebuje niecałe 100W - to nie te same urządzenia co kiedyś. Pompy wody są na 12V, 24V, 48V i watach między 150W a 500W więc też nie widzę problemu by instalacja OZE to udźwignęła.

Jeżeli planujesz inwerter hybrydowy to po co kombinować z instalacją 12, 24 czy też 48V, podejrzewam że cena większa a później będą niepotrzebne.
    I dlaczego chcesz podłączyć inwerter pod agregat? tu raczej potrzebny jakiś przełącznik agregat-sieć i to na wydzielonych obwodach w zależności od mocy urządzeń.

Rozrysuj jaką masz wizję tego zasilania placu budowy i instalacji na cele bytowe
  • IGE-XAO
    potegat
    Poziom 19  
    Na wstępie wymieniłem dwa ogniwa i zastąpiłam je innymi i teraz po pełnym naładowaniu i obciazeniu pradem 30 A po 7h najgorsze ogniwo spadło do 1.72V a najlepsze do 1.98V czyli najgorsze oddało 210Ah a najlepsze pewnie ma około 600Ah. Z czasem planowalem dokupienie innej i z dwóch pewnie zrobiłby jedna dobrą bo raczej nie zdąża się że padną wszystkie ogniwa. No i taka bateria zawsze bedzie prawie tyle samo.
    Do tego mam Ups-a compaq 3000Va (za 300 zł)dziala na nim światło komputer lodówka telewizor.
    Tak wyglada
    amicek
    Poziom 6  
    Przygotowałam kilka, powiedzmy, symulacji. Teraz zamieszczę te na 48V. Pytanie, czy wszystko podłączyłam prawidłowo? Jak powinnam gdzieś wstawić bezpieczniki to narysujcie mi proszę wtedy poprawię schemat.

a) W takim układzie wydaje mi się, że wszystko powinno prawidłowo działać. Regulator hybrydowy obsługuje napięcie do 600V. Gdzie w takim układzie mogę podłączyć pompę wody do studni na 48V? Niestety nie ma w specyfikacji tego regulatora nic na temat możliwości podpięcia innych obciążeń jak tylko grzałkę, która robi za bezpiecznik by nie przeładować akumulatorów. Czy mogę dodatkowo wpiąć jeszcze kilka solarów w MPPT SkyMaxa?

b) Tutaj hybrydowy MPPT zastąpiłam PWM. Trochę zachodu byłoby z kablami, ale od razu wiem gdzie mogę podłączyć pompę wody. W przykładzie wyżej niestety nie wiem. Poza tym w tym rozwiązaniu mogę wykorzystać wbudowany MPPT z inwertera dla paneli.

Gdzie w takim układzie podłączyć można agregat prądotwórczy? Miałby symulować wyjście ~230V AC?
  • IGE-XAO
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Slak68
    Poziom 20  
    Tak na szybko: opcja b - moim zdaniem jest najwłaściwsza do realizacji.
    Przy takim układzie do Skymaxa możesz podłączyć 2x9 paneli zamiast 2x4 panele.
    Wiatrak przez regulator ładowania do akumulatorów - jeśli regulator zapewnia obsługę obciążenia to grzałki i pompa też do niego do wyjścia LOAD (ale tylko na krótkich odcinkach bo kable będą musiały być dosyć grube), co zapewni właściwe zabezpieczenie akumulatorów.
    Lepiej chyba pompa 230V podłączona do Skymax'a.
    Agregat 1,5 kW do wejścia agregatu Skymax'a a nie do sieci wewnętrznej - w nocy, w przypadku włączenia odbiornika np. 2 kW Skymax dobierze brakującą moc z akumulatorów,
    jeśli odbiornik będzie miał 1 kW to 0,5 kW pójdzie na doładowanie akumulatorów - jeśli tak ustawisz w opcjach konfiguracji.
    W dzień najpierw weźmie moc z paneli PV, potem z agregatu (jeśli włączony) a jeśli będzie mało to z akumulatorów.
    120 Ah w akumulatorach kwasowych to ok. 2,8 kWh energii dla 48V i 50% energii do wykorzystania.
    3301
    Poziom 22  
    Podobnie jak @Slak68 wybrałbym opcję b.
    Panele te 8szt to nie równolegle ale szeregowo, w Skymax wejście DC jest do 500V, to na rysunku 1,5kW to odbiornik więc dobrze natomiast agregat do wejścia AC ale tu bym się obawiał o parametry jakiegoś małego, taniego agregatu którego napięcie wyjściowe niekoniecznie będzie miało przebieg sinosoidalny i czy nie lepiej wtedy jak by już trzeba było go użyć zastosować przełącznik sieć(inwerter) -agregat odcinając całkowicie inwerter od obwodów które by zasilał agregat. Pompę też bym zastosował na 230 AC a grzanie wody mogłoby zostać na 48 DC ale też by wypadało aby była dodatkowa grzałka na 230 gdy z paneli i wiatraka będzie niewiele
    Co do mostka to w zależności od mocy i napięcia a do tego co na rysunku 20-25A i 100-150V
    theo33
    Poziom 17  
    [quote="pkorol"]
    theo33 napisał:
    Pompy wody są na 12V, 24V, 48V i watach między 150W a 500W

Kolego "pkorol" nie manipuluj to nie ja napisałem
    kj1
    Specjalista elektryk
    amicek napisał:
    Butla 13kg (założyłam, że pakują do niej 13kg gazu - może się mylę)

To błędne założenie. W pełnej butli powinno być 11 kg gazu.
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    amicek napisał:
    Gdzie w takim układzie mogę podłączyć pompę wody do studni na 48V?

KOleżanko po pierwsze te 69 postów to psu na budę.
    Po pierwsze zadzwoń do jakiegokolwiek insytalatora PV i zapytaj ile musisz mieć paneli żeby wyciągnąć z nich w godzinach 10-15 2kw !!!
    Po drugie prądy rozruchowe silników są duże i średnio się to klei do inwerterów mocy ok 2-3kW 230V.

A wiatrak to jakaś abstrakcja.

Jedynie agregat spalinowy grzejący CWU i produkujący prąd oraz łądujący baterie w celach zasilania MAŁEGO AGD i oświetlenia.

Po 4 ciekaw jestem jak w późniejszym czasie doprowadzisz gaz czy prąd.
    theo33
    Poziom 17  
    amicek napisał:
    Przygotowałam kilka, powiedzmy, symulacji. Teraz zamieszczę te na 48V. Pytanie, czy wszystko podłączyłam prawidłowo? Jak powinnam gdzieś wstawić bezpieczniki to narysujcie mi proszę wtedy poprawię schemat.

a) W takim układzie wydaje mi się, że wszystko powinno prawidłowo działać. Regulator hybrydowy obsługuje napięcie do 600V. Gdzie w takim układzie mogę podłączyć pompę wody do studni na 48V? Niestety nie ma w specyfikacji tego regulatora nic na temat możliwości podpięcia innych obciążeń jak tylko grzałkę, która robi za bezpiecznik by nie przeładować akumulatorów. Czy mogę dodatkowo wpiąć jeszcze kilka solarów w MPPT SkyMaxa?

b) Tutaj hybrydowy MPPT zastąpiłam PWM. Trochę zachodu byłoby z kablami, ale od razu wiem gdzie mogę podłączyć pompę wody. W przykładzie wyżej niestety nie wiem. Poza tym w tym rozwiązaniu mogę wykorzystać wbudowany MPPT z inwertera dla paneli.

Gdzie w takim układzie podłączyć można agregat prądotwórczy? Miałby symulować wyjście ~230V AC?

Ta druga opcja bardziej przemawia za realizacją, poza uwagami jakie wcześniej poprzednicy podnosili ją też swoje dołożę: 1. wiatrak jeżeli już to poprzez regulator a nie bezpośrednio do akumulatorów które moim zdaniem powinny byċ większej pojemności i przede wszystkim ochrona przeciwporażeniowa PE z podłączeniem wszystkich metalowych przedmiotów na których może pojawiċ się niebezpieczne napiecie

I jeszcze poprawka tej mocy turbiny. 0.8 kW
    amicek
    Poziom 6  
    Slak68 napisał:
    (...)Agregat 1,5 kW do wejścia agregatu Skymax'a a nie do sieci wewnętrznej - w nocy, w przypadku włączenia odbiornika np. 2 kW Skymax dobierze brakującą moc z akumulatorów,
    jeśli odbiornik będzie miał 1 kW to 0,5 kW pójdzie na doładowanie akumulatorów - jeśli tak ustawisz w opcjach konfiguracji.(...)
    Na wyjście jako przykład podłączyłam sprężarkę, którą mam do gwoździarki pneumatycznej.

@Slak68 pokaż mi proszę na poniższym rysunku gdzie mogę wpiąć agregat prądotwórczy? Niestety w dostępnym manualu w necie nigdzie nie ma tej informacji.

pkorol napisał:
    Musisz pamiętać, że DC na kilku nastu metrach przewodu ma spadki kilku V. (...)
    Dziękuję za zwrócenie na to uwagi.
    pkorol napisał:
    (...)A nie lepiej puścić AC 230V wszędzie i z tego korzystać? A potem jak przyjdzie ZE to dalej będzie aktualne te pompy i cokolwiek tam masz.(...)
    Kilka osób mi już zwróciło na to uwagę. I chyba faktycznie jestem w stanie "poświęcić" straty na przetworzeniu do 230V dla samej wygody i zmniejszenia kosztów okablowania.
    Sprawdzałam też ceny żarówek np. na 24V - są obłędnie wysokie w porównaniu do ledowych na gwincie E27 na 230V. Nie wspomnę o lodówce na 24V i mikrofalówce na 24V. Ceny oczy wypalają ;)
    pkorol napisał:
    (...)Co do ogrzewania namiotów, sprawdza się GWC, polecam coś takiego zrobić, tanie, nie trzeba tego zasilać i zawsze grzeje lub chłodzi. Więc przy GWC wydasz na dogrzewanie namiotów o 30% mniej.
    O GWC też myślę, ale dopiero przy drugim etapie inwestycji, gdzie budynki będą zdolne do akumulacji ciepła.
    Slak68 napisał:
    Tak na szybko: opcja b - moim zdaniem jest najwłaściwsza do realizacji.
    Przy takim układzie do Skymaxa możesz podłączyć 2x9 paneli zamiast 2x4 panele.(...)
    Jak będę rozbudowywać instalację to tak zrobię. Na razie wystarczy mi (mam taką nadzieję) 2kW w panelach.
    Slak68 napisał:
    (...)Wiatrak przez regulator ładowania do akumulatorów - jeśli regulator zapewnia obsługę obciążenia to grzałki i pompa też do niego do wyjścia LOAD (ale tylko na krótkich odcinkach bo kable będą musiały być dosyć grube), co zapewni właściwe zabezpieczenie akumulatorów.(...)
    Właśnie szukam regulatora do którego podłączyć można właśnie wiatrak.
    Slak68 napisał:
    (...)120 Ah w akumulatorach kwasowych to ok. 2,8 kWh energii dla 48V i 50% energii do wykorzystania.
    Dziękuję, bardzo ważna informacja.
    3301 napisał:
    Podobnie jak @Slak68 wybrałbym opcję b.
    Panele te 8szt to nie równolegle ale szeregowo, w Skymax wejście DC jest do 500V, to na rysunku 1,5kW to odbiornik więc dobrze natomiast agregat do wejścia AC ale tu bym się obawiał o parametry jakiegoś małego, taniego agregatu którego napięcie wyjściowe niekoniecznie będzie miało przebieg sinosoidalny i czy nie lepiej wtedy jak by już trzeba było go użyć zastosować przełącznik sieć(inwerter) -agregat odcinając całkowicie inwerter od obwodów które by zasilał agregat. Pompę też bym zastosował na 230 AC a grzanie wody mogłoby zostać na 48 DC ale też by wypadało aby była dodatkowa grzałka na 230 gdy z paneli i wiatraka będzie niewiele
    Co do mostka to w zależności od mocy i napięcia a do tego co na rysunku 20-25A i 100-150V
    Ważne tematy poruszyłeś i dziękuję za wskazówki.
    kj1 napisał:
    amicek napisał:
    Butla 13kg (założyłam, że pakują do niej 13kg gazu - może się mylę)

To błędne założenie. W pełnej butli powinno być 11 kg gazu.
    O! dobrze wiedzieć. Czyli 1kg gazu jest jeszcze droższy niż założyłam i wynosi 5,45zł.
    KOleżanko po pierwsze te 69 postów to psu na budę.(...)
    Dziękuję za złośliwą krytykę nie wnoszącą nic konstruktywnego do dyskusji.
    (...)Po drugie prądy rozruchowe silników są duże i średnio się to klei do inwerterów mocy ok 2-3kW 230V.(...)
    Nie chcę się wymądrzać bo nie jestem Elektrykiem jak Ty tylko Informatykiem, ale jestem dociekliwa i sprawdziłam jakie są na ten temat dostępne informacje w necie. I tak:
    - kompresor 1,5kW (brak danych, ale na filmach nawet sinus4000 o mocy 2kW uruchamia bez problemu kompresor). Z tego co wyczytałam to jest ogólnie przyjęte, że na rozpoczęcie pracy urządzenia z silnikiem elektrycznym o mocy 1,5 kW, potrzebny jest generator o mocy 3x większej. Skoro SkyMax pracuje ciągle z obciążeniem 3kW i w piku jak pisał @Slak68 może dojść nawet do 7kW to z palcem w nosie powinien dać sobie radę z takim kompresorem;
    I w sumie o to mi chodzi, bo pozostałe urządzenia mają po max 1,1kW, więc ich piki nie powinny przekroczyć trzykrotnie ich wartości pracy deklarowanej. Tak z ciekawości sprawdziłam jeszcze:
    - mała lodówka (pik 6A);
    - mała zamrażarka (pik 6,5A);
    (...)Po 4 ciekaw jestem jak w późniejszym czasie doprowadzisz gaz czy prąd.
    Normalnie, tak jak każdy :P Zatrudniam Elektryka i mi wszystko ogarnia wg. projektu. Gazu tam nie dociągną. W WZ mam pozwolenie na zbiornik naziemny.
    theo33 napisał:
    Ta druga opcja bardziej przemawia za realizacją, poza uwagami jakie wcześniej poprzednicy podnosili ją też swoje dołożę: 1. wiatrak jeżeli już to poprzez regulator a nie bezpośrednio do akumulatorów które moim zdaniem powinny byċ większej pojemności i przede wszystkim ochrona przeciwporażeniowa PE z podłączeniem wszystkich metalowych przedmiotów na których może pojawiċ się niebezpieczne napiecie(...)
    Dziękuję bardzo za cenne uwagi i spostrzeżenia.
    theo33 napisał:
    (...)I jeszcze poprawka tej mocy turbiny. 0.8 kW
    Tak to jest jak w nocy robi się takie rzeczy ;) Oczywiście poprawię na następnej wizualizacji :)

Bardzo uważnie czytam to co piszecie. W wolnej chwili naniosę poprawki na schemat i zamieszczę poprawiony do kolejnych dyskusji i ewentualnego naniesienia kolejnych poprawek. Dziękuję :)
    Slak68
    Poziom 20  
    amicek napisał:
    Slak68 napisał:
    (...)Agregat 1,5 kW do wejścia agregatu Skymax'a a nie do sieci wewnętrznej - w nocy, w przypadku włączenia odbiornika np. 2 kW Skymax dobierze brakującą moc z akumulatorów,
    jeśli odbiornik będzie miał 1 kW to 0,5 kW pójdzie na doładowanie akumulatorów - jeśli tak ustawisz w opcjach konfiguracji.(...)
    Na wyjście jako przykład podłączyłam sprężarkę, którą mam do gwoździarki pneumatycznej.

@Slak68 pokaż mi proszę na poniższym rysunku gdzie mogę wpiąć agregat prądotwórczy? Niestety w dostępnym manualu w necie nigdzie nie ma tej informacji.

Źle narysowałaś opisy złącz - zamieniłaś przyłącze sieci AC 230V z przyłączem obciążenia AC 230V - to pierwsze jest na dole, bliżej tylnej ścianki inwertera.
    Natomiast ja się źle wyraziłem - agregat podłączasz do przyłącza sieci AC 230V + zaznacza się w opcjach, że źródłem AC jest generator.
    I oczywiście potrzebny będzie przełącznik sieć-generator jak już będziesz mieć prąd z sieci.

Jeśli tylko 2 kWp w panelach to chyba trochę większe akumulatory (200 Ah) .
    amicek
    Poziom 6  
    Slak68 napisał:
    Źle narysowałaś opisy złącz - zamieniłaś przyłącze sieci AC 230V z przyłączem obciążenia AC 230V - to pierwsze jest na dole, bliżej tylnej ścianki inwertera.
    Natomiast ja się źle wyraziłem - agregat podłączasz do przyłącza sieci AC 230V + zaznacza się w opcjach, że źródłem AC jest generator.
    I oczywiście potrzebny będzie przełącznik sieć-generator jak już będziesz mieć prąd z sieci.
    O i to są kluczowe informacje. Teraz wiem jak prawidłowo rozrysować podłączenia do inwertera :D
    Slak68 napisał:
    Jeśli tylko 2 kWp w panelach to chyba trochę większe akumulatory (200 Ah) .
    Jej, to minimum 4tyś.zł na same akumulatory :( Chyba, że uda mi się dorwać jakieś sensowne używki w rozsądnej cenie, które wytrzymają 2 lata.
    Slak68
    Poziom 20  
    Używki są ok. np. takie, jak na priv. Trzeba szukać i kupić, korzystając z okazji. Ale jak się czeka, można przegapić - ja takie SSB 12V 200Ah po 650 zł przegapiłem...
    3301
    Poziom 22  
    amicek napisał:
    Slak68 napisał:
    O i to są kluczowe informacje. Teraz wiem jak prawidłowo rozrysować podłączenia do inwertera :D

Tylko w jakim celu przetwarzać napięcie 230 agregatu też na 230 tyle że Inwertera , może i z agregatu ta sinusoida będzie modyfikowana ale dla urządzeń i narzędzi używanych przy budowie jest wystarczająca
    Slak68
    Poziom 20  
    Wtedy wystarczy mały agregat np. 1,5 kW a inwerter dobierze resztę z paneli PV lub akumulatorów i odda w piku 3 kW lub więcej.
    Jak uruchamiasz silnik 2,0 kW to sam agregat "zdechnie" a tak wystartuje.
    Slak68
    Poziom 20  
    jaskiniowiex napisał:
    Ślak pytanie za 100 pkt. Czy testowałeś tego skymaxa typowo na off grid. Bez sieci. Na wpół nieżywych akumulatorach. Coś ta chińszczyzna jakaś za cudowna jest . Możesz go otworzyć i wstawić zdjęcia wnętrza tego wynalazku. Będzie można ocenić .

Nie musiałem testować - miałem dzień bez prądu, planowe wyłączenie przez BE - od 9.00 do 19.00. Ja pojechałem do pracy a teściowie zostali z prądem przez cały ten czas, normalnie używali czajnik i zmywarkę. Jak wróciłem po 15 to akumulatory (używki 4 x 150 Ah) miały 100 % bo z paneli poza poborem szczytowym były cały czas naładowane - do 19 zeszły do chyba 60% z racji coraz słabszego słoneczka ale cały piętrowy dom był zasilany bezprzerwowo. Z tego co pamiętam o 14 była włączona zmywarka 2,5 kW a tak to 2 lodówki, zamrażarka + dwa telewizory non-stop. Poza tym teściowie gotowali parę razy wodę w czajniku a teściowa przez prawie godzinę prasowała.
    Na 19.00 akumulatory były prawie "puste" ale wtedy na dom szło ok. 300-400 W bo domownicy wiedzieli, że z baterią już krucho.
    Ustawienia - ładowanie akumulatorów tylko z PV jeśli nie było pełnego obciążenia, to nadmiar do akumulatorów, priorytet do obciążenia na dom najpierw z PV, potem z sieci (ale wtedy jej nie było) a na końcu z baterii.
    Powtórzę jeszcze raz - mnie taki inwerter pasuje - wybrałem go dla:
    - swojej wygody,
    - dużej uniwersalności i konfigurowalności w zależności od potrzeb,
    - zabezpieczenia w razie "W",
    - nie wymaga podłączenia do sieci i do akumulatorów, żeby normalnie działać,
    - kiedy nie byłem jeszcze prosumentem to ustawiłem go na nieoddawanie energii do sieci,
    - jak teraz jestem prosumentem to przestawiłem na oddawanie do sieci nadmiaru energii,
    - można do niego podłączyć 4,5 kWp paneli przy mocy 3 kW i mocy ładowarki akumulatorów 1,2 kW ale jak akumulatory są naładowane, to te 4,5 kW w zimie pięknie pracuje dając sporo mocy, inne inwertery mające 3 kW można podpiąć niewiele więcej niż 3 kWp paneli.

Ale ktoś inny może mieć na to inne zapatrywanie.

Dzięki ArabaT - nie musiałem rozkręcać... ;)
    marekj31
    Poziom 19  
    Cytat:
    kiedy nie byłem jeszcze prosumentem to ustawiłem go na nieoddawanie energii do sieci,

To gdzie w tym momencie zostaje przekierowany nadmiar energii wyprodukowanej przez panele PV np do grzałki CWU czy po prostu przepada.
    Slak68
    Poziom 20  
    Początkowo przepadała ale szybko dorobiłem czasówkę na grzałki w dni słoneczne a potem dokupiłem Wattrouter, który włącza grzałki, kiedy jest nadmiar energii PV.
    ArabaT
    Poziom 9  
    Slak68
    Ile, jak i jakich paneli masz podpięte pod ten inwerter?
    Slak68
    Poziom 20  
    Na chwilę obecną 10 szt. 250 Wp 1 string, za chwilę przechodzę na 12 szt. 290Wp 1 string.
    Bardzo chciałbym 4,5 kWp jak ma znajomy ale dach całkowicie nie pozwala na takie rozpasanie...
    Dodatkowo mam na drugim inwerterze on-grid 3,3 kWp w dwóch stringach po 6 x 275 Wp - na innej połaci dachu.
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Slak68 napisał:
    Na chwilę obecną 10 szt. 250 Wp 1 string

Masz jakiś wykres mocy, jaki rejon polski?
    ArabaT
    Poziom 9  
    Zaraz się zrobi kilka pytań do ...
    - ale ten znajomy jak ma to zorganizowane?
    - skąd wziąłeś te 4,5kWp?
    - jak rozróżnić wersję 3KW od 3KW Plus?
    Slak68
    Poziom 20  
    Slak68 napisał:
    Na chwilę obecną 10 szt. 250 Wp 1 string

Masz jakiś wykres mocy, jaki rejon polski?

Poniżej masz moc PV a niżej pobór mocy na dom, na dwie fazy z 12 marca tego roku.
    Rejon świętokrzyskie.

Dodano po 14 [minuty]:

ArabaT napisał:
    Zaraz się zrobi kilka pytań do ...
    - ale ten znajomy jak ma to zorganizowane?
    - skąd wziąłeś te 4,5kWp?
    - jak rozróżnić wersję 3KW od 3KW Plus?

Ma dwa stringi po 9 paneli 250 Wp połączone równolegle z diodami separującymi stringi i całość do inwertera.

4,5 kWp wziąłem z instrukcji i tabliczki znamionowej...
    I tak też można rozróżnić plusa...
    WojtekS7777
    Poziom 9  
    Wydaje się, że by spełnić większość oczekiwań, potrzebna jest instalacja szyta na miarę i skalowalna.
    Zacznijmy od paneli, używki nigdy w życiu. Co tanie to drogie. Panele 270W jednej z największych polskich firm Brukbet Solar można kupić w cenie brutto 500 zł z fakturą i gwarancją. Choćby u mnie.
    Łączymy je w stringi po 11 szt. co daje nam 330V. Czyli szczytowe w sieci energetycznej.
    To możemy bezpośrednio przerobić na czysty sinus takim moim inwerterkiem, który w wersji 4kW kosztuje 800 zł. Można go łączyć równolegle - synchronizują się. Więc mamy system skalowalny.
    Inwerter jest mocny, wszystkie silniki nawet dużej mocy startują bez bólu.
    Magazynowanie energii.
    Musimy dążyć do jak największej ilości akumulatorów łączonych w szereg. Na przykład 10 szt. Do tego będzie nam potrzebny balanser by akumulatory się nie rozjechały. Balanser na 10 akumulatorów 200 zł.
    Do tego potrzebujemy 2 przetwornice. Jedna do ładowania akumulatorów, czyli z 330V na 120V i druga ze 120V do 330V by zasilać generator sinusa przy słabym oświetleniu lub w nocy. Koszt dla 2KW to ok 2x600zł. Oczywiście też są skalowalne, można łączyć więcej szt. równolegle, przez co rośnie nam niezawodność systemu. Możemy go rozbudowywać w ramach potrzeb i zasobności portfela.
    A co z wiatrakiem? też wystarczy nam przetwornica z napięcia wiatraka na 330V (tu być może trzeba będzie dorobić zrzut energii na osobną grzałkę, przy zbyt silnym wietrze. Na generatorze sinusa zbiegają się zasilania z paneli, akumulatora i wiatraka. Prosto łatwo i przyjemnie. Jeśli potrzebujemy jednak 12V to zwykłą ładowarkę na 220V AC z Allegro podłączamy do generatora sinusa.
    Wszystko prosto, łatwo i przyjemnie. Bez grubych kabli i innych kombinacji.
    Akumulatory najlepiej kupić złomowane z jakiejś serwerowni. Ostatnio kupiłem żelówki 120AH całkowicie jak nowe po 300 zł.
    Nawet jak nie będą identyczne, to balanser sobie z nimi poradzi.
    Pozdrawiam
    Tech132
    Poziom 23  
    WojtekS7777 napisał:
    Wydaje się, że by spełnić większość oczekiwań, potrzebna jest instalacja szyta na miarę i skalowalna.
    Zacznijmy od paneli, używki nigdy w życiu. Co tanie to drogie. Panele 270W jednej z największych polskich firm Brukbet Solar można kupić w cenie brutto 500 zł z fakturą i gwarancją. Choćby u mnie.
    Łączymy je w stringi po 11 szt. co daje nam 330V. Czyli szczytowe w sieci energetycznej.
    To możemy bezpośrednio przerobić na czysty sinus takim moim inwerterkiem, który w wersji 4kW kosztuje 800 zł. Można go łączyć równolegle - synchronizują się. Więc mamy system skalowalny.
    Inwerter jest mocny, wszystkie silniki nawet dużej mocy startują bez bólu.
    Magazynowanie energii.
    Musimy dążyć do jak największej ilości akumulatorów łączonych w szereg. Na przykład 10 szt. Do tego będzie nam potrzebny balanser by akumulatory się nie rozjechały. Balanser na 10 akumulatorów 200 zł.
    Do tego potrzebujemy 2 przetwornice. Jedna do ładowania akumulatorów, czyli z 330V na 120V i druga ze 120V do 330V by zasilać generator sinusa przy słabym oświetleniu lub w nocy. Koszt dla 2KW to ok 2x600zł. Oczywiście też są skalowalne, można łączyć więcej szt. równolegle, przez co rośnie nam niezawodność systemu. Możemy go rozbudowywać w ramach potrzeb i zasobności portfela.
    A co z wiatrakiem? też wystarczy nam przetwornica z napięcia wiatraka na 330V (tu być może trzeba będzie dorobić zrzut energii na osobną grzałkę, przy zbyt silnym wietrze. Na generatorze sinusa zbiegają się zasilania z paneli, akumulatora i wiatraka. Prosto łatwo i przyjemnie. Jeśli potrzebujemy jednak 12V to zwykłą ładowarkę na 220V AC z Allegro podłączamy do generatora sinusa.
    Wszystko prosto, łatwo i przyjemnie. Bez grubych kabli i innych kombinacji.
    Akumulatory najlepiej kupić złomowane z jakiejś serwerowni. Ostatnio kupiłem żelówki 120AH całkowicie jak nowe po 300 zł.
    Nawet jak nie będą identyczne, to balanser sobie z nimi poradzi.
    Pozdrawiam

Witam ,czy masz kolego zrobioną taką instalację ,jeśli tak to daj filmik jak to działa ?
    WojtekS7777
    Poziom 9  
    [quote="Tech132"]
    WojtekS7777 napisał:

Witam ,czy masz kolego zrobioną taką instalację ,jeśli tak to daj filmik jak to działa ?

Mam, nie jedną. Jak znajdę trochę czasu to zrobię filmik. Bezproblemowy start odkurzacza 1600 W może być?
    jaskiniowiex
    Poziom 17  
    Wydaje mi się że sporo osób tutaj mocno ściemnia. Forma reklamy. Te regulatory mppt w tym inwerterku na pewno nie będą działały poprawnie. Regulatory tracą punkt pracy, resetują, dostają nieźle po tyłku. Przy włączeniu każdego urządzenia nawet lodówki. Odkąd pokazałem jeden ze swoich filmików to weszłem w kontakt z paroma osobami. Którym regulatory mppt różnego typu odstawiały taki cyrk. Także problem który miałem nie jest odosobniony. A jak patrze na allegro czy olx po uszkodzonych inwerterach to wszystko ubite regulatory. Tylko sporo osób nie ma o tym pojęcia. Kolejna sprawa to to że każdy inwerter ma zabezpieczenie nadprądowe . Które po przekroczeniu mocy znamionowej i upływie zwłoki czasowej która zależy od stopnia przeciążenia wyłączy inwerter. Oczywiście skymax może pracować non stop powyżej 50% mocy znamionowej i nic go nie wyłącza. Coś tutaj nie halo albo pracuje do spalenia. Przy 3KW to jest pobór ok 70 A, wartość uśredniona, z akumulatorów. Zrobiłem filmik i na nim widać co się dzieje przy włączeniu silnika 2,2 kw. To przy dławiku i 230000 uf. To jeszcze na amperomierzu jest dobranie prądu o wartości ponad 50A. Przy czym jeszcze coś skompensowały regulatory. Plus jeszcze jest dławik wyjściowy. Jak patrze po tym inwerterku . Rezystancja uzwojeń tych traf wyjściowych z rdzeniami ferromagnetycznymi jest prawie zero. Także cały pik idzie na tranzystorki kluczujące. Mppt na pewno się zresetuje. Te parę kondensatorów inwerterze, to jest tak żeby było, to jest tylko parę uf. Ktoś tutaj pisał że to może pracować bez akumulatorów na samych panelach . Oczywiście bez sieci. Kolejne jaja. No może uda się włączyć odbiornik z miękkim startem . Jak patrze na ten wynalazek żeby spiąć to do akumulatorów to trzeba kabli min 16mm2 . No przyłącze w piku powinno to wytrzymać te 200 A. A w tym same momentki, nie widzę tam konkretnego przyłącza które według opisu i wykresów innych powinno wytrzymać min 100A. Na pracy z akumulatorów. Dla mnie tworzycie tutaj perpetum . Chcę widzieć na filmiku jak uruchamia ten inwerter silnik 2,2 kw na off grid. To wtedy się nad tym co napisałem zastanowię. https://youtu.be/ooivLfc_4dE