Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] podłączenie 3 telewizorów z 1 gniazdka

08 Mar 2019 17:20 945 30
  • Level 10  
    Witam forumowiczów :)
    Mieszkam w mieszkaniu gdzie mam a własciwie miałem 2 telewizory, niedawno doszedł trzeci i chce podłączyć go również pod telewizję :) Moja wiedza pod tym względem jest słaba, dlatego tez proszę was o pomoc.
    Poniżej wklejam schemat mieszkania z obecną instalacją oraz zdjęcia poszczególnych elementów które są w instalacji.
    I tak:
    Strzałka oznaczona literą A to jedne jedyne gniazdko radiowo telewizyjne w mieszkaniu. Od niego z wtyku "TV" leci bezpośrednio kabel długości ok 2 metrów do telewizora w salonie.
    Od wtyku "R" leci kabel przez białą kostkę (nie wiem co to, prosiłbym o wyjaśnienie, jeśli wiecie co to jest), dalej przez cały salon do przedpokoju, gdzie znajduje się trójnik, jak na zdjęciu. Ten trójnik prawdopodobnie został zastosowany tylko by połączyć kable, bo nie było jednego tak długiego. Od trójnika leci już do pokoju 1, gdzie łączy się z zasilaczem i leci do TV. Za pomocą takiej instalacji tv w salonie odbiera idealnie, a w pokoju 1 odbiera też bardzo dobrze, z tym, że zasilacz musi być podkręcony na maxa bo inaczej zaczyna śnieżyć na niektórych stacjach.
    I teraz pytanie, jak mam podłączyć 3 telewizor?
    Kupiłem zwykły kabel gotowy, 10 metrowy na próbę i podłączyłem do tego trójnika w przedpokoju i do tv, ale wtedy nie działały na raz 3 telewizory tylko 2, tak jakby jednego odłączało, ale nie wiem czy dobrze to zrobiłem.
    Ta instalacja jest w ogóle dobra?
    Aha i czy jest jakaś różnica w tych wtyczkach na końcu przewodu? Bo sa wtyczki typu F te na gwint wkręcane a są takie zwykłe proste wciskane, tak samo trójniki proste i na gwint, jaka jest różnica?
    Prosze o pomoc i pisanie jak najprostszym językiem :D
    Pozdrawiam :)

podłączenie 3 telewizorów z 1 gniazdka podłączenie 3 telewizorów z 1 gniazdka podłączenie 3 telewizorów z 1 gniazdka podłączenie 3 telewizorów z 1 gniazdka
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy

• Level 43  
    Nie wiem kto odwalił taką rzeźbę, masz podpięte byle jak pomijam fajt przewodu elektryczego obok gniazda i zasilacza do czego podłączonego...?
  • Level 32  
    Pytanie zasadnicze, skąd jest zasilane w sygnał RTV gniazdo w salonie? To jest instalacja antenowa własna, instalacja zbiorcza w bloku czy kablówka?
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 10  
    Zasilacz podłączony jest do listwy zwykłej elektrycznej, razem z przewodem elektrycznym od tv.
    W takim razie jak powinno być podpięte prawidłowo?
    Wszystko zawsze działało ok, więc sposób podłączenia mi nie przeszkaszał :)
    I jak podłączyć 3 tv?
    Co do instalacji, to ciezko powiedzieć, wydaje mi się ze jest to instalacja zbiorcza albo kablówka, na pewno nie własna :) jest to blok 4 piętrowy wybudowany na początku lat 90tych :)

• Level 43  
    dzepetto_001 wrote:
    Co do instalacji, to ciezko powiedzieć, wydaje mi się ze jest to instalacja zbiorcza albo kablówka

Wiesz chociaż jakie kanały odbierałeś?
    Kablówka to to nie jest patrząc na zasilacz.
  • Level 42  
    Instalacja do rozebrania i połączenia od nowa. Tylko najpierw trzeba się dowiedzieć skąd TV jest w gniazdku
  • Level 32  
    Proponuję odkręcić i rozebrać gniazdo RTV, sprawdzić co to za gniazdo i skąd przychodzi kabel na jego wejście (od strony ściany).
  • Level 10  
    w takim razie jest to instalacja zbiorcza
    kanały, ktore odbieram to te z tv naziemnej i analogowej
  • Level 32  
    No to gdzieś musi być wejście tej instalacji do mieszkania...
  • Level 10  
    W mieszkaniu jest tylko to gniazdko i tyle, reszta elementów instalacji jest poza mieszkaniem, gdzieś w piwnicy są jakieś skrzynki itp, ale nie mam pojęcia gdzie, oraz nie mam pojęcia jakie anteny są na dachu czy cokolwiek.
  • Level 32  
    No to z piwnicy "leci" kabel do gniazdka ale w ścianie, kanale wentylacyjnym? jakoś się do niego musi dostać. Tak czy siak trzeba odkręcić gniazdko i sprawdzić.
    Jeśli to jest jedyne "wejście do mieszkania, to żeby podzielić sygnał na trzy TV najlepiej by był rozdzielić go już w tym miejscu.
    Zastanawiam się tylko po co jest ten zasilacz w pokoju 1,,,, ? skoro to kablówka to raczej potrzeby takiej nie ma.
    Może dobrze by było się jakiegoś sąsiada podpytać jak to jest z instalacją w tym bloku,... albo administratora...
  • Level 10  
    Bez zasilacza tv sniezy, poza tym tak jak juz wspomnialem najprawdopodobniej to nie jest kablowka tylko instalacja zbiorcza. Nie wiem gdzie leci kabel, czy jakims kanałem czy w ścianie, jutro postaram sie odkrecic gniazdko.
    Chciałbym się tez dowiedziec od Was co to jest za biala kostka przy gniazdku oraz dlaczego z wyjscia R jest w ogole podlaczona telewizja.

• Level 43  
    Ta kostka to gniazdo antenowe z odpowiednim filtrem - osobno dla sygnału radiowego i telewizyjnego.
    Instalacja zbiorcza CZEGO?
    Co odbierasz w tej chwili i na jakich urządzeniach?
  • Level 10  
    Mam 2 tv w 2 pokojach tak jak na schemacie i odbieram na obydwoch tv naziemna i analogową i tyle.
    Jutro postaram sie odkrecic gniazdko o ile sie do niego dostane i wstawie zdjecia.

• Level 43  
    Jaką analogową? Kablówkę?
  • Level 32  
    Zasilacz przy TV stosuje się tylko w przypadku gdy istnieje potrzeba wzmocnienia sygnału - zasilenie "po kablu" przedwzmacniacza w antenie lub mikro-wzmacniacza gdzieś po drodze pomiędzy TV a anteną.
    Sam TV nie potrzebuje zasilacza. Co jest w tej białej kostce to wielka niewiadoma, może być "wszystko". Jak nie zajrzymy do środka to się nie dowiemy.
    Swoją drogą tą instalację to chyba "tworzył" jakiś "naukowiec" na tęgim kacu.... albo jeszcze dobrze nie wytrzeźwiał.
  • Level 10  
    Na pilocie od tv jest przycisk miedzy digital i analog, gdy przelaczam to i tu i tu mam telewizje, w digital mam programy lepszej jakosci w tym hd z mozliwoscia podglądu opisu programu, guide czyli przewodnik po programach itp. Jak dam na analog, to sa programy gorszej jakosci, nie hd, ktore troche śnieżą, ale niektóre da sie ogladac, nie ma tam podglądu programow co obecnie leci itp, jest to ta stara telewizja sprzed epoki dvb-t :) tyle mam wiedzy na ten temat :)
    Co do zasilacza to ma on wtyk rozbieralny, do ktorego wchodzi koncowka kabla koncentrycznego i caly wtyk podpina sie pod tv, wiec jest to wzmocnienie sygnalu nie samego tv!
    Instalacje tworzyl ktos z rodziny, pare lat temu ale pamietam ze byl z tym jakis problem, nie bylo to takie oczywiste bo ciagle byla zla jakosc odbieranych programow w pokoju 1, w salonie zawsze bylo wszystko cacy :)
  • Level 32  
    Wtyk "rozbieralny", do którego podłączony jest zasilacz to separator napięcia. Dzięki niemu zasilacz nie podaje napięcia do TV tylko do kabla i dalej do anteny. Musi po drodze być jakiś wzmacniacz bo to nie miałoby żadnego sensu. W przedpokoju jest jakiś "tłumiko-odgałęźnik"(??) Jeśli on przenosi napięcie (co nie jest opisane na obudowie) do może ta tajemnicza biała puszka to wzmacniacz.
    To miałoby sens tyle, że dalej "wchodzi" na wyjście R do gniazda RTV. Istnieje możliwość, że zostało ono jakoś przerobione na zwykły rozgałęźnik.
    Za dużo tu gdybania. Ja bym zrobił wywiad wśród sąsiadów, administratora/gospodarza, konserwatora sieci, kablo-operatora... (niepotrzebne skreślić) i postarał się zdobyć wiedzę na temat instalacji.
    Oczywiście dobrałbym się również do gniazda i tej "białej puszki".
  • Level 10  
    Biała puszka jak sie okazało to trójnik jak na zdjęciu 1
    Po rozkręceniu gniazdka RTV widać jeden biały kabel, który jest w peszli w murze jak na zdjęciu 2 i 3
    I dla jasności tak wygląda wtyk zasilacza w pokoju 1 (zdj 4 i 5)

podłączenie 3 telewizorów z 1 gniazdka

• Level 32  
    No to jest i separator napięcia (wtyk w pokoju nr 1 z zasilaczem) i wzmacniacz, o którym wspominałem - w tajemniczej białej puszce. Skoro ten cały układ działał, to aby podłączyć TV nr 3 należy to "cudeńko" z przedpokoju zastąpić rozgałęźnikiem dwukrotnym z możliwością przeniesienia napięcia. Wejście rozgałęźnika podłączyć od strony salonu w wyjścia do pokojów 1 i 2.
    Swoją drogą dalej nie wiemy co w tym gniazdku "siedzi" skoro od strony R zamiast radia jest również TV. Takie gniazdko to filtr, który rozdziela cały sygnał na częstotliwości radiowe i telewizyjne. Może jak wspomniałem, zostało przerobione i służy jako rozgałęźnik.
    Zgodnie ze sztuką to w tym przypadku, aby móc podzielić sygnał na 3 TV należałoby go podzielić już przy wejściu do gniazdka (rozgałęźnik trzykrotny) lub ewentualnie zaraz ne jego wyjściu TV.
  • Level 42  
    Najpierw należało by zamiast gniazdka podłączyć jeden tv. Sprawdzić jak działa, jeżeli dobrze to wstawić splitter x3 i z jego wyjść podłączyć trzy odbiorniki. Bez żadnych zasilaczy i innych gówien
  • Level 32  
    Kolega nie doczytał, działały dwa TV a autor chce podłączyć trzeci
  • Level 42  
    Doczytał. Działały na dziwnej białej kostce, zasilaczu i innej rzeźbie. Albo to jest przewód anteny indywidualnej albo zbiorczej. Zbiorcza nie wymaga zasilacza. Indywidualna może wymagać ale nie musi. Ja dla przykładu mam siatkową i tylko symetryzator. Rozdział na 3 tv. Ponad 20km od nadajnika.
  • Level 32  
    Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dobór odpowiedniej anteny zależy od wielu czynników:
    odległości od nadajnika, jego parametrów, topografii terenu, otoczenia w okół, przeszkód przed anteną, gdzie jest zamontowana i na jakiej wysokości,
    charakteru samej instalacji - długości kabli, ilości rozgałęzień - liczby podłączonych odbiorników itp.
    kortyleski wrote:
    Zbiorcza nie wymaga zasilacza.

Pewnie, że nie wymaga ale w niektórych przypadkach i owszem. Wszystko zależy od wielkości sygnału dochodzącego do mieszkania i wymagań samej instalacji - długości kabli i liczba zasilanych TV.
    W domu jednorodzinnym mogą być np. dwa piony i "en" rozgałęzień. Wzmacniacz jest konieczny. Ja tak mam, inaczej instalacja nie działa.
    A'propos tej konkretnej "instalacji": pewnie pierwotnie był tylko jeden TV... a jej "modernizator" podłączał drugi TV i sprawdzał, że nie działa bo sygnał był za słaby. Stąd ten wzmacniacz.
    Oczywiście to tylko przypuszczenia.
    napisałem w poście #10 i #20:
    TELMOR_PL wrote:
    No to z piwnicy "leci" kabel do gniazdka ale w ścianie, kanale wentylacyjnym? jakoś się do niego musi dostać. Tak czy siak trzeba odkręcić gniazdko i sprawdzić.
    Jeśli to jest jedyne "wejście do mieszkania, to żeby podzielić sygnał na trzy TV najlepiej by był rozdzielić go już w tym miejscu.

TELMOR_PL wrote:
    Zgodnie ze sztuką to w tym przypadku, aby móc podzielić sygnał na 3 TV należałoby go podzielić już przy wejściu do gniazdka (rozgałęźnik trzykrotny) lub ewentualnie zaraz ne jego wyjściu TV.

Ale tak to jest, gdy na początku nie przewiduje się dalszej możliwości podłączeń innych TV w domu czy mieszkaniu.
    Teraz jest inaczej. W myśl rozporządzenia MTBiGM z listopada 2012, w każdym mieszkaniu powinna być telekomunikacyjna skrzynka mieszkaniowa (TeSM), do której również powinny być doprowadzone ( z głównego punktu dystrybucji w bloku) po dwa przewody koncentryczne, dwie skrętki i dwa światłowody jednomodowe. Jeden przewód koncentryczny powinien dostarczać sygnał z pola antenowego - TV DVB-T (wszystkie dostępne MUX-y), sygnały radiowe (DAB + FM) oraz niebo SAT z dwóch satelitów. Drugi "koncentryk" - wolny, dla ew. kablówki.
    W skrzynce TeSM jest miejsce na urządzenia bierne i czynne, i możliwość dowolnego podziału sygnałów.
  • Level 10  
    Witam,
    Sytuacja wygląda w ten sposób, że wyjąłem wszystkie wtyczki z gniazdka RTV i podpiąłem kabel 10 metrowy do wtyku TV i do trzeciego tv. Wynik był taki, ze tv odbierał dobrze, z tym ze były zakłócenia na przewodzie w sensie, ze obraz skakał jak się przechodziło obok kabla, wiadomo, kabel był mniej wiecej tylko wyprostowany itp. I teraz pytanie, czy to wina jakości kabla czy jego długości? (10m)
    Drugie pytanie do Was czym się różnią wtyczki typu F na gwint od takich zwykłych na wcisk i tak samo trójniki, niektóre też są na wcisk a niektóre na gwint, czy to jest to samo czy ma jakąś różnice?
    na razie chciałbym uzyskać odpowiedzi na te 2 pytania :)
  • Level 10  
    Przewód jest jednolity, fabrycznie zrobiony i luzów raczej nie ma. Może to zależy od kabla im droższy tym lepszy? Jaki przewód najlepiej polecacie?
    Rozgałęźnik 3 krotny to to samo co splitter? Jaki najlepiej polecacie kupić?
  • Level 32  
    Nie chodzi o luzy w kablu tylko na złączach. Jak się ich dobrze nie zarobi to nawet kabel "ze złota" nie pomoże.
    Odnośnie do rodzaju kabla to najlepiej by było zastosować taki z miedzianą żyłą (1,02 lub 1,13) i potrójnym ekranowaniem - konstrukcja typu TRISHIELD (folia, oplot, folia).
    Żadna tania chińszczyzna, np. któryś z tych:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Kable-telekomunikacyjne/Kable-koncentryczne
    Złącza:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Zlacza-adaptery-narzedzia
    Rozgałęźniki/splittery:
    https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Pasywa-RF-pasywa-optyczne-filtry/Rozgalezniki
  • Level 10  
    Panowie, wygląda na to, że się udało :)
    Kupiłem 11m kabla:
    http://hollex.rzeszow.pl/kable-satelitarne/18...centryczny-televes-sk-2000-plus-pvc-cucu.html
    do tego rozgałęźnik, podpiąlem wszystko wtykami na gwint i rozdzieliłem sygnał na 2 tv, czyli do salonu i do pokoju 2. Pokój 1 zostanie tak jak dotychczas, na tej samej instalacji :)

I taka rada dla wszystkich, jesli macie też problemy z jakością odbieranych stacji, obraz wam skacze, są zakłócenia itp to zastosujcie dobry firmowy kabel z podwójnym ekranowaniem i ogólnie elementy firmowe, nie tanie z marketu! Ponadto dobrze i starannie zainstalujcie wtyki F, żeby wszystko było sztywne i stabilne.
    Dzieki wielkie za odpowiedzi i pozdrawiam
    Problem rozwiązany :)
  • Level 32  
    dzepetto_001 wrote:
    /.../jesli macie też problemy z jakością odbieranych stacji, obraz wam skacze, są zakłócenia itp to zastosujcie dobry firmowy kabel z podwójnym ekranowaniem i ogólnie elementy firmowe, nie tanie z marketu! Ponadto dobrze i starannie zainstalujcie wtyki F, żeby wszystko było sztywne i stabilne

W pełni podzielam wnioski autora, żadnej chińszczyzny...