Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modem LTE Huwei B715 na maszcie - czy zastosować zasilanie POE?

8850 08 Mar 2019 21:31 1713 11
 • #1
  8850
  Level 21  
  Cześć. Zamierzam umieścić modem LTE huawei b715 na maszcie 4 metrowym przymocowanym do komina zamknięty w szczelnym plastikowym pojemniku elektrycznym. Czy zasilanie poprzez POE ma sens i jest bezpieczne dla tego dość drogiego routera? Zasilacz ma 2 ampery i gruby kabel.

  Gdybym chciał pociągnąć zasilanie 220V na komin wówczas muszę zastosować ok. 15 metrów kabla i obok kabla prądowego puścić oczywiście skrętkę z sygnałem internetowym w dół.
 • #2
  szy_mat
  Level 15  
  Mówimy jak rozumiem o pasywnym POE? Tylko wtedy widzę w ogóle miejsce dla takich wątpliwości, bo POE aktywne to rozwiązanie dość drogie ale działające praktycznie zawsze na zasadzie plug-and-play. W przypadku pasywnego jest bezpieczne, o ile oczywiście po obu stronach zastosujesz odpowiednie injektory POE (w ogóle nie wpinaj kabla z pasywnym POE nigdzie indziej jak do injektora lub urządzenia obsługującego pasywne POE natywnie, bo jest ryzyko upalenia kabla lub transformatora Ethernet w urządzeniu), jednak połączenie zestawisz tylko na 100 Mbps - przy gigabicie musisz już użyć aktywnego POE.

  Ciągnięcie napięcia sieciowego przy skrętce (szczególnie nieekranowanej) to tragiczny pomysł ze względu na potencjalną indukcję elektromagnetyczną między oboma kablami.

  Swoją drogą - ciągniesz zasilanie do puszki na komin, a będzie w tej puszce antena kierunkowa? Z komina uzyskasz pełną strefę Fresnela do BTSa?
 • #3
  dawidedziu
  Industrial cameras specialist
  8850 wrote:
  Zamierzam umieścić modem LTE huawei b715 na maszcie 4 metrowym przymocowanym do komina zamknięty w szczelnym plastikowym pojemniku elektrycznym.

  Pozbawione jakiegokolwiek sensu. Nie po to ktoś wymyślił anteny wzmacniające sygnał(odbiór), żeby router LTE montować na dachu.

  Wracając do pytania. To wystarczy, że zastosowałbyś takie adaptery PoE
  Modem LTE Huwei B715 na maszcie - czy zastosować zasilanie POE?
  lub
  Modem LTE Huwei B715 na maszcie - czy zastosować zasilanie POE?

  Tylko przed ich podłączeniem, należałoby się upewnić czy po podłączeniu zasilacza do pierwszego adaptera, w drugim adapterze będzie w odpowiednim miejscu 12V - nie pomylić plusa 12V z minusem 12V.

  szy_mat wrote:
  Ciągnięcie napięcia sieciowego przy skrętce (szczególnie nieekranowanej) to tragiczny pomysł ze względu na potencjalną indukcję elektromagnetyczną między oboma kablami.

  Raczej tylko w teorii...
 • #4
  szy_mat
  Level 15  
  Mocowanie modemu/routera LTE na dachu oczywiście ma sens ze względu na wysokie tłumienie wszelkich kabli koncentrycznych w paśmie mikrofalowym, jednak faktycznie, w takim wypadku powinno się (poza pewnymi sytuacjami, jak bycie na granicy zasięgu kilku BTSów lub wysoka awaryjność okolicznego BTSa) zastosować antenę kierunkową. Przegięciem byłoby jedynie prowadzenie kabla USB z komina, gdyż magistrala ta nie jest przystosowania do transferów w niesprzyjającym środowisku i na odległości większe niż maksymalnie kilka metrów, ale jeżeli jest to Ethernet, jest to na pewno lepsze od prowadzenia koncentryka na te 15 metrów.
 • #5
  BikeBarian
  Level 23  
  Dobra antena kierunkowa i 15m nisko stratnego kabla ( powiedzmy 2.5dBi na 10m co da straty 4dBi na 15m) powinno dać rade. Pakowanie B715 do hermetycznej puszki jest bez sensu bo w zime bez kabla grzewczego i termostatu sie nie obejdzie. Gdyby podsumować koszta to taniej wychodzi dobra antena kierunkowa.
 • #6
  8850
  Level 21  
  Przepustowość łącza będzie w nocy ok. 150 Mb/s -200 Mb/s czyli LAN gigabitowy, a widzę że POE pasywny jak ktoś wyżej zauwazył obsluguje tylko 100Mb/s. Aktywnego poe nie mogę znaleść i jeszcze trzeba przepchnąć 2Ampery do góry.

  Chyba to sieć PLusgsm jako pierwsza wprowadziła routery 3G/LTE zamykane w puszce na balkon/dach w tandemie wraz z koncetrykiem do dekodera. Podobne rozwiązanie stosuje firma Ubiquiti, więc dlaczego Huawei b715 nie może być w puszce na dachu?

  Koszt 15m skrętki plus 15 m kabla prądowego plus gniazdko i wtyczka, puszka hermetyczna wychodzi mniej niż dobra antena kierunkowa (ok. 200 PLN). A zawsze mogę na maszcie obok puszki umieścić antenę jeśli łącze będzie zbyt slabe.
 • #8
  szy_mat
  Level 15  
  Nie sądzę żeby w praktyce był to problem... byle unikać kondensacji, czyli nie odpalać w domu routera przyniesionego przed chwilą z zewnątrz (gdyż jest zimniejszy od temperatury otoczenia i skrapla się na nim para wodna) i będzie dobrze. Jest jeszcze POE "półaktywne" przez które przepchniesz gigabit czyli po obu stronach transformator z centralnym odczepem dodający/usuwający "bias". Poszukaj "gigabit passive poe".
 • #9
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Zdaje sobie autor sprawę jakie zagrożenie piorunowe taki maszt będzie stanowił?
  W jaki sposób kolega przewiduje wykonanie instalacji odgromowej na tym maszcie?
 • #10
  8850
  Level 21  
  Dach posiada solidną instalację odgromową i jest cały z blachy. Jeśli masz będzie drewniany (kantówka) lub stalowy (jeszcze nie wiem) i wystawać będzie ok. 3.5-4m ponad komin to rzeczywiście nie pomyślałem o instalacji odgromowej. Powyżej tego masztu jest zamontowana antena CB radia wysoka na 6 metrów na dachu podłączona do instalacji odgromowej jako masa.

  Szukam gigabit passive poe i znalazłem takie coś co nie ma wzmacniacza prądowego a muszę przepchnąć 2Amper i 12v:
  Adapter POE Gigabit Solargate - MikroTik
  link do opisu i zdjęć: https://pastebin.com/uFYtL05L

  Jeśli zamiast POE puszczę 220V na maszt do puszki wówczas musiałbym rodzielić skrętkę aby nie szła obok kabla z napięciem co jest do zrobienia stosując jakiś rozwiązanie odzielajace oba kable co np. 0.5 metra
 • #11
  dawidedziu
  Industrial cameras specialist
  Po co tak kombinować? Wystarczyłoby puścić skrętkę zewnętrzną do LANa i dodatkowo drugi przewód linka do zasilenia routera, 2x0,75mm² lub 2,1mm² i po temacie...
  Ewentualnie fabryczny zasilacz wymienić na 3Amperowy - raczej to zbędne, ale też tak można zrobić.
 • #12
  IC_Current
  Network and Internet specialist
  Proponuję zacząć od masztu i odgromienia, żeby koledze i jego rodzinie krzywda się nie stała. Na początek hasło "metoda toczącej się kuli".

  Natomiast zasilanie tak jak pisze dawidedziu - przewodem YLgY 2x1mm2 (spadek napięcia przy prądzie 1A będzie wynosił 2/54/1*15*1=0,5V więc całkiem akceptowalnie).

  @szy_mat
  Choćbyś owinął tą nieekranowaną skrętkę przewodem pod napięciem 230V to nie będzie miało to żadnego znaczenia. Zwłaszcza na tak króciutkim odcinku. Przypominam, że wartość indukowanego napięcia zależy od SZYBKOŚCI zmian wartości prądu w sąsiednim torze: u=-M*(di/dt). Więc przy wyższym napięciu mamy znacznie niższe prądy i mniejsze zakłócenia :-). No chyba, że na maszcie autor umieści dziesieciokilowatowy zasilacz impulsowy z uszkodzonym filtrem wyższych harmonicznych to wtedy rzeczywiście będzie miał problem.