Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Traktor ciągnik sam traktorek - Budowa ciągnika sam przód napęd?

08 Mar 2019 21:34 933 11
  • Poziom 6  
    Witam, przymierzam się do budowy ciągnika , mam części od tico, pytanie czy jesli będzie tylko przód napęd to da sobie radę aby zaorać niewielki ogródek a zimną odśnieżyć podwórko ?
  • Poziom 16  
    rade to na pewno da ale musisz moim zdaniem zmniejszyć obroty na napędzie . można zastosować zwolnice
  • Poziom 6  
    motyl7104 napisał:
    rade to na pewno da ale musisz moim zdaniem zmniejszyć obroty na napędzie . można zastosować zwolnice

Jak to zrobić ? jakaś instrukcja ? :)
  • Poziom 16  
    ale najpierw jakieś założenia .projekt ,rysunek ?
  • Poziom 6  
    motyl7104 napisał:
    ale najpierw jakieś założenia .projekt ,rysunek ?

Bardziej chodzi mi o to jak zmniejszyć obroty na napędzie, z konstrukcją i wszystkim innym sobie poradze.
  • Poziom 16  
    tico to napęd przedni więc wstawienie reduktora to chyba będzie problem ja zastosowałbym zwolnice na końcach półosi .jeśli będzie rama to problem mniejszy . na przykład mała przekładnia planetarna na jedną stronę druga na drugą . możliwości jest trochę
  • Poziom 27  
    Witam serdecznie.
    Jeśli dobrze rozumiem to chcesz zrobić ciągniczek własnej konstrukcji z napędem tylko na przód. Sam pomysł wydaje się nie być głupi lecz wiąże się to między innymi z dużo większym nakładempracy oraz częściami gdyż trzeba znaleźć albo most z skrętnymi osiami albo kombinować z zwrotnicami i półosiami. Wedle mnie dużo dużo prościej dla ciebie byłoby kupić most od tylno napędowca, na przykład od żuka, nysy, lublina lub poloneza i z przodu zrobić wachliwą oś na zwrotnicach od tico. Wersja z tylnym mostem jest dużo prostrza w wykonaniu i zaletą tej konstrukcji jest fakt, że możesz zrobić bardzo wąski pojazd, mój na przykład ma szerokość 106cm.
  • Poziom 36  
    mevido napisał:
    ...czy jesli będzie tylko przód napęd to da sobie radę aby zaorać niewielki ogródek a zimną odśnieżyć podwórko ?

Żeby precyzyjnie odpowiedzieć, podałeś chyba za mało danych. Pozwolę więc sobie zwrócić uwagę na kilka problemów, z którymi trzeba się zmierzyć.

Po pierwsze przedni napęd nie jest zbyt korzystny przy tego typu pracach. Poza tym oznacza spore trudności techniczne i konstrukcyjne, komplikuje cały projekt - doskonale opisał to przedmówca.

Orka to zabieg agrotechniczny o ogromnym zapotrzebowaniu na energię. A więc wymagający sporo więcej efektywnego uciągu niż na przykład bronowanie i włóczenie, zwożenie ładunków na przyczepie czy koszenie (np. kosiarką z własnym napędem noży). O zapotrzebowaniu na moc decyduje wiele czynników, na przykład głębokość zabiegu, rodzaj gleby, kultura danego areału. Warto je brać pod uwagę planując budowę ciągnika.

Przy przednim napędzie i sporym oporze lemieszy, traktor będzie miał tendencję do "podrywania" przednich kół. A więc wszelkie warunki do ześlizgiwania się. Ponadto koła nie mające pełnej przyczepności jeszcze bardziej zmniejszą uciąg.

Proponuję skorzystać z napędu na oś tylną i sprawdzenie rozwiązań od lat stosowanych w tego typu amatorskich konstrukcjach.
  • Poziom 16  
    można to co ma czyli przód tico wrzucić na tył traktorka
  • Poziom 27  
    motyl7104 napisał:
    można to co ma czyli przód tico wrzucić na tył traktorka

Niegłupi pomysł, bo jednocześnie miałby napęd na tył, dobrze dociążony tył co byłoby ogromną zaletą oraz dużo miejsca z przodu. Wadą takiego rozwiązania to między innymi słaba przyczepność kół przednich oraz mizerny wygląd bo jakby nie patrzeć ciągniki mają silnik z przodu.
  • Poziom 43  
    Mobali napisał:
    Proponuję skorzystać z napędu na oś tylną i sprawdzenie rozwiązań od lat stosowanych w tego typu amatorskich konstrukcjach.

A ja proponuje by silnik z przodu dać wzdłużnie, zaspawać dyfer tikacza i wyjść jedną z półosi na tylni most z blokadą , to ważne. Koła 16 jodełki.