Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Samsung LE40A656 - Czerwone zamiast czarnego

08 Mar 2019 21:57 669 21
  • Poziom 31  
    Telewizor w zasadzie chodzi i na pozór w miarę dobrze pod warunkiem, że są jasne sceny. Problem jest gdy pojawia się coś czarnego wtedy jak w temacie... rozebrałem wyjąłem Tcon i podłączyłem z powrotem. W pierwszej chwili wydawało się, że jest O.k ( na obrazie po analogu z modulatora) ale było po zachodzie ( późny wieczór)
    Samsung LE40A656 - Czerwone zamiast czarnego
    Poprzednio na tym samym sygnale ale w dzień tak dobrze nie było - na ciemniejszych scenach były czerwone "chmury" ale wtedy był większy kontrast ( dzień). Z innych źródeł (* HDMI/Scart) dobrze już nie jest. zamiast czarnego zdecydowanie czerwone.
    Samsung LE40A656 - Czerwone zamiast czarnego Samsung LE40A656 - Czerwone zamiast czarnego
    Podejrzewałem TCON 4046FA7M4C6LV0.4 ale wobec powyższego wcale pewny nie jestem... matryca to LTF400HF01. Main BN41-00974B (PCB). Na nalepce SK10BN9402451DD27QS1R0648. Może ktoś coś podpowiedzieć? T con dostępny. Widełki od 45 PLN wzwyż. 45 mogę bez problemu zaryzykować ale wolałem najpierw zapytać. Pozdrawiam.
  • PCBway
  • PCBway
  • Poziom 31  
    ganitu napisał:
    Jak jest na T-conie AS15F to zaczął bym od niego- koszta jeszcze mniejsze.

Ja bym też zaczął. Mam zawsze kilka w zapasie...
    Dla porządku jeszcze zdjęcie z kamer w dzień .Jak napisałem przy większym kontraście czarne jest w czerwone dropy. Jasne sceny wyglądają całkiem dobrze. Ale ciekawostka po wybraniu źródła DTV jest dobrze. Na tyle na ile mogę zobaczyć po komunikacie... Niestety nie dysponuję modulatorem DVBT w MPEG2 więc obrazu w trybie DTV zobaczyć nie mogę. Po eurozłączu jest dokładnie tak samo podałem ten sam sygnał z kamer i są czerwone dropy. Objaw istotnie bardzo przypomina ten z ASA 15-tego...
    Samsung LE40A656 - Czerwone zamiast czarnego Samsung LE40A656 - Czerwone zamiast czarnego Samsung LE40A656 - Czerwone zamiast czarnego
  • Poziom 21  
    Wyczyśc porządnie taśmę lvds.
  • Poziom 20  
    A ja bym odłączył najpierw jedną połowę ekranu i sprawdził jak jest a potem drugą.
    Taki efekt dawały utlenione taśmy łączące tcon z ekranem. A wchodziłeś w tryb serwisowy ? Jak wyglądają ustawienia klorów?
  • Poziom 31  
    baki napisał:
    A ja bym odłączył najpierw jedną połowę ekranu i sprawdził jak jest a potem drugą.

Sposób znam i rzeczywiście można sprawdzić poszczególne połówki matrycy. Ale tym razem jakoś go nie zastosowałem...
    W SM oczywiście sprawdzałem balans bieli, zresztą biel akurat jest bez zarzutu. Problem jest z czernią i to nie zawsze - musi być duży kontrast (dynamika) obrazu. Znaczy i białe i czarne. Jak jest czarne i szare jest O.K. przynajmniej na oko.
    Tak czy owak logika w drodze i teraz już tylko czekam. Jak przyjdzie będziemy wiedzieć więcej. Jak będzie źle to wtedy będę się martwił utlenionymi połączeniami o ile to jest w ogóle do zrobienia.
  • Poziom 31  
    Na innym Tconie niestety to samo
    Darek.S napisał:
    baki napisał:

Sposób znam i rzeczywiście można sprawdzić poszczególne połówki matrycy. Ale tym razem jakoś go nie zastosowałem...

Tym razem zastosowałem i na obydwu połówkach to samo. Mało tego telewizor włączony z odpiętym Tconem wyświetla jeszcze przez chwilę ten sam obraz co był ostatnio. I dokładnie tak samo tzn. czarne tło czerwonawe ale po chwili robi się czarne. Logiczne - układy MOS jeszcze przez jakiś czas pamiętają ładunek na bramkach. Lata temu ktoś sprzedał mi TCON do 40R81 gdzie był efekt permanentnego wyświetlania loga programu jak w plazmach. Jakimś cudem to logo "wypaliło" się w logice matrycy. Zresztą tamta matryca tez była uszkodzona bo właśnie występował w niej efekt "pamięci" jak w oscyloskopie o długim czasie poświaty.
    Andrzej4567 napisał:
    W tych telewizorach przez ostatnie trzy lata, to nie robię nic innego (przynajmniej nie pamiętam) jak poprawa/naprawa zasilacza lub naprawa uszkodzonej matrycy.

Parę razy "drutowałem/krosowałem" matryce i na ogół z pozytywnym skutkiem. Rozumiem , że i tutaj należy przynajmniej spróbować...
  • Poziom 20  
    W tych telewizorach występuje 4 rodzaje matryc. LTF400HC01, LTF400HC05, LTF400HF01 i jeszcze jedna (w tej chwili nie pamiętam). Przeważnie występowały LTF400HC01 i LTF400HC05, ich się najwięcej robiło. LTF400HF01 nie pamiętam, czy ją robiłem (ona musiała wejść do montażu w tych telewizorach w póżniejszym okresie).Zobacz czy ma uszy, jak będzie miała to do sprawdzenia (czy są dobre przejścia) sygnały STV, VON, VOFF, CPV1, CPV2 . Sygnałów jest więcej, ale te bezwzględnie muszą być sprawdzone. Sygnały te idą na obie strony matrycy, ale zazwyczaj któraś strona matrycy powoduje uszkodzenie. Można zacząć pomiary od tej uszkodzonej strony.
  • Spec od monitorów
    Na 99.9 % matryca
    Cytat:
    telewizor włączony z odpiętym Tconem wyświetla jeszcze przez chwilę ten sam obraz co był ostatnio.

Spróbuj jak zaleca kol.Andrzej.. moze się uda?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Darek.S napisał:
    Andrzej4567 napisał:

Można zacząć pomiary od tej uszkodzonej strony.

Tylko która uszkodzona? Skoro jak sprawdzałem na obydwu połówkach objaw ten sam...

Zdarzały się przypadki, że uszkodzenie było na obu stronach, i wtedy faktycznie pozostają tylko pomiary. Jak bendą tu drivery po bokach, to prześlij mi na PW zdjęcie tego odwróconego drivera (z tymi punktami). Powinienem mieć coś z rozpiski do tej matrycy.
  • Poziom 31  
    Andrzej4567 napisał:
    Chmura wychodzi (zaczyna się) od uszkodzonego boku.

Darek.S napisał:

Tu wyraźnie widać w która stronę idzie chmura/smużenie
    Rozumiem, że ta strona w którą idzie ciemny cień ma mniejsze podejrzenie o uszkodzenie. tak czy owak zbieram informacje o tej matrycy i zabieram się za pomiary.
  • Poziom 21  
    A ja dalej twierdzę że robi to taśma LVDS. Matryc tych też już sporo połączyłem ale nigdy brak połączenia na uszach się tak nie objawia. Weż szcztkę i porządnie wyczysc ten lvds albo go wymień.
  • Poziom 20  
    Nawet te pozostałości po poprzedniej scenie są ważne. Na dobrej stronie pozostałości bendą, ale małe. Na złej stronie bendą się utrzymywać wyrażnie dłużej.

Dodano po 14 [minuty]:

tomasz wojcicki napisał:
    A ja dalej twierdzę że robi to taśma LVDS. Matryc tych też już sporo połączyłem ale nigdy brak połączenia na uszach s robiło. ię tak nie objawia. Weż szcztkę i porządnie wyczysc ten lvds albo go wymień.

Oczywiście może być też, że nie kontaktuje LVDS, taśmę LVDS w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, przeczyścić. Darek sprawdż jeszcze raz ten LVDS, bo matryce LTF400HC01 i 05 to się psuły i te się robiło. Natomiast matrycy LTF400HF01 jakoś nie było okazji robić (przypadek, a może są dużo lepsze od tych HC01).

Dodano po 20 [minuty]:

Tej chmury (co wspominałeś) też jakoś nie widać. A przy tych telewizorach przy uszkodzonej matrycy obraz musi być powolny, przyciemniony, ewentualnie kolorowe pionowe zmieniające się pasy. Na zdjęciu ostatnim tych objawów nie widać.
  • Poziom 31  
    tomasz wojcicki napisał:
    A ja dalej twierdzę że robi to taśma LVDS. Matryc tych też już sporo połączyłem ale nigdy brak połączenia na uszach się tak nie objawia. Weż szcztkę i porządnie wyczysc ten lvds albo go wymień.

Darek.S napisał:
    telewizor włączony z odpiętym Tconem wyświetla jeszcze przez chwilę ten sam obraz co był ostatnio. I dokładnie tak samo tzn. czarne tło czerwonawe ale po chwili robi się czarne.

Tyle, że tak samo jest nawet z odpięta taśmą LVDS. Obraz jak wspomniałem nie ma żadnych smużeń jak jest biały. Jedyne to te przebicia czerwone na czarnym i czarny ogon na czerwonym tle i to dokładnie widać na ostatnim zdjęciu. Tcon w/g opisu na stronie sprzedawcy miał być testowany ale... jeśli test był krótki i na jasnych scenach to mógł wypaść pozytywnie... a moduł ma takie samo uszkodzenie jak mój. Tyle, że prawdopodobieństwo tego zdarzenia raczej znikome...