Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

DJCheester 08 Mar 2019 22:49 32514 68
Altium Designer Computer Controls
 • Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

  Witam wszystkich

  Dziś chciałbym Wam przedstawić konstrukcję wzmacniacza lampowego, jest to moja druga konstrukcja lampowa. Po udanej konstrukcji radioodbiornika lampowego na fale długie - link poniżej

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3549270.html

  Postanowiłem zbudować wzmacniacz lampowy - jako iż budżet na lampowca nie był zbyt duży postanowiłem użyć to co miałem pod ręką, czyli podzespoły od starych gramofonów Bambino oraz magnetofonów ZK120 i ZK140.

  Moim założeniem było zbudować wzmacniacz stereo niewielkiej mocy ze wskaźnikiem wysterowania. Układ zawiera dwie lampy ECL86 oraz dwie lampy magicznego oka EM84, do tego użyłem dwóch transformatorów głośnikowych od gramofonów Bambino oraz dwóch transformatorów sieciowych. Zdecydowałem zrobić dwa oddzielne monobloki czyli całkowicie oddzielne wzmacniacze mono w jednej obudowie.

  Postanowiłem wykonać płytki PCB do wzmacniacza - tak jak poprzednio postanowiłem wykonać projekt płytki w Eagle, a później układ ścieżek poprawić w GIMPie tak aby płytka wyglądała tak jak ta od radia AM do którego link podałem wyżej.

  Jako, iż wcześniej nie robiłem lampowego projektu z wykorzystaniem wysokich napięć anodowych, po przemyśleniu przygotowałem kilka płytek drukowanych:

  - Dwie płytki PCB wzmacniacza mono
  - Dwie płytki PCB wskaźnika wysterowania
  - Płytka opóźnienia załączania napięcia anodowego (przygotowany gotowy projekt płytki)
  - Płytka selektora wejść audio (w założeniu jeszcze nie projektowane)
  - Dwie płytki stabilizatora napięcia anodowego (w założeniu jeszcze nie projektowane)
  - Płytka przedwzmacniacza gramofonowego (przygotowany gotowy projekt płytki)

  Na płytce od wzmacniacza specjalnie nie w projektowałem mostka prostowniczego na wysokim napięciu ponieważ na razie jest użyty oryginalny prostownik selenowy (po jednym na kanał) oraz kondensator elektrolityczny od Bambino (planuję na obudowie wystawić same lampy bez transformatorów i właśnie ten kondensator elektrolityczny - właściwie dwa kondensatory w jednej obudowie). Zabudowane jednak będą transformatory ze względu na występujące na nich wysokie napięcie - więc ze względów bezpieczeństwa.

  Co prawda projekt samego wzmacniacza jest już uruchomiony i zostaje tylko wykonać mu obudowę - uczynię to wiosną lub latem w zależności od pogody (temperatura na dworze). Obudowę planuję wykonać z drewna ale dokładnie jeszcze nie myślałem nad szczegółami.

  Poniżej przedstawiam zdjęcia płytek PCB

  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

  Pierwsza płytka to wzmacniacz na ECL86. Opis wyprowadzeń płytki:

  - ZAS - zasilanie - tutaj podłączamy zasilanie wprost z prostownika selenowego + wysokiego zasilania jest po lewej stronie na grafice a - po prawej stronie.

  - TR - transformator głośnikowy - uzwojenie pierwotne podłączamy tak jak na schemacie (będzie poniżej)

  - HEAT - żarzenie lampy - podłączamy napięcie przemienne wprost z transformatora sieciowego 6.3V

  - STAB - wyprowadzenie pod które obecnie podpięty jest kondensator elektrolityczny który finalnie ma znaleźć się na obudowie - podłączamy w taki sposób że skrajne zewnętrzne wyprowadzenia idą do dwóch plusów kondensatora a środkowy jest minusem czyli obudową kondensatora (kondensator elektrolityczny stosowany w gramofonach Bambino ma w swojej obudowie dwa kondensatory stąd trzy wyprowadzenia - dwa plusy oraz minus na obudowie). W przyszłości to złącze śrubowe będzie wykorzystane do ewentualnej rozbudowy wzmacniacza o stabilizator napięcia anodowego wtedy będzie podłączany stabilizator napięcia patrząc na grafikę od prawej będzie wejście środkowy masa i lewy wyjście stabilizowanego napięcia. Przy zastosowaniu takiego stabilizatora będzie konieczne usunięcie rezystora 3.3k - R9.

  - SP - czyli podłączenie głośnika - podłączamy tam głośnik jak i również wtórne uzwojenie transformatora głośnikowego.

  - IN - wejście monofoniczne wzmacniacza.

  - P - potencjometr do regulacji siły głosu. Docelowo będzie on zastąpiony zworą, a sygnał audio prosto z wejść chinch trafi na potencjometr stereo, a później na wejścia wzmacniaczy mono (potencjometr mono na płytce będzie zastąpiony zworą)

  Druga płytka to wskaźnik wysterowania. Opis wyprowadzeń płytki:

  - HEAT - żarzenie lampy - podłączamy napięcie przemienne wprost z transformatora sieciowego 6.3V - razem z żarzeniem lampy ECL86 (równolegle)

  IN-ZAS - złącze zasilania oraz podawanie sygnału wejściowego dla wskaźnika wysterowania. Patrząc na grafikę od prawej strony mamy wejście sygnału, środkowy to zasilanie - podłączamy tam wysokie napięcie które to bierzemy z płytki wzmacniacza ECL86, a skrajny lewy zacisk to masa. Potencjometr służy do ustawienia poziomu sygnału na lampie elektronowej.

  Zabrałem się za wykonanie płytek PCB

  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

  Oczywiście wykonałem po dwie płytki zarówno wzmacniacza jak i wskaźnika.
  Aby wszystko wyglądało retro postanowiłem wmontować również rezystory z tamtej epoki pozyskane z gramofonów.

  Oto gotowa płytka wzmacniacza ECL86 (oczywiście jeden kanał)

  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

  I płytka wskaźnika wysterowania

  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

  Po zmontowaniu jednego kanału całość wygląda na razie tak:

  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

  Wzmacniacz został uruchomiony - na razie bez stabilizatora napięcia anodowego oraz bez układu opóźnionego napięcia anodowego. Te płytki są w trakcie przygotowywania. W późniejszym czasie te układy będą dorobione oraz planuję zastosować jakiś selektor wejść audio. Chciałem też wykonać przedwzmacniacz na lampie ECC83 z korekcją barwy dźwięku ale póki co ten pomysł odrzuciłem po co mącić w charakterystyce przenoszenia pasma. Na pewno będzie też dorobiony przedwzmacniacz gramofonowy RIAA na lampie ECC83. Wszystkie płytki z lampami będą GIMPowane aby ładniej wszystko wyglądało - płytka stabilizatora napięć opóźnienia załączania napięcia anodowego i ewentualnie selektora wejść będzie wykonana tradycyjnie w Eagle.

  Co do jakości dźwięku - szczerze mówiąc nie spodziewałem się tak dobrego brzmienia z tego wzmacniacza. Użyłem używanych elementów w tym lamp - koszty poniesione przeze mnie były minimalne - wszystkie rzeczy miałem, dokupiony został laminat i złącza typu ARK oraz rezystory 3.3k bo akurat te użyte w Bambino były większe więc zastosowałem nowsze aby ładnie pasowały do mojej płytki. Łączne koszty 30zł + dojdą koszty obudowy myślę nad czymś z drewna. Dojdą również koszty dodatkowych płytek opóźnienia i stabilizatora. Ale staram się wykonać wszystko z elementów posiadanych. Z magentofonu ZK120 lub 140 mam też lampę ECC83 więc będzie do przedwzmacniacza gramofonowego.

  Ale wracając do brzmienia, trochę obawiałem się uruchomienia tego wzmacniacza na PCB - naczytałem się na forum że złe poprowadzenie ścieżek objawi się brumem, buczeniem i innymi zakłóceniami, sam projektowałem płytkę po czym obrobiłem finalnie grafikę w GIMP'ie, zrobiłem termotransfer, wytrawiłem, zalutowałem elementy i uruchomienie - a tu miłe zaskoczenie - nic, żadnych przydźwięków wszystko idealnie przy braku sygnału wejściowego cisza, niektórzy pisali że trzeba jedną nogę grzejników podłączyć do masy bo będzie przydźwięk, ja tego nie zrobiłem i działa idealnie (oczywiście gdyby była taka potrzeba można było by ją podłączyć kabelkiem).

  Po podłączeniu drugiej płytki również nie ma żadnych przydźwięków. Wszystko działa lepiej niż się spodziewałem.

  Zamieszczam schematy nieco zmodyfikowałem oryginalny schemat od gramofonu Bambino

  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

  Jak również schemat magicznego oka

  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

  Dla tych wszystkich co się zdecydują wykonać płytkę z termotransferu, w pliku są dwie wersje: mianowicie w pierwszej wersji lampy są montowane od strony elementów (tak jak u mnie), a w drugiej wersji od strony druku co umożliwi zamontowanie wzmacniacza w obudowie z wystającymi lampami.

  W załączniku gotowe pliki pdf do termotransferu.

  I teraz coś dla tych, co chcieliby za darmo dostać płytki do tego wzmacniacza, jak projektowałem płytki, na początek zrobiłem płytki ze ścieżkami w Eagle, a drugi zestaw płytek w Gimpie, jako że zrobiłem wzmacniacz na tych z Gimpa, to te z Eagle mi zostały więc są do oddania.

  Tak wygląda płytka wskaźnika wysterowania (lampa od strony elementów)
  Do oddania są oczywiście dwie sztuki tych płytek.

  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

  A tak wygląda płytka wzmacniacza mocy (lampa od strony elementów)
  Do oddanie są również dwie sztuki tych płytek.

  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

  Nie uruchamiałem wzmacniacza na tych płytkach z Eagle - rozkład elementów jest ten sam inaczej są poprowadzone ścieżki - trudno powiedzieć czy po zmontowaniu nie będzie jakiś przydźwięków na tych płytkach w szczególności chodzi o te wzmacniacza mocy.

  Tutaj rozkład elementów na płytkach z Eagle.

  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB

  No i jeszcze mam do oddania komplet czterech płytek takich jak te na których ja robiłem wzmacniacz - 100% sprawdzonych.

  Wszystkie płytki co mi zostały mają poprawne połączenia oraz są nawiercone.

  Tak więc, jak ktoś chce spróbować zrobić wzmacniacz na tych płytkach, to piszcie. Mam tylko dwa zestawy płytek, więc dwie pierwsze osoby które napiszą i odbiorą płytki dostaną je. Pierwsza osoba dostanie wersję GIMPowaną, a druga tą z Eagle (kanciaste ścieżki). Jeśli z odbiorem własnym jest zupełnie za darmo, a jeśli z wysyłką, po zwróceniu kosztów wysyłki. Wysyłam płytki.

  W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój dwudziesty czwarty opublikowany projekt. Proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę, że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  DJCheester
  Level 24  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika
  DJCheester wrote 1326 posts with rating 762, helped 75 times. Live in city Bełchatów. Been with us since 2011 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  ak44
  Level 27  
  Opóźnione załączanie głośników nie jest potrzebne, jeżeli napięcie żarzenia i anodowe podajesz w tej samej chwili.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  DJCheester
  Level 24  
  Hej miało być napisane opóźnienie załączania napięcia anodowego ale pisałem późno i wdarł się błąd już poprawiam dzięki za info.

  Oczywiście chodzi o napięcie anodowe podobnież podanie go dopiero na rozgrzane lampy zwiększa żywotność lamp.

  A co do płytek były projektowane w Eagle a ścieżki rysowane w Gimpie - polecam przeczytać post o radyjku AM z linku co podałem tam wszystko jest opisane.

  Pozdrawiam ...
 • #5
  pawelr98
  Level 39  
  Na moje to szkoda "marnować" ECL86.

  Ta pierwsza kosztuje obecnie minimum 40zł, tyle co nowa EL84.
  PCL86 natomiast 10-15zł za lampę z porządną emisją albo 20zł za NOS.
  Lepiej było sprzedać te ECL86 i kupić sobie nowe PCL86.

  Dobrze by było aby płytka była już fabrycznie wyposażona w powielacz napięcia żarzenia. Łatwiej potem przejść na lampy PCL.

  Jeszcze kolejna sprawa.
  Sprawdzał kolega napięcie żarzenia ?

  Transformatory w tych magnetofonach były projektowane pod 220V.
  Obecnie w sieci jest 230V. Zamiast 6.3V żarzenia ma kolega 6.6V albo nawet więcej.
  Jeśli jest zbyt duże to wystarczy zwykle dodać nieduży rezystor.
 • #6
  DJCheester
  Level 24  
  Witam

  ECL86 są z odzysku więc mi ich nie szkoda poza tym to pierwszy mój wzmacniacz lampowy więc traktuję to jako naukę. Podejrzewam że te lampy też nie mają już dobrej emisji - ma kolega rację żarzenie 6.8V i dodany został już rezystor szeregowo na napięcie żarzenia.

  Z powielaczem można by na przyszłość pomyśleć ...

  Pozdrawiam ...
 • #7
  pawelr98
  Level 39  
  Emisję lampy można ocenić na podstawie prądu anodowego.

  Prąd anodowy to spadek na rezystorze katodowym. Ten spadek jednocześnie jest napięciem ujemnym pierwszej siatki.

  Wystarczy porównać z charakterystykami w dokumentacji.
  Ewentualne "dopasowanie" (zwłaszcza aby uzyskać napięcie drugiej siatki które występuje na charakterystykach) można zrealizować poprzez wstawienie rezystora w szeregu z uzwojeniem zasilającym.

  Skoro ma kolega zawyżone żarzenie to można również przypuszczać iż zawyżone jest anodowe.
  Choć nie musi tak być. Prostownik który kolega zastosował jest selenowy.
  Swoje lata ma i prawdopodobnie poszła w górę rezystancja wewnętrzna.

  Z nimi trzeba uważać. Lubią się zapalać przy okazji produkując chmurkę toksycznych oparów.

  I tu można się pobawić w "retro" układ opóźnionego załączania anodowego.
  Mostek prostowniczy krzemowy a w szeregu śmieciowa PY88 (nówka kosztuje 2-2.5zł) lub inna tania lampa prostownicza. Opóźni pojawienie się napięcia anodowego oraz je obniży (co i tak będzie konieczne ze względu na podniesienie napięcia sieci).
 • #8
  JAMA15
  Level 13  
  Złożyłem podobny, tylko zasilany z jednego trafa sieciowego i montaż w pająka.
  Mimo wszystko lampa na płytkach nie pasuje mi , choc z pewnością wygląda ładniej...
  W załączniku moja obudowa - może jakiś szczegół Cię zainspiruje przy budowie - życzę powodzenia.
  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB
 • Altium Designer Computer Controls
 • #9
  zworys
  Level 39  
  Konstrukcja ładna, przemyślana, ale niektóre pomysły to przerost formy nad treścią. Dla tych lamp nie ma potrzeby stosowania opóźnionego załączania anodowego, to nie ta moc i nie te napięcia. Jeśli to ma być poligon doświadczalny to OK. Teraz proponowałbym koledze po odpowiednim rozplanowaniu elementów w obudowie rozmieścić cały pojedyńczy wzmacniacz na jednym PCB. Zniknie plątanina kabli i większość kostek wejściowych. Zasilacz anodowego można odpowiednio odseparować. Jedynie zasilanie żarzenia można poprowadzić skrętką bezpośrednio na piny cokołu lamp.
 • #10
  DJCheester
  Level 24  
  Hej jest to pierwsza wersja - po to tylko aby usłyszeć "lampę".

  Teraz widzę że przy kolejnych wersjach jeśli takowe powstaną pewnie będzie zasilacz ze stabilizacją napięcia anodowego - połączony od razu z powielaczem napięcia na PCL - bo to dobry pomysł i na pewno go wykorzystam.

  Tak jak piszesz jest to pierwszy taki mój wzmacniacz i chciałem poeksperymentować oczywiście zachowując ostrożność bo w układzie mamy wysokie napięcie.

  Może dacie jakieś pomysły na stabilizator napięcia HV sprawdzony oraz selektor wejść bo tego jeszcze nie zacząłem projektować.

  Pzodrawiam ...
 • #11
  zworys
  Level 39  
  Lampa to nie tranzystor ( zresztą dla końcówek tranzystorowych też nie stosuje się stabilizacji) - nie wymaga stabilizowanego napięcia, przynajmniej w takim układzie jak tutaj. Żeby napięcie anodowe było "sztywniejsze" wystarczy trafo o odpowiedniej wydajności i mostek prostowniczy lub diodowy, ( ma mniejszą rezystancję wewnętrzną niż stos selenowy ) Stabilizacja ma sens dla czułych lampowych przedwzmacniaczy i wzmacniaczy napięciowych.
 • #12
  pawelr98
  Level 39  
  Stabilizację warto wprowadzać z innego względu.
  Wahania napięcia sieci.

  Co prawda lampy są dosyć odporne na przekraczanie parametrów ale mimo wszystko warto je chronić , zwłaszcza jeśli są kosztowne i nie są już produkowane. ECL86 jest tego warte bo ciężko już o nowe egzemplarze a ceny obecnych rosną.

  Jak ceny ECL86 przekroczą granicę absurdu to zapewne audiofile rzucą się na PCL86(choć nie jest to takie pewne, w końcu lampa jest "telewizyjna").

  Konstrukcyjnie sprawa jest bardzo prosta. Tranzystor bipolarny bądź mosfet, zenerka i rezystor. Jeśli odpowiednio dobrać wartości napięć to moc strat wyniesie maksymalnie kilka watów.
  No i można jeszcze pobawić się w implementację trybu triodowego lampy.
  W niektórych wzmacniaczach są nawet przełączniki Trioda/Pentoda które odpowiednio przełączają drugą siatkę.

  W swoim eksperymentalnym lampowcu mam stabilizację anodowego bo w stopniu końcowym siedzi trioda o bardzo niskiej rezystancji wewnętrznej (400Ω, 6S19P). Do tego transformator daje 2x300V a mi potrzeba 185V(część zbija rezystor a część stabilizator). Żarzenia nie stabilizuję, tylko rezystory w szeregu(0.1Ω+0.22Ω). Czasem tylko zwieram rezystor 0.1Ω przełącznikiem jeśli napięcie sieci spada poniżej 220V(żarzenie zbliża się już do 6V).
 • #13
  lukaszd82
  Level 30  
  Może kiedyś też zbuduję sobie jakiś wzmacniacz lampowy, tym bardziej, że lamp mam pudło. Szkoda tylko, że czasu brak, a kilka innych pomysłów jest w realizacji.
  Będę z uwagą obserwował temat, z chęcią zobaczę efekt końcowy. Może jakiś filmik z działania całości na koniec :)

  Swoją drogą, mam sporo lamp jak poniżej. Które z nich warto wykorzystać do wzmacniacza?


  Mam troche lamp PCL86 (POLAMP) i PL81 (TESLA). Mogę odsprzedać lub wymienić się na coś, co mnie zainteresuje (lcd 4x20 i ewentualnie inne możliwe do wykorzystania z atmega, stm32). Ewentualnie proszę o info na pw.
  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB
 • #14
  tytka
  Level 20  
  DJCheester wrote:
  Nie uruchamiałem wzmacniacza na tych płytkach z Eagle - rozkład elementów jest ten sam inaczej są poprowadzone ścieżki - trudno powiedzieć czy po zmontowaniu nie będzie jakiś przydźwięków na tych płytkach w szczególności chodzi o te wzmacniacza mocy.


  Szczerze mówiąc, jak patrzę na te ścieżki z Eagle, to odnoszę wrażenie, że projektujący, nie zna podstaw jego obsługi.
  Dlaczego ścieżki "łamane" pod kątem prostym? Przecież to tylko powiększa ich długość. Może to wpływać niekorzystnie na działanie urządzenia.
  A wystarczyło wybrać tylko inną opcję "łamania" ścieżek.
 • #15
  DJCheester
  Level 24  
  Witam

  Ścieżki były tak prowadzone pod kątem późniejszych zmian w Gimpie - stąd te kanciaste ścieżki zależało mi bardziej na rozkładzie elementów dogodnym dla mnie...

  Co do lamp PCL86 można śmiało zastosowac pod mój wzmacniacz na płytce jest wyprowadzone żarzenie oddzielnie więc między transformatorem a płytką wzmacniacza należy dac powielacz napięcia i lampa będzie mogła pracowac w moim wzmacniaczu.

  Sama jedna lampa PCL86 po takiej przeróbce (dodanie powielacza) załatwi Ci jeden kanał (w lampie jest trioda i pentoda) więc dwie lampy i masz stereo, ale bez magicznego oka - robisz tylko płytkę wzmacniacza.

  Do tego musisz miec transformatory głośnikowe ja mam takie od szpulowców z 5szt więc mogę odsprzedac pozostaje Ci tylko załatwic transformator sieciowy - najlepiej od starego adaptera Bambino lub inne z napięciami 250V anodowe i 6.3V żarzenia, ale możesz też dac od razu transformator z żarzeniem 12.6V co uprości układ bo nie będziesz musiał dawa powielacza napięcia...

  Pozdrawiam ...
 • #16
  tytka
  Level 20  
  DJCheester wrote:
  Ścieżki były tak prowadzone pod kątem późniejszych zmian w Gimpie - stąd te kanciaste ścieżki zależało mi bardziej na rozkładzie elementów dogodnym dla mnie...


  Rozmieszczenie elementów, to jedno, a prowadzenie ścieżek, to drugie. Można tak samo rozmieścić elementy, a zupełnie inaczej poprowadzić ścieżki, co widać i w opisie tego projektu.
  A jak były z góry założenia, że projekt z Eagle był tylko wyjściowym, do dalszego rozwoju, to pytam. Jaki był sens marnowania laminatu i wytrawiacza, na ten spaprany projekt ścieżek?
 • #17
  DJCheester
  Level 24  
  Taki sens że wyglądają jak retro i odręcznie rysowane, mi osobiście się bardzo podobają w połączeniu z układami lampowymi bo kojarzą mi się z płytkami PCB chociażby starych magnetofonów szpulowych np ZK120.

  A jak się co niektórym nie podobają to trudno, nic na to nie poradzę, projekt jest swego rodzaju pomysłem ale w publikacji nigdzie nie pisze że tak trzeba robić, jak się komuś podoba proszę bardzo udostępniam termotransfer a jeśli nie to trudno można robić według własnych może i lepszych pomysłów.

  PS. Płytki PCB nadal do oddania. Chętni niech piszą na PW.

  Pozdrawiam ...
 • #18
  tytka
  Level 20  
  Nie chodzi mi tu o czepianie się. Nie to jest moją intencją.
  Jak wiadomo przy projektowaniu ścieżek, należy mieć na uwadze, między innymi, to aby były one jak najkrótsze. Niestety łamanie je zawsze wyłącznie pod katem prostym, nie sprzyja temu.
  Dla przykładu porównaj te dwie przykładowe płytki. Obydwa projekty zrobione w Eaglu.

  Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB Wzmacniacz Lampowy ECL86 i EM84 - PCB
 • #19
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  zworys
  Level 39  
  Panowie bez przesady - w tym projekcie i dla tych częstotliwości kształt i długość ścieżek nie ma żadnego znaczenia. Sugerowałby jedynie zwiększyć ich szerokość, jest na to miejsce ( przynajmniej dla większości ), mniej trawienia, lepsza możliwość lutowania. Cienkie ścieżki wcale nie są oznaką "nowoczesności " projektu...
 • #21
  DJCheester
  Level 24  
  Hej jak pisałem wcześniej - mój projekt to jak ktoś wcześniej napisał poligon doświadczalny i takowym go traktujcie, sam się na nim uczę jest to mój pierwszy lampowiec i chyba ostatni bo chciałem sobie posłuchać lampki i właśnie to zrobiłem, ale póki co projekt skończę.

  Co do płytki większe odstępy zachowałem ze względu na duże napięcia panujące w układzie.
  Poza tym "polygonów" nie lubię i unikam ich gdzie tylko mogę.

  A tak już na marginesie to lubię kanciaste rzeczy jeżdżę kanciastym samochodem i sporo mam w domu rzeczy nazwijmy to z poprzedniej epoki.

  A co do PCB oczywiście każdy z Was może mieć własne zdanie i dobrze, zależy mi na tym aby ktoś to będzie chciał zbudować taki lub podobny wzmacniacz przeczytał temat i poczytał opinie i wskazówki wszystkich Was i zbudował lepszy niż mój, ja jak zaczynałem projekt również przeczytałem dziesiątki stron poświęconych układom lampowym jak i również postów na elektrodzie. Zrobiłem jestem zadowolony przede wszystkim z efektu końcowego - jakości dźwięku bo myślałem że może okazać się to wielkim niewypałem że po podłączeniu będzie brumić i nie da się tego słuchać ale na szczęście tak się nie stało i to mogę zagwarantować wszystkim tym co będą chcieli zrobić płytki takie jak moje, ale oczywiście projekt jest otwarty i propozycje zmian jak i również uwagi mile widziane.

  Kolego tytka mogę udostępnić projekty .brd jeśli masz czas popraw je tak jak uważasz i w ten sposób przyczynisz się do rozwoju tego układu.

  Pozdrawiam ...
 • #22
  zworys
  Level 39  
  DJCheester wrote:
  to mogę zagwarantować wszystkim tym co będą chcieli zrobić płytki takie jak moje,

  Kolego nie gwarantuj bo płytki to nie wszystko. Jeśli ktoś źle poprowadzi okablowanie to może się niemile zdziwić i mieć do Ciebie pretensje. O tym też należy pamiętać - żeby to nie była "sałata kablowa" tylko wykonane i poprowadzone zgodnie z zasadami.
 • #23
  tytka
  Level 20  
  Zgadza się kolego zworys, ale tak jak zauważył kolega Kraniec_Internetów, chodziło o zwrócenie uwagi autorowi projektu, że takie podejście jak zaprezentował, nie jest poprawne. W tym projekcie może nie mieć to znaczenia, ale jeśli kolega autor wyrobi sobie taki nawyk, a weźmie się za poważniejsze projekty, to może mieć kłopot ze swoimi płytkami. To forum jest przecież, także po to by podpowiadać właściwsze rozwiązania, wskazywać trafniejsze metody rozwikłania danej kwestii.

  A na szerokości ścieżek, to faktycznie nie ma co oszczędzać.

  Dodano po 7 [minuty]:

  DJCheester wrote:
  Kolego tytka mogę udostępnić projekty .brd jeśli masz czas popraw je tak jak uważasz i w ten sposób przyczynisz się do rozwoju tego układu.


  Jak chcesz, możemy tak zrobić.
 • #24
  DJCheester
  Level 24  
  Hej przewody co widzicie na zdjęciu to jest podłączone na szybko aby uruchomić ale w obudowie będzie wszystko poupinane i puszczone tak jak trzeba - póki co jeszcze nie opublikowałem urządzenia w obudowie jak to zrobię wtedy będzie można dawać uwagi co do okablowania i ewentualnych moich błędów w tym co robię.

  Poza tym chyba osoba która nie ma zielonego pojęcia o układach lampowych nie zacznie go montować bo trzeba mieć trochę o tym wiedzy wcześniej już pisałem o zagrożeniu że w układzie występuje wysokie napięcie anodowe.
 • #25
  tytka
  Level 20  
  To nie na temat, ale


  DJCheester wrote:
  Poza tym chyba osoba która nie ma zielonego pojęcia o układach lampowych nie zacznie go montować


  Zakładasz, że absolutnie wszyscy ludzie są rozsądni, nie wiem czy to poprawne podejście. Życie pokazuje co innego.
  Ilu ludzi porywa się na coś, nie mając nawet znajomości elementarnych tego podstaw.
 • #27
  DJCheester
  Level 24  
  Hej

  Nie to że mi sie nie podoba w sensie wizualnym płytka z polyonami tylko niestety po 25 latach w elektronice wzrok trochę odmawia posłuszeństwa, a płytka z polygonem bez soldermaski to kupa zwarc i później trzeba rozlutowywac. Co niektórym może się to śmieszne wydawac co piszę ale z wiekiem i czasem niestety tak się dzieje.

  Ale wracajmy do tematu konstrukcji o ile coś oprócz tych PCB jest do dodania.

  Pozdrawiam ....
 • #28
  cirrostrato
  Level 37  
  pawelr98 wrote:
  Transformatory w tych magnetofonach były projektowane pod 220V.
  Obecnie w sieci jest 230V. Zamiast 6.3V żarzenia ma kolega 6.6V albo nawet więcej.
  Jeśli jest zbyt duże to wystarczy zwykle dodać nieduży rezystor.
  Czy kolega miał w ręku (autor tematu wspomniał o TG z ZK120/140 ale nic nie napisał o TS z niego) ,,transformator sieciowy'' z takiego magnetofonu?
 • #29
  discawery
  Level 11  
  Witam!
  Przepraszam, że odkopuję, ale mam pytanie do autora, ewentualnie innych chętnych pomóc forumowiczów.

  Wykonałem termotransfer płytki wrzuconej przez autora (montaż lampy od strony ścieżek, bo docelowo ma wychodzić nad obudowę), wytrawiłem, wszystkie ścieżki są w porządku, pocynowałem je.

  Również dysponuję elementami z bambino - w tym trafo głośnikowe TG2,5-1-666.

  Po złożeniu jednak układ wyraźnie brumi (brum głośniejszy od sygnału) od razu dodam, ze przewody sygnałowe są krótkie i ekranowane, przewody od żarzenia na skrętce. Spróbuję jeszcze wlutować rezystor na żarzenie żeby było to około 6,3v. Lampa w pełni sprawna, w innym układzie nie powoduje brumu. Układ na ten moment nie jest uziemiony do żadnego metalowego chassis. Uzwojenia wtórnego trafa głośnikowego chyba nie muszę w żaden sposób uziemiać, na płytcę jest na wspólnej ścieżce z masą układu.

  Właściwie jedyna różnica między układem zmontowanym przeze mnie, a Autora to chyba inne trafo głośnikowe - tak jak pisałem mam tg2,5-1-666, no i mostek prostowniczy krzemowy zamiast stosu selenowego, ale to raczej nie ma prawa wpływać na brum...

  Nie mam żadnych kondensatorów filtrujących za mostkiem prostowniczym, jedynie kondensator z bambino 2x50uF wmontowany dokładnie tak jak u Autora, w złącze STAB.

  Jutro pomierzę jeszcze wartości wszystkich podzespołów, ale to raczej nie tutaj tkwi problem, wszystko mierzyłem bezpośrednio przed wlutowaniem.

  Macie jakieś pomysły co może powodować tak wyraźny przydźwięk? Albo jakieś błedy popełniane najczęściej przez początkujących, bo to mój pierwszy wzmacniacz lampowy.
 • #30
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  discawery wrote:
  Macie jakieś pomysły co może powodować tak wyraźny przydźwięk? Albo jakieś błedy popełniane najczęściej przez początkujących, bo to mój pierwszy wzmacniacz lampowy
  Odwróć końcówki transformatora głośnikowego na którymś z uzwojeń. Może masz dodatnie sprzężenie zwrotne zamiast ujemnego?