Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Ariston AQXD 129 EU - Poszukiwany. Wsad pamięci, plik BIN moduł dolny.

09 Mar 2019 09:56 621 23
  • Poziom 10  
    Jak w tytule poszukuję wsadu do eprom 24c64 modułu. Oryginalny moduł był zmieniony jakieś 3 lata temu (brak naklejki na laminacie i obudowie.
    Pralka odmówiła posłuszeństwa. Usterka spuchnięte 2 kondensatory - lini 5v rozsadzony. Po wymianie brak obrotów silnika, nierówna praca silnika.
    Walczę od tgodnia, sterta prania rośnie, żona ogląda nowe pralki:). Po zmianach zawartości epromu (z sieci) różne zachowania pralki-funkcje działają inwerter szarpie silnikiem; silnik "głuchy"; silnik pracuje OK jednak błedy wybierania programów.
    Mam 3 inne (np AQSL109) sprawne moduły i znajomego z AQSL109 w niej to sprawdziłem posiadane moduły wgrywając jego wsad.
    U naszych wschodnich sąsiadów znalazłem kilka wsadów jednak wydają się błędne. (sumy kontrolne).
    Prośba o udostępnienie zawartości. Numery serwisowe typ AQ2005TRF nr08051193000011014810021547.
    Sprostowanie moduł wymieniany nie 3 a 7 lat temu.

• Poziom 39  
    Zgraj pamięć eeprom z pralki i udostępnij tutaj - zobaczymy co jej dolega.
  • Poziom 10  
    Na załączonym wsadzie szarpie silnikiem i brak szybkich obrotów. Przyznam się, że miałem "zagwostkę" który plik - w ferworze walki zapisałem ich z 15.

• Poziom 39  
    F02 - tachometr nie generuje sygnału o ruchu obrotowym silnika elektrycznego.
    Ostatni zapamiętany kod to F04 - Obecność równoczesna wskaźnika pustego i przepływu (presostat sklejony na pustym).
  • Poziom 10  
    Prądniczka tachometryczna sprawdzona w pierwszej kolejności przed wyjęciem modułu. W module tak jak pisałem rozsadzony był kondensator 670µF i spuchnięty 470µF, tor tacho - rezystory sprawdzony w trzeciej kolejności po wymianie kondensatorów. Błędy mogą być zapisane przez kilkukrotne próby.

Czy załączony wsad wydaje się być prawidłowy? Podstawiając moduł z wsadem AQSL109 silnik pracuje prawidłowo tak na praniu jak i wirowaniu oczywiście wtedy błędne informacje na wyświetlaczu.

Dziękuję użytkownikowi Piotr... odebrałem wiadomość, jutro wieczorem poinformuje o rezultatach.
  • Poziom 10  
    Wiem - nie ładnie tak post pod postem, ale mam problem. Mianowicie po wczytaniu czystego wsadu eprom brak sterowania silnikiem, edytując pliki za nic nie mogę dojść który to nr SN. Brak mi sił a przede wszystkim czasu (żona już szykuje byty na wyjście po nową pralkę:)). Nie śmiem prosić o gotowca, ale o podpowiedz czym i jak to zrobić - "wyłuskać" problem z oryginalnym wsadem lub uzupełnić czysty wsad. Edytowałem w: iHex, porównywałem HxDpl.

• Poziom 39  
    Dostałeś na maila oryginalny fabryczny wsad do Twojej pralki.
    Możesz mi powiedzieć czego oczekujesz jeszcze?
  • Poziom 10  
    Za wsad dziękuję. Tak jak pisałem silnik nie kręci. Nie wiem jak dopisać nr sn.

• Poziom 39  
    S/N też był wpisany. Co Ty kombinujesz to głowa boli.
  • Poziom 10  
    Zgadzam się, głowa boli, a pralka jak nie działała tak dalej nie działa. Obecnie wróciłem do stanu pierwotnego, i szarpie na wolnych obrotach, oraz brak wirowania. Podpięty moduł (100% sprawny) od AQSL109 z czystym wsadem od AQXD129. Podzespoły pralki sprawdzone i sprawne.

Ciekawostką jest to, że moduł ten podpięty do AQSL109 działa prawidłowo (sprawdzałem na wirowaniu), silnik od AQSL109 (okrągły stojan) jak i od AQXD129 (kwadratowy stojan) ładnie chodzi. Prądniczka tachometryczna w AQSL109 ma 185Ω a w AQXD129- 65Ω! Z tego co wyczytałem moduły w AQXD i AQSL są takie same, a inne tylko softy (na moim uszkodzonym nie było naklejek, nie mogę porównać oznaczeń). Porównywałem obsadę płyt to nie znalazłem różnic (z naciskiem na rezystory linii tacho). Skończyły mi się pomysły, wsadów wypróbowałem ponad 10.

Wykluczyłem uszkodzenie podzespołów pralki, mało tego pomimo, że pomiary silnika prawidłowe, podstawiłem drugi dokładnie taki sam typ. Silnik AQSL ma zworę na 2 pinach, a w AQXD piny te są wolne (zwieranie ich nic nie wnosi).
    Jakieś pomysły?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    Ciąg dalszy nierównej walki.
    W rozpaczy wgrałem nowy soft do panelu - bez zmian, jeszcze raz podstawiłem moduł z aqsl109 z czystym wsadem aqxd - bez zmian, wgrałem wsad od aqsl109 i ... silnik pracuje prawidłowo- niestety panel nie (wyświetla "głupoty" aczkolwiek da się wybrać program). Obecnie jest: pralka z osprzętem aqxd129, moduł z softem aqsl109, panel aqsl109. w tej konfiguracji pracuje prawidłowo. (pralki złączone tyłem-z aqsl podpięte złącze panelu do aqxd).
    Wszystko wskazuje na nie prawidłową zawartość pamięci aqxd129, a może jednak coś innego? co jeszcze mogę zrobić?.

• Poziom 39  
    Wsad jaki udostępniłeś u góry:
    - S/N - 604201773

error E02 - 2 razy
    error E04 - 1 raz
    error E08 - 3 razy
    error E10 - 1 raz
    error E16 - 2 razy

Ostatni zapamiętany kod błędu E04.

Pralka zrobiła 1325 prań, przepracowała 54272 minuty.

Tak to wygląda.
    Na moje chłopskie oko to masz uszkodzony układ DSP. Za długo ktoś zwlekał z wymianą kondensatorów w zasilaczu.
  • Poziom 10  
    Dlatego kupiłem moduł od AQSL109 tak jak pisałem moduł działa, mało tego z wsadem aqsl założony do aqxd prawidłowo zasila silnik. Po wgraniu otrzymanego wsadu silnik szarpie i nie wkręca się na obroty (sprawdzone na dwóch sprawnych modułach). Czy da się coś wywnioskować z pliku bin z programatora w który wczytałem czysty wsad i kilkukrotnie załączyłem programy?

• Poziom 39  
    Tak - zgraj a zobaczymy.
  • Poziom 10  
    Ciąg dalszy walki z pralką.
    Zrezygnowany nierówną walką odkupiłem sprawną pralkę AQSL109 (sprawna elektrycznie poza tym wymęczona i wszędzie rdza).
    W pozyskany moduł AQSL zapisałem czysty wsad od AQXD129 (w załączniku zgrany po kilku próbach w pralce) zachowanie silnika niepoprawne tak jak na początku - szarpie (tak jakby nie miał jednej fazy). W celu bezwzględnego wykluczenia uszkodzenia jakiegokolwiek podzespołu w pralce zestawiłem pralki razem i do modułu z wsadem AQXD129 podpiąłem 100% sprawną pralkę AQSL109 (wszystko bez panelu sterowniczego), sterowałem panelem AQXD129 efekt- silnik przerywa.

"Kombinując" (brak słów na to co już cudowałem) dalej wgrałem wsad od AQSL efekt- silnik ładnie kręci (oczywiście głupoty na panelu). Wygląda to tak jakby był niewłaściwy wsad, moduł z AQSL109 nie był zamienny z AQXD129 (oczywiście bez eeprom), lub ja coś robię nieprawidłowo.

Na tą chwile mam 2 moduły: ten, który miałem w swojej pralce (na chwile obecną nie kręci silnikiem, po wymianie spuchniętego kondensatora 680µF nadal szarpał silnikiem i po wielu "kombinacjach" przestał wysterować silnik, drugi co działa bezbłędnie z wsadem AQSL109, a z AQXD129 nie chce. "Głowa boli", żona wściekła (za tego "rdzawka" co wstawiłem do łazienki. Co jeszcze mogę zrobić, a brak mi pomysłów.
    odczyt 2..3.bin Download (8 kB)

• Poziom 39  
    To jest wsad od AQXD129EU.
    Brak błędów.
  • Poziom 10  
    Tak jest to otrzymany wsad "pomęczony" kilka minut w pralce, program nie dokończony, przerwany ręcznie, może z tego powodu brak błędów?.
    Czy napewno moduły w aqsl109 i aqxd129 takie same?. Co jeszcze może powodować nieprawidłową prace inwertera?. Silniki podpinane 3 szt. i na każdym to samo.
    W czasie pracy silnika wychamowując go ręcznie odnoszę wrażenie jakby brak było jednej fazy - wyczuwalna krótka przerwa w zasilaniu,

• Poziom 39  
    Moduły są takie same. Żonglujesz wsadami ale wyglądają iż są od innych pralek - inne PNC.
    Zrób zdjęcie tabliczki znamionowej.
  • Poziom 10  
    Proszę bardzo.

Pralka Ariston AQXD 129 EU - Poszukiwany. Wsad pamięci, plik BIN moduł dolny. Pralka Ariston AQXD 129 EU - Poszukiwany. Wsad pamięci, plik BIN moduł dolny.

Zastanawiające jest to, że na pierwotnym module po uszkodzeniu silnik zachowywał się dokładnie tak samo, pralka jest w moim posiadaniu ponad 7 lat, kupiona jako prawie nowa po naprawie - teraz wiem, że po wymianie modułu (brak naklejki na pcb jak i obudowie.

• Poziom 39  
    Teraz chcesz wsad do AQXD 129 EU HA czy do AQSL 109 EU?

AQXD 129 EU to nie jest ten sam wsad co do AQXD 129 EU HA.
  • Poziom 10  
    O wielki:).
    Twoje słowa sprawiły, że świat wydał mi się piękniejszy :). Tak, tak chcę.
    Nigdy, ale to nigdy nie pomyślał bym, że to co innego.
    Jeżeli można to proszę o udostępnienie zawartości pamięci do mojej prali.

• Poziom 39  
    Piotr2608 napisał:
    Teraz chcesz wsad do AQXD 129 EU HA czy do AQSL 109 EU?

Której?
  • Poziom 10  
    AQXD 129 EU HA
    Edit:
    Po wgraniu wsadu od "Piotra" zachowanie pralki bez zmian. Natchniony informacją o różnicy po miedzy EU-EU HA wy edytowałem wszystkie moje zapisane wsady. Wychodzi na to, że wcześniej podałem zassany z Internetu bez ...HA, a nie z mojego uszkodzonego modułu.

Proszę o informacje o mojej pralce, jest to jedyny wsad (oprócz wczoraj otrzymanego) z AQXD 129EU HA sczytany z pierwotnego modułu.
    Z naprawą mam czas do piątku wieczorem - w sobotę nowa pralka :(
    aqxd129od..yt.bin Download (8 kB)
  • Poziom 10  
    Egzekucja pralki odroczona, naprawa niestety nie zakończona.
    Na chwile obecną przełożyłem drzwiczki z AQSL108EU do AQHD129EU HA w moduł wgrałem wsad odczytany z AQSL108 (czyli wszystko oprócz drzwiczek z panelem przednim od mojej popsutej pralki) w tej konfiguracji silnik nawet nie ruszył, podstawiłem silnik z AQSL108 i wszystko śmiga tak jak powinno (dla testu podstawiłem jeszcze moduł z AQSL z wsadem od AQXD129EU HA - silnik szarpie).
    Znane mi różnice w tych pralkach to max. wsad, obroty wirowania 1000 i 1200, inne silniki a konkretniej prądniczki tachometryczne AQSL109 ma 185Ω a w AQXD129- 65Ω, w silniku z AQSL zwarte dwa ostatnie piny
    Pralka Ariston AQXD 129 EU - Poszukiwany. Wsad pamięci, plik BIN moduł dolny.
    kwadratowy z AQXD129.
    Z pralką będę dalej walczył (przez te wszystkie lata przywiązałem się do niej:), jest w miarę cicha, obsługa niczym na amerykański rynek (czytaj ludzi ułomn....), nie tak dawno wymieniłem łożyska i pompę, rdzy na tym egzemplarzu też nie widać. Nie poddaje się jestem otwarty na wszelkie sugestie, wszystko wskazuje na problem z wsadem EEPROM, przy tylu kombinacjach już się pogubiłem jednak na pewno jak podłączyłem moduł z wsadem aqsl109 silnik działał prawidłowo tylko panel wyświetlał głupoty (nastawiając wirowanie szybkie "bawełna wirowanie" nie dało się zmienić prędkości).
  • Poziom 10  
    Pralka naprawiona. Po wgraniu kopi wsadu pralki ze złomu (tak nabyłem za 50zł na skupie złomu) pralka śmiga:).