Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zmiana karty graficznej a płyta główna

09 Mar 2019 18:32 3453 17
  • Poziom 16  
    Witam serdecznie chciałbym spróbować udoskonalić mój PC o kartę graficzną, tylko czy będę musiał zmienić płytę główną. Zaczynamy posiadam następującą płytę główną:

ASRock P67 pro o parametrach:

Spoiler:
    ASRock DuraCap (2.5 x longer life time), 100% Japan made high quality conductive polymer capacitors
    Supports Intel® K-Series unlocked CPU
    Supports Dual Channel DDR3 2133(OC)
    2 SATA3
    Supports ASRock XFast RAM, XFast LAN, XFast USB Technologies
    Supports ASRock Extreme Tuning Utility (AXTU), Graphical UEFI, Dehumidifier, Instant Boot, Instant Flash, Good Night LED, APP Charger
    Combo Cooler Option (C.C.O.)
    7.1 CH HD Audio with Content Protection (Realtek ALC892 Audio Codec), Supports Premium Blu-ray audio
    Free Software : CyberLink DVD Suite - OEM and Trial; Creative Sound Blaster X-Fi MB - Trial

This model may not be sold worldwide. Please contact your local dealer for the availability of this model in your region.

Specification
    Support

CPU
    - Supports 3rd and 2nd Generation Intel® Core™ i7 / i5 / i3 / Xeon® / Pentium® / Celeron® in LGA1155 Package
    - Supports Intel® Turbo Boost 2.0 Technology
    - Supports Intel® K-Series unlocked CPU
    - Supports Hyper-Threading Technology
    Chipset
    - Intel® P67
    Memory
    - Dual Channel DDR3 memory technology
    - 4 x DDR3 DIMM slots
    - Supports DDR3 2133(OC)/1866(OC)/1600/1333/1066 non-ECC, un-buffered memory
    - Max. capacity of system memory: 32GB*
    - Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP)

Karta graficzna:
    amd radeon hd 6900 series
    Intel Core i5 2500
    DDR3 12 GB (667mHZ)

Czy istnieje możliwość wymiany karty graficznej na mocniejszą ?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 39  
    A zasilacz ten komputer posiada? Podaj model karty którą masz bo podałeś całą rodzinę kart.
    Ale nie powinno być większych problemów nawet z kartami GTX 10x0 czy RX 400, 500.

Jaka karta jaki budżet?
  • HelukabelHelukabel

• Poziom 43  
    Owszem, istnieje - nie wiem tylko na co kopiowałeś całą stronę opisów zamiast podać tylko model płyty.
  • Poziom 39  
    Nie, nie znajdziesz ... Karta gwarancyjna albo naklejka na zasilaczu to jedyne miejsca gdzie znajdziesz informację o nim. Ewentualnie tylna ścianka tam gdzie jest podłączony kabel zasilający może coś o nim powiedzieć. Niektórzy producenci umieszczają na niej swoją nazwę, ale model z reguły jest tylko na tabliczce zasilacza.
  • Poziom 16  
    Potrzebuje zmienic karte graficzna na chociazby min 2 gb przy plycie asrock p67 pro 3. Mam to co mam tj amd radeon hd 6900 series
    Intel Core i5 2500
    DDR3 12 GB (667mHZ) przy zasilaczu 550 jak widac na obrazku. Zatanawiam się nad kupnem używki czy jest sens ? Kupujac mocniejsza karte powiedzmy gtx 1660 lub 1070 czy mi to wplynie znaczaco na pogranie powiedzmy w Wiedzmina na full hd ? Pytam sie czy procesor nie bedzie za slaby pomimo wymiany na lepsza grafike ?
  • Poziom 19  
    Po pierwsze "zasilacz" nie ma 550 W na najważniejszej linii 12 V, tylko 384 W.
    Po drugie to bardzo słabej jakości zasilacz.
    Po trzecie GTX 1060 jest za mocny względem procesora, który posiadasz, nie mówiąc już o mocniejszych kartach. Wymiana nie będzie miała większego sensu.

Jaki masz budżet na modernizację sprzętu?

Ogólna zasada jest taka - kupując GPU nie zwracasz uwagi na płytę główną. Nigdy. Każda płyta jest kompatybilna sprzętowo z każdą kartą graficzną. Pozostaje tylko kwestia gabarytów GPU (czy wejdzie do obudowy).
  • Moderator - Komputery Serwis
    Ten Radix to aż taka tragedia nie jest. Elektronika wyprodukowana przez Huntkey, jeśli się nie przekroczy deklarowanych mocy to tragedii nie powinien zrobić.

Dla Core i5-2500 bym kupił RX570 max (chociaż tu się możemy zacząć zbliżać do górnej granicy wydajności zasilania), GTX1060 będzie nieco szybsza, niż gry przy tym procesorze będą w stanie wykorzystać, ale jeszcze bez wielkiej masakry. Z używanych kart można rozejrzeć się za GTX960 lub GTX950. Ewentualnie używane GTX1050Ti, ale używkę w dobrej cenie ciężko trafić. 1050Ti ma wydajność GTX960 w przybliżeniu.

Przy GTX950/960/1050Ti/1060 zasilacz powinien dać sobie radę, te karty nie potrzebują dużo prądu.
  • Poziom 16  
    Dobra jasne pro po zasilacza to myślę że jest okey ale teraz chodzi mi tylko o kartę graficzną a max funduszy ile posiadam to wiadomo czym taniej tym lepiej i myslalem o jakiejs uzywce lub niedrogiej nowej karcie bo przy podzespolach starszych jakie mam to jak myslicie jest sens wstawiac 4 lub 6 gb i sie wykosztowac, czy lepiej zostac przy dobrej np 2 gb. Wiadomo chcialbym wstawic karte na maxa przy wykorzystaniou moich podzespolów.
  • Moderator - Komputery Serwis
    To dostałeś propozycji kilka. I5 II gen to nie jest jeszcze wcale padlina, jest podobnej wydajności co Ryzen 3 1200, co biorąc pod uwagę róznicę wieku nie jest złym wynikiem.

Swoją drogą nie podałeś, jaką masz kartę. 6900 to cała seria i nie są to wcale słabe karty. HD6950/70/90 jest szybsza od GTX750Ti, ale wolniejsze od GTX950/GTX1050. Różnica między nimi a GTX950/1050 jest na tyle mała, że moim zdaniem nie opłaca się wydawać pieniędzy na taką wymianę. Dopiero GTX1060 albo RX570 będą miały sens w takim układzie, bo są to co najmniej 2x szybsze karty od obecnej.

Jeśli szukasz nowej karty to warto zajrzeć - jest promocja tydzień komponentów na XKOM, mają zarówno GTX1060 jak i RX570 w fajnych cenach:
    https://promocje.x-kom.pl/tydzien-komponentow?filtry=77_kategoria[897]&sortowanie=priceAsc
  • Poziom 23  
    rx570 za 619 zł spoko opcja :)
  • Poziom 42  
    Ładuj rx 570 4GB ewentualnie 8 GB. 2 GB VRAMu to obecnie żart, tak samo 3 GB już nie jest niczym specjalnym. Ja tam przy 8 GB karcie 4 ponad (i ponad 5GB) zajętego miałem. Kwestia jaka gra ale nie jest to wielkim problemem a to tylko FHD.

CPU móglbyś wymienić do 300zł na i7-2600 lub Xeona 4r/8W - wiedźmin 3 lubi więcej niż 4 rdzenie.

Zasilacz spokojnie starczy - u mnie na i7-4770 + rx570 8GB nie brało to zwykle więcej niz 200W na ścianie mierzone. Nie wiem czemu on jest lichy? Toż wątpie że obecne Silentiumy są lepszej jakości a powiedziałbym że takiej samej.
  • Poziom 16  
    Okey teraz reasumując zależy mi na graniu w Skyrim Special Edition na ultra detalach i na podzespołach, które posiadam to do wymiany jest grafika to wiem. Przy kartach typi 1050 ti lub 1060 i w górę przy moim procesorze nie wchodzę w grę. Rx570 4gb pociągnie mi Skyrima na ultra detalach ? Nie chcę inwestować w cały nowy sprzęt jedynie wymienić co się da n średnim poziomie zby można było jeszcze troszkę pograć w gierki np wiedźmina. Czy zasilacz podejmie się rx 570 4gb ( jaki model wybrać) ? Radeony też w sumie nie są takie tanie więc myślałem, żeby trochę kasy dołożyć do procesora ( jaki proponujecie) i wymiecić karte graficzną i wszystko. Co o tym myślicie ?
    Aha ostatnio słyszałem taką opinię, że gb w karcie graficznej sie mają znaczenia to tylko marketing producentów, więc jak mam wybrać kartę dopasowaną do Skyrima SE, gdzie rekomendowane jest 3 gb ?

Może więc warto zamiast wymiany grafiki z xvx radeona 6950 hd, którego posiadam wymienić procesor na lepszy ?