Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniaturowy przekażnik bistabilny do podstawki WAGO 788-100

09 Mar 2019 22:22 534 19
  • Poziom 8  
    Tak jak w temacie, poszukuję jakiegoś miniaturowego przekaźnika bistabilnego który mógłbym umieścić w podstawce WAGO 788-100.

Przymierzam się do instalacji sterownika PLC i w okresie przejściowym podczas którego pobawię się trochę sterownikiem na biurku, chciałbym sterować oświetleniem poprzez przyciski dzwonkowe.

W przypadku przesiadki na sterowanie PLC zamieniam tylko kosteczki w podstawce i praktycznie temat mam ogarnięty.

Podstawka z takim przekaźnikiem miałaby pełnić rolę czegoś w rodzaju ZAMEL PBM-01/24V.
  • Poziom 38  
    Jedno czy dwucewkowy ?
  • Poziom 8  
    A PBM-01/24V jest jedno czy dwu cewkowy?

Jedno naciśniecie przycisku dzwonkowego ma załączyć wyjście przekaźnika aż do czasu kolejnego naciśnięcia które ma wyłączyć wyjście przekaźnika i tak w kółko.

edit: trochę poszperałem w innych tematach i zdaje się że czegoś takiego nie ma ... ale proszę jeszcze o utwierdzenie mnie w tym przekonaniu.
  • Poziom 38  
    Jednocewkowy zmiana stanu przez zmianę polaryzacji zasilania
    Dwucewkowy zmiana stanu przez zasilanie drugiej cewki.

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

M15E R1 A H 001 8 3VAC JEDNOCEWKOWY
    M15B R2 C H 001 8 3VAC DWUCEWKOWY

30x10x15 mm

Wersja raczej do druku
  • Poziom 8  
    Zbigniew 400 dziękuję za podpowiedzi ale to nie jest chyba to czego szukam.

Tak jak słusznie zauważyłeś nie nadaje się do tej podstawki a dodatkowo poprzez jeden przycisk dzwonkowy i jedną parę przewodów podłączoną do tej podstawki nie mogę zmieniać polaryzacji (jednocewkowy) albo nie mam kolejnego przewodu żeby podać napięcie na drugą cewkę.

Jestem programistą a nie elektronikiem/elektrykiem i szukam konkretnego gotowego rozwiązania i nie do końca chciałbym się bawić w jakieś płytki itp...
  • Poziom 38  
    Ale w 2 cewkiwym masz pewność stanu. Trzeba z oricesoea wyprowadzić stan załącz i wyłącz.
    W rypowym zastosowaniu nie ma kontroli stanu.

Dodano po 1 [minuty]:

W Zamelu elektronika zmienia polazację.
  • Poziom 8  
    Wszystko się zgadza ale w tymczasowym rozwiązaniu bez sterownika PLC kontrola stanu mi nie potrzebna. Sam go kontroluję bo widzę jak nacisnę klawisz czy światło jest zapalone czy zgaszone.

Jak dołożę sterownik to wtedy on będzie kontrolował stan gdyż impuls z przycisku odepnę z podstawki i przekieruję na wejście sterownika i on poprzez logikę załączy bądź wyłączy odpowiednie wyjście, które to wtedy zostanie podłączone pod podstawkę z mono stabilnym przekaźnikiem.

Chodzi o jak najmniejszą komplikację i przygotowanie okablowania pod sterownik ale tymczasowe go obejście, ale jak widać nie jest to takie proste i prawdopodobnie gotowy element nie istnieje.
  • Poziom 38  
    A w jami sposób sterownik będzie sprawdzał stan ?
  • Poziom 8  
    Sterownik wie jaki jest stan jego wyjścia (on bądź off) i skoro to wyjście będzie podłączone do podstawki z przekaźnikiem monostabilnym to na wyjściu przekaźnika będzie ten sam stan co na wyjściu sterownika.
  • Poziom 38  
    Jak działa przekażnik monostabilny ?
  • Poziom 8  
    Np mam taki oto przekaźnik RM85-2011-35-1024 podłączony przez tą podstawkę i jak wyjście sterownika jest 'ON' to na wyjściu podstawki mam napięcie. Jeżeli wyjście sterownika jest 'OFF' to nie mam napięcia ... ale ty chyba to dobrze wiesz .... i wydaje mi się że ta dyskusja do niczego nie prowadzi .. a bynajmniej nie zbliża mnie do rozwiązania którego poszukuję.
  • Poziom 38  
    To jest zwykły przekażnik.
    Czyżbyś planował sterowanie wyłacznie przez sterownik bez sterowania manualnego?
  • Poziom 8  
    Dokładnie taki mam zamiar. Wszystkie przyciski przepuszczone przez sterownik .... ale w przypadki grubszej awarii wymiana kosteczki, przepięcie dwóch przewodów i mamy całkowicie niezależne manualne sterowanie.

Niestety nie mogę znaleźć albo po prostu nie ma takiej kosteczki ... zatem pewnie potrzebuję kosteczkę i jeszcze coś ... ale wtedy przestaje być to opłacalne bo ostatecznie kupię sobie 20 PBM01 i zostawię je awaryjnie w jednym rzędzie rozdzielnicy i dokładnie teraz mógłbym je wykorzystać zanim wjedzie PLC... a jest gdzie bo rozdzielnica na 315 modułów :-)

Miniaturowy przekażnik bistabilny do podstawki WAGO 788-100
  • Poziom 38  
    No tak. Operacja o 16 w chwili najazdu gości i wtedy będziesz sobie przepinal kosteczki.
  • Poziom 8  
    PLC WAGO podobno bezawaryjny .. przemysłowy.
    Ale z chęcią wysłucham w jaki sposób zrobić to bez przepinania.
  • Poziom 38  
    Columbia miała kilkukrotnie zdublowane komputery i co ?
    Poza tym prawa Marfiego działają.

Dodano po 1 [minuty]:

Obok przekażnika wykonawczego trzeba zamontować manualne zwieracze jego styków.
  • Poziom 38  
    @Zbigniew, mam tak zrealizowane sterowanie PLC (zresztą też WAGO) -> Przekaźniki (FINDER), i wszystko działa dobrze, jeżeli nie ma lamp wyładowczych/wielkich transformatorów, przekaźnik będzie raczej (wiadomo, wszystko może się uszkodzić) nie zawodny. U mnie w domu od chyba już 7 lat tak jest, wymieniłem w tym czasie jeden przekaźnik - sterowałem balastem do lampy HQI. Z resztą NIGDY nie było problemu.
    Być może jak wstawi się chińskie przekaźniki tak różowo nie będzie:-)

A co do ewentualnej awarii, większość pomieszczeń w tych czasach ma więcej niż jeden łącznik/obwód oświetleniowy, żeby padły dwa przekaźniki naraz...

Odnośnie pytania autora, na czas "pisania" kodu miałem lampkę podłączoną pod gniazdko serwisowe w rozdzielnicy 24h/7 230V:). Tak na prawdę oświetlenie da się ogarnąć w jeden dzień żeby było klikalne docelowym włącznikiem.
  • Poziom 38  
    A jak padnie zasilacz sterowania ? Masz zdublowany ?
    I jeszcze pare innych atrakcji.
    Ale to Twój dom i Twoje kłopoty.
  • Poziom 38  
    Mam drugi w szafce "zapasowy", pamiętajmy że rozmawiamy o urządzeniach przemysłowych, nie konsumenckich, które jak mam nadzieję MTBF mają na zdecydowanie lepszym poziomie:-)

P.S. Zawsze można przekaźniki z dźwigienką/flagą sobie zafundować i w razie czego ręcznie cyknąć:)

P.P.S. Tak PLC tez mam zapasowe;)