Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bojler Atlantic 50 l słabo grzeje

10 Mar 2019 00:24 537 5
  • Poziom 2  
    Witam. Mam problem z bojlerem elektrycznym Atlantic. Wprowadziłem się do wynajmowanego mieszkania i nie miałem wcześniej styczności z takimi bojlerami. Problem jest w tym, że bardzo słabo grzeje wodę. Wczoraj po podłączeniu woda była ciepła po pół godziny grzania, a dziś mimo wcześniejszego podłączenia do prądu po 2 godzinach woda jest prawie zimna. Temperatura ustawiona na połowę skali. W załączniku dodaję zdjęcia jak to wygląda. Macie jakieś pomysły?
    Bojler Atlantic 50 l słabo grzeje Bojler Atlantic 50 l słabo grzeje Bojler Atlantic 50 l słabo grzeje
  • Poziom 23  
    Witam,
    krok 1. sprawdzić czy i jakie jest napięcie w gniazdku, jeśli jest to
    2. sprawdzić czy napięcie dochodzi do grzałki. W tym celu należy zdjąć osłonę z pokrętłem odkręcając widoczną na zdjęciu śrubkę.
    3. jeśli napięcie dochodzi do grzałki, to należy sprawdzić grzałkę, jaką ma rezystancję (miernikiem cyfrowym najlepiej).
    4. jeśli miernik nic nie pokazuje to znaczy, że grzałka jest uszkodzona i należy ją wymienić na nową.
    5. jeśli grzałka jest sprawna, to prawdopodobnie uszkodzony jest termostat, który należy wymienić, a jeśli to nieopłacalne to kupić nowy bojler :-/.
  • Poziom 21  
    To "czerwone światełko" obok pokrętła świeci jak grzeje? Termostat(to kółko ) klika jak nim kręcisz? Jak zdejmiesz dekiel to sprawdź czy bezpiecznik termiczny nie zadziałał- wystarczy wcisnąć.
  • Poziom 2  
    Lampka sie swieci. Dzis zauwazylem, ze przy rozkreconym pokretle na max woda grzeje, jednak po okolo pol godzinie jest letnia, nie ciepla. Wczesniej pokretlo bylo ustawione na polowe skali.
  • Poziom 37  
    Jeśli masz multimer to sprawdź jakie napięcie pojawia się na przewodach zasilających grzałkę.
    Możliwe, że termostat uległ uszkodzeniu lub przewody są w kiepskim stanie lub jednak problem będzie z grzałką.
    W każdym bądź razie bez demontażu osłony grzałki i bez pomiarów można tylko śnuc przypuszczenia.
  • Poziom 34  
    damianek24 napisał:
    Lampka sie swieci. Dzis zauważyłem, ze przy rozkreconym pokretle na max woda grzeje, jednak po okolo pol godzinie jest letnia, nie ciepla. Wczesniej pokretlo bylo ustawione na polowe skali.
    Na tym zdjęciu jest zamazany obraz tabliczki znamionowej, więc trudno odczytać, jaka jest moc tego bojlera. Nagrzanie 50 l. wody wymaga jednak pewnej mocy i gdy np. grzałka ma 1200W to musi trwać (co innego 10-litrowy bojler). Może być też tak, że był większy pobór wody w kranach, więc zimna woda jest zimniejsza niż była wcześniej (jest "lodowata"), stąd też dłużej trwa jej nagrzewanie. Może też być spadek napięcia (a czy np. żarówki nie świecą ciemniej, czy np. odkurzacz nie ciągnie słabiej)? Wiele zależy od mocy grzałki w bojlerze, ale na ogół jest tak, że w większości dużych bojlerów (np. 80-litrowych, a tym bardziej 100-litrowych) nagrzanie wody do max. (zwykle 80 stopni) trwa 2,5-3 godz.
    Teoretycznie bojler o pojemności 50 l. nagrzałby wodę o 60 stopni (z wyjściowej temp. 10 stopni do docelowej 70 stopni - czyli bardzo gorąca woda) grzalką o mocy 2000 W (a bojlery tej pojemności zwykle mają słabsze grzałki, np. 1200 czy 1500 W) w czasie ok. 1 godz. i 45 min. Czyli za pomocą grzałki 1200 W trwałoby to ok. 3 godzin. Stąd też do 40 stopni (grzałką 1200W) woda nagrzewałaby się przez 1,5 godziny.