Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podwójne zasilanie do elektrozaczepu

10 Mar 2019 01:26 975 22
  • Poziom 9  
    Witam

Mam problem dosyć nietypowy, w każdym razie nie znalazłem rozwiązania.
    Domofon otwiera rygiel (12V), ale nie obsługuje przycisku wyjścia, zatem robię niezależny obwód (zasilacz, przycisk, licznik czasu, rygiel).
    Zatem rygiel może być zasilany/otwierany z domofonu i z przycisku.
    Pytanie:
    1. Czy jednoczesne zasilanie rygla z dwóch źródeł coś może zrobić nieciekawego (zwróciłem uwagę aby nie połączyć + z -)?
    2. Czy jeżeli domofon na wyjściu dostanie 12V z drugiego obwodu, to coś mu się stanie?
    3. Czy w tym przypadku nie zastosować jakiegoś przekaźnika?

Coś pomożecie?
    Thx z góry.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź, ale jam prosty człowiek, raczej szukam jakiegoś układu, diody niewiele mi mówią. Poradziłem sobie z PLC, to i z innym układem (płytką) poradzę.

Nie ma wspólnej masy.
    1 Układ: zasilacz 230AC -> 12V -------- przycisk ----- PLC ----- rygiel (dwa kabelki do rygla: 12V i masa)
    2 Układ (tylko istotne): domofon -------- rygiel (też dwa kabelki)

Te 2 układy mają osobne zasilania. Po prostu boję się, żeby na wyjście z domofonu nie poszło za duże natężenie (z pierwszego układu poprzez rygiel) i go uszkodziło.
    Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że to wszystko musi działać nawet przy -20 stopniach. Wszystko przecież będzie w słupku (beton).

Myślałem o jakimś przekaźniku (nawet nie wiem czy pojęcia nie mylę), który będzie miał 4 wejścia i 2 wyjścia.
    4 wejścia: dwa od domofonu i dwa od PLC.
    Jeżeli z którejś strony dostanie napięcie to po prostu poda je na wyjście.
    No a wyjście po prostu do rygla.
    I tyle.

Dodano po 8 [minuty]:

Jeszcze tylko tak z innej beczki, przy okazji.

Kupiłem (allegro) kabel XzTKMXpw 5x2x0,8. Czy to normalne, że on jest taki ... hmmm.... tłusty w środku?
    Jest czarna otulina, potem przezroczysta, a w środku już te 10 przewodzików w takiej mazi (jak smar przezroczysty).
    Czy tak ma być?
  • Pomocny post
    Specjalista Domofony
    seblas napisał:

Kupiłem (allegro) kabel XzTKMXpw 5x2x0,8. Czy to normalne, że on jest taki ... hmmm.... tłusty w środku?
    Jest czarna otulina, potem przezroczysta, a w środku już te 10 przewodzików w takiej mazi (jak smar przezroczysty).
    Czy tak ma być?

Tak, to normalne i na tym to właśnie polega.

Pozdrawiam
  • Poziom 1  
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Dobrze, powiedz mi jeszcze jaki masz zasilacz. Najlepszy byłby taki:
    lub taki:
    Czyli z wtyczką sieciową bez styku ochronnego. Masz wtedy pewność że ma on wyjście kompletnie odizolowane od sieci. Wtedy robisz wg schematu który Ci wysłałem.

Nie, zasilacz kupiłem taki meblowy, on będzie w piwnicy i dojdzie poprzez YKY 2x1 (20m) do przycisku i dalej już wiadomo.
    Dokładnie to taki:
    Wybrałem taki, gdyż przycisk jest podświetlany, sądziłem, że ten będzie OK.

Kraniec_Internetów napisał:
    Diody zabezpieczają domofon by prąd się przez niego nie "cofnął". Montujesz je nawet na przewodach w domu, więc do elektrozaczepu nadal idą 2 przewody. Gdzie chcesz mieć ten przycisk?
    Elektrozaczep pobiera prąd rzędu 0.6A, więc diody wystarczą na 1A. Jeżeli masz tam jakiś sklep elektroniczny, to poproś o trzy diody prostownicze na napięcie większe niż 12V (może być nawet na 600) i prąd minimum 1A. Możesz je wlutować na przewodzie "paskiem" (na diodzie z jednej strony masz pasek) w stronę elektrozaczepu. Zaizolować najlepiej koszulką termokurczliwą żeby się woda nie dostawała.

To tyle. Przekaźnikiem też by się dało ale byłoby to bardziej skomplikowane i chyba bardziej awaryjne.

Domofon jest przy furtce i z niego pójdą przewody do rygla, więc w domu jest tylko zasilacz (komplet z domofonu).
    Reasumując w domu tylko są dwa zasilacze (pomijam odbiornik domofonu w mieszkaniu), na dworze cała reszta (przycisk, plc, rygiel, domofon).
    Pisząc "domofon" mam na myśli stację bramową, czy to gdzie się dzwoni.

Proszę też nie pytać o np. markę sprzętu, gdyż w zasadzie to mam 2 furtki i już kupione dwa różne zestawy, ale piszę o jednym, żeby już nie mieszać.
  • Poziom 1  
  • Poziom 31  
    seblas napisał:
    czy stacja bramowa nie zepsuje się (czyli to co pisałem w pkt. 2 pierwszego postu)

Pokaz jej schemat to odpowiem na to pytanie. Mając schemat może sterowanie przekaźnikiem rozwiązać w prosty sposób bez dioda, przekaźników itp, przeważnie wystarczy tylko przycisk.
  • Poziom 24  
    Może być prościej. Będzie potrzebny tylko kondensator elektrolityczny, przycisk i będzie dowolna zwłoka czasowa otwarcia rygla.
    Pytanie do @seblas
    Czy tj. domofon analogowy?
    Jeśli tak, to jaką posiada elektronikę (zasilacz) ? Zrób jej foto.
  • Poziom 5  
    Widzę, że temat dość świeży to pozwolę sobie pociągnąć go tylko w trochę innym kierunku.
    Chcę zakupić domofon GSM i mieć podpięty do niego elektrozamek - myślałem zrobić to na jednym zasilaniu, ale w instrukcji domofonu mam taką informację "Nie używaj zasilania z domofonu dla zamka elektrycznego wymagającego zasilania ponad 300 mA."
    Pytanie czy faktycznie muszę zastosować osobne zasilacze, czy po zastosowaniu diody może być na jednym? Jeśli jeden to jaką diodę zastosować?
  • Poziom 9  
    biker862 napisał:
    Widzę, że temat dość świeży to pozwolę sobie pociągnąć go tylko w trochę innym kierunku.
    Chcę zakupić domofon GSM i mieć podpięty do niego elektrozamek - myślałem zrobić to na jednym zasilaniu, ale w instrukcji domofonu mam taką informację "Nie używaj zasilania z domofonu dla zamka elektrycznego wymagającego zasilania ponad 300 mA."
    Pytanie czy faktycznie muszę zastosować osobne zasilacze, czy po zastosowaniu diody może być na jednym? Jeśli jeden to jaką diodę zastosować?

A nie możesz po prostu wybrać elektrozaczep nieskoprądowy?
  • Poziom 5  
    Mam elektrozamek "ELEKTROZACZEP 810". Na aukcji gdzie kupiłem nie podają parametrów, ale sprawdziłem w inny miejscu i jest 0,5/0,7A.
    Co więcej, żeby nie mnożyć zasilaczy, chciałem pociągnąć zasilanie z automatu bramy 24V. Niby domofon i elektrozaczep mają możliwość podłączenia 12-24V.
    Pytanie czy tak można podłączyć, czy lepiej sobie odpuścić i dać do każdego osobny zasilacz by nie uszkodzić domofonu, ani elektroniki bramy?
  • Poziom 9  
    biker862 napisał:
    Mam elektrozamek "ELEKTROZACZEP 810". Na aukcji gdzie kupiłem nie podają parametrów, ale sprawdziłem w inny miejscu i jest 0,5/0,7A.
    Co więcej, żeby nie mnożyć zasilaczy, chciałem pociągnąć zasilanie z automatu bramy 24V. Niby domofon i elektrozaczep mają możliwość podłączenia 12-24V.
    Pytanie czy tak można podłączyć, czy lepiej sobie odpuścić i dać do każdego osobny zasilacz by nie uszkodzić domofonu, ani elektroniki bramy?

Czy można to możesz sprawdzić w instrukcji automatu bramy, pewnie tam jest podany prąd maksymalny.
    Dla pewności wolałbym zastosować osobny zasilacz.
  • Poziom 5  
    Automat bramy na to pozwala (jest spory zapas mocy).
    Bardziej chodzi o to czy przez sam elektrozaczep (jego działanie) nie uszkodzę elektroniki w urządzeniach podpiętych pod to samo źródło zasilania.
    Czyli najlepiej bramę zostawić w spokoju i dać jeszcze dwa zasilacze (jeden na domofon, drugi na elektrozaczep)
  • Poziom 9  
    biker862 napisał:
    Bardziej chodzi o to czy przez sam elektrozaczep (jego działanie) nie uszkodzę elektroniki w urządzeniach podpiętych pod to samo źródło zasilania.
    Czyli najlepiej bramę zostawić w spokoju i dać jeszcze dwa zasilacze (jeden na domofon, drugi na elektrozaczep)

Tak jak pisałem - lepiej osobny zasilacz (na jednym możesz dać i domofon i elektrozaczep).
  • Poziom 27  
    biker862 napisał:

Możliwość uszkodzenia elektroniki sterującej elektrozaczepem zależy od rodzaju sterowania jaki zastosowano w domofonie.
    Może to być przekaźnik, z wyprowadzonymi stykami C-NO-NC, przez który przepuszcza się zasilanie z dowolnego zasilacza. Może być też z zasilacza domofonu jeśli ma zapas mocy. Przekaźniki zwykle wytrzymują prądy od 1A w górę, więc tu nie ma praktycznie ograniczenia.
    Albo może to być przekaźnik bez wyprowadzonych styków, który włącza zasilanie korzystając z połączeń wewnątrz centralki domofonu.
    Albo może to być wyjście napięciowe, sterowane przez wewnętrzny tranzystor i wtedy nie wolno go przeciążać.
    Musisz wiedzieć jaki rodzaj wyjścia masz w domofonie i jaki jest zapas mocy w jego zasilaczu.
    Dodatkowo, jeśli producent domofonu tego wymaga, musisz zastosować diodę tłumiącą przepięcia przy elektrozaczepie.
    Tak jak inny Kolega napisał powyżej, najlepiej kup elektrozaczep niskoprądowy.
  • Poziom 39  
    seblas napisał:
    Coś pomożecie?
    Pomożemy.
    Stosowałem kiedyś separator przekaźnikowy zamków.
    (mam jeszcze płytki).
    Zaczep jest podłączony na stałe do jednego zasilania - nr1.
    Drugie zasilanie ,jest podane na styki i na cewkę przekaźnika.
    Jak zostanie podane zasilanie nr2, zostanie wysterowana cewka i przekaźnik przełącza zaczep na zasilanie nr2.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
  • Poziom 5  
    Domofon ma osobny przekaźnik (jak na foto), czyli według producenta trzeba zastosować dwa osobne zasilacze.
    Pobór domofonu to 40mA/250mA, elektrozamka 500-700mA.
    Załóżmy, że dam zasilacz 2A i zastosuje diodę na elektrozamku to czy faktycznie mogę uszkodzić sobie ten domofon podłączając jeden zasilacz? Pytam bo znalazłem w sieci kilka filmów instruktażowych w których twierdzą, że wystarczy dodać taką diodę by wyeliminować ewentualne uszkodzenia.
  • Poziom 27  
    Mnóstwo instalacji ma zasilaną elektronikę i zaczep z jednego zasilacza i nie ma uszkodzeń.