Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czasowy układ (stycznik) do zwierania przewodu.

10 Mar 2019 07:55 354 8
  • Poziom 2  
    Dzień dobry,
    Mam do Was pytanie ale przybliżę problem.
    W domu u rodziców od tego roku mają ogrzewanie na gaz. Piec podpięty pod istniejącą instalację. Problem jest w tym że mają mały zasobnik na ciepłą wodę. Piec CWU traktuje priorytetowo tzn jak spadnie temp. włącza się i grzeje a potem grzejniki. Mały bojler ma to do siebie że po zmyciu talerzy temperatura spada i włącza się grzanie i tak kilka kilkanaście razy w ciągu dnia. Chwielibyśmy to ograniczyć Rodzice nie potrzebują cały czas ciepłej wody. Myślałem nad takim układem elektronicznym który np raz czy dwa razy na dobę zwierałby jeden przewód czyli zamykał obwód od czujnika temperatury np na 1 lub 2 godz. wtedy piec dostałby sygnał o zimnej wodzie w zasobniku i by dogrzał. Potem nastapiłoby rozwarcie układu i piec grzałby tylko CO. I tu do Was pytanie bo nie mam pojęcia jak to mozan zrobić. Jakie urządzenie można wykorzystać do czegoś takiego. Myślałem o programowalnym takim do gniazdka 220v programatorze ale ja nie potrzebuje czasowo załączać 220V tylko zwierać przewód od czujnika temperatury. Proszę pomóżcie podrzućcie pomysły jakie urządzenie i w jaki sposób nawet z przeróbką można wykorzystać. z góry dziękuję za każdą wypowiedź.

Acha jeszcze wspomnę nie chodzi mi o układ z termostatem który zewrze jak spadnie temperatura. Mi chodzi o prosty układ tylko o zwieranie tak jakby elektronicznie sterowany włącznik. który zewrze jeden przewód i zamknie obwód co spowoduje zadziałanie czujnika temperatury w zasobniku. Potem go rozewrze i piec nie będzie miał odczytu wiec nie będzie grzał CWU. W zaden sposób po zwarciu nie może być podane napięcie, tylko ma zaknąć obwód np codzieniie miedzy 18 a 20 a w ciągu dnia wyłączony.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 34  
    Zastosować przekaznik na 220V i wykorzystać jego styki-n.p.:R15.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 36  
    Zastosuj elektroniczny programator czasowy z wyjściem przekaźnikowym.
  • Poziom 17  
    Witam. Wystarczy najtańszy zegar sterujący dobowy nawet mechaniczny.
  • Poziom 2  
    No dobrze ale taki zwykły układ nawet analogowy z tarczą to jak podłączyć do niego przewod tak aby go zamykał o danym przedziale czasowym czy to w te dwie dziurki od 220v? znalazłem jeszcze takie urządzenie jak pod linkiem
    https://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=40407&controller=product
    Jeśli dobrze rozumiem układ
    zasilam go od góry w 1 i 2 podaje mu 12 V i czy dobrze rozumiem te 12 v jest do zasielenia urzadzenia nie podawanie go dalej.
    a stycznik przełącza się o odpowiedniej godzinie pomiędzy stykami 3 i 4 zamyka obwód wtedy rozumiem do 3 przewód od czujnika temperatury z zasobnika a do 4 drugi koniec przewodu co idzie do pieca gazowego. Jak 3 i 4 się zewrze to poda na piec temperature jak styki złapią miedzy 3 a 5 to układ będzie rozwarty czyli wyłączony,

Dodano po 6 [minuty]:

A jeszcze zapytam mam takie urzadzenie w domu SALUS 091 tylko czy ono nie jest termostatem tz czy nie potrzebuje do zainicjowania zwarcia sygnału z czujnika temperatury?
    link poniżej takiego jak mam

https://www.ceneo.pl/6699078

a może można go wykorzystac może podpowiedzielibyście gdzie i co jak podłkączyć aby go wykorzystać jako czasowy programator do zamykania obwodu

Bo jak tak analizowałem gdyby jeden przewód od czujnika podłączył do gnizda COM a drugi koniec ten co idzie do pieca do gniazna NO to chyba działałby jako zwarcie ale czy tylko o określonych porach czy warunkiem byłaby temperatura???
  • Poziom 36  
    Może być czasowy do którego podałeś link, tylko z zasilaniem 230V, chyba że masz zasilacz 12V.
    Dałem odpowiedź na Twoje pytanie ale co chcesz przełączać tego nie wiem.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    klenio napisał:
    No dobrze ale taki zwykły układ nawet analogowy z tarczą to jak podłączyć do niego przewod tak aby go zamykał o danym przedziale czasowym czy to w te dwie dziurki od 220v?

Wyżej pisali - do wyjścia ("dwie dziurki") podłaczasz cewkę przekaźnika (cewka na 230V AC). Styki przekaźnika wykorzystujesz w swoim układzie.

klenio napisał:
    znalazłem jeszcze takie urządzenie jak pod linkiem
    https://nowyelektronik.pl/index.php?id product=40407&controller=product
    Jeśli dobrze rozumiem układ
    zasilam go od góry w 1 i 2 podaje mu 12 V i czy dobrze rozumiem te 12 v jest do zasielenia urzadzenia nie podawanie go dalej.

Tak. Z tym że są takie zasilane z 230V, nie potrzebują dodatkowego zasilacza.

klenio napisał:
    a stycznik przełącza się o odpowiedniej godzinie pomiędzy stykami 3 i 4 zamyka obwód wtedy rozumiem do 3 przewód od czujnika temperatury z zasobnika a do 4 drugi koniec przewodu co idzie do pieca gazowego. Jak 3 i 4 się zewrze to poda na piec temperature jak styki złapią miedzy 3 a 5 to układ będzie rozwarty czyli wyłączony,

Ze zwykłym przełącznikiem to wypróbuj na początek, bo się może okazać że po otwarciu obwodu czujnika temperatury kocioł zasygnalizuje awarię i się wyłączy.

klenio napisał:
    A jeszcze zapytam mam takie urzadzenie w domu SALUS 091 tylko czy ono nie jest termostatem tz czy nie potrzebuje do zainicjowania zwarcia sygnału z czujnika temperatury?

To jest sterownik z czujnikiem temperatury wewnątrz. Nieprzydatny dla twej potrzeby.
  • Poziom 2  
    Ryszard49 napisał:
    Może być czasowy do którego podałeś link, tylko z zasilaniem 230V, chyba że masz zasilacz 12V.
    Dałem odpowiedź na Twoje pytanie ale co chcesz przełączać tego nie wiem.

Chodzi mi że ja nie chce nic włączać zwłaszcza nic zasilanego napięciem chcę aby zamknąć obwód do czujnika temperatury aby zaczał działać i mierzyć temperature a potem po jakimś ustawionym czasie aby przestał mierzyć czyli potrzebuje układ który będzie zwierał i rozwierał o określonych porach

Dodano po 2 [minuty]:

Ze zwykłym przełącznikiem to wypróbuj na początek, bo się może okazać że po otwarciu obwodu czujnika temperatury kocioł zasygnalizuje awarię i się wyłączy.
    Sprawdzałem już przeciołem jeden przewód piec przestał grzać wodę w zasobniku i grzeje tylko co i nie wyskakują błędy wiec dlatego wpadłem na taki pomysł aby nie skrecać i rozkrecać dwóch przewodów to zaprząc w to elektronikę