Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak skrzynia biegów do ciagnika sama s7.

10 Mar 2019 09:01 489 17
 • Poziom 14  
  Witam.
  Wkrótce będę się przymierzał do naprawy, lub do wymiany skrzyni biegów w moim traktorku, ponieważ moja aktualna skrzynia żukowaska (III) zaczyna powoli padać, tzn 2, jak i 3 zaczynają wypadać podczas jazdy i to zaczyna mnie wkurzać.
  Nie chce jakoś w ogromny sposób ingerować w ramę, oraz w przebudowę, dlatego też raczej będę poszukiwał takiej samej skrzyni, lub podobnej, i w tej kwestii mam pytanie, jaka inną skrzynie mógłbym jeszcze zamontować oprócz żukowskiej?
  Czy od jakiego innego auta też się sprawdzi?
 • Poziom 25  
  Pitros 18 napisał:
  Wkrótce będę się przymierzał do naprawy, lub do wymiany skrzyni biegów w moim traktorku, ponieważ moja aktualna skrzynia żukowaska (III) zaczyna powoli padać, tzn 2, jak i 3 zaczynają wypadać podczas jazdy i to zaczyna mnie wkurzać.

  Witam.
  Osobiście nie uważam tego rozwiązania za zbyt stosowne i bynajmniej opłacalne.
  Skrzynię od Daewo lublin lub jakąś w lepszym stanie kupisz za minimum 200zł a za ten pieniądz zrobisz generalny remont skrzyni żukowskiej. Jeśli w skrzyni wypadają ci biegi 2 oraz 3 to wiąże się to z awarią synchronizatorów lub przesówki. Naprawiałem kiedyś tą usterkę i w naprawie zmieściłem się w 100zł łącznie z olejem 85W140 który trzeba zastosować jeśli stosuję się skrzynie w warunkach mocno obciążonych czyli na przykład w takowym pojeździe. Czasami jednak wystarczy wymienić same synchronizatory które kosztują jakieś 20zł za sztukę a idą 2.
  Co do skrzyń to bez przeróbek nie znajdziesz takiej o takim samym mocowaniu i frezie. A z przeróbkami to szukaj skrzyń od silniów diesla o pojemności większej niż 1.6
 • Poziom 34  
  Nie idż na skróty. Skrzynia od Lublina 51 jest super w komplecie z orginalną tarczą sprzęgłową.że skrzyni napęd na tylny most od tegoż Lublina można przenieść przekuwając dwie końcówki wału w jedną całość bez rury. W moim przypadku na wyjściu ze skrzyni biegów był zabudowany bęben i po sprzężeniu go linką uzyskałem hamulec postojowy.
 • Poziom 14  
  Dziękuje za odpowiedzi.
  Raczej chyba będę skłaniał się do wyremontowania mojej obecnej skrzyni, ponieważ aktualnie nie mam za bardzo czasu (praca ;)) na przeprowadzaniu jakiś poważniejszych modyfikacji, po prostu chce, aby ta skrzynia pracował tak jak powinna.
 • Poziom 25  
  Przed rozebraniem skrzyni sprawdź czy nie ma zbyt dużego luzu na przednim łożysku - tam gdzie fabrycznie była tarcza sprzęgłowa. Jeśli jest luz to wymienić.
  Bieg 2 oraz 3 w skrzyni żukowskiej znajduję się na samej górze skrzyni. Po rozebraniu zauważysz, że są tak jak by na jednym wałku. Przełączane są za pomocą przesówki. Niestety te dwa biegi w skrzyni żukowskiej to bardzo słabe biegi jeśli chodzi o wytrzymałość. Najmocniejsze biegi, właściwie nie do zajechania to 1 oraz wsteczny gdyż są na trybach. Przy wyjmowaniu wałka tego na dole skrzyni uważaj bo w środku niego znajdują się łożyska igiełkowe. No i przy składaniu koniecznie rozbierz i przesmaruj kulkę wybieraka aby ci lżej biegi wchodziły. Ja z swojej strony rozbierałem już 2 skrzynię 3 biegowe żukowskie więc jeśli będziesz miał pytania to pytaj śmiało.
 • Poziom 14  
  Ok super, za skrzynie będę się zabierał dopiero gdzieś w kwietniu/maju, wcześniej po prostu z względu na prace nie będę miał czasu, w razie jakiś pytań lub problemu, będę się tutaj dopytywał, co i jak.
 • Poziom 14  
  Witam.
  Dziś rozmawiając z z moim znajomym , dowiedziałem się,że jeden gość w mojej okolicy ma do sprzedania skrzynie biegów żuk, tylko 4 biegowa i dosyć mocno zastanawiam się nad zakupem jej. Podobno jest w bardzo dobrym stanie.
  Czy są jakieś duże różnice pomiędzy skrzyniami 3 biegowymi, a 4 biegowymi?
  Ponoć 3 biegowe lepiej się spisują w takich traktorkach, ale czy to tylko mit czy prawda.
 • Poziom 25  
  Pitros 18 napisał:
  Czy są jakieś duże różnice pomiędzy skrzyniami 3 biegowymi, a 4 biegowymi?
  Ponoć 3 biegowe lepiej się spisują w takich traktorkach, ale czy to tylko mit czy prawda.

  Bieg 3 w skrzyni trójce to ten sam bieg co 4 bieg w skrzyni czwórce. Ostatnie biegi są biegami bezpośrednimi - takie same obroty wejścia i wyjścia.
  A która skrzynia lepsza? Zdania różnych osób są podzielone, jedni mówią, że 4-wórka inni, że 3-jka. W takich konstrukcjach wedle mnie lepsza jest skrzynia 3 biegowa ponieważ masz mniej biegów do zmiany. Warto pamiętać, że biegi 1 oraz wsteczny są biegami nie do zajechania, zaś 2 i 3 to dosyć delikatne biegi więc nie warto stosować ich przy na przykład wysilonych pracach takich jak odgarnianie ziemi turem, orka głęboka pługiem czy też wyrywanie drzew.
 • Poziom 38  
  Wypadanie biegów to nie problem synchronizatorów tylko wypracowanych zębatek. W najgorszym przypadku trzeba będzie wymienić i zębatki biegów i wałek napędzający. Powodem jest wycieranie uzębienia pod skosem i wtedy przy dużym obciążeniu następuje ześlizg zębatki przesuwnej i wyrzucenie biegu.
 • Poziom 14  
  Dziękuje za odpowiedzi.
  Coraz mocniej zastanawiam nad zakupem tej skrzyni 4 biegowej, gość krzyczy sobie za nią 300zł.
  Według przełożeń to w skrzyni 4 biegowej jedynka jest troszeczkę mocniejsza od 1 w skrzyni 3 biegowej co jeszcze bardziej mi się podoba.
  Mi na prędkości jazdy nie zależy bardziej sile uciągu.

  Przełożenia:
  3 biegowa:

  I - 3,11
  II - 1,77
  III - 1,00
  R - 3,74

  4 biegowa:

  I - 3,75
  II - 3,37
  III - 1,48
  IV - 1,00
  R - 3,7
 • Poziom 34  
  Pitros 18 napisał:
  Rozumiem, i dało mi do myślenia, chyba jednak zaryzykuje i chyba skusze się na tą skrzynie 4 biegowa, co Wy na to?

  Jak najbardziej popieram. Lepsze przełożenia, bardziej pasujące do pojazdu wolnobieżnego.