Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zmywarka Siemens SN25M830EU - błąd E24 opis wymiany pompy

lofik 10 Mar 2019 19:50 4995 3
    lofik
    Level 10  
    Witam
    Od wczoraj moja zmywarka Siemens SN25M830EU wyświetla błąd E24 i oczywiście nie pracuje.
    Po sprawdzeniu informacji na tym forum zabrałem się do sprawdzenia co może być powodem.
    Pompa odpływowa działa bo zaraz po starcie usuwa wodę ze zmywarki jednak w momencie kiedy ma się rozpocząć praca pompy myjącej wywala błąd i zmywarka staje. Jak to ktoś pisał podobno otwarcie w tym momencie drzwi pozwoli uruchomić zmywarkę jednak u mnie to nie działa.
    Sprawdziłem i woda do zmywarki się dostaje jednak pompa myjąca nie działa. Rozebrałem zmywarkę i po wyjęciu pompy myjącej i jej rozebraniu pokazał się problem o którym ludzie pisali. Tulejka utrzymująca wirnik jest mocno wyrobiona tak samo jak i oś wirnika. Zastanawiam się czy warto by było dorobić tulejkę jednak widząc wyrobioną oś wirnika naprawa będzie tylko na jakiś czas. Ale może się mylę?

Zresztą sami zobaczcie jak to wygląda przy pompie która jest z 2009 roku
    Zmywarka Siemens SN25M830EU - błąd E24 opis wymiany pompy Zmywarka Siemens SN25M830EU - błąd E24 opis wymiany pompy

Pompę znalazłem już w serwisie koszt 547.10zł ale też znalazłem oryginał poza serwisem za 420zł
    Oznaczenie pompy oryginalnej w serwisie 00654575 a oznaczenie wolnorynkowe 1BS36156LA i takowe widnieje na mojej oryginalnej pompie jednak z końcówką CB. Zapewne to oznaczenie nowszej wersji do tej zmywarki.

Jak pompa do mnie dotrze to zrobię dokładny opis ze zdjęciami jak wymienić pompę.
    lofik
    Level 10  
    Drobne opóźnienie ale już wstawiam dokładny opis jak wymienić pompę myjącą w zmywarkach Bosh i Siemens na przykładzie zmywarki Siemens SN25M830EU
    Potrzebne narzędzia wkrętarka lub wkrętak torx T15, mały i duży śrubokręt, kombinerki ewentualnie szmata lub mop :)
    Czas potrzebny na wymianę max 60 min dla totalnego ale odważnego laika

Tak wygląda mój model
    Zmywarka Siemens SN25M830EU - błąd E24 opis wymiany pompy
    Opróżniamy zmywarkę z wody która znajduje się pod sitkiem oraz w zbiorniku na sól. Ja się bawiłem gąbką ale jak kto woli.
    Odpinamy wąż doprowadzający wodę oraz wąż spustowy do kanalizacji. Wąż odpływowy można jeszcze ostrożnie kłaść na ziemi wylewając resztki wody do jakiegoś pojemnika. Zabezpieczamy np. korkiem do szampana końcówkę węża odpływowego a także końcówkę węża pobierającego wodę.

Wyjmujemy zmywarkę z zabudowy lub całą wolnostojącą jak w moim przypadku.
    Otwieram drzwi zmywarki i odkręcamy 4 śrubki

oraz 4 śrubki które trzymają od tyłu ściany boczne zmywarki.
    Zdejmujemy ściany boczne lekko zadźwigając do góry i odciągając od zmywarki jednocześnie lekko opuszczając aby blacha wypięła się z dolnych uchwytów.

Kładziemy zmywarkę na plecach ostrożnie aby sobie węży nie uszkodzić.
    Zdejmujemy plastikowy spód pod drzwiami oraz odpinamy stopki.
    Teraz odpinamy plastikową osłonkę zawiasu (nr1) odpinamy sprężyny od mechanizmu otwierania (nr2) oraz zdejmujemy plastikowy element łącznie ze sprężyną i sznurkiem.
    Otwieramy ostrożnie drzwi i na samym dole odkręcamy dwie śrubki. Następnie zdejmujemy blachę którą trzymały.
    Ostrożnie odpinamy zaczepy (nr1) oraz zagięte blaszki od obudowy(nr2)
    Ostrożnie jednak używając siły wysuwamy spód zmywarki uważając aby nie uszkodzić żadnych przewodów ani węży w zmywarce.
    Aby wyjąć pompę należy ostrożnie odpiąć dwie wtyczki znajdujące się obok siebie na jej boku i jedną mniejszą na górze silnika. Odpinamy opaskę zabezpieczającą (nr1) i delikatnie obracając pomp prawo lewo zdejmujemy z gniazda. Teraz można podważając końcówkę (nr2) odpiąć pompę od drugiego gniazda.

Kto się chce pobawić i liczy na naprawę samej pompy życzę powodzenia. Jak widać na zdjęciach z pierwszego posta u mnie to nie miało sensu. Wyrobione obie tulejki i niestety ale także i sam wirnik. Szkoda było dorabiać tulejki i liczyć że na jakiś czas wystarczą.
    Ok idziemy dalej. W mojej zmywarce był stary model silnika który w nowszej wersji zastąpiono nowszym modelem co powoduje dodatkowy problem z drobnymi przeróbkami instalacji. Jest to dość proste ale uważajcie aby nie przeciąć sobie nie tych kabli co trzeba. Do silnika dołączona jest dokładna instrukcja co i jak jednak nie po polsku oraz potrzebne kabelki z wtyczkami i opaski do kabli.

Porównanie starego i nowego modelu
    Zmywarka Siemens SN25M830EU - błąd E24 opis wymiany pompy Zmywarka Siemens SN25M830EU - błąd E24 opis wymiany pompy
    Zdjęcia instrukcji przeróbek i elementów zestawu
    Zmywarka Siemens SN25M830EU - błąd E24 opis wymiany pompy Zmywarka Siemens SN25M830EU - błąd E24 opis wymiany pompy Zmywarka Siemens SN25M830EU - błąd E24 opis wymiany pompy Zmywarka Siemens SN25M830EU - błąd E24 opis wymiany pompy
    Odpinamy Przewód zasilania od zmywarki następnie odpinamy puszkę z przewodami którą należy otworzyć.
    Zabieramy się za przeróbki według instrukcji
    Odcinamy obie sąsiadujące ze sobą wtyczki wchodzące od boku silnika.
    Z oryginalnej instalacji przewód uziemiający żółto zielony podłączony do zawiasu odcinamy jak najdalej od zawiasu następnie łączymy go zaciskając z nowym przyłączem do nowego silnika. Ostrożnie wyciągamy z oryginalnej instalacji odcięte od wtyczek przewody a na koniec odpinamy je z gniazd w puszcze. Zapinamy nowe wtyczki do gniazd w puszcze i silniku zmywarki. Na koniec do nowej wtyczki podpinamy przewody od starej wtyczki. Pojedynczo aby ich sobie nie pomylić.
    Zapinamy ostatnią wtyczkę przewody zabezpieczamy opaskami i zamykamy puszkę do której zostały podłączone.
    Teraz składamy wszystko w odwrotnej kolejności.
    Silnik wsuwamy końcówką do gniazda w zmywarce i tu nie trzeba żadnych pasek do zabezpieczenia jednak tę którą jako pierwszą wyjmowaliśmy zabezpieczoną opaską wkładamy jako drugą jednak na nią zakładamy opaskę zabezpieczającą z zestawu.
    Teraz bardzo ostrożnie wsuwamy spód zmywarki w odpowiednie otwory jednak uważajcie bardzo aby sobie nie uszkodzić gniazd i przyłączy wody w zmywarce.
    Zanim przykręcicie sobie ściany boczne polecam podłączyć odpływ wody i wąż odprowadzający plus przewód zasilający. Włączcie sobie zmywarkę próbnie na najkrótszy program aby sprawdzić czy zmywarka działa prawidłowo i czy aby gdzieś nie cieknie woda.

Ostrzegam !!!
    W przypadku kiedy najpierw wszystko rozbieracie i sprawdzacie pompę którą później zamawiacie, a następnie za kilka dni wszystko ponownie rozbieracie i montujecie powinno się wam pojawić sporo dodatkowej wody która się wam wyleje ze zmywarki. Jak widać na ostatnim zdjęciu z boku zmywarki jest spory zbiornik wody która tam się znajduje nawet jak wszystko ze środka wylejecie a także woda w różnych zakamarkach która się wcześniej nie wylała.
    harry4444
    Level 1  
    Polecam instrukcję i samodzielną wymianę niezdecydowanym majsterkowiczom! W moim przypadku zmywarka Gorenje SD6P1GN z pompą 1BS3615-6CB. Po wymianie pompy i włączeniu programu zaczęła piszczeć i pojawił się symbol kranika na wyświetlaczu jednak pracowała ale bez wody. Zestresowałem się i kilka razy próbowałem uruchomić program ponownie - to samo. Pozwoliłem jej zakończyć program, który zakończył się po kilku minutach i na następnym już pracowała poprawnie z wodą i bez pisków. Pompę kupiłem z zestawem do przerobienia instalacji za 365 zł na allegro.
    lofik
    Level 10  
    Temat chyba można zamknąć :)