Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyciskarka do owoców - projekt, podpowiedzi, wycena

karolwin 10 Mar 2019 20:56 1797 10
 • Witam! Mam pomysł zbudowania wyciskarki do owoców jak na zdjęciach poniżej. Zwracam się jednak do Was z pytaniem co byście w takiej wyciskarce zmienili, żeby była lepsza, może ktoś ma jakieś własne projekty, doświadczenia. Ta ze zdjęć to kolegi, używałem i działa świetnie, ale zawsze można coś ulepszyć. Kolejne pytanie to ile mniej więcej może mnie kosztować budowa takiej maszyny. Silnik mam już, trójfazowy, 3kW. Jak ktoś jest obeznany w temacie to może pomoże i zaproponuje części, które można by użyć, a są tańsze / trwalsze / dostępniejsze. Z czego najłatwiej pozbierać części (pompa, siłownik, rozdzielacz) i jakie byłyby najmniej kosztowne, bo podejrzewam, że najwięcej problemów będzie z hydrauliką.
  Wyciskarka do owoców - projekt, podpowiedzi, wycena Wyciskarka do owoców - projekt, podpowiedzi, wycena Wyciskarka do owoców - projekt, podpowiedzi, wycena Wyciskarka do owoców - projekt, podpowiedzi, wycena Wyciskarka do owoców - projekt, podpowiedzi, wycena Wyciskarka do owoców - projekt, podpowiedzi, wycena

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  karolwin
  Poziom 9  
  Offline 
  karolwin napisał 68 postów o ocenie 2, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Brzozów. Jest z nami od 2010 roku.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  ...KUBA...
  Poziom 23  
  Cześć. ;)
  Osobiście dodałbym dwa kółka do łatwiejszego transportu i zrobiłbym otwierany na pół pojemnik w którym odbywa się tłoczenie, aby łatwiej można było opróżnić pozostałości. ;)
 • #3
  __Maciek__
  Poziom 20  
  1. Po pierwsze - nie napisałeś jakich owoców... to bardzo istotne.
  2. Czy przewidywana jest obróbka wstępna (mielenie? rozdrabnianie etc?)
  3. Można by się pokusić może o zmianę konstrukcji aby uzyskać ciągłość a nie pracę okresową... najlepiej podejrzeć gotowe rozwiązania, nawet domowe.

  NAJWAŻNIEJSZE!
  BARDZO, BARDZO PROPONUJE SS316/SS304 - ta rdza to katastrofa... sanitarnie to wygląda źle.
 • TermopastyTermopasty
 • #4
  karolwin
  Poziom 9  
  Owoce myślę że głównie jabłka, gruszki, maliny. Rozdrabnianie i mielenie w cylindrze gdzie od dołu są noże napędzane silnikiem. Wyjmowanie pozostałości z pojemnika w którym odbywa się tłoczenie wygląda tak, że wsadza się najpierw do niego worek płócienny i wyjmuje się cały worek. Drugi plus z tego jest taki że worek służy jako sitko
 • #5
  bartods
  Poziom 16  
  Witam, jako technolog technologii żywności i żywienia wtrącę tu swoje 3 grosze, jeśli mnie wzrok nie myli widzę że naczynie pokryte jest cynkiem (proszę mnie wyprowadzić z błędu jeśli się mylę) co jest niedopuszczalne w przetwórstwie spożywczym. Kwasy znajdujące się w owocach reagują z powłoką cynkową wypierając jony wodoru i przechodzą tym samym do soku. Im większe stężenie kwasów tym szybciej i więcej wodoru zostaje wyparte przez cynk. Cynk jak wiadomo jest niezbędny dla organizmu i pożyteczny lecz w zbyt dużych stężeniach bardzo szkodliwy ponieważ utrudnia wchłanianie innych jonów metali przez organizm i prowadzi do niedokrwistości. Przy bezpośrednim kontakcie z żywnością należy stosować materiały chemicznie obojętne dla żywności, cynk do takich nie należy chyba że jest pokryty warstwą zabezpieczającą przed bezpośrednim kontaktem z żywnością jak specjalne lakiery stosowane przy produkcji konserw. Dodatkowo cynk w zbyt dużych stężeniach zwiększa znacznie powstawanie nowotworów. Wiem że w dzisiejszych czasach nawet w wodzie mineralnej jest chemia lecz nie ma co sobie dodatkowo dokładać.
 • #6
  karolwin
  Poziom 9  
  To jaki zamiast tego materiał powinien być użyty?
 • #7
  bartods
  Poziom 16  
  Najprościej odpowiedzieć że standardowa nierdzewka oraz wszystkie materiały odporne na kwasy i nie mające wpływu na produkt. Oczywiście do zastosowań domowych stosowano kiedyś wyciskarki drewniane które jak gdyby nie spełniają dzisiejszych norm lecz ich wpływ na organizm jest znikomy i nieszkodliwy oczywiście jeśli stosuje się odpowiednie drewno. Czasem przy procesach produkcyjnych jak wino lub inne alkohole beczki drewniane są wręcz niezbędne do uzyskania odpowiedniego smaku i barwy alkoholu. Niestety utrzymanie mechanizmu drewnianego w biologicznej czystości jest niemal niemożliwe. Duża porowatość i chłonność drewna jest w pewnych procesach technologicznych przeszkodą. Jeśli chodzi o produkcję soku jabłkowego to przypominam bo mało kto wie że nie wolno wyciskać soku z miąższu z pestkami jabłek ponieważ w nasionach jabłek znajduje się patulina która jest bardzo szkodliwa dla organizmu (toksyczna) i odkłada się jak metale ciężkie. To samo ma się do jabłek nadgniłych, podczas zajęć zwracano nam na to szczególną uwagę lecz w praktyce nie wszystkie przetwórnie przestrzegały tych reguł. Wymagania bezpieczeństwa związane z obsługą maszyn zostały standardowo opisane w załączniki dyrektywy 2006/42/WE, natomiast wymagania związane z aspektem higienicznym opisano w załączniku, w części 2.1. dyrektywy maszynowej, w normach zharmonizowanych oraz licznych rozporządzeniach.
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #10
  Radow
  Poziom 13  
  A jak to niby działa? Dokładnie widzę tylko jak działa mechanizm wyciskania. Prawdopodobnie się mylę przez niskie doświadczenie, ale najprościej to wydaje mi się zrobić "z manualnej prasy" do łożysk, tylko niech wciska "krążek" w dziurawe naczynie.
 • #11
  karolwin
  Poziom 9  
  Na pierwszym zdjęciu masz silnik. Nad nim jest taki walec bez pokrywy. Do niego od silnika podpięte są noże, gdzie wrzucasz jabłka czy inne owoce i tam jest mielenie. To co jest wymielone na drobno wylatuje przez gardziel z tego walca do podobnego walca(na ostatnim zdjęciu podziurawiony), w którym jest wyciskanie. Do niego wkładasz najpierw worek taki na zboże żeby, żeby odcedzać i łatwiej wyjmować wytłoczyny, a nad to, żeby zablokować wychodzenie wytłoczyn na boki dajesz takie dwa półokręgi z desek. Po mieleniu załączasz pompę olejową i rozdzielaczem sterujesz olejem, który wężykami płynąc pobudza siłownik (3 zdjęcie) i ten podnosi krążek , na którym są wytłuczony. Od góry wytłoczyny blokowane są podobnym krążkiem na zawiaskach (5 zdjęcie). Jak podnosi się siłownik, to wyciska się sok z wytłoczyn, a jak brakuje wysuwu siłownikowi, to między górny krążek, a na wytłoczyny wsadzasz deseczki jakieś grubsze na sztorc i jeszcze raz dociskasz siłownikiem i tak płynie soczek :)