Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Centrala radiowa Satel RE-4K - znacznie ograniczony zasięg

crisdean 11 Mar 2019 06:25 483 18
  • #1 11 Mar 2019 06:25
    crisdean
    Poziom 12  

Witam,

Zakupiłem centralę SATEL RE-4K. Centrala jest zamontowana w wyciętym styropianie, na elewacji, ok. 6m nad ziemią. Kabel 7-żyłowy wchodzi do domu i biegnie nieużywanym przewodem kominowym do piwnicy gdzie jest sterowanie bramą. Centrala zasilana z zasilacza MeanWell 12V. Centrala zadziała przy pierwszym podłączeniu. Z piwnicy dało się sterować 4 kanałami.
    przy kolejnym razie już nie działa. Tzn. działa, ale zasięg spadł do kilku metrów. Baterie w pilocie oczywiście podmienione na nowe.
    Centrala jest umiejscowiono ok 40cm nad przyłączem elektrycznym, kabel ze słupa jest umocowany i wchodzi do muru. Czy taka lokacja może mieć negatywny wpływ na działanie linii radiowej??

0 18
  • #2 11 Mar 2019 07:06
    volter7
    Poziom 10  

Witaj.A próbowales pobawić się anteną wyciągnąć ją poza obudowe centralki jeżeli tam jest.

0
  • #3 11 Mar 2019 07:54
    crisdean
    Poziom 12  

Tak, antena oryginalna, długość również. Ok 15cm wystaje poza elewację.

0
  • #4 11 Mar 2019 08:00
    volter7
    Poziom 10  

Rozumiem ze wszystko jest ok jak sie zblizysz do anteny a czym dalej to brakuje polaczenia?
    Moze masz problem z zasięgiem albo cos co zakłóca zasięg!

0
  • #5 11 Mar 2019 08:17
    crisdean
    Poziom 12  

Dokładnie. W promieniu kilku metrów jest zasięg. Nawet po zdemontowaniu i podłączeniu na krótko w piwnicy, zdała od potencjalnych zakłóceń, zasięg to tylko kilka m.

0
  • #6 11 Mar 2019 08:26
    volter7
    Poziom 10  

Musisz pokabinowac z anteną (tym drutem) jezeli producent centralki nie przewidzial montaz dodatkowej anteny na płytce..Staraj się wyciągnąc na zewnątrz,przedłuż unikaj przeszkód (sciany,itd)

0
  • #7 11 Mar 2019 17:09
    elektro16
    Poziom 14  

Witam
    Jak zaczniesz kombinować z anteną może być gorzej .W tym module jest odbiornik superreakcyjny i może się rozstroić . Użytkuję dwa takie moduły .Jeden na kominie na wysokości ok 8 m połączony z integrą ok 5 metrowym kablem - zasięg ok 200 m .Drugi na wys ok 2,5 m realny zasięg ok 25 m.
    Jeżeli baterie będą słabe to centrala wyświetla alarm .Oba moduły działają wewnątrz na dachu dachówka betonowa Sugerowałbym sprawdzenie na nowym pilocie miałem podobne historie - dioda miga a nie działa . Piloty wymieniam średnio co 2 lata . A zasilacz impulsowy czy transformatorowy ?
    Jak impulsowy (a taki chyba masz) to podmień na transformatorowy . Generalnie te moduły zasilane są z centrali . Czy ten sam zasilacz do siłowników i modułu ? Czy dioda miga na czerwono jak nadajesz ? Wiele pytań ...

Pozdrawiam

0
  • #8 12 Mar 2019 05:48
    crisdean
    Poziom 12  

elektro16 napisał:
    Witam
    Jak zaczniesz kombinować z anteną może być gorzej .W tym module jest odbiornik superreakcyjny i może się rozstroić . Użytkuję dwa takie moduły .Jeden na kominie na wysokości ok 8 m połączony z integrą ok 5 metrowym kablem - zasięg ok 200 m .Drugi na wys ok 2,5 m realny zasięg ok 25 m.
    Jeżeli baterie będą słabe to centrala wyświetla alarm .Oba moduły działają wewnątrz na dachu dachówka betonowa Sugerowałbym sprawdzenie na nowym pilocie miałem podobne historie - dioda miga a nie działa . Piloty wymieniam średnio co 2 lata . A zasilacz impulsowy czy transformatorowy ?
    Jak impulsowy (a taki chyba masz) to podmień na transformatorowy . Generalnie te moduły zasilane są z centrali . Czy ten sam zasilacz do siłowników i modułu ? Czy dioda miga na czerwono jak nadajesz ? Wiele pytań ...

Pozdrawiam

Zasilacz to przemysłowy, impulsowy Mean Well EDR-75-12. Zasilam z niego tylko centralę. Dioda miga w każdym miejscu, odbiornik znajduj sygnał tylko z kilku metrów.

0
  • #9 12 Mar 2019 07:00
    elektro16
    Poziom 14  

Witam

Centralka i piloty nowe czy używki ? Użycie zasilacza o wydajności prądowej 6,3 A do zasilania tylko modułu o poborze prądu max 65 mA?

0
  • #10 12 Mar 2019 11:46
    adversus
    Poziom 27  

Warto by było sprawdzić poziom sygnału testerem. Ja generalnie montuje radiolinie Elmesa (wg mnie lepsze zasięgi i większa pewność działania), i tu korzystam w trudnych warunkach z testera RFM4... Nie wiem tylko czy jest gdzie się wpiąć w satelowskim odbiorniku. Wskaźnik działa rewelacyjnie, bo oprócz siły sygnału pokazuje tez jakie jest zaszumienie w miejscu montażu odbiornika, co może uniemożliwiać jego poprawna pracę.

Centrala radiowa Satel RE-4K - znacznie ograniczony zasięg

Zasadnicze pytanie czy kupowałeś nową radiolinie (odbiornik) czy jest używana, na płytce odbiornika radiowego w radiolinii masz trymer, zobacz czy nie jest uszkodzony. Czy możliwe że w czasie montażu/testowania niechcący udało się tobie rozstroić radio ??? Sprawdź też czy przypadkiem na antenie nie ma zimnego lutu, tzn, delikatnie wymontuj całą płytkę radiolinii i zobacz jak pod spodem wyglądają punkty lutownicze tej płytki radia, jest ona wlutowana na goldpinach i zdarza się tam zimny lut... na zdjęciu poniżej masz to zaznaczony trymer o którym wspomniałem wcześniej.

Centrala radiowa Satel RE-4K - znacznie ograniczony zasięg

1
  • #11 12 Mar 2019 12:21
    crisdean
    Poziom 12  

elektro16 napisał:
    Centralka i piloty nowe czy używki ? Użycie zasilacza o wydajności prądowej 6,3 A do zasilania tylko modułu o poborze prądu max 65 mA?

Tak, wykorzystałem taki jaki miałem akurat w domu.

adversus napisał:
    Zasadnicze pytanie czy kupowałeś nową radiolinie (odbiornik) czy jest używana, na płytce odbiornika radiowego w radiolinii masz trymer, zobacz czy nie jest uszkodzony. Czy możliwe że w czasie montażu/testowania niechcący udało się tobie rozstroić radio ??? Sprawdź też czy przypadkiem na antenie nie ma zimnego lutu, tzn, delikatnie wymontuj całą płytkę radiolinii i zobacz jak pod spodem wyglądają punkty lutownicze tej płytki radia, jest ona wlutowana na goldpinach i zdarza się tam zimny lut... na zdjęciu poniżej masz to zaznaczony trymer o którym wspomniałem wcześniej.

Tak, centrala była nowa. Płytka wygląda idealnie. luty mają barwę płynnej cyny. Są OK. No jedynie mogę ponownie wlutować antenę. Trymer, w nieco innej postaci, jest, na bank nie ruszany. Poza tym, po montażu, kilka dni zanim włączyłem napięcie - po włączeniu sprawdzałem - działała z piwnicy, ok 20-30m przez grube mury i stropy. po kilku kolejnych dniach działa już tylko gdy steruje się kilka m od odbiornika. Cena nie jest powalająca, ale chodzi o sam fakt, czy przyłącze do domu, nie "rozstroiło" radia?! nie mam pojęcia czy może mieć to negatywny wpływ.

0
  • Pomocny post
    #12 12 Mar 2019 12:39
    adversus
    Poziom 27  

Przyłącze nie może rozstroić radia, ale... no właśnie w przewodach jest dużo śmieci (w sensie zakłóceń). Producenci tego typu radiolinii zalecają montaż z dala od metalowych powierzchni, te twoje przyłącze może na tyle mocno siać że uniemożliwia poprawne działanie druga sprawa to że jednak odbiornik może być uszkodzony.

Może tez być tak że coś zakłóca radio. Przykład: zamontowałem u klienta domofon i napęd bramy (wcześniej zdemontowałem dzwonek bezprzewodowy). Brama na pilota sterowana, działa z 50m wszystko cacy przez kilka dni, po czym telefon że jest dupa jasiu mandolina, brama działa z 3m i że wszystko jest do dupy. No więc jadę na oględziny... oglądam, sprawdzam, kombinuje. Poprosiłem klienta o karton z klamotami z montażu (instrukcja)... szukam w kartonie a tam leży przycisk dzwonka bezprzewodowego przyduszony przez jakieś klamoty i cały czas siejący... Wyjęcia z kartonu i demontaż baterii i eureka !!!! Brama znowu działa jak powinna.

Jak widac zdiagnozowanie nie jest łatwe, jest bardzo pracochłonne i mozolne... Jak masz możliwość pożyczenia i sprawdzenia na innej radiolinii (zakup przez internet i po testach zwrot). To pokaże czy wina leży w Twoim odbiorniku czy w zakłóceniach w twojej okolicy.

0
  • #13 12 Mar 2019 12:51
    Interesant
    Poziom 31  

...
    Trzecia sprawa to pasmo pracy samego odbiornika 433.92MHz (któraś z f pośrednich jest odczulana), jeszcze w centrum miasta, gdzieś pod nadajnikami Broadcast'owymi TV/R i użytkownikami urządzeń LPD...

0
  • Pomocny post
    #14 12 Mar 2019 12:51
    adversus
    Poziom 27  

Najlepiej jak byś na testy zakupił jakiś odbiornik Elmesa i wspomniany tester (najlepiej u tego samego sprzedawcy), wtedy oprócz przetestowania innego odbiornika oszacujesz jaki jest poziom zakłóceń w twojej okolicy.

Ja u siebie miesiąc temu też miałem problem z pilotami i zasięg spadł do kilku metrów. Sterowanie bramy mam zrealizowane przez sterownik na który wdzwaniam się telefonem (lista dozwolonych numerów telefonów) i to sterowało oryginalnym pilotem Smilo Nice'a. Niestety z powodu zakłóceń pilot Nice nie uruchamiał bramy :(
    Rozwiązałem to montując wygrzebany w "przydasiach" stary nadajnik radiolinii Gorke o zasięgu 1km (o mocy około 50mW plus porządna antena półfalowa, do tego przelutowany układ Keelooq z pilota Nice'a, no i teraz mam spokój. Działa bez zająknięcia. Niestety poziom zakłóceń w mieście zaczyna rosnąć do tego stopnia że to pasmo staje się bezużyteczne. Alternatywą są radiolinie na pasmo 886MHz.

0
  • #15 12 Mar 2019 12:58
    crisdean
    Poziom 12  

Dziś właśnie zakupiłem, ew. zwrócę:
    ropam RF-4-2K
    Zobaczymy jak się sprawdzi. Ktoś mi ją polecił z racji tej anteny.

0
  • Pomocny post
    #16 12 Mar 2019 13:12
    adversus
    Poziom 27  

Drogi ten zestaw, wg mnie znacznie lepszy jest jakościowo wspomniany przeze mnie Elmes. Ma całą gamę radiolinii no i ma w ofercie wspomniany tester. Teraz tylko wykluczysz czy masz sprawna radiolinię satela, nie będziesz wiedział jaki poziom zakłóceń masz w swojej okolicy.

Dodano po 9 [minuty]:

Tu masz link do producenta...
    http://www.elmes.pl/pl/katalog
    a tu masz zestawy radiolinii (odbiornik i piloty w zestawie)
    http://www.elmes.pl/pl/kategorie-produktow/zestawy-sterowania-radiowego
    tester na pewno jest kompatybilny z wszystkimi produktami Elmesa, niestety nie będzie współpracował ze wszystkimi innymi odbiornikami, Tu trzeba potestować, opis ma na stronie producenta:
    http://www.elmes.pl/pl/produkty/wskaznik-poziomu-sygnalu-radiowego

Radiolinia 4 kanałowa
    http://www.elmes.pl/pl/produkty/odbiornik-4-k...owy-jeden-pilot-4-przyciskowy-zasilanie-12vdc
    i 4 kanałowa o dużym zasięgu (pilot o większej mocy nadawania i odbiornik superheterodynowy)
    http://www.elmes.pl/pl/produkty/odbiornik-4-k...4-przyciskowy-o-duzym-zasiegu-zasilanie-12vdc

0
  • #17 12 Mar 2019 16:07
    crisdean
    Poziom 12  

Mam wyjątkowego pecha. Odebrałem właśnie paczkę, otwarłem a tam niespodzianka. Kit DIY. Od płytki odpadły 4 elementy. Już nie mam wątpliwości. Zwrot pieniędzy i sięgam po Elmesa. Na dowód zdjęcia.
    Tożsamości sprzedającego nie zdradzam - ufam iż to zwykły, niefortunny przypadek.

Centrala radiowa Satel RE-4K - znacznie ograniczony zasięg Centrala radiowa Satel RE-4K - znacznie ograniczony zasięg Centrala radiowa Satel RE-4K - znacznie ograniczony zasięg

0
  • #18 12 Mar 2019 16:41
    adversus
    Poziom 27  

Nie mam nic przeciw Ropamowi, mam nawet podłączony ich moduł GSM i działa od lat, ale to że elementy poodpadały w transporcie to już jest szydera.

Co do Elmesa, są różne odbiorniki, przejrzyj ofertę na stronie producenta bo może warto kupić osobno odbiornik i piloty, mają duży wybór...

Dodano po 5 [minuty]:

Masz 3 rodzaje odbiorników 4 kanałowych, zwykłą heterodynę, superheterodynę i superheterodynę z zasilaczem na 12/24V. Najlepszy odbiornik jest ten wg mnie
    http://www.elmes.pl/pl/produkty/odbiornik-4-k...owy-dwie-wersje-zasilania-12vdc-albo-24v-dcac

i do tego zamów piloty jakie pasuja Tobie wizualnie.

0
  • #19 18 Mar 2019 06:37
    crisdean
    Poziom 12  

Centrala Elmes, bez wyciągania jej nawet na zewnątrz. Jest umieszczona na strychu, działa z piwnicy bez zarzutu. Dziękuję za odpowiedzi.

0