Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dziwne zachowanie sprzętu agd - zmywarka, piekarnik, kocioł

11 Mar 2019 09:13 387 12
  • Poziom 1  
    Pomocy! Od kilku dni zmagam się z buntem sprzętu agd w domu.
    Pierwsza odmówiła współpracy zmywarka Bosch. Wyśietla błąd e24 - awaria pompy. Zakładam, że pompy myjącej, ponieważ nie pobiera wody, słychać pracującą pompę a po ok. minucie strzela focha i wyświetla błąd. Wnętrze suche. Docelowo pomaga otwarcie i zamknięcie drzwiczek tuż przed wywaleniem błędu.
    Kolejną przykrość sprawił mi piekarnik Whirpool. Tu spóźnia się wbudowany zegar. Chodzi wolniej o ok. 15 minut na godzinę.
    Najgorsza potwarz pszyszła ze strony kotła Brotje (dwufunkcyjny, 2-letni). Odpala i gaśnie, nie grzeje wody. Wchodzi w błąd e05 - awaria czujnika zasilania. Serwisant sprawdził płytkę i pompę, wszystko ok. Będzie jeszcze sprawdzał elektrody, bo pierwsza iskrzy jakoś na boki a druga nie utrzymuje płomienia chyba...
    Natomiast nie podobał się serwisantowi prąd. Wykrył go na bolcu uziemienia. Około miesiąc wcześniej robiłem remont w kuchni i uprawniony elektryk zakładał mi nową instalację. Jednak poproszony o sprawdzenie nie stwierdził prądu na bolcu, według niego to niemożliwe. Dodam, że piec nie działa na prądzie ze starej jak i nowej instalacji. Może cały dom ma problem z prądem???
    Czy prąd na bolcu może występować jakoś czasowo? Czy to może być powodem usterek wspomnianych sprzętów?
    Aktualnie zegar w piekarniku zaczął działać prawidłowo a zmywarka odpala 9 razy na 10 prób. Tylko ten kocioł nie chce się jakby dostosować.
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 35  
    Pierwszym co podejrzewam jest przerwa (lub słaby styk) w przewodzie N. Potrzebne oględziny i pomiary.
    Ja bym zaczął od sprawdzenia napięcia w sieci. Szczególnie przed i po włączeniu tych sprzętów.
  • Poziom 33  
    dareks1972 napisał:

Czy prąd na bolcu może występować jakoś czasowo? Czy to może być powodem usterek wspomnianych sprzętów?
    Nie ma coś takiego jak czasowe pojawianie się ,,prądu na bolcu". Jeżeli faktycznie pojawiło się napięcie na bolcu, to zostaje jak najszybsze wezwanie elektryka celem dokonania pomiarów i naprawy zaistniałej sytuacji. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja dla użytkowników.
  • Poziom 21  
    dareks1972 napisał:
    Około miesiąc wcześniej robiłem remont w kuchni i uprawniony elektryk zakładał mi nową instalację.

A wykonał po zakończeniu pracy niezbędne pomiary (IPZ, RISO)? Jeśli tak, to możesz zamieścić skan protokołu pomiarowego?
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 38  
    Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Pierwszym co podejrzewam jest przerwa (lub słaby styk) w przewodzie N. Potrzebne oględziny i pomiary.
    Prawidłowe podejrzenie.

W wyniku słabego styku w przewodzie N następuje okresowy wzrost napięcia na na obwodach L1 -N. L2-N, L3-N.
    Czyli w gniazdkach zasilanych z poszczególnych faz.

Prawdodbnie część z tych urządzeń już ulegla uszkodzeniu.
    Odradzam koledze użytkowanie urządzeń.
    Bo jeżeli wada istnieje, nadal, to urządzenia obecnie jeszcze nieuszkodzone mogą ulec uszkodzeniu.

Należy pomierzyć IPZ na przyłączu, w rozdzielnicy i na gniazdkach.
    Interpretacja wyników pomiaru umożliwi stwierdzenie czy instalacja jest wadliwa,czy wada w N jest poza obiektem.
    dareks1972 napisał:
    Czy prąd na bolcu może występować jakoś czasowo?
    Absolutnie nigdy.
    dareks1972 napisał:
    Około miesiąc wcześniej robiłem remont w kuchni i uprawniony elektryk zakładał mi nową instalację. Jednak poproszony o sprawdzenie nie stwierdził prądu na bolcu, według niego to niemożliwe..
    To oznacza, że zatrudniłeś "partacza z papierami" - nie fachowca.
    Jego obowiązkiem było posprawdzać gniazdka i urządzenia.
    Zwłaszcza w zakresie ciągłości PE i ochrony przeciwporażeniowej.
    Zostawił instalacje niesprawną.
  • Specjalista elektryk
    CYRUS2 napisał:

Gniazda tak, ale na jakiej podstawie miał mieć obowiązek sprawdzenia urządzeń?
    Chyba że zlecenie opiewało również na taką czynność.
  • Poziom 38  
    elpapiotr napisał:
    CYRUS2 napisał:

Gniazda tak, ale na jakiej podstawie miał mieć obowiązek sprawdzenia urządzeń?
    Chyba że zlecenie opiewało również na taką czynność.

Urządzania mogą być podłączone do puszki - niekoniecznie do gniazd.
  • Specjalista elektryk
    Czy autor coś wspomniał o tym?
    Te urządzenia, które "odmówiły współpracy" nie są podłączone do puszek, a i serwisant doczepił się do "bolców" przecież.
  • Moderator Elektrotechnika
    CYRUS2 napisał:
    Prawidłowe podejrzenie.

W wyniku słabego styku w przewodzie N następuje okresowy wzrost napięcia na na obwodach L1 -N. L2-N, L3-N.

Czyli zakładasz że co to jest instalacja TT - TN .
  • Poziom 35  
    CYRUS2 napisał:
    Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Prawidłowe podejrzenie.

Tak zdalnie potwierdziłeś moją hipotezę? ;-)
  • Poziom 38  
    Tak. Napisałem to w poście #5
    Krzysztof Reszka napisał:
    Czyli zakładasz że co to jest instalacja TT - TN .
    Nie zakładam. Określiłem jako wzrosty które mogą wystąpić kila razy.
  • Poziom 14  
    Ja bym sprawdził jak wygląda jakość sieci.
    Jeśli przerwa w prądzie by była to by pogasły zegarki, jeśli się one późnią lub śpieszą to znaczy, że częstotliwość napięcia nie jest prawidłowa. Większość zegarków bierze podstawę czasu z częstotliwości napięcia.
    To również może tłumaczyć inne awarie np. tego że pompa nie chodzi - zmywarka może mieć jakiś wbudowany układ który przy złych parametrach uniemożliwi prawidłową pracę.