Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows XP - nie działa klawiatura w trakcie logowania

11 Mar 2019 15:03 864 38
  • Poziom 16  
    Witam!
    Mam dziwny przypadek, co prawda czytałem tu parę podobnych tematów, ale każdy przypadek jest inny od mojego:

Jest tak: Komputer Dell T5500, dysk SAS
    Normalnie odpala, w biosie i opcjach uruchamiania systemu po F8 klawiatura działa (zarówno PS/2 jak i USB) ale jak już odpali windows to nie, i nie można wpisać hasła (które znam)

W trybie awaryjnym się nie odpala - wywala BSOD

Chciałem usunąć hasło Hirensem, ale nie obsługuje kontrolera SAS wiec nie widzi dysku. Gdyby usunąć hasło, można by się zalogować i uzyskać dostęp do regedita, odpalić OSK i jakoś zwalczyć problem.

Jedyny dostęp do dysku mam po uruchomieniu Ghosta 15 live cd (odpala viśte embedded i program ghosta, ale można odpalić CMD i np Totalcommandera z USB), także ręczny dostęp do plików mam

na komputerze jest też wprowadzony użytkownik bez hasła, ale użytkownika też trzeba wpisać przy logowaniu, on też się zapamiętuje przy kolejnym uruchomieniu, więc zapewne w jakimś pliku jest ten login przechowywany - wie ktoś w jakim?

może ma ktoś jeszcze jakieś pomysły na dostanie się do tego systemu?

ps. nie można przeinstalować systemu, bo zainstalowanie pozostałych programów jest praktycznie niewykonalne
  • PCBway
  • Poziom 24  
    A myszka na USB?
    Zapala się diodka LED po naciśnięciu Caps Lock'a?
  • Poziom 16  
    myszkę po wielu trudach jakoś wykryło (po wielu restartach) także OK można kliknąć, ale hasła myszką nie wpisze się ;) bez OSK
  • Poziom 24  
    ?
    misiek1111 napisał:

Zapala się diodka LED po naciśnięciu Caps Lock'a?
  • Poziom 16  
    nie, po starcie windowsa klawiatura "wisi"
  • Poziom 43  
    Czy w BIOSie klawiatura też nie działa?
    Jeżeli działa, to sugeruję zacząć od naprawy systemu za pomocą nośnika instalacyjnego.
  • PCBway
  • Poziom 16  
    tak, napisałem to, proszę czytać ze zrozumieniem....
  • Poziom 43  
    Zatem jak wyżej.
  • Poziom 16  
    konkretnie jak? jest to problem menedżera urządzeń / rejestru do którego trzeba się dostać, jak zamierzał byś to zrobić płytą instalacyjną??

albo też inne pytanie - które pliki konkretnie są rejestrem windowa xp?? mogę je podmienić z drugiego, niemal identycznego sprawnego systemu

niestety przeghostowanie całości nie działa na drugiej maszynie, nie zgadzają sie configi programu sterującego maszyną który odpala się po wejściu do XP-ka, a ten program jest jeszcze bardziej rozbudowany od samego XP i przekopiowywanie go ręcznie powoduje tylko jeszcze więcej błędów
  • Poziom 43  
    michal_rybka napisał:
    jest to problem menedżera urządzeń / rejestru

Na jakiej podstawie to zdiagnozowałeś? A może na przykład uszkodzonych sterowników? Wziąłeś to pod uwagę? A może dysk uszkodzony i SMART by się przydał? Pamięci też na pewno nie testowałeś Memtestem?
    Zwłaszcza, że:
    michal_rybka napisał:

I właśnie dlatego:
    Robert B napisał:
    sugeruję zacząć od naprawy systemu za pomocą nośnika instalacyjnego.

Oczywiście po dokładnym przetestowaniu sprzętu w pierwszej kolejności.
  • Poziom 16  
    sprzęt jest w pełni sprawny - przeghostowany z drugiego takiego samego cały dysk działa na tym kompie, tylko że niestety nie jest w pełni kompatybilny z maszyną którą steruje.
    Problem tego komputera pojawił się po uruchomieniu tego komputera z inną klawiaturą
    niemam orginalnej płyty instalacyjnej od tego komputera, a podejżewam że pierwszy lepszy XPek także nie zobaczy dysku SAS
  • Poziom 43  
    michal_rybka napisał:
    sprzęt jest w pełni sprawny

Wykonałeś wszystkie testy, o których mówiłem, czy tylko opowiadasz?

michal_rybka napisał:
    Problem tego komputera pojawił się po uruchomieniu tego komputera z inną klawiaturą

A jakiś problem podmienić?

michal_rybka napisał:
    nie mam oryginalnej płyty instalacyjnej od tego komputera

Oryginalnie ten komputer miał zainstalowany Win7.
    Sterowniki dla XP są u producenta również:
    https://www.dell.com/support/home/pl/pl/plbsd...oduct-support/product/precision-t5500/drivers

Zresztą jest na Allegro:
    Cytat:
    Windows XP Professional PL Refurbished dla każdego...

michal_rybka napisał:
    podejrzewam że pierwszy lepszy XPek także nie zobaczy dysku SAS

Oczywiście, jeżeli nie podasz mu sterowników kontrolera na dyskietce przy instalacji. W przeciwnym razie zobaczy bez problemu.
  • Poziom 16  
    nie wykonałem, nie miał win7 (no chyba że fabrycznie to może i tak ale to nie istotne), to jest specjalistyczny sprzęt i od nowości chodził na XPku, bo na XP jest program sterujący maszyną.

Oczywiście może być mimo wszystko jakiś problem sprzętowy, gdyż oczywiście podmiana klawiatury nie powinna nic popsuć, ale nie jest to w tym momencie istotne, to ma zadziałać choćby na trochę, zrobię wtedy ghosta i resztą będę martwić się później, a jeśli nie zadziała system, to cała reszta niema sensu.

Nie odchodźmy od tematu, szukam rozwiązania problemu zalogowania się na ten system, lub uruchomienia działania klawiatury

Instalacja od nowa nie wchodzi w grę, niema instalek tego wszystkiego, więc to nie będzie działać, muszę zrobić jaką "protezę" czyli przekopiować jakieś windowsowe pliki z drugiego działającego systemu, który jest niemalże identyczny (na dokładnie takim samym dell-u i steruje taką samą maszyną), tak aby ten wstał
  • Poziom 43  
    michal_rybka napisał:
    nie wykonałem

Zatem może z łaski swojej wykonaj, bo nie ma nic gorszego, niż naprawa oprogramowania na niesprawnym/niesprawdzonym sprzęcie.

michal_rybka napisał:
    szukam rozwiązania problemu

Podaję ci możliwe rozwiązania ale widzę, że wszystko wiesz najlepiej jak to robić.
  • Poziom 16  
    Pojutrze będę w robocie to mogę przetestować, tak czy inaczej mam ten system już zghostowany w tym stanie i skopiowany na inny komputer, więc już gorzej temu nie będzie, przeghostowany drugi system działa stabilnie. RAM wyjmowałem i styki przeczyściłem, to najczęstszy problem komputerów, kondensatory są w porządku, dysku nie testowałem bo nie miałem czasu.

Spróbuję przekopiować te pliki systemowe z drugiego systemu i zobaczymy co się stanie
    https://forum.idg.pl/topic/120595-gdzie-jest-rejestr-w-windows-xp/
  • Poziom 24  
    Możesz jeszcze pozbierać różne klawiatury (też na PS/2) i podłączać je na wyłączonym kompie.
    Może sobie dogra inny sterownik klawiatury.
    Może w BIOSie jest jakaś funkcja specjalna do klawiatury. Pokaż zrzuty z BIOSu.
  • Poziom 16  
    próbowałem już z 10 różnych klawiatur, nic nie działa, w biosie obsługa usb włączona, zresztą w ghoscie live-cd oraz w XP z Hirensa każda klawiatura działa, to nie problem sprzętowy, tylko windowsa
  • Poziom 24  
    PS/2 też były? Podłączałeś kilka na raz?
  • Poziom 16  
    też oczywiście ps/2 były, dwie na raz też podłączałem (ps/2 i usb) i nic to nie zmieniło, kilka na usb nie próbowałem
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak podmieniać pliki rejestru to lepiej z migawki autoprzywracania _tego_ XP; co do zalogowania się to możesz włączyć automatyczne logowanie:
    https://support.microsoft.com/pl-pl/help/324737/how-to-turn-on-automatic-logon-in-windows

czyli np. po uruchomieniu tej Visty co masz uruchom edytor rejestru (regedit), kliknij w HKEY_LOCAL_MACHINE i z menu: Załaduj gałąź Rejestru... wskaż plik: \Windows\system32\config\SOFTWARE (oczywiście z partycji dysku gdzie siedzi XP), wpisz jakąś nazwę np. rybka i wejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE\rybka\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

- utwórz wartość ciągu [REG_SZ] o nazwie: DefaultUserName i wpisz tam dane: login
    - jeśli login ma hasło to utwórz wartość ciągu [REG_SZ] o nazwie: DefaultPassword i wpisz tam dane: hasło, jak login nie ma hasła to dane zostaw puste.
    - utwórz wartość ciągu [REG_SZ] o nazwie: AutoAdminLogon i wpisz tam dane: 1

Na koniec zaznacz HKEY_LOCAL_MACHINE\rybka i z menu: Zwolnij gałąź Rejestru...
  • Poziom 16  
    WojtasJD: no! i to jest właśnie konkretna porada! wielkie dzięki, wypróbuję w środę i dam znać - włąśnie o to mi chodziło
  • Poziom 38  
    michal_rybka napisał:
    F8 klawiatura działa

Takie pytanie skoro F8 działa to tak z ciekawości zapytam czy wybierałeś opcję

- Ostatnia dobra konfiguracja ? system zostaje uruchomiony w tym stanie, w którym po raz ostatni użytkownikowi udało się do niego zalogować. W rezultacie wszystkie zmiany dokonane od ostatniego pomyślnego uruchomienia zostaną utracone.

Ewentualnie możesz spróbować z F8 wybrać
    - Tryb awaryjny z wierszem poleceń ? system zostaje uruchomiony w trybie awaryjnym, ale nie zostaje uruchomiony graficzny interfejs użytkownika. Ten sposób uruchamiania komputera może pomóc przy rozwiązywaniu poważnych problemów związanych z obsługą karty grafiki.

O ile nie wywali ci BSOD

Jeśli nie to może uda ci się dodać nowego użytkownika z poziomu wiersza poleceń.
    https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Konta-uzytkownikow-w-Windows-XP

michal_rybka napisał:

Nie zaszkodziło by podać o ile BS nie znika za szybko jaki błąd tam wyświetla.
  • Poziom 16  
    Próba przekopiowania rejestru z drugiego systemu skończyła się tym, że całkiem przestało wstawać, przywróciłem więc ghosta

WojtasJD: zrobiłem jak podpowiedziałeś i zalogowałem się do systemu, wszystko działa jak należy oprócz tej klawiatury, wykasowałem z menedżera urządzeń klawiatury i porty USB ale po restarcie dalej to samo, próbując różne klawiatury niektóre się wykrywają ale nie mają sterowników, i żadnych sterowników nie przyjmuje (instalator wywala na końcu niepowodzenie tak jakby były to złe sterowniki)
    to samo ma miejsce przy próbie wpięcia np pendrive - jego tak samo nie potrafi zainstalować
    jakieś pomysły?

próbowałem tego:
    http://www.piotrsog.com.pl/proc/?p=357
    ale te wpisy w rejestrze są takie same jak tam

próbowałem tego:
    https://answers.microsoft.com/en-us/windows/f...ng-in-xp/20ed066f-2b26-4758-ab7d-2c995efdc3c7
    ale to także nie pomogło

gradek83: ostatnia dobra konfiguracja niczego nie polepsza
    tryb awaryjny wywala następującego BSODa:
    ale niema to większego znaczenia, gdyż tryb awaryjny niczego w tym wypadku raczej nie ułatwi
  • Poziom 38  
    Spróbuj zainstalować tą poprawkę z załącznika.
    Obstawiam że myszka na PS/2 Ci działa tak więc zerknij do Podglądu zdarzeń jakie masz tam komunikaty w zakładce System.

Nie zaszkodzi wsadzić płytkę z win XP do napędu i odpalić CMD i sfc /scannow

Dodatkowo uruchom HDTune i sprawdź stan dysku.

Polecam sprawdzić wszystkie gniazda USB oraz jak masz podpięty panel przedni czy czasem nie ma jakiegoś zwarcia na pinach. Jeśli nie to przypomnij sobie co ostatnio instalowałeś jakiś nowy sprzęt albo program itp.

Co Do BS

Spoiler:
    Symptomy błędów niebieskiego ekranu CONFIG_INITIALIZATION_FAILED
    Pojawia się błąd „CONFIG_INITIALIZATION_FAILED”, powodując zamknięcie okna aktywnego programu.
    Wyświetlany jest „błąd zatrzymania 0x67: CONFIG_INITIALIZATION_FAILED”.
    „Pojawił się problem i system Windows został zamknięty, aby zapobiec uszkodzeniu komputera. Wydaje się, że przyczyną problemu jest następujący plik”
    Podczas pracy tego samego programu komputer często wyłącza się, wyświetlając błąd 0x67.
    „The CONFIG_INITIALIZATION_FAILED bug check has a value of 0x00000067. This bug check indicates that the registry configuration failed.” wyświetlany jest komunikat.
    System Windows działa ociężale i wolno reaguje na ruchy myszą lub sygnały z klawiatury.
    Komputer co jakiś czas zawiesza się na kilka sekund.
    W większości przypadków błędy niebieskiego ekranu związane z plikiem CONFIG_INITIALIZATION_FAILED będą występować po zainstalowaniu nowego sprzętu lub oprogramowania. Błędy niebieskiego ekranu związane z plikiem CONFIG_INITIALIZATION_FAILED mogą pojawić się podczas instalacji programu, gdy uruchomiony jest program powiązany z plikiem CONFIG_INITIALIZATION_FAILED (np. Windows Operating System), podczas czytywania sterownika Microsoft Corporation lub podczas uruchomiania/zamykania systemu Windows. Rejestrowanie czasu i miejsca występowania błędów STOP dostarcza kluczowych informacji podczas rozwiązywania problemu.
    Przyczyny błędów niebieskiego ekranu CONFIG_INITIALIZATION_FAILED
    Nieprawidłowo skonfigurowane, stare lub uszkodzone sterowniki sprzętowe (bardzo często).
    Uszkodzenie w rejestrze systemu Windows spowodowane niedawną zmianą oprogramowania związanego z plikiem Windows (zainstalowanie lub odinstalowanie).
    Wirus lub złośliwe oprogramowanie, które uszkodziło plik Windows lub powiązane pliki programu Windows Operating System.
    Konflikt sterownika po zainstalowaniu nowego urządzenia.
    Uszkodzone lub usunięte pliki systemowe po zainstalowaniu oprogramowania lub sterowników związanych z programem Windows Operating System.
    Niebieski ekran dla Błąd 0x67 spowodowany przez uszkodzony dysk twardy.
    Błąd STOP związany z plikiem CONFIG_INITIALIZATION_FAILED spowodowany przez awarię pamięci (RAM).
    Błędy niebieskiego ekranu CONFIG_INITIALIZATION_FAILED mogą być powodowane przez różne problemy związane ze sprzętem, oprogramowaniem układowym, sterownikami lub programami.

W załączniku masz program Autoruns odpal go i tam mniej więcej masz wgląd w to co ci się uruchamia. Wchodząc w C:\Program Files możesz rozmieścić ikony według Zmodyfikowanych i mniej więcej zobaczyć jaki ostatnio program instalowałeś i przeanalizować czy on lub coś innego powoduje błąd i problemy. Tak czy inaczej w Podglądzie zdarzeń masz też błędy jakie generują dane Aplikacje przeanalizuj tamte informacje i wyciągnij wnioski.
  • Poziom 16  
    działa myszka na USB jedynie i tylko jedna, mimo że w menedżerze urządzeń jest jako "unknown device", i to z wykrzyknikiem....

Nic nie było zmieniane ani instalowane, usterka powstała po przenosinach sprzętu w inne miejsce, wcześniej klawiatura i mysz były podłączone przez aktywne przedłużacze USB a po przenosinach podłączyłem bezpośrednio i TYLKO takie były zmiany, oczywiście próbowałem już podłączać przez te przedłużacze, ale po fakcie, pewnie coś już sie wysypało w rejestrze, a kopie mam dopiero od czasu wysypania się tego

wejścia USB i wszystko elektrycznie jest sprawne - pisałem - wszystko działa na ghoscie softu z bliźniaczej maszyny, ale sam program obsługi tej maszyny nie współpracuje z tym egzemplarzem

na PS/2 nie działa ani klawiatura ani mysz i to jest wogóle najdziwniejsze

sprawdziłem dysk HD-tunem, niema żadnych badów

zaraz spróbuję SFC oraz zainstalować tą poprawkę

---------------
    EDIT:

poprawka nic nie dała
    SFC też, aczkolwiek moja płyta mu się chyba nie spodobała, bo nie jest od tego, co prawda to sp3 ale polski a nie amerykański
  • Poziom 38  
    Jak masz jakiś inny wolny dysk to odepnij tego i zainstaluj nowy system XP i sterowniki do płyty głównej i sprawdzisz czy to wina sprzętowa czy jednak system . Elementy z wykrzyknikiem możesz spróbować odinstalować i zrestartować komputer jak to nic nie da to sprawdź na płycie głównej czy np kondensatory nie są napuchnięte płyta zapewne jakaś stara więc możliwe że już ma prawo coś się z nią dziać.
  • Poziom 24  
    To może jeszcze przywracanie systemu. Czasami pomaga w takich przypadkach.
  • Poziom 16  
    gradek83: brak mi słów... czytałeś chociaż od początku? czy piszesz byle pisać? takie porady to dziecku w 6 klasie możesz dawać...

misiek1111: jutro wypróbuje to przywracanie i dam znać, szczerze mówiąc nigdy tego nie używałem, zawsze ghosta po prostu robiłem sobie, kiedyś jeszcze z dyskietki i DOSa :)
  • Poziom 38  
    Michał nie ironizuj jak byś radził sobie z tym to byś nie prosił tu o pomoc. Skoro nawet przywracanie systemu to dla ciebie nowość. Z mojej strony tyle powodzenia.
  • Poziom 24  
    w akcie desperacji spisałbym wszystkie ustawienia bios-u próbował go zresetować.