Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDD Seagate ST3160023A uszkodzona elektronika

11 Mar 2019 21:15 228 9
  • Poziom 9  
    Dzień dobry wieczór.

Posiadam stary dysk z tytułu, któremu przepaliło się parę elementów na płytce.
    Kupiłem drugi dla elektroniki, niestety przełożenie sprawnej do zepsutego nie przyniosło upragnionego efektu. Tak, wiem już że producenci stosują jakieś kody zabezpieczające. Dysku mi szkoda, bo między innymi jest na nim cały Battlestar Galactica.

Po lewej z zaznaczeniem widocznym po powiększeniu na pomarańczowo zepsuty, po prawej dobra elektronika zaznaczona na zielono. Jakość nie najlepsza, niestety nie dysponuję lepszą optyką w telefonie.
    Zwracam się z prośbą o zidentyfikowanie elementów (typ, wartość), żebym mógł zacząć na necie szukać podzespołów i kogoś, kto mi te ziarenka wmontuję. Sam raczej tych rezystorów(?) nie przylutuję. Oczy mam za stare i ręce się trzęsą ;)
    Z nadzieją pozdrawiam
  • PCBway

• Poziom 43  
    Przełóż uszkodzony element.
    Nie stosują żadnych kodów tylko w epromie zapisywane są informacje choćby o położeniu głowic dlatego wymiana całej płyty nic nie daje.
  • Poziom 9  
    Spodziewałem się też, takiej odpowiedzi jak twoja. Chciałbym wlutować nowe elementy, żeby uniknąć zniszczenia sprawnego dysku, ścieżki są cienkie, o "wygrzanie" nie trudno.
  • PCBway

• Poziom 43  
    Robię większe elementy SMD(mniejsze pojedyńcze także) kolbą - jakoś nie mam problemów.
  • Poziom 19  
    W tym starociu wystarczy dopasować elektronikę. Czyli musi się zgadzać wersja firmware, dobrze jak kraj produkcji.
    Pokaż kolego zdjęcia naklejek dawcy i biorcy.
  • Poziom 9  
    Proszę bardzo

Oprogramowanie się zgadza, jeszcze nie wiem jak odszyfrować kraj pochodzenia.
    Dawca jest chyba młodszy, więc teoretycznie powinno to zadziałać na plus..
    Co by nie było, po przeszczepie pacjent nie wstaje ;/
    BIOS zepsutego nie widzi.
  • Poziom 9  
    Co to jest preamp ?
    I nie koniecznie musi być uwalony.
    Przy mniejszym scalaku dwie ścieżki nie mają ciągłości (brak elementów), przy większym jedna. Nie ma sygnału, nie ma odczytu.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    jarrod napisał:
    W tym starociu wystarczy dopasować elektronikę. Czyli musi się zgadzać wersja firmware, dobrze jak kraj produkcji.
    Pokaż kolego zdjęcia naklejek dawcy i biorcy.

Nie, nie wystarczy.

Szybciej będzie jednak przystosować sprawne PCB do pracy z pacjentem, oddaj to komuś kto się na tym zna..
    Preamp to przedwzmacniacz zespołu głowic. Przy samej zmianie PCB dysk będzie klikać lub będzie niewidoczny, konieczne jest przeniesienie zawartości ROMu.