Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Emerson SA35 - lewy kanał cichszy i bardziej zbasowany

krisan1 12 Mar 2019 00:11 213 6
  • #1 12 Mar 2019 00:11
    krisan1
    Poziom 9  

Witam serdecznie. Trafił do mnie wzmacniacz Emerson SA35. Problem polegał na uszkodzeniu prawego kanału. Znalazłem kilka wypalonych ścieżek, spalony rezystor R158 (2,4k), kondensatory o mocno przestrzelonych parametrach C137 (01uF) na obu płytkach, profilaktycznie wymieniłem wszystkie wiekowe elektrolity. Porównałem wartości wszystkich elementów na płytkach obu kanałów nie znalazłem istotnych różnic. Prawy kanał wrócił do życia ale teraz problem tkwi w tym, że lewy kanał jest cichszy i bardziej "zbasowany". W związku z tym, że płytki są identyczne zamieniłem je stronami ale niczego to nie wniosło w dalszym ciągu lewy kanał jest cichszy. Może ktoś z szanownych kolegów zetknął się z podobnym problemem. Proszę o wyrozumiałość (robię to hobbystycznie) i wskazówki gdzie szukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Potencjometry sprawne

0 6
  • #2 12 Mar 2019 22:30
    marada72
    Poziom 14  

Witam. Powiedz czy ścieżki naprawiles prawidłowo w oparciu o schemat? Kondensatory wymieniłeś w końcówce mocy i płytki podmieniales od końcówki mocy?. Jeżeli tak problem może być w przedwzmacniaczu . Warto by było porównać napięcia ze sprawnym kanałem i na poczatek wyczyścić potencjometry od regulacji głośności i barwy dźwięku.

0
  • #3 14 Mar 2019 22:41
    krisan1
    Poziom 9  

ścieżki poprawiałem ze schematem końcówek (tylko taki miałem). Potencjometry wszystkie czyściłem dedykowanym do tego preparatem. Nie znalazłem nigdzie niestety "instrukcji" regulacji prądów spoczynkowych ale temat odpuściłem ponieważ podmiana płytek nie powodowała zmian. Wymieniłem elektrolity również w przedwzmacniaczu. Sprawdziłem również wszystkie rezystory poza końcówkami oraz kondensatory ceramiczne i styroflexy. KD wydaje mi się, że są zbyt pancerne żeby coś im groziło. Zdziwiło mnie jedno : na jednej z płytek elektrolit C133 był 22uF a na drugiej 100uF. Według schematu powinien być 100uF w obu płytkach więc wlutowałem 100uF. Może niepotrzebnie? Nie próbowałem ruszać PR-ek na płytkach bo nie bardzo wiem do czego jest ich po 5szt na płytce(potrafię tylko czytać schemat nie koniecznie analizować co gdzie się dzieje)

0
  • #4 15 Mar 2019 09:57
    marada72
    Poziom 14  

Kondensator c133 znajduje się w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego. Rezystory 160, 161 i 162 wyznaczają wzmocnienie. Dodatkowo możesz je regulować potencjometrem R160. Ten kondensator ma również wpływ na odtwarzanie niskich tonów. W południe spróbuję ci podesłać instrukcje z serwisowi jak to się reguluje. Sprawdź jak jeszcze tego nie robiłeś napięcie stałe jakie masz na wyjściu głośnikowym na obu kanałach . Powinno być 0 VOLT w granicach +- 0,05 V, przy dużych odchyleniach możesz je wyregulować potencjometrem R177. Sprawdź również wartości rezystorow o których pisałem na początku.

Dodano po 7 [godziny] 43 [minuty]:

Wyślij mi na PW meila, to wyślę Ci instrukcje i schemat gdzie są zaznaczone napięcia.

0
  • #5 16 Mar 2019 01:14
    krisan1
    Poziom 9  

Po regulacji napięcia na wyjściach głośnikowych obu kanałów 0,03. Niestety lewy nadal słabszy. Przydałaby się obiecana serwisówka ponieważ nie wiem czy za wysoko wysterowany jest prawy czy za nisko lewy. Póki co różnic temperatur na radiatorach nie obserwuję

Dodano po 5 [godziny] 12 [minuty]:

Serdecznie dziękuję koledze marada72 za owocną współpracę. Temat do zamknięcia. Uwalony kondensator w przedwzmacniaczu. Albo przeoczyłem albo źle odczytałem wartość wskazania na multimetrze. Nie ważne c214 2,2uF. Jeszcze raz dziękuję za wyrozumiałość dla mojej niezbyt głębokiej wiedzy, życzliwość i empatię. Takich ludzi potrzeba na tym forum. Pozdrawiam.

0
  • #6 16 Mar 2019 03:17
    marada72
    Poziom 14  

Prześlij jeszczę raz adres meilowy bo tamten jest nieprawidłowy i nie mogę ci wysłać instrukcji.

0