Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 2x3 W się grzeje

daw24 12 Mar 2019 14:52 432 21
  • #1 12 Mar 2019 14:52
    daw24
    Poziom 6  

Zrobiłem projekt do szkoły czyli głośniki wczoraj testowałem i działały tylko przy maksymalnej głośności, przetwornica nie wyrabiała. Dzisiaj włączam i wzmacniacz przerywa a nie ma spadków napięć. Gdy dotknąłem to był on ciepły na tyle, że się można oparzyć a przy dotykaniu przestaje grać jeden głośnik. Co jest nie tak?

Wzmacniacz 2x3 W się grzeje Wzmacniacz 2x3 W się grzeje Wzmacniacz 2x3 W się grzeje Wzmacniacz 2x3 W się grzeje

0 21
  • #2 12 Mar 2019 15:40
    osiniak75
    Poziom 32  

Wzmacniacz poległ, wychylenie membrany świadczy o napięciu stałym na wyjściu wzmacniacza.

0
  • #4 12 Mar 2019 15:59
    osiniak75
    Poziom 32  

Spróbuj dokleić jakiś radiator do tego układu.

0
  • #6 12 Mar 2019 16:41
    gumisie
    Poziom 39  

daw24 napisał:
    przetwornica nie wyrabiała.
    "Wywal" tą przetwornicę.
    Podłącz wzmacniacz do ogniwa, sprawdź jaki będzie efekt.
    Ta plątanina przewodów to dla poprawienia efektu wizualnego ?. :wink:
    Pozdrawiam.

0
  • #7 12 Mar 2019 22:01
    daw24
    Poziom 6  

podłączyłem wzmacniacz prosto pod ogniwo i nie przerywa ale jakość dźwięku ma dużo do życzenia zmienia się to gdy się dotnie moduł i jest dalej dojść ciepły podejrzewam że jeden pin nie dotyka lub dotyka tak słabo że się grzeje mam hot-air i nie wiem czy go nie spróbować ponownie przylutować albo to jest coś innego ?

0
  • #8 12 Mar 2019 22:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

osiniak75 napisał:
    Wzmacniacz poległ

0
  • #10 12 Mar 2019 23:35
    zworys
    Poziom 35  

daw24 napisał:
    ok ale jakim cudem

Najprawdopodobniej przetwornica go "ubiła" Być może dawała "dziwne" napięcie wyjściowe z pikami napięcia zwłaszcza że jak piszesz "nie wyrabiała"

0
  • #11 13 Mar 2019 13:57
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

zworys napisał:
    Najprawdopodobniej przetwornica go "ubiła"
    Baaardzo możliwe. Możliwe jest również, ze sam układ był od samego początku nie do końca sprawny i kolejne włączenie ubiło go. Niestety, ale to chińszczyzna "taniej wody" i takie rzeczy mogą się przytrafić.

0
  • #12 13 Mar 2019 16:30
    daw24
    Poziom 6  

Sprzedawca mi przyśle nowy wzmacniacz teraz to go podłączem prosto pod układ zabezpieczający ogniwo a jeśli chodzi o przetwornice to bez kondensatorów napicie zbijało się do 6v ale jak podłączyłem kondensatory to nie było skoków napięcia a też dziwne że odtwarzać się popsuł niestety on nie może pracować na napiciu 3,7v bo nie działa pendrive

0
  • #13 13 Mar 2019 16:37
    gumisie
    Poziom 39  

daw24 napisał:
    jeśli chodzi o przetwornice to bez kondensatorów napicie zbijało się do 6v
    A jakie było z kondensatorami ?.
    Warto czytać specyfikację zakupionego urządzenia.
    Maksymalne napięcie zasilania układu: PAM8403 = 6V.

0
  • #14 13 Mar 2019 16:43
    daw24
    Poziom 6  

5,05v wahało się miedzy 4,95-5,10 zależności od piosenki ile basu ma przy maksymalnej głośności potem zbyt mocno spadało i odtwarzać się resetował podejrzewam poniżej 2v . przy włączaniu wzmacniacza rosło . Dziwiło mnie tylko wychylanie membran miałem już taki wzmacniacz tylko bez potencjometru i takiego zjawiska nie było chyba że głośniki są wadliwe i któryś zaczął robić zwarcie bo jeden wychylał się bardziej niż drugi tak jak na filmie oczywiście tylko przy włączaniu wzmacniacza.

0
  • #15 13 Mar 2019 17:24
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

daw24 napisał:
    Dziwiło mnie tylko wychylanie membran
    Normalne przy uszkodzeniu połówki mostka.

1
  • #16 13 Mar 2019 20:20
    daw24
    Poziom 6  

Też tak podejrzewam i miał to od początku

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

odlutowałem głośnik z kanału prawego i wzmacniacz się nie grzeje ani nie przerywa sprawdziłem też głośnik i ma rezystancję 4,5 ohma ale to trzeba obliczycz że jest podłaczony cienkimi kablami czyli prawy kanał wzmacniacza uszkodzony to jest na membrana która przy włączaniu się mniej wychylała podejrzewam że wzmacniacz był od początku wadliwy aż się uszkodził

0
  • #18 14 Mar 2019 22:22
    gumisie
    Poziom 39  

daw24 napisał:
    Przyszedł mi nowy wzmacniacz mam go podłączycz tak samo tylko prosto pod ogniwo ?
    Ja do testu podłączyłbym do modułu zasilacz buforowy/ładowarka i tak:

POWER (+) wzmacniacza do OUT(+) ładowarki.
    POWER (-) wzmacniacza do OUT (-) ładowarki.

Ps.

Ogniwo powinno być naładowane do "pełna" (niebieska dioda LED na ładowarce).

0
  • #19 18 Mar 2019 19:17
    daw24
    Poziom 6  

Przylutowałem nowy wzmacniacz ten jest sprawny i działa tylko jak słucham muzyki to mama wrażenie ze przy basie membrany idą do środka a mam podłączone według plusów na wzmacniaczu i głośnikach,
    I jeszcze jedno pytanie przez przypadek zrobiłem zwarcie na jednym głośniku wzmacniacz wtedy nie grał ale gdy to zauważyłem i naprawiłem to działa chyba tak samo mogłem go tak uszkodzić ?

Przy załączaniu wzmacniacza jak jest takie uderzenie to wychylają się do przodu

0
  • #20 19 Mar 2019 14:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

daw24 napisał:
    mogłem go tak uszkodzić ?
    Mogłeś.
    daw24 napisał:
    Przy załączaniu wzmacniacza jak jest takie uderzenie to wychylają się do przodu
    Jeśli po chwili wracają do neutralnego położenia to normalne zjawisko. Jeśli nie - asymetria "połówek" wzmacniacza, lub jedna z "połówek" uszkodzona.

0
  • #21 19 Mar 2019 15:16
    gumisie
    Poziom 39  

daw24 napisał:
    jak słucham muzyki to mama wrażenie ze przy basie membrany idą do środka a mam podłączone według plusów na wzmacniaczu i głośnikach,
    Nie masz się czym przejmować, właśnie tak powinien zachowywać się głośnik przy prawidłowym podłączeniu.

Pozdrawiam.

0