Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Połączenie dwóch TV z jednej anteny - napięcie na kablu i zacinanie dekodera.

12 Mar 2019 16:54 318 11
  • Poziom 3  
    Witam,

Chciałbym opisać nietypową sytuację, którą zastałem po podłączeniu dwóch TV z jednej anteny naziemnej. Proszę o poradę gdzie leży błąd i jak to usunąć. W przekonaniu, że coś jest nie tak utwierdziła mnie rozmowa z serwisantem, który naprawiał mi wieżę...

Na zewnątrz budynku mieści się antena.
    Jej moduł połączony jest krótkim kablem antenowym z rozdzielaczem (umieszczonym w hermetycznym pojemniku przy antenie) TechniSat CE 2 S/T T HD.
    Resztę połączeń zobrazowałem na schemacie.

Przy wyjściu przewodu antenowego "1" nie ma napięcia, a przy wyjściu kabla antenowego "2" jest napięcie ok 11,50-11,58V. Czy to jest normalne? Nadmienię, że połączenie obsługiwane było innym dekoderem, który... cyklicznie się zacinał - nie było reakcji z pilota, ani przy samym urządzeniu. Myśląc, że dekoder jest uszkodzony wymieniłem na obecny STB HD N6. Początkowo wszystko było ok. Niestety od kilku dni i jemu zdarzy się takie "przycięcie" oraz brak reakcji z pilota - działa jak chce, godzina na wyświetlaczu czasem się zacina. Ostatnio wyświetlił coś dziwnego na wyświetlaczu - nieskładną jakby niekompletną godzinę.
    Serwisant powiedział, że na kablu nie powinno być napięcia. Hmmm ja jestem żółtodziobem, nie mam pojęcia co jest nie tak - tym bardziej, że drugi dekoder wariuje.

Nadmienię, że połączenia kabla antenowego sporządzałem bardzo dokładnie i miernikiem sprawdzałem czy nie ma żadnych przejść - nie było. Wszystko na koniec zostało zaizolowane.

Na górze w sypialni też mam połączony jeden TV z anteny naziemnej z modułem zasilającym i poprzez zewnętrzny dekoder (zresztą ten sam model co przy TV Samsung..) i tam nie ma żadnego napięcia, żadnych problemów... Na górze przy antenie nie mam żadnych rozdzielaczy sygnału.

Bardzo proszę o pomoc - nie chcę uszkodzić żadnego sprzętu.

>>> Czy obecne połączenie może mieć negatywny wpływ na któryś z telewizorów?

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  • Poziom 33  
    Jaka antena /moduł anteny/- co kryje się pod tą nazwą ? -symetryzator czy wzmacniacz antenowy. Jeśli symetryzator to zasilacz z separatorem w instalacji-zbędny
  • Poziom 3  
    olador napisał:
    Jaka antena /moduł anteny/- co kryje się pod tą nazwą ? -symetryzator czy wzmacniacz antenowy. Jeśli symetryzator to zasilacz z separatorem w instalacji-zbędny

Antena trochę lat już ma - nie mam od niej dokumentów, ani nazwy modelu.
    Zrobiłem zdjęcie tego modułu - może to pomoże :) - Połączenie dwóch TV z jednej anteny - napięcie na kablu i zacinanie dekodera.
  • Poziom 33  
    W puszce masz wzmacniacz antenowy - próbowałeś odbierać bez wzmacniacza?
    W dekoderze STB HD N6 jest opcja zasilania anteny? - jeśli tak wyłącz ją.
    Antena - to antena siatkowa czy inna -wiesz co masz na dachu, wklej jakieś foto...
  • Poziom 3  
    olador napisał:
    Antena - to antena siatkowa czy inna -wiesz co masz na dachu, wklej jakieś foto...

Tak - jest opcja zasilania. Przed chwilą ją wyłączyłem.
    Antena to ta najzwyklejsza - siatkowa - identycznie wyglądająca jak ta na zdjęciu.
    Jeśli chodzi o to czy próbowałem bez wzmacniacza to nie.
    Nie wiem czy to miarodajne - odłączyłem zasilacz no to sygnału TV nie było.

Może po prostu zainwestować w lepszą antenę, tylko jaką?
  • Poziom 43  
    olador napisał:
    W puszce masz wzmacniacz antenowy - próbowałeś odbierać bez wzmacniacza?

A po drutach nie było widać, że antena siatkowa? W dekoderze jest oczywiście taka opcja. Nie znasz i piszesz?
    Do autora. Jest to napięcie zasilacza. Potrzebny rozgałęźnik Power Pass lub separator tam gdzie jest napięcie.
    Następne rozwiązanie to wyłączyć zasilacz antenowy z sieci a włączyć zasilanie w dekoderze.
    A po co mu nowa antena?
    Na moje to i ten zasilacz do wymiany. (małe to napięcie.)
    Jak zrobisz jak to pogrubione to na tym się skończy.
  • Poziom 33  
    LeDy noszę okulary''-5'' i nie widzę tych drutów...więc pytam
  • Poziom 43  
    olador napisał:
    LeDy noszę okulary''-5'' i nie widzę tych drutów...więc pytam

I że dekoder ma zasilanie też nie wiesz? To po co teoretyzujesz?
    Jak bolą mnie zęby to zapytasz czy mam szczękę sztuczną? :D :D
    Do autora. Wyłączyć zasilacz z prądu i włączyć zasilanie w dekoderze. Możesz zrobić zaraz bez jakichkolwiek nakładów już teraz i to wszystko.
  • Poziom 33  
    LeDy gdyby szanowny Pan czytał i jeszcze rozumiał co czyta nie byłoby głupot w temacie...
  • Poziom 3  
    Teraz to mam mętlik w głowie panowie ;)
    Odłączyłem zasilacz na górze i włączyłem zasilanie w dekoderze na dole. Jeden i drugi TV działa, ale gdy wyłączę na dole dekoder w stan czuwania to niestety na górze TV nie działa.
    Na dole mam taki pokoik z pomieszczenia piwnicznego więc nie korzystam z TV tak często jak na górze. Musiałbym mieć tam cały czas włączony dekoder.

Jakby włączyć na górze zasilacz, a w dekoderze na dole wyłączyć zasilanie i wpiąć tam ten separator?? Pomoże na te wariacje dekodera???
  • Poziom 43  
    Pozostaje ci kupić taki separator i podłączyć go na wejście dekodera i mieć włączony zasilacz a wyłączone zasilanie w dekoderze. Jak nie dostaniesz samego separatora to drugi zasilacz i nie włączasz go do prądu.- Połączenie dwóch TV z jednej anteny - napięcie na kablu i zacinanie dekodera.