Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia SEP i literatura potrzebna do egzaminu

meter30 12 Mar 2019 20:28 135 2
  • #1 12 Mar 2019 20:28
    meter30
    Poziom 9  

Witam. Zajmuję się zawodowo instalacjami niskoprądowymi, a dokładniej systemy oddymiania i SSP. Do niedawna tylko je projektowałem i sprzedawałem, obecnie zajmuję się też montażem. Sama niskoprądówka jest dla mnie zrozumiała, ale średnie prądy już nie bardzo. Zawsze zabezpieczałem się klauzulą, że 'oferta nie zawiera doprowadzenia 230V do centrali', bądź jeśli już była taka konieczność to podjezdżałem kablem zasilającym centralę pod rozdzielnię, a tam już wynajmowałem elektryka który to podpinał i wypisywał protokół sprawdzenia instalacji.
    Chcę teraz sam to robić, w związku z tym mam pytania.
    1. Jakie uprawnienia potrzebuję mieć, żeby wpiąć się do rozdzielni? Czy wystarczą SEP eksploatacji do 1kV? Jakie uprawnienia muszę mieć, żeby podpisać protokół sprawdzenia instalacji? Czy to muszą być SEP na dozór do 1kV?
    2. Jeśli wyżej wymienione uprawnienia wystarczą, to przystąpię do egzaminów, jednak prosiłbym, abyście polecili jakąś literaturę która pozwoli mi się coś nauczyć. Wiem, że ten egzamin może zdać i piekarz i murarz, ale ja chciałbym to po prostu umieć.

0 2
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    #2 12 Mar 2019 20:52
    ^ToM^
    Poziom 34  

meter30 napisał:

1. Jakie uprawnienia potrzebuję mieć, żeby wpiąć się do rozdzielni? Czy wystarczą SEP eksploatacji do 1kV? Jakie uprawnienia muszę mieć, żeby podpisać protokół sprawdzenia instalacji? Czy to muszą być SEP na dozór do 1kV?

Standard, zrób sobie eksploatację i dozór za jedynym zamachem.

meter30 napisał:

2. Jeśli wyżej wymienione uprawnienia wystarczą, to przystąpię do egzaminów, jednak prosiłbym, abyście polecili jakąś literaturę która pozwoli mi się coś nauczyć. Wiem, że ten egzamin może zdać i piekarz i murarz, ale ja chciałbym to po prostu umieć.

Polecam podręcznik: Radosław Lenartowicz, "Prace kontrolno-pomiarowe wykonywane w budynkach i obiektach budowlanych", wydana przez Zarząd Główny SPE w 2015 roku. www.spe.org.pl

Powodzenia!

0
  • Szkolenia SEP
  • #3 13 Mar 2019 19:23
    meter30
    Poziom 9  

Dzięki. Książka już zamówiona.

0