Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sprawność zasilacza komputerowego. Obawy związane ze stratą podzespołów.

12 Mar 2019 20:29 348 9
  • Poziom 3  
    Witam :)
    part 1

Na wstępie dodam, że jestem totalnie zielony w sprawach stricte technicznych IT. Wiem tyle co udało mi się przeczytać przez ostatnie 2-3 tygodnie.
    Składam komputer do 7000zł do wszechstronnego użytku który ma mi posłużyć przez wiele lat i działać na najwyższym możliwym poziomie za te pieniądze.
    Mój aktualny zestaw:
    https://www.morele.net/inventory/info/7a084f14/

Jak widzicie w zestawie załączony jest również zasilacz. O co chodzi?
    Dowiedziałem się, iż mój aktualny zasilacz w komputerze to nie lada sprzęt i istnieje szansa, że nie muszę kupować tego nowego który umieszczony jest w zestawie. Pytałem wielu osób co uważają na ten temat. Jedni mówią żebym zostawił bo zasilacz jest dobry (ma jakieś tam certyfikaty niby i zabezpieczenia) inni mówią żebym go zmienił bo jednak istnieje szansa, że w przypadku awarii taki stary zasilacz spali mi wszystkie podzespoły komputera. Rezygnacja z kupna tego zasilacza pozwoli mi dołożyć i7 9700k do tego zestawu co byłoby bardzo pożądane :D
    Chciałbym żeby koledzy rozwiali moje wątpliwości i wypowiedzieli się co uważają w tej sprawie. Czy taki zasilacz zostawić? Czy może wywalić/sprzedać i kupić sobie ten nowy poświęcając lepszy procesor i zostając przy i5. Czy wgl ten zasilacz będzie kompatybilny z moim zestawem? Z płytą główną itp. itd. za cholere nie wiem jak to sprawdzić.

Okej a więc czas na konkrety.
    Zasilacz to ---> Corsair TX650 V2
    Model ---> CMPSU-650TXV2
    Zasilacz na stronie producenta ---> Link
    Wiek zasilacza ---> 6-7 lat (jutro mogę sprawdzić dokładnie jeśli znajdę pudło, ale przedział się na pewno zgadza)

part 2

Poszedłem o krok dalej i odważyłem się zajrzeć do środka zasilacza zrywając plomby, gdyż gwarancja minęła dawno temu. Jutro kolega pożyczy mi miernik i postaram się zmierzyć napięcia. Kompletnie nie znam się na elektronice więc starałem się niczego ważnego nie dotykać aby nic nie uszkodzić. Przedmuchałem wszystko, wyczyściłem, porobiłem zdjęcia i złożyłem z powrotem.
    Chciałbym żeby koledzy ocenili po poniższych zdjęciach czy jest coś niepokojącego co rzuca się od razu w oczy? Starałem się zrobić jak najwięcej dobrych jakościowo zdjęć. Wiem, że to głupie pytanie do większości awarii ale pewnie są i takie które elektronik zobaczy gołym okiem. Chciałbym sprawdzić czy te zabezpieczenia które ten zasilacz niby ma, przeciwprzepięciowe itp. itd. są sprawne... Tylko nie mam pojęcia jak to zrobić. Cały czas obawiam się, że to oszczędzanie na tym zasilaczu skończy się wielkim bum i będę miał spalonego nowego PC :( Ale niestety wrzucenie i7 do zestawu kusi jak cholera :D Jest też taki pomysł żeby zostawić go sobie np. na rok jeszcze, a kupić potem nowy.

Zdjęcia:
    Spoiler:
    Sprawność zasilacza komputerowego. Obawy związane ze stratą podzespołów.

Zdjęcia w spoilerach:
    Spoiler:
    Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:

Spoiler:
  • Poziom 25  
    Jeśli nie jest to pilna sprawa to poczekałbym do okresu wakacyjnego ze składaniem komputera. Na lato szykuje się premiera kolejnej architektury Ryzen także ceny procesorów mogą (nie muszą) spaść. W tej chwili intel jest nieopłacalny.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Środek wygląda nieźle. Starsza, ale dobra konstrukcja. Można mierzyć napięcia i pewnie używać kolejne kilka lat, jeśli wszystko jest OK. Pomiar napięć warto zrobić bez obciążenia i pod maksymalnym obciążeniem.
  • Poziom 3  
    Niestety, miernik do mnie nie dotarł dziś... Dotrze dopiero jutro i wtedy wrzucę jak to wygląda z pomiarami i co dalej z zasilaczem.

W międzyczasie mam jeszcze kolejną sprawę do kolegów, bardzo aktualną, zapraszam na krótki wykład:
    Zestaw ewoluuje, zmienia się i dojrzewa :D
    Po oszczędnościach które zrobiłem na zasilaczu oraz paru innych rzeczach, próbuję podnieść wydajność zestawu, bo trochę budżetu w zapasie mi zostało. Co prawda we wrzuconym zestawie zasilacz jest, ale proszę na to nie zwracać uwagi, sprawa z moim aktualnym zasilaczem jest jeszcze niepewna :D

Po planie zostawienia starego zasilacza pojawiły się 2 pytania:
    Wsadzić na siłe i7?
    czy wsadzić na siłe RTX 2080?
    Na podstawie tego co wyczytałem zarówno w wątkach zakładanych tutaj jak i wszędzie indziej... Procesory i7 8700k i 9700k to jest szmelc. Nie ma sie co oszukiwać. Podkręcenie tych procesorów ma dużą szanse na bardzo wysokie temperatury, czego chciałbym uniknąć, aż tak mi nie zależy żeby ryzykować wysoką temperaturę sekcji. Strasznie się te procesory grzeją... Ratunkiem jest skalp, a tego na pewno robić nie zamierzam. Na dodatek muszę dopłacić 800zł aby taką i7 mieć. Nie jest to moim zdaniem złoty środek, jeśli te procesory się tak grzeją i na dodatek są drogie to już lepiej wziąć tego Ryzena który i tak jest od nich wydajniejszy w programach, ale Ryzena nie chcę gdyż zależy mi jednak na tych klatkach jak najwyższych w grach kosztem jakości działania programów. Więc suma sumarum zostaję przy i5 która przecież jakby nie patrzeć po ew. OC da sobie rade w programach również na przyzwoitym poziomie :D Przynajmniej do takich wniosków doszedłem. Ok sprawa procesora jest pewna biorę 9600k

Jeśli chodzi o RTX2080 sytuacja wygląda podobnie jak z procesorem... Jest ponad 1000zł droższy i przy mojej rozdzielczości 1080p i 144hz nie oferuje mi więcej jak 10-20 klatek, co jest moim zdaniem totalnie nieopłacalne. Ta karta nie rozwinie skrzydeł w takiej rozdzielczości. A wyżej niż 1080p grać nie będę. Poszedłem tutaj na mały kompromis bo byłem sceptycznie nastawiony do podkręcania kart graficznych, ale któryś z kolegów tutaj mi wyperswadował, że podkręcanie karty graficznej jest bezpieczne jeśli jest zrobione z głową. Oczytałem trochę i żeby mieć spokojną głowę, dołożyłem 140zł i wrzuciłem RTX 2070 z możliwością OC :) Jako profesjonalista powinienem tutaj postawić kropkę, ale jako technik-amator-głupi-młody-człowiek dodam jeszcze że karta super wygląda w tej białej odsłonie i raczej na 100% musze sobie ją zostawić :D
    Także sprawa karty załatwiona biorę na 100% RTX 2070 Gaming OC White.

1. Procesor wybrany
    2. Karta wybrana
    3. Obudowy też jestem na 100% pewien bo bardzo zależy mi żeby ten zestaw był jak najcichszy.
    4. Ramów chyba nie ma się co czepiać? Ramy jak ramy.
    5. Chłodzenie od be quieta zostawiam ze względu na wyżej wymienioną ciszę, a nie jest znowu jakiś super drogi.
    6. Zasilacz --> jeśli mój się ostatecznie nie nada do użytku to tutaj jeden z kolegów polecił ten model, oczytałem sporo i na prawdę fajny sprzęt, więc zasilacz w razie czego mam pewny
    7. Dysk na M.2 od samsunga --> zależy mi na maksymalnej szybkości komputera na długie lata i nie zwalniania dysku SSD po zapełnieniu większości miejsca. A ten dysk to bestia :) zainwestuje w niego że tak powiem :D, wierzę że z czasem na pewno mi się przyda i mam nadzieję że inwestycja się powiedzie bo różnica pomiędzy SATA3 jest ogromna.

Okej i tu się pojawiają 2 pytania gdyż w tym miejscu budżet miał jeszcze trochę zapasu.
    Co z płytą główną? Tutaj koledzy polecili tą gaming X https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z390-gaming-x-4142417/
    Ale powiedzieli też, że z sekcją mogą być problemy przy konkretnym podkręceniu procesora. Mam zapas budżetowy więc wolałbym jednak płytę która zarówno będzie miała lepsze audio, lepsze chłodzenie oraz lepszą sekcję żebym tą 9700k na spokojnie mógł kręcić bez obawy do 5.0 ghz jeśli trafię na normalną sztukę :D Na dodatek teraz jeszcze doszła karta graficzna do podkręcenia. Ramy jak pójdą a będzie taka potrzeba pewnie też troszkę postaram się podkręcić. Więc może lepiej zainwestować w troszkę lepszą płytę? Ta co wrzuciłem to tylko taka propozycja, wydaje mi się że troche przesadzona, bo ta płyta to już naprawdę konkretna jest.

Druga kwestia jest taka iż przyszedł mi do głowy taki pomysł, że skoro chcę mieć cichy komputer i jak najpłynniejszy, a odrzuciłem już dołożenie do niego i7 oraz rtx2080 to może by tak wyrzucić dysk HDD? Mam stary dysk HDD 1TB 5200 obrotów, więc na jakieś totalne śmieci i mało istotne rzeczy starczy. Wywaliłem Toshibe p300 i wrzuciłem drugiego SSDka.
    Widziałbym to tak:
    --> M.2 na system oraz najbardziej wymagające programy i gry.
    --> SSD na całą resztę rzeczy z których często będę korzystał. Wrzuciłem dysk z kościami MLC, żeby nie zwalniał tak drastycznie jak najzwyklejszy SSD po zapełnieniu dysku na jakieś 90%
    --> HDD na jakieś resztki resztek, filmy, seriale itp itd.
    Razem miałbym 3 dyski, ciszę w komputerze i ultrapłynność, gdzie przy i7 musiałbym pewnie często korzystać z dysku HDD Toshiby bo 500gb M.2 na pewno nie starczyłoby na długo :D

Chciałbym żeby się koledzy odnieśli do tych moich luźnych przemyśleń i nałożyli największą możliwą krytykę abym miał o czym myśleć :)
    Czy taka koncepcja komputera w którym nie ma porządnego dysku talerzowego 7200obrotów ma sens? Czy ładowanie się w 2x dyski SSD to głupota? Pozwoli mi to na praktycznie ciągłą pracę tylko i wyłącznie na dyskach SSD.

No nic kończę ten wywód, przepraszam że tak wyszło rozwlekle, ale jestem perfekcjonistą i staram się zrobić to wszystko jak najlepiej to możliwe :D pozdrawiam
    Noob97 napisał:
    Na podstawie tego co wyczytałem zarówno w wątkach zakładanych tutaj jak i wszędzie indziej... Procesory i7 8700k i 9700k to jest szmelc. Nie ma sie co oszukiwać. Podkręcenie tych procesorów ma dużą szanse na bardzo wysokie temperatury, czego chciałbym uniknąć, aż tak mi nie zależy żeby ryzykować wysoką temperaturę sekcji. Strasznie się te procesory grzeją... Ratunkiem jest skalp, a tego na pewno robić nie zamierzam. Na dodatek muszę dopłacić 800zł aby taką i7 mieć.

Trochę bzdurnych wniosków wyciągnąłeś czytając... Hmm... W sumie nie wiadomo co :)
    Dziwne stwierdzenie, żę 8700K/9700K to szmelc. Wydajne procesory. Dlaczego niby to szmelc?
    Podkręcanie każdego procesora da w rezultacie realnie duże temperatury. Na tym to polega. To była mowa o temperaturze procesora, przy czym chwilę późnie wyciąga Kolega jakiś wniosek o temperaturze VRM. Niezbyt to powiązane. Wysoka temperatura VRM nie jest winą "jakości" procesora. Jest winą cięć budżetowych dokonywanych na takiej sekcji. Kupisz poprawnie zaprojektowaną płytę, to nie będzie miała problemów z przegrzewającą się sekcją zasilania. Procesory Intela mają mniej więcej porównywalne współczynniki TDP z procesorami AMD. Kiedyś AMD było znacznie gorsze, teraz w końcu po długim czasie dogonili Intela i chwała im za to, ale AMD nie jest w kwestii poboru prądu czy ilości generowanego ciepła lepsze niż Intel. Procesory obu firm są pod tym względem porównywalne przy aktualnych generacjach.
    Coś tam się naczytałeś o skalpowaniu to jeszcze doczytaj, że 9600K/9700K mają lutowany IHS, więc nie wiem, co i po co chcesz skalpować.
    A to, że do I7 trzeba dopłacić to inny temat. Chcesz mieć topowy procesor - musisz dopłacić, Tak było zawsze. Inna sprawa jest taka, że to Ty musisz ocenić, czy potrzebujesz taki.

Noob97 napisał:
    Jeśli chodzi o RTX2080 sytuacja wygląda podobnie jak z procesorem... Jest ponad 1000zł droższy i przy mojej rozdzielczości 1080p i 144hz nie oferuje mi więcej jak 10-20 klatek, co jest moim zdaniem totalnie nieopłacalne. Ta karta nie rozwinie skrzydeł w takiej rozdzielczości. A wyżej niż 1080p grać nie będę. Poszedłem tutaj na mały kompromis bo byłem sceptycznie nastawiony do podkręcania kart graficznych, ale któryś z kolegów tutaj mi wyperswadował, że podkręcanie karty graficznej jest bezpieczne jeśli jest zrobione z głową. Oczytałem trochę i żeby mieć spokojną głowę, dołożyłem 140zł i wrzuciłem RTX 2070 z możliwością OC :) Jako profesjonalista powinienem tutaj postawić kropkę, ale jako technik-amator-głupi-młody-człowiek dodam jeszcze że karta super wygląda w tej białej odsłonie i raczej na 100% musze sobie ją zostawić :D
    Także sprawa karty załatwiona biorę na 100% RTX 2070 Gaming OC White.

Kupno najwyższych modeli kart nigdy nie jest opłacalne. Jeśli piszesz o FullHD i to na jednym ekranie, to szczerze mówiąc nawet i RTX2060 będzie Ci starczyć. W tym przypadku na pewno nie opłaca się dopłacać do RTX2080.

Noob97 napisał:
    7. Dysk na M.2 od samsunga --> zależy mi na maksymalnej szybkości komputera na długie lata i nie zwalniania dysku SSD po zapełnieniu większości miejsca. A ten dysk to bestia :) zainwestuje w niego że tak powiem :D, wierzę że z czasem na pewno mi się przyda i mam nadzieję że inwestycja się powiedzie bo różnica pomiędzy SATA3 jest ogromna.

To rozumiem, że Kolega szuka dysku MLC z takimi założeniami. Czyli Samsung PRO. Trochę się wykosztujesz. Według mnie nie warto. Ekonomiczniejszym wariantem będzie seria EVO. Z drugiej strony składałem niedawno dwa identyczne sprzęty, ale różniły się dyskiem. W jednym był 970 EVO NVMe, w drugim była A-data SX8200. Różnice w działaniu było dopiero w benchmarku widać, gdyby ktoś mnie zapytał, który dysk jest w komputerze, przy którym siedzę, to bez zajrzenia do menedżera urządzeń bym nie rozróżnił. Tak więc można dopłacić do EVO, można przepłacić za PRO, trzeba tylko wiedzieć, na ile to przydatne.

Noob97 napisał:
    Co z płytą główną? Tutaj koledzy polecili tą gaming X https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-z390-gaming-x-4142417/
    Ale powiedzieli też, że z sekcją mogą być problemy przy konkretnym podkręceniu procesora. Mam zapas budżetowy więc wolałbym jednak płytę która zarówno będzie miała lepsze audio, lepsze chłodzenie oraz lepszą sekcję żebym tą 9700k na spokojnie mógł kręcić bez obawy do 5.0 ghz jeśli trafię na normalną sztukę

Z góry zakładasz, że będziesz kręcił procesor na maksa. OK, można i tak. Możesz podwoić budżet na płytę i wtedy dostaniesz coś porządnego. Z drugiej strony - czy warto, jeśli załóżmy na gorszej wyciągniesz 4.8GHz, a na dwa razy droższej 5.0, z czego różnicę zobaczysz w benchmarkach, bo między 200 FPS a 195FPS ciężko zobaczyć różnicę? :)

Noob97 napisał:
    Druga kwestia jest taka iż przyszedł mi do głowy taki pomysł, że skoro chcę mieć cichy komputer i jak najpłynniejszy, a odrzuciłem już dołożenie do niego i7 oraz rtx2080 to może by tak wyrzucić dysk HDD? Mam stary dysk HDD 1TB 5200 obrotów, więc na jakieś totalne śmieci i mało istotne rzeczy starczy. Wywaliłem Toshibe p300 i wrzuciłem drugiego SSDka.
    Widziałbym to tak:
    --> M.2 na system oraz najbardziej wymagające programy i gry.
    --> SSD na całą resztę rzeczy z których często będę korzystał. Wrzuciłem dysk z kościami MLC, żeby nie zwalniał tak drastycznie jak najzwyklejszy SSD po zapełnieniu dysku na jakieś 90%
    --> HDD na jakieś resztki resztek, filmy, seriale itp itd.
    Razem miałbym 3 dyski, ciszę w komputerze i ultrapłynność, gdzie przy i7 musiałbym pewnie często korzystać z dysku HDD Toshiby bo 500gb M.2 na pewno nie starczyłoby na długo :D

To już by mogło mieć jakiś tam sens. Ja bym zamiast tego drugiego dysku MLC wrzucił jakiś tani TLC 1GB. Da się kupić za normalne pieniądze, a może zastąpić w zasadzie HDD na dość długo. Na drugorzędny dysk nie potrzebujesz masakrycznej wydajności, a z pojemności może skorzystasz. Komputer nie musi mieć "porządnego dysku 7200RPM". Mając SSD na system na magazyn można mieć praktycznie cokolwiek i też da radę.
  • Poziom 3  
    daminek1234 napisał:
    Jeśli nie jest to pilna sprawa to poczekałbym do okresu wakacyjnego ze składaniem komputera. Na lato szykuje się premiera kolejnej architektury Ryzen także ceny procesorów mogą (nie muszą) spaść. W tej chwili intel jest nieopłacalny.

Niestety czekać nie mogę. Potrzebuję tego komputera najszybciej jak to możliwe, gdyż projekty na uczelni zaczynają powoli przybierać tempa.

daminek1234 napisał:

To była mowa o temperaturze procesora, przy czym chwilę późnie wyciąga Kolega jakiś wniosek o temperaturze VRM

Miałem na myśli oczywiście temperatury procesora a nie sekcji, pomyłka. I właśnie czytałem że pomimo lutowanego IHS ta 9700k też grzeje się jak cholera. Jaki filmik nie odpalę i co nie przeczytam to wszyscy piszą że te procesory grzeją się na prawdę niestandardowo, stąd te wnioski.
    W każdym razie faktem jest, że podkręcanie tego procesora na maxa i dokładanie przez to do wszystkiego tyle pieniędzy po 3-4 fpsy nie ma sensu, nie wiem dlaczego rozumuje w ten sposób, jestem uparty ale tylko przez chwilkę :D dlatego muszę zderzać poglądy z innymi na takich forach. Zostawiam tą płytę główną którą kolega mi polecił na początku. Przepraszam za dociekliwości i ciągłe zmiany, ale za każdym razem próbuję myśleć sam i zawsze źle to się kończy.
    Co do dysku SSD. Czy jak wezmę 1TB na kościach TLC, nie będzie czasem sytuacji, że ten dysk bardzo zwolni jak zapełnię jakieś 60/70%? Dlatego wybrałem MLC bo coś wyczytałem, że nie zwalniają tak jak te TLC.
    W przypadku M.2 NVMe wybrałem Samsunga evo.
    W przypadku dysku SSD 2.5cala z kościami MLC nie myślałem o serii PRO tylko o tym dysku ADATA SU900. Wrzucony jest ten dysk w zestawie poniżej. Co kolega o tym sądzi? Zawsze byłby chyba lepszy od takiego dysku na kościach TLC jak np. ten Crucial mx500.
    No nie wiem, obawiam się po prostu tych kości TLC.
    https://www.morele.net/inventory/info/87d1ca76/

Okej, jak wygląda sytuacja:
    Dostałem dziś miernik. Jako młody i głupi człowiek chciałem bardzo sprawdzić czy działa O_O pierwszy pomysł? Gniazdko...
    Zobaczyłem jakiś szybki poradnik na YT jak sprawdzić to napięcie w gniazdku i nie wiem, chyba omyłkowo wpiąłem czerwoną sondę nie tam gdzie trzeba... Pewien nie jestem bo szybko wszystko rozpiąłem i poszedłem sprawdzić co się stało.
    No ale cóż... Człowiek jest głupi to musi za to płacić. Włożyłem sondy do gniazdka i troszkę huknęło :| poszła iskra i po sprawie. Spalił się bezpiecznik w domu i upaliło trochę czarną sondę.
    Czytałem trochę co może się zepsuć w takich sytuacjach. Bezpiecznik? Spalone ścieżki? Bateria? No nie wiem trochę tego jest, a nóż ktoś coś gołym okiem zobaczy :D
    Bezpiecznik wygląda na cały, ścieżki też, chociaż nie mnie to oceniać.
    Spoiler:
    Sprawność zasilacza komputerowego. Obawy związane ze stratą podzespołów. Sprawność zasilacza komputerowego. Obawy związane ze stratą podzespołów.

No nic... Elektrykiem na pewno nie będę, po tym co od... ;)

Co dalej? Chciałem sprawdzić czy ten miernik jest sprawny po tym wszystkim... Sprawdziłem w gniazdku jeszcze raz i pokazało 246+-. Sprawdziłem też na baterii 1.5V
    Spoiler:

Wynik na baterii mnie trochę niepokoi... Jakoś tak trochę za dużo się wydaje. No ale po raz kolejny nie wiedziałem co robić bo z moją zerową wiedzą elektroniczną nie za wiele jestem w stanie wywnioskować.

Ok... Mówiąc kolokwialnie olałem to wszystko i uznałem że miernik "jakoś tam" działa. Przystąpiłem do pomiarów na zasilaczu.
    Przed obciążeniem:
    Spoiler:
    Sprawność zasilacza komputerowego. Obawy związane ze stratą podzespołów. Sprawność zasilacza komputerowego. Obawy związane ze stratą podzespołów. Sprawność zasilacza komputerowego. Obawy związane ze stratą podzespołów.

Po obciążeniu programem OCCT:
    Spoiler:
    Sprawność zasilacza komputerowego. Obawy związane ze stratą podzespołów. Sprawność zasilacza komputerowego. Obawy związane ze stratą podzespołów. Sprawność zasilacza komputerowego. Obawy związane ze stratą podzespołów.

Znajomy jest zdziwiony, że wyszło mi praktycznie to samo po obciążeniu, szczególnie na linii 12V. Szukaliśmy przyczyny, doszliśmy do wniosku, że może mój aktualny PC nie jest w stanie obciążyć tego zasilacza? Do tego doszła jeszcze sprawa z kartą graficzną której nie mam od miesiąca bo sie zepsuła... Także jadę na zintegrowanej.
    Procesor i3-2125
    Płyta główna P8H77-V
    jest jeszcze napęd dvd, 1 dysk HDD, 3 wiatraki obudowy + chłodzenie zasilacza i procesora

No nie wiem, wydaje mi się że dlatego taki wynik, pomimo "obciążenia" brak różnicy w napięciu. A może to sprawa miernika? Może się zepsuł po tym wszystkim. Cholera nie wiem co o tym wszystkim myśleć.

Czy koledzy mają jakieś rady po moich wyczynach? :(
    Noob97 napisał:
    Co do dysku SSD. Czy jak wezmę 1TB na kościach TLC, nie będzie czasem sytuacji, że ten dysk bardzo zwolni jak zapełnię jakieś 60/70%? Dlatego wybrałem MLC bo coś wyczytałem, że nie zwalniają tak jak te TLC.
    W przypadku M.2 NVMe wybrałem Samsunga evo.
    W przypadku dysku SSD 2.5cala z kościami MLC nie myślałem o serii PRO tylko o tym dysku ADATA SU900. Wrzucony jest ten dysk w zestawie poniżej. Co kolega o tym sądzi? Zawsze byłby chyba lepszy od takiego dysku na kościach TLC jak np. ten Crucial mx500.
    No nie wiem, obawiam się po prostu tych kości TLC z tego wzlędu że podobno strasznie te dyski zwalniają.

Drugi dysk ma być tylko magazynem. Więc nie opłaca się ani masakrycznie dokładać do spektakularnie szybkiego, ani też szukać coraz trudniej dostępnych MLC. TLC po zapełnieniu w 90% wciąż będzie miał lepsze parametry niż dysk talerzowy i wciąż będzie się dość komfortowo na nim pracowało. Dlatego wolałbym (jako drugi dysk) tanie 1TB (co by w sumie u mnie wyeliminowało w ogóle dysk talerzowy), zamiast "lepszego" 500GB w tej cenie. Na dysk główny, systemowy położyłbym nacisk i tutaj EVO (TLC) ma sens, chociaż pewnie bym go zastąpił tańszym SX8200, bo mu niewiele ustępuje wydajnościowo.

Noob97 napisał:
    No nie wiem, obawiam się po prostu tych kości TLC z tego wzlędu że podobno strasznie te dyski zwalniają.
    https://www.morele.net/inventory/info/87d1ca76/

Tu bym się zastanawiał, czy nie brać 240/256 na system (NVMe) i 1000GB na dane. Albo po prostu 1TB NVMe, bo może wyjść niewiele drożej niż komplet dwóch 500'tek: https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-xpg-sx8...ro-1tb-pcie-x4-nvme-asx8200pnp-1tt-c-5313396/

A jeśli chodzi o "dwupak" to bym wziął:
    https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-xpg-sx8...56gb-pcie-x4-nvme-asx8200pnp-256gt-c-5313395/ (albo Samsung EVO, jeśli chcesz dopłacać)
    A jako drugi:
    https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx500-1tb-sata3-ct1000mx500ssd1-979473/

Co do Focusa to spokojnie starczy 550W.

Obudowa trochę droga, ale jeśli takie lubisz - to OK. Dla mnie nie wyróżnia się specjalnie na tle niektórych konstrukcji za połowę tej ceny.

Zakładając, że miernik w zakresie DC ma poprawne wskazania (1.6V dla nierozładowanej baterii AA to prawidłowy wynik) - to zasilacz wygląda na zupełnie zdrowy. Procesor w Twoim zestawie nie generuje specjalnie dużego obciążenia, zapomniałeś jeszcze o karcie graficznej. Ale wynikom nie ma co się za bardzo dziwić, tak jak wspominałem, to są porządne zasilacze. Jak obciążysz go mocniej to nie powinno na nim to też zrobić specjalnie wielkiego wrażenia. Tym bardziej, że ma on sporą wydajność.
  • Poziom 3  
    Bardzo dziękuję koledze dt1 za przeogromną pomoc jaka jest mi tutaj udzielana :D

A więc tak porzuciłem koncepcje 2x500 oraz 1x256 + 1x1000. Zdecydowałem się na 3 opcje 500 MLC i 1000 TLC. Zostałem przekonany i zostawiam ten mój stary zasilacz a więc:
    Aktualny zestaw:
    https://www.morele.net/inventory/info/b216d230/

Mam już dosłownie ostatnie pytania i zamawiam :)

1. Jaką pastę termoprzewodzącą dobrać?
    2. Jak sprawdzić czy wybrane przeze mnie pamięci RAM zmieszczą się pod to chłodzenie Dark Rock 4?
    3. Czy ten dysk Samsung EVO potrzebuje radiatora? Coś wyczytałem, że może się grzać. Jeśli tak to czy płyta główna ma wbudowany radiator? Nie pisze nic o tym. Jeśli nie ma wbudowanego to czy jak kupie jakiś radiator to czy on nie będzie mi z czymś kolidował w tym moim zestawie?

I najważniejsze pytanie
    4. Czy ten mój stary zasilacz (Link) jest kompatybilny z całym zestawem który załączyłem? Pytanie chyba przerasta moje kompetencje bo nie mam pojęcia gdzie to wszystko posprawdzać i czego szukać. Próbowałem ale trafiam na jakieś poszlaki prowadzące donikąd.
    Noob97 napisał:
    1. Jaką pastę termoprzewodzącą dobrać?

Może być ta: https://www.morele.net/thermal-grizzly-pasta-termoprzewodzaca-kryonaut-1g-tg-k-001-rs-757743/ - a możesz z dołączonej do chłodzenia skorzystać. Jak będzie za słaba to zmienisz na lepsza.

Noob97 napisał:
    2. Jak sprawdzić czy wybrane przeze mnie pamięci RAM zmieszczą się pod to chłodzenie Dark Rock 4?

Albo skorzystać z danych technicznych produktów - jeśli producent w specyfikacji napisał, jakie są maksymalne wysokości pamięci, albo szukać po forach opinii użytkowników.

Noob97 napisał:
    3. Czy ten dysk Samsung EVO potrzebuje radiatora? Coś wyczytałem, że może się grzać. Jeśli tak to czy płyta główna ma wbudowany radiator? Nie pisze nic o tym. Jeśli nie ma wbudowanego to czy jak kupie jakiś radiator to czy on nie będzie mi z czymś kolidował w tym moim zestawie?

Przy normalnej eksploatacji nie potrzebuje.

Noob97 napisał:
    4. Czy ten mój stary zasilacz (Link) jest kompatybilny z całym zestawem który załączyłem?

Jest.
  • Poziom 3  
    Witam ponownie!
    Komputer został złożony, bardzo dziękuję za pomoc :)
    Wszystko hula, mam z nim pewien problem, ale to już w innym wątku,
    pozdrawiam