Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik BLDC 30-50A 24-48V

Amatorelektronik1 12 Mar 2019 21:22 672 4
 • #1
  Amatorelektronik1
  Level 5  
  Witam wszystkich elektroników.
  Mój problem jest następujący :
  Chodzę do technikum pojazdów samochodowych z ostatniej wymiany międzynarodowej erasmus dostaliśmy pojazd coś typu gokart 4 kołowy ,który posiada 2 silniki 3 fazowe wbudowane w piastę oraz halotrony ,moim zadaniem jest uruchomić ten pojazd aby nadawał się do jazdy oraz wszelkich pokazów organizowanych przez szkołę .
  Silniki z tego co dostałem informację pracują na napięciu w zakresie 24-48v oraz pobierają prądy rzędu ok 30A .

  Potrzebuję zbudować sterownik do owych silników na zasadzie BLDC. Ze wszystkich schematów które znalazłem serowniki pracowały na napięciu 12v ,jest to zbyt niskie napięcie aby uruchomić pojazd .

  Nie chcę kupować sterownika ponieważ zależy mina tym aby sterownik był wykonany przez uczniów szkoły

  Czy robił może ktoś sterownik taki lub modernizował na zasadzie Regiel na attiny2313
  Parametry na których mi zależy to
  Napięcie pracy 24-36v
  Prąd min 25A
  Napięcie mikroprocesora może być zasilane z innego źródła
  Sterowanie potencjometrem

  Dziękuję za pomoc oraz ewentualne wskazówki
 • #2
  kamyczek
  Level 38  
  Obecnie masz dużo praktycznie gotowych scalonych układów sterujących dla silników BLDC . posiadających wszystko co potrzeba . Nie warto bawić się a attiny2313 . Do tego trzeba co najmniej układ który ma szybszy zegar lub lepiej scalony sterownik silnika bldc i dorobić do niego odpowiedni układ mocy i sterowanie . Przy takim napięciu i prądzie trzeba dobrze przemyśleć całe rozwiązanie żeby uzyskać możliwie dużą sprawność i małe straty w układzie sterowania . A tak na początek do testów możecie użyć modelarskich regulatorów HV z optoizolacją . Podobne rozwiązana sensorowe stosowane były w modelach kołowych sterowanych radiem .
 • #3
  Amatorelektronik1
  Level 5  
  A co sądzisz o tym projekcie jak by te mosty zamienić na mocniejsze oraz rezystory przy nich na dobrane do mosfetów Sterownik BLDC 30-50A 24-48V Sterownik BLDC 30-50A 24-48V Sterownik BLDC 30-50A 24-48V
 • #4
  kamyczek
  Level 38  
  Zależy co chcecie uzyskać i jaką prędkość obrotową mają silniki generalnie powinno się uzyskać przebieg zbliżony do sinusoidalnego ale do tego potrzebny jest co najmniej szybki pwm więc dużo lepsze są układy które mogą korzystać z zegara powielonego w PLL . Niektóre z układów pozwalają na korzystanie z zegara 64MHz Ale oczywiście na tym też układ będzie pracował tyle że z mniejszą sprawnością .
 • #5
  Amatorelektronik1
  Level 5  
  Arduino uno ma zegar 20Mhz na podzespole ATmega328P jest to 3 razy mniej niż powinno być , silniki posiadają sprawność 60Nm lub 80Nm . Wie pan może w jaki sposób da się wzmocnić częstotliwość lub układ niedrogi który posiada więcej niż te 20