Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przemysłowa bramka IoT na ARMie z Linuksem Moxa

ghost666 13 Mar 2019 08:17 297 0
 • Przemysłowa bramka IoT na ARMie z Linuksem Moxa
  Firma Moxa zaprezentowała niedawno nową bramkę IoT. UC-8200 jest bramą mogącą pracować temperaturze od -40°C do 85°C. Platforma ta wykorzystuje system operacyjny Moxa Industrial Linux na dwurdzeniowym SoC (system-na-Chipie) ARM Cortex-A7 i oferuje dwa gniazda gigabitowego Ethernetu, interfejsy RS-232/422/485 i CAN, a także wbudowaną łączność Wi-Fi/BT i opcjonalnie LTE 4G. System wyposażono w mini-PCIe, co pozwala na rozszerzenie jego możliwości.

  Moxa, już w kwietniu zeszłego roku zaprezentowała pierwsze urządzenie z serii bramek IoT opartych na układzie z rdzeniem Cortex-A7 - UC-2100. Firma nie podała do dzisiaj z jakiego dokładnie SoC korzysta UC-8200. Nowy model bramki „został zoptymalizowany pod kątem wykorzystania w systemach monitorowania energii, ale ma szerokie zastosowanie w różnych rozwiązaniach przemysłowych” informuje producent.

  Niebawem powinna pojawić się strona produktu z brakującymi szczegółami, takimi jak ilość RAM i przestrzeni magazynu danych. Sporo można zgadnąć bazując na podobnej serii modułów - UC-8100 nie. Producent podaje, że moduł ten ma od 256 MB do 512 MB pamięci DDR3 i 8 GB pamięci eMMC.

  Opierając się na tym co wiemy o starszym, już sprzedawanym urządzeniu, zgadywać można, że wykorzystany SoC to Sitara AM33x od Texas Instruments, najprawdopodobniej jeden z układów z rodziny AM335x - tych samych, które wykorzystana są w BeagleBone.

  UC-8200

  UC-8200 ma taki sam układ portów i wymiary 128 mm x 101 mm x 27 mm, jak starszy UC-8100. Oba moduły mogą być montowane na szynie DIN. Jednak zamiast dwóch portów LAN 10/100 Mbps nowy moduł oferuje dwa porty 1 Gbps; posiada także dwa złącza mini-PCIe zamiast jednego.

  Jedno z gniazd mini-PCIe jest dostępne z opcjonalnym modemem 4G LTE z obsługą szerokiego zakresu temperatur pracy. Sloty mini-PCIe obsługują również inne standardy bezprzewodowe, takie jak NB-IoT

  Podobnie jak UC-8100, UC-8200 posiada 2 porty RS-232/422/485 i wiele diod LED do informacji o swoim stanie. w porównanu do starszego modelu dodano port CAN i poszerzono zakres temperatur pracy do przemysłowego od -40°C do 85°C. W dokumentacji UC-8100 ma wzmianki o porcie szeregowym konsoli ani o porcie USB 2.0, ale zdjęcie sugeruje, że port USB jest obecny w tej samej lokalizacji pod portami Ethernet w obu modułach.

  UC-8200 pobierać ma poniżej 10 W z zasilania DC o napięciu od 12 V do 24 V.

  Moxa Industrial Linux i ThingsPro

  Podobnie jak inne bramki IoT z serii UC, UC-8200 jest dostarczany z dystrybucją Moxa Industrial Linux (MIL) opartą na Debianie 9, która oferuje 10-letnie poprawki zabezpieczeń i poprawki błędów dla IIoT (Industrial IoT - Przemysłowy Internet Rzeczy). Dystrybucja MIL zapewnia opartą na kontenerach warstwę abstrakcji oprogramowania pośredniego podobną do maszyny wirtualnej zaimplementowanej pomiędzy aplikacjami obsługującymi wiele izolowanych systemów a pojedynczym fizycznym komputerem.

  Narzędzie bezpieczeństwa zaimplementowane w MIL „zapewniają zgodność ze standardem IEC62443-4-2 i najnowszymi alertami ICS-CERT, aby zaoferować regulowany poziom ochrony dla systemów i aplikacji” czytamy w informacjach prasowych firmy.

  Moxa oferuje ponadto oprogramowanie do zbierania danych ThingsPro Gateway jako opcję. ThingsPro umożliwia „szybką integrację danych brzegowych z usługami w chmurze dla dużych wdrożeń IIoT” pisze firma. Oprogramowanie obsługuje akwizycję danych poprzez interfejs Modbus, łączność LTE, komunikację MQTT i interfejsy do chmury.

  ​​„Bramki brzegowe IIorT z serii UC to pierwsze komputery z procesorem ARM z certyfikatem Azure IoT Edge. Framework Microsoft IoT w chmurze zapewnia bezpieczne połączenia zdalne, aby umożliwić wdrażanie w zdalnych lokalizacjach, łączność umożliwiająca komunikację z istniejącym aplikacjom i udostępnianie danych w chmurze, a także zarządzanie urządzeniami, aby klienci mogli łatwo wdrażać, skalować i utrzymywać swoje aplikacje IIoT" pisze Moxa.

  Dalsze informacje

  Producent modułów nie podał póki co informacji o cenach ani dostępności. Więcej informacji powinno pojawić się na stronie Moxa.

  Źródło: http://linuxgizmos.com/arm-based-iot-gateway-runs-on-moxa-industrial-linux/


  Fajne! Ranking DIY